Jump to content
Sorazal

Polo 6R - Επιλογή Ζάντας [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σε λίγες μέρες θα παραγγείλω και εγώ το νέο Polo 1.2 tsi και σκέφτομαι μήπως του βάλω τις 16" ζάντες. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας στο εξής. Αξίζει να τις επιλέξω ή θα είναι αρκετά αισθητή η διαφορά σε κατανάλωση και επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει με 1000. Δεν τις έβαλα και μετάνιωσα. Η κατανάλωση δε θα αυξηθεί ιδιαίτερα, απλά θα κοπανάει λίγο περισσότερο λόγω μικρότερου προφίλ στο λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει με 1000. Δεν τις έβαλα και μετάνιωσα. Η κατανάλωση δε θα αυξηθεί ιδιαίτερα, απλά θα κοπανάει λίγο περισσότερο λόγω μικρότερου προφίλ στο λάστιχο.

Όταν λες δε θα αναιβεί ιδιαίτερα; Δηλαδή η αύξηση τι τάξεως θα είναι; γιατί άλλος μπορεί μικρή αύξηση να εννοεί 0,2lt, άλλος τα 0,5 και άλλος τα 0,8.

Από επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνεις για 16άρες είναι η αλήθεια. Aλλά είναι και άλλα 305 ευρώ. Kαι τελικά μαζι με τα yπόλοιπα εξτρα που θέλω να βάλω (clima, rcd 310, ηλιοροφή) τελικά θα μου φτάσει (για το highline πάντα) 17.923 μαζί με πινακίδες και έξοδα ταξινόμησης. Πολύ δεν πάει για Polo??

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνεις για 16άρες είναι η αλήθεια. Aλλά είναι και άλλα 305 ευρώ. Kαι τελικά μαζι με τα yπόλοιπα εξτρα που θέλω να βάλω (clima, rcd 310, ηλιοροφή) τελικά θα μου φτάσει (για το highline πάντα) 17.923 μαζί με πινακίδες και έξοδα ταξινόμησης. Πολύ δεν πάει για Polo??

Πολύ πάει κατα τη γνώμη μου. ¶σε που αν χρειαστεί να τις αλλάξεις κάποτε οι 16αρες είναι πιο σπάνιες(και ακριβές!) απ τις 15αρες μαμα του highline

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι διαστάσεις ελαστικά έχουν οι 16άρες;

Επίσης υπάρχει κανένα λινκ να το δω το σχέδιό τους; Το μόνο που ξέρω είναι ότι λέγονται mistral

Μόλις βρήκα κάτι στο ινετρνετ για διαστάσεις 215/45. Εγώ περιμένα ότι θα είναι 205/55

και το σχέδιο το έχει εδώ.

http://www.volkswagen.ie/media/country/ie/x/pdf_downloads/product_guides.Par.0001.File.pdf/polo_a05_january_2010.pdf

Δεν τρελάθηκα κιόλας

Edited by Sorazal
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι διαστάσεις ελαστικά έχουν οι 16άρες;

Επίσης υπάρχει κανένα λινκ να το δω το σχέδιό τους; Το μόνο που ξέρω είναι ότι λέγονται mistral

Μόλις βρήκα κάτι στο ινετρνετ για διαστάσεις 215/45. αληθέυει; Εγώ περιμένα ότι θα είναι 205/55

Σχέδιο;;;

215/45 R16 , 7 J x 16

203069841200495.jpg

Ουτε εμενα μ' αρέσουν τόσο ... θα προτιμούσα τις 17άρες ....

203069841200495.jpg

αλλα κι ετσι ειναι ωραιο :

203069841200495.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά αυτές οι δύο φωτογραφίες αδικούν τις 16άρες. Πάντως θα μου πείτε υποκειμενικό αυτό εντελώς. Στο δικό μου που έχει τις 15άρες όταν είχα δει ένα μαύρο με τις 16άρες γούσταρα περισσότερο. Το κάνει πιο "κακό".

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τις 16αρες πανω...πιστευω οτι το αμαξι παταει πολυ καλυτερα στον δρομο! εχει καλυτερη προσφυση, τοσο στο φρεναρισμα, οσο και στην εκκινηση, στριβει καλυτερα (χαμηλο προφιλ) και φυσικα ειναι πολυ πιο εμφανισιμο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες στις επιδοσεις και τις καταναλωσεις ειναι τοσο μικρες που δεν αξιζει να το σκεπτεσαι.

Μεσα για 17αρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες στις επιδοσεις και τις καταναλωσεις ειναι τοσο μικρες που δεν αξιζει να το σκεπτεσαι.

Μεσα για 17αρες!!!

+ 1 κι εγω 17άρες ψηφίζω !!

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα απορία μου δημιουργήθηκε.

Οι 16αρες φοράνε λάστιχο 215/45. Όταν έρθει η ώρα για καινούριο λάστιχο...μπορεί κάποιος να βάλει λάστιχο 205/55 στην ίδια ζάντα;

(φαντάζομαι πως ναι, αλλα είπα να ρωτήσω μιας και δεν είμαι πολύ σχετικός)

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα απορία μου δημιουργήθηκε.

Οι 16αρες φοράνε λάστιχο 215/45. Όταν έρθει η ώρα για καινούριο λάστιχο...μπορεί κάποιος να βάλει λάστιχο 205/55 στην ίδια ζάντα;

(φαντάζομαι πως ναι, αλλα είπα να ρωτήσω μιας και δεν είμαι πολύ σχετικός)

Με ενδιαφέρει και μένα αυτό...για πείτε ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα απορία μου δημιουργήθηκε.

Οι 16αρες φοράνε λάστιχο 215/45. Όταν έρθει η ώρα για καινούριο λάστιχο...μπορεί κάποιος να βάλει λάστιχο 205/55 στην ίδια ζάντα;

(φαντάζομαι πως ναι, αλλα είπα να ρωτήσω μιας και δεν είμαι πολύ σχετικός)

Να μην το φαντάζεσαι καθόλου, γιατί είναι η μέρα με τη νύχτα sillyhorse1rb5.gif

Εντελώς εκτός ανοχών new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Το προφιλ θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον κοντινο με το αρχικο.

215/45=4.7

ενω 205/55=3.7

αλλα 205/50=4.1 αλλα θα κοπαναει ακομη περισοτερο.

Η γνωμη μου (ειδικα για τους φιλους που βαζουν με δοσεις): ζαντες aftermarket. Διαλεγεις απο πληθωρα σχεδιων + σου ερχεται φθηνοτερα. Τα σχεδια για το Polo μας μου φαινονται εντελως ουδετερα για τοσα φραγκα!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται... Ώς νέος του forum και νέος κάτοχος του polo 1,2 TSI highline με 16' έχω να πω με την φτωχή μου άποψη ότι σε σχέση με τις 15 άρες δεν υπάρχει σύγκρισή... καλά αν μπορούσα να βάλω τις boavista δεν θα το συζητούσα αυτή την στιγμή...απλώς 700 ευρά περισσότερο??? για τους δρόμους τις Ελλάδας??? με την σπόρ ανάρτηση που έχει το highline?? μάλλον μια λακκούβα δεν θα πρόσεχα και πάει όλη η ζάντα αλλά τέλοσπάντων ... προτείνω άφοβα την 16αρα...καθώς είναι πολύ πιο εμφανίσιμη... τώρα να πώ για την οδήγηση ενώ δεν έχω οδηγήσει με 15 δεν θα έστεκε... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τη 16άρα Cartagena έχω..νομίζω είναι η πιο λογική επιλογή σαν άνεση-όψη-επιδόσεις κάτι το ενδιάμεσο δηλαδή χωρίς να ξεφύγεις στα 700 ευρώ της 17'Boavista( που είναι και η πιο όμορφη όμως.. :frantics: )..είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς (συν της κατανάλωσης που έχω από την αρχή μέχρι τώρα 6.1λτ/100 χμ :clapping: )αλλά εκ των υστέρων σκέφτομαι πώς αν έκανα ξανά την παραγγελία θα το έπαιρνα με τάσι και οοοοταν θα μάζευα μερικά στην άκρη θα διάλεγα ένα πολύ πιο ωραίο σχέδιο από τα πάμπολλα aftermarket που κυκλοφορούν ίσως και πιο οικονομικά..προσωπική μου άποψη οι εργοστασιακές ζάντες για το πολάκι είναι μια βολική λύση για τον δικάιως "ανυπόμονο" που θέλει να του έρθει το αμάξι "κοκκέτα" :thumbsup: από την Ισπανία (όπως εγώ χαχαχαχα.. :thumbsup: )και σκάστα κύριε στη VW!!! αυτά..

(Προσοχή ακολουθεί μικρό off-topic)

Όποιος θέλει ας μου πει την γνώμη του για το έξης :

σκέφτομαι -αργότερα βέβαια- να βάψω μαύρη( ΙΣΩΣ μάτ δεν ξέρω πείτε κι εσείς) την πολυάκτινη cartagena μου με προφίλ:γύρω απο το στεφάνι της ζάντας στο χρώμα του αυτοκινήτου =(hot orange δλδ. Κόκκινο πρός πορτοκαλί)..με ένα χαμηλωματάκι και την αεροτομή απο τα καινούργια γνήσια αξεσουάρ της εταιρείας θα ήταν ωραία παρέμβαση πιστέυω ..γλιτώνοντας στη στροφή και το χαρακτηρισμό ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ :frantics: Θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη ευχαριστώ προκαταβολικά :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης εντελώς φιλικά πως τα σχέδια που σωστά έκανε και ανέβασε ο Speedy αδικούνε πάρα πολύ τις ούτως ή άλλως ουδέτερες ζάντες.Στην πραγματικότητα είναι αρκετά ομορφότερες.(βέβαια άντε να βρείς και τις κατάλληλες φωτό στο ίντερνετ..οκ ) :clapping:

Link to comment
Share on other sites

έχει ρωτήσει κανείς σε αντιπροσωπεία πόσο να πηγαίνει το μαλλί για τις boavista και τα αντίστοιχα λάστιχα, καμιά ιδέα ίσως?

αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι ότι είναι μια 700 περίπου σαν extension του highline ... Απο comfort trend ... δεν γνωρίζω B)

Κι εγώ τη 16άρα Cartagena έχω..νομίζω είναι η πιο λογική επιλογή σαν άνεση-όψη-επιδόσεις κάτι το ενδιάμεσο δηλαδή χωρίς να ξεφύγεις στα 700 ευρώ της 17'Boavista( που είναι και η πιο όμορφη όμως.. :notfair: )..είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς (συν της κατανάλωσης που έχω από την αρχή μέχρι τώρα 6.1λτ/100 χμ :rolleyes: )αλλά εκ των υστέρων σκέφτομαι πώς αν έκανα ξανά την παραγγελία θα το έπαιρνα με τάσι και οοοοταν θα μάζευα μερικά στην άκρη θα διάλεγα ένα πολύ πιο ωραίο σχέδιο από τα πάμπολλα aftermarket που κυκλοφορούν ίσως και πιο οικονομικά..προσωπική μου άποψη οι εργοστασιακές ζάντες για το πολάκι είναι μια βολική λύση για τον δικάιως "ανυπόμονο" που θέλει να του έρθει το αμάξι "κοκκέτα" :pic: από την Ισπανία (όπως εγώ χαχαχαχα.. :goodjob: )και σκάστα κύριε στη VW!!! αυτά..

(Προσοχή ακολουθεί μικρό off-topic)

Όποιος θέλει ας μου πει την γνώμη του για το έξης :

σκέφτομαι -αργότερα βέβαια- να βάψω μαύρη( ΙΣΩΣ μάτ δεν ξέρω πείτε κι εσείς) την πολυάκτινη cartagena μου με προφίλ:γύρω απο το στεφάνι της ζάντας στο χρώμα του αυτοκινήτου =(hot orange δλδ. Κόκκινο πρός πορτοκαλί)..με ένα χαμηλωματάκι και την αεροτομή απο τα καινούργια γνήσια αξεσουάρ της εταιρείας θα ήταν ωραία παρέμβαση πιστέυω ..γλιτώνοντας στη στροφή και το χαρακτηρισμό ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ :roadrage: Θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη ευχαριστώ προκαταβολικά :(

πόσο είσαι μέσα στο μυαλό μου...? για να βάψουμε την ζάντα (έχω την mistral) πόσο μαλλί θέλει μαύρη μάτ? με το άσπρο το πολάκι παίζει να είναι κορυφή ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.