Jump to content
cmeletis

Passat Και Υγραεριο

Recommended Posts

http://www.ygraeriok...erveni-Gas.html

Ρώτησε και ενημέρωσε και εμένα τι θα σου πούνε. Εμένα μου είχαν πει ότι δεν παιζει ρόλο το ότι είναι βελτιωμένο. Εγω πάντως το σκέφτομαι μεταξύ prins και icom

Γειά σου Κώστα επιστήμονα στο αέριο.

Πότε θα πάμε στην έκθεση να πάρουμε τιμές??

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενδιαφερομαι για υγραεριο στο FSI...οτι μαθετε ανυπομονω να το ακουσω.η εκθεση ποτε ειναι ? δεν περνω χαμπαρι ποτε γινεται λογο επαρχιας...

Link to comment
Share on other sites

Αντε όλα τα passat-CC LPG....

Πείτε μου και εμενα πότε είναι η έκθεση η να κανονίσουμε κανένα metting να παμε μαζί.

Θα πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

τη περασμένη εβδομάδα είχε έκθεση μηχανοκίνησης στην Πάτρα στο μόλο και είχαν στησει και περίπτερα με LPG.Υπάρχει ένα συνεργείο(GAS Service λέγεται και είναι συνεργάτης της Autogas-http://www.autogas.gr) στην Πάτρα, που είπε ότι βάζει σε FSI με 1650 € με 2 χρόνια εγγύηση. To kit είναι της ZAVOLI κάνει αυτόματα λίπανση του κινητήρα με βενζίνη αποτι είπαν. Μου έδωσαν και ενα τηλ από κάποιν με Passat FSI 1.6 που το έχουν βάλει στην Πάτρα αλλα δεν το έχω βρει ακόμα να μάθω.Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα απτον ανθρωπο.

Αν δε βρω κατι αξιοπιστο σε LPG σκέφτομαι το kit ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ. Εβαλε ένας φίλος μου σε BMW 3ltro και έχει 20% μείωση στη κατανάλωση βενζίνης. Το κόστος εγκαταστασης είναι γύρω στα 800 ευρώ, το καυσιμο ειναι απιονισμένο νερο(κάθε 10000 χλμ θέλει ένα πρόσθετο), η δεξαμενη είναι 1 Lt και μπαίνει ευκολα σε κάποιο σημειο μπροστά στο κινητήρα ενώ έχει εγγυηση 2 χρονια. Έδωσα τα στοιχεία του κινητηρα στο συνεργείο που το βάζει και περιμένω να μου πουν ακριβώς το κ΄σοτος και το ποσοστό μείωσης σε βενζίνη.Έχει βάλει κάποιος ΥΔΡΟΓΟΝΟ ή εχει ασχοληθεί περισσότεο ας μας πει τι παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το κιτ που σε είπαν είναι με έξτρα μπεκ και εγκέφαλο οπότε θα ψεκαζει και βενζίνη αλλά και τσιμπιμενη τιμή...

Θα βάζεις με λίγα λόγια και υγραέριο αλλά και βενζίνη...

Για το υδρογόνο το ψάχνω αλλά δεν βρήκα κάτι το χειροποίάστο όπως κανένα demo car η καμία παρουσίασει παρά μόνο άτομα που το βαλαν και πήγαν τόσες φορές να το ρυθμίσουν.. Αρκετοί τα βγαλαν

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν τελικά για το icom ότι για να μπορεσει να καλύψει τις ανάγκες του φορτίου συνήθως ανεβάζουν κάπως την αντλία υψηλης μέσω του προγράμματος(μαλλον τα bar που δουλεύει η αντλία) ώστε να ψεκάζει περισσότερο lpg. Το θέμα είναι αν θα μπορούν να μπουν στον εγκέφαλο του κινητηρα μου καθώς είναι κλειδωμένος από το πρόγραμμα αναβάθμισης που έχω. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο ώστε να επιβεβαιωθεί η υποψία μου.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν τελικά για το icom ότι για να μπορεσει να καλύψει τις ανάγκες του φορτίου συνήθως ανεβάζουν κάπως την αντλία υψηλης μέσω του προγράμματος(μαλλον τα bar που δουλεύει η αντλία) ώστε να ψεκάζει περισσότερο lpg. Το θέμα είναι αν θα μπορούν να μπουν στον εγκέφαλο του κινητηρα μου καθώς είναι κλειδωμένος από το πρόγραμμα αναβάθμισης που έχω. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο ώστε να επιβεβαιωθεί η υποψία μου.

Κάτι μου λέει ότι θα φας άκυρο....

Κλειδωμένο πρόγραμμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στην Prins. Υπαρχει κιτ ειδικα για τον κινητηρα μου(BWA). Είναι αεριου ψεκασμου και καποιους ψεκασμούς βενζίνης. Έχουν γινει τοποθετησεις σε παρόμοια αυτοκινητα με προγραμμα και δουλεψαν, απλά όμως μου είπαν όταν ζορίζεται θα ψεκαζει περισσότερο βενζίνη. Στην χειρότερη θα το δουλεύω στο stock πρόγραμμα, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Περιμένω ΄τωρα επιβεβαίωση για το πάντρεμα του συστήματος. Δηλ. το σύστημα βγαίνει για το σασί του seat altea με το συγκεκριμένο κινητηρα. Έτσι θα πρέπει να συνδιαστεί μισό του altea(κινητηρα) και μισο του passat(σασί).

Link to comment
Share on other sites

Αερίου ψεκασμού φοράει ένας αλεξανδρούπολη στο skoda octavia 5 1.8 tsi με καμία 370ps. Φοράει brc και το αμάξι του είναι euro 4. Ο τύπος περνάει υγραεριο αμάξια χρόνια είναι ενημερομενος και μπροστά...

Άμα βάλεις τέτοιο σύστημα θα καις και βενζίνη..:/

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο λίτρο στα 100χλμ, ανάλογα και με το πάτημα που το κανεις. Απλα το prins είναι πιο μπροστά απο το brc και είναι απο το εργοστάσιο κλειδωμενο για τον κινητηρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο λίτρο στα 100χλμ, ανάλογα και με το πάτημα που το κανεις. Απλα το prins είναι πιο μπροστά απο το brc και είναι απο το εργοστάσιο κλειδωμενο για τον κινητηρα μου.

Αμά το πηγαίνεις πάνω από κάποιες στροφές τότε χαλάσει βενζίνη ποιο πολύ.

Κάθε λίγο βγαίνουν καινούργια κιτ η καινούργια κόλπα...

Κατά προσωπική μου άποψη περίμενε.

ΔΕΣ ένα αμάξι που φοράει αυτό που ΘΈΛΕΙΣ να βάλεις και πάρε πληροφορίες.

Μην γίνεις πειραματόζωο.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω μιλήσει με άτομα που το φοράνε. Κανένα προβλημα δεν έχουν. Καταναλωση 10 + 1 Αεριο και πατητοι κάπως αφού δεν τους ενδιαφέρει πια.

Ετσι πάει οι περισσότεροι που βάζουν υγραέριο το πάνε τάπα το αμάξι τους αφού πληρώνουν τα μισά για να γεμίσουν..

Αυτό το κιτ όμως λογικά να ξέρεις άσχετο που θα ψεκάζει και βενζίνη όταν καταναλώνη αποκλιστικά υγραέριο θα έχεις μια ανοδο 20% σε κατανάλωση υγραερίου σε σχεση με την βενζίνη.. με λίγα λόγια το αμάξι σου θα γίνει 20%30% ποιο οικονομικό από όσο είναι τώρα και όχι 50% όπως το διαφημίζουν αρκετοί για να πουλίσουν

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίνη φίλε έχεις 2 επιλογές. 1ον Ford Στάθης στην Χρυσαυγή με καλή δουλειά μεν αλλά εκεί ανεβάζει και τα τρακτέρ για cervice! και φυσικά 2300€πουλα και κάτι, και 2ον Μανδύλας (αντιπροσωπία καλοχώρι) καλή δουλειά , 2500€ περίπου (ανάλογα τα κυβικά) εννοείται υγροποιημένο υγραέριο(5ης γενιάς κλπ) ΑΛΛΑ σε μένα μάγκες καθυστέρηση 3 μηνών παρακαλώ (καταλαβαίνετε υπομονή τρελή)και όταν ήρθε το σύστημα αντί για τισ 3 εργάσιμες έγιναν 8 μέρες χωρίς αυτοκίνητο 8μέρες μέσα το αυτοκίνητο...!!!! Τέλος πάντων όλα καλά στην τοποθέτηση το συστήνω ανεπιφύλακτα (ελπίζω ότι ήταν αρχή και μέχρι να οργανωθούν αργήσανε). Φυσικά φάγανε και το κράξημό τους και κόψανε και λίγα ευρόπουλα. Αυτά. Οποιος θέλει άλλες πληροφορίες ας ρωτήσει ότι θέλει θα του απαντήσω με αναλυτικές λεπτομέρειες. Ευχαριστώ.

Άμα το αμάξι είναι βελτιομενο έχουν κανένα κιτ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μετα και τα νεότερα περί φορολόγησης του LPG αρχισα να ξανασκέφτομαι το υδρογόνο.Δίνοντας τα στοιχεία του κινητήρα μου σε ένα συνεργείο (Πάτρα) μου έβγαλαν ότι θα έχω 23 % μειωμένη κατανάλωση βενζίνης(περισσότερη αν είχα πετρελαίο) σε σχέση με τώρα. Παρόλα αυτά οι υπολογισμοί που έκαναν είναι βάσει των εργοστασιακών τιμών κατανάλωσης. Η διαφορά στην κατανάλωση αρχίζει να φάινεται μετά τα πρώτα 500 χλμ. Μου είπαν ότι στην Πάτρα τοχουν βάλει πρόσφατα σε ένα siroko και σε golf fsi 2lt παρόλα αυτά ακόμα δεν είχαν κάνει και τα 2 πάνω από 500χλμ να δούμε αν όντως ισχύουν οι τιμές μείωσης που τους είχαν βγάλει στην αρχή και στην πράξη.

Απτην άλλη πέρασα απτον Λάτση (εξουσιοδοτημένο service VW στην Πάτρα) και μου είπε ότι έχουν βάλει και αυτοι ΥΔΡΟΓΟΝΟ σε ένα passat για δοκιμή και παρόλο που έβλαν το πιο ακριβό κιτ που υπάρχει(1000 ευρώ) δεν είδαν μείωση στην καταναλώση οπότε δεν το συστήνουν.

Έχω μπερδευτεί.Αν το έχει βάλει κάποιος ας μας πει τι γίνεται.

Καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν δεις με τα μάτια σου ικανοποιημένο πελάτη μην βάλεις... Από λόγια όλα καλά από πράξεις όμως.....

Link to comment
Share on other sites

Σάκη τελικά τι απόκαμες? Έχω και γω το ίδιο αμάξι και το σκέφτομαι... Ο Λατσης μου είχε πει την άνοιξη ότι δεν υπήρχε αξιόππιστο σύστημα μέχρι τότε. Η μετατροπή σε ΤDI είναι εφικτή? κοστίζει?

 

γενικα αξιοπιστο κιτ για fsi δεν υπαρχει. η μετατροπη σε tdi απο 7.000 ευρω υπολογισε..(προσφατη προσφορα απο την mrd στην αργυρουπολη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα πάλι μία έρευνα αγοράς αυτές τις μέερες στην Πάτρα, να δω μήπως έχουν πέσει οι τιμές ή έχει βγεί κάτι καινούριο για LPG σε FSI κινητήρες.

Τα νέα είναι τα εξείς:

  • Κίτ της Zavolli με 1600€, 2 χρόνια εγγύηση, λπαίνει τον κινητηρα και με βενζίνη δουλεύει σε όλο το φάσμα των στροφών.
  • Ιταλικό ΚΙΤ(δε θυμάμαι όνομα) με 1300€, 2 χρόνια εγγύηση, δουλεύει με βενζίνη μεχρι 1400 στροφές και από κεί και πάνω το υγραέριο.

Και οι 2 έχουν βάλει σε FSI κινητήρες στην Πάτρα (αποτι μου είπαν τουλάχιτσον χωρις το παραμικρό προβλημα).Περιμένω απάντηση και από αλλό 1 συνεργείο.

Αν έχει κάποιος νεοτερα ας ενημερωσει το φορούμ.

Καλο ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έκανα πάλι μία έρευνα αγοράς αυτές τις μέερες στην Πάτρα, να δω μήπως έχουν πέσει οι τιμές ή έχει βγεί κάτι καινούριο για LPG σε FSI κινητήρες.

Τα νέα είναι τα εξείς:

  • Κίτ της Zavolli με 1600€, 2 χρόνια εγγύηση, λπαίνει τον κινητηρα και με βενζίνη δουλεύει σε όλο το φάσμα των στροφών.
  • Ιταλικό ΚΙΤ(δε θυμάμαι όνομα) με 1300€, 2 χρόνια εγγύηση, δουλεύει με βενζίνη μεχρι 1400 στροφές και από κεί και πάνω το υγραέριο.
Και οι 2 έχουν βάλει σε FSI κινητήρες στην Πάτρα (αποτι μου είπαν τουλάχιτσον χωρις το παραμικρό προβλημα).Περιμένω απάντηση και από αλλό 1 συνεργείο.

Αν έχει κάποιος νεοτερα ας ενημερωσει το φορούμ.

Καλο ΣΚ.

Και τα δύο κιτ δουλεύουν και με βενζίνη. Το δεύτερο λογικά μέχρι της 1.400σαλ που λες είναι για να μην έχει θέμα το αμάξι όταν είναι σε κίνηση σταματημένο. Για να δουλεύει στο ρελαντί λογικά και μετά από κάποιες στροφές πάλι θα ψεκάζει βενζίνη. Αυτά τα κιτ που δεν ει αι υγρού ψεκασμού δεν συμφαιρη καθόλου να τα βάλεις. Θα δεις μια μειώσει 20%-30% στην καλύτερη. Περίεργος κινητήρας ο fsi...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,αν και ειναι πολυ παλια η αναρτηση που βλεπω σχετικα με υγραεριο.Σας πληροφορω οτι εχω σε βαλει σε πασσατ 2006 fsi μανησιο.ολα πανε καλα το εβαλα στην Κοζανη σε εναν φιλο σε συνεργειο .μην το φοβαστε καθολου το εχω 6 μηνες και ολα πανε καλα.ειμαι απο θεσ/νικη υπαρχει και εδω στην πολη μου αλλα προτιμησα τον φιλο γιατι μου ελεγε αληθεια σε ολα αυτα που τον ρωτησα χωρις να εχει στην ουσια συμφερον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,αν και ειναι πολυ παλια η αναρτηση που βλεπω σχετικα με υγραεριο.Σας πληροφορω οτι εχω σε βαλει σε πασσατ 2006 fsi μανησιο.ολα πανε καλα το εβαλα στην Κοζανη σε εναν φιλο σε συνεργειο .μην το φοβαστε καθολου το εχω 6 μηνες και ολα πανε καλα.ειμαι απο θεσ/νικη υπαρχει και εδω στην πολη μου αλλα προτιμησα τον φιλο γιατι μου ελεγε αληθεια σε ολα αυτα που τον ρωτησα χωρις να εχει στην ουσια συμφερον.

Για πες μου αν θέλεις που απευθύνθηκες γιατί είμαι από Κοζάνη και με ενδιαφέρει! Έχω το golf fsi 1600 του 2004. Τι σύστημα και πόσο κόστισε.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα.Αν μπορεις πληροφορησε μας τι συστημα τοποθετηθηκε και την τιμη του!Και αφου ειναι φιλος σου και σου ειπε την αληθεια πες μας και εμας τι συνεπαγεται απο μια εγκατασταση lpg σε fsi;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να τοποθετησω υγραεριο στο αυτοκινητο μου.Επειδη ακουγονται πολλα και διαφορα θα ηθελα εαν καποιος εχει τοποθετησει υγραεριο σε ιδιο αυτοκινητο να με ενημερωσει εαν δουλευει χωρις προβληματα,την καταναλωση που εχει,το κοστος τοποθετησης, σε ποιο συνεργειο το εβαλε και ποια μαρκα εβαλε.Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλητερα να κατσεις στα αυγα σου. γιατι δεν υπαρχει φτηνο των 1100ε (αεριου ψεκασμου)αξιοπιστο συστημα. βασικα ουτε τα ακριβα(υγρου ψεκασμου) των 3000ε δεν εχουν σωστη λειτουργεια ...

γενικα τσι και υγραεριο ειναι αρκετα νωρις εχουν θεματα με ρελαντι κλπ.(εψαξα για το δικο μου τσι 1,4 με 122 αλλογα που ειναι πιο απλης τεχνολογια να φανταστεις και κατεληξα να μην κανω τιποτα ακομα.)

+ οτι θα σου πιασουν τον ποπο οι εγκαταστατες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.