Jump to content
cmeletis

Passat Και Υγραεριο

Recommended Posts

Guest πανος-gti

μακρια αν δεν θελεις να παρεις το μοτερ στη χουφτα......αν θελεις οικονομια δωστο κ παρε ενα πετρελαιο αν θελεις .η λυση υγραεριο ειναι η μεγαλυτερη απατεωνια που υπηρξε για να  τα αρπαξουν οι κατασκευαστες.

Edited by πανος-gti
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έχει φτάσει το υγραέριο πάντως, πρέπει να κάνει πάρα πολλά Km κάποιος για να κάνει απόσβεση. Επίσης δεν λειτουργεί κανένα kit 100% αξιόπιστα, όλα έχουν τα θεματάκια τους..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εβαλα υγραερειο σε tsi 1.8 μοντελο 2012 [73.000 km] πριν 3 μηνες.Τοποθετηση σε αντιπροσοπια ,τιμη 2800 .Με 40000km/χρονο θα κανω αποσβεση περιπου σε 2 χρονια.Γενικα μεγαλη ταλαιπωρια .ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εβαλα υγραερειο σε tsi 1.8 μοντελο 2012 [73.000 km] πριν 3 μηνες.Τοποθετηση σε αντιπροσοπια ,τιμη 2800 .Με 40000km/χρονο θα κανω αποσβεση περιπου σε 2 χρονια.Γενικα μεγαλη ταλαιπωρια .ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. 

απο θεματα εγκαταστασης θα μπορουσες να μας πεις κατα ποσο ειναι λειτουργικο το κιτ με τον κινητηρα ,οπως και πιο εβαλες.

Εκεί που έχει φτάσει το υγραέριο πάντως, πρέπει να κάνει πάρα πολλά Km κάποιος για να κάνει απόσβεση. Επίσης δεν λειτουργεί κανένα kit 100% αξιόπιστα, όλα έχουν τα θεματάκια τους..

θυμαμαι οταν ειχα ρωτισει το καλοκαιρι τον μηχανικο μου ο οποιος ΔΕΝ εμπορευεται ΟΥΤΕ βαζει υγραεριο (εχει φτιαξει και αρκετα δυνατα σ3 )  να μου λεει εισαι διατεθημενος να τρεχεις μεταξυ εμενα και του εγκαταστατη σου γιατι θα σε κανει μπαλακι σε εμενα οτι φταιει το αμαξι και οχι η τοποθετηση του !?    .........

και ολα αυτα για τον 20vt  οχι για τον τσι που ειναι πιο εξελιγμενης τεχνολογιας , θελει υγρο ψεκασμο αναγκαστικα γιατι αλλιος με αεριο ειναι σαν να το μετατρεπεις σε εμμεσου ψεκασμου.

Link to comment
Share on other sites

Τo VIALLE.Μπουκαλα 50l,τo γεμισμα 37-39l [κάθε 2-3 ημερες ] και κανω περιπου 350km .Τωρα το αυτοκινητο είναι με βλαβη στο συνεργειο .Με 35 ευρω κανω 350km

Edited by thomas 1969
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι και εγω ενας απο πολλους ευχαριστιμενους κατοχους passat b6 1.6 fsi blf κινητιρα , εχω μπει σε σκεψεις για υγραεριο . μου ειπαν για το brc στα 1300 . τωρα τι ειναι καλητερω να βαλω υγρου ψεκασμου αεριου ψεκασμου και αν ναι μεχρι τωρα εχουν αναφερθει ζημιες σε αυτοκινιτα παρομιου τυπου και αν ναι που ??? για κινουμαι σε πολη λογο δουλειας και γενικα ωπος ξερουμαι ολοι εκει που εχει παει η βενζινα αστα

υ.γ σας ευχαριστω προκαταβολικα :good:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλως ηρθες κοιτα εδω παρομοια θεματα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53071

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57821

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ PASSAT 1.6 FSI MONT.2006,ΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ, AEB ΕΓΚΕΦΑΛΟ,ΗΑΝΝΑ MΠΕΚ,ΑΤΤIKER ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ....ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ...ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ....ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΠΗ,ΟΥΤΕ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ.......Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ QGAS,ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ,ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ PASSAT ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΤ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ...... 

Link to comment
Share on other sites

Τo VIALLE.Μπουκαλα 50l,τo γεμισμα 37-39l [κάθε 2-3 ημερες ] και κανω περιπου 350km .Τωρα το αυτοκινητο είναι με βλαβη στο συνεργειο .Με 35 ευρω κανω 350km

 

 

Τελικά πως είναι τώρα με υγραέριο μετά από 3 μήνες? Δουλεύει κανονικά η σε ταλαιπωρεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω ενα Passat 2.0 FSI ( 150hp ) με κινητηρα BLR. Ξεκινω ετσι για να καταλαβετε οτι μιλαμε για αμαξι με κινητηρα Οχι ευκολο στην τοποθετηση LPG η αλλιως υγραεριο.

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο, πηρα την αποφαση να κανω αυτη την μετατροπη, και για να ειμαι ειληκρινεις μπορω να πω οτι οχι μονο ειμαι ευχαριστημενος αλλα και πολυ παραπανω.

 

Το κυριο πραγμα που πρεπει να προσεξει κανεις ειναι ΠΟΥ θα το τοποθετησει... εννοοω σε ποιον εγκαταστατη. Απαξ και πετυχεις καλο εγκαταστατη, δεν θα εχεις κανενα προβλημα. ( Και μην ακουτε...το εβαλα στην αντιπροσωπια, και εχω προβληματα.......λογικο ειναι, μιας και ποιος ειπε οτι η αντιπροσωπια

εχει καλο και εμπειρο προσωπικο που να ασχολειται αποκλειστικα με LPG.

 

Τελος παντων εντως πολης με 52λιτρα ( 59λ ειναι το ντεποζιτο, αλλα για λογους ασφαλειας μπαινουν μονο 52λ ) και τιμη υγραεριου στα 61λεπτα βγαζω 380χλμ. Εκτος πολης σε ταξιδι δηλαδη με τα 52 λιτρα βγαζω 510χλμ.

 

Διαφορα στην οδηγηση δεν εχω διαπιστωσει.

 

6UWDhprl.jpg

1u3Wnrel.jpg

 

IIIBABml.jpg

 

l2p2nh5l.jpg

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καλή κίνηση και μπράβο σου. Μακάρι να είχα και εγώ ατμοσφαιρικό κινητήρα και θα το είχα κάνει εδώ και καιρό αλλά βλέπεις έχω bzb tsi. Αν θέλεις θα μπορούσες να μας πεις κόστος και που το έβαλες. :good:  :good:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ο κινητηρας δεν ειναι ατμοσφαιρικος ειναι ο 2.0 FSI ο απλος με τα 150hp.

 

Στους κινητηρες αμεσου ψεκασμου η τοποθετηση ειναι λιγο ποιο ακριβη μιας και παιρνουν συγκεκριμενα κιτ.

 

Για το bzb tsi λογικα παιρνει το ιδιο κιτ με το δικο μου, με καποιες μικροδιαφορες αλλα παντα βασισμενο στον ΑΕΒ 3000 εγκεφαλο

 

Τετοια συστηματα βγαζουν αρκετες εταιρειες, με τις ποιο γνωστες και αξιοπιστες

 

 Landi Renzo OMEGA PLUS 4 culinders  η  OMEGAS DIRECT , GASITALY F5 Direct Injection , EMMEGAS GPL TSI -03 κλπ.

 

Πχ. αυτος ειναι ο κωδικος για το δικο σου Γιαννη....

 

Passat V 1798cc TSI 118 (161) BZB E4 LPG 604710116

 

Η τιμη παιζει μεταξυ 1.500 και 2.000 αναλογα το κιτ κλπ.

 

Λογο οτι δεν ξερω εαν ειναι εναντια τους κανονες του φορουμ, δεν θελω να πω που το εβαλα κλπ. μην θεωρηθει διαφημιση κιολας.

 

Οποιος θελει περισοτερες πληροφοριες μπορει να τις ζητησει μεσω πμ.

 

Ο συγκεκριμενος εγκαταστατης που μου εκανε την εγκατασταση παντως, απ' οσα εχω δει και διαβασει.. ειναι αυτος που συνηθως καταλειγουν οι περισοτεροι εδω στην Αθηνα για να διορθωσει προβληματα μετα απο εγκαταστασεις αλλου.

Edited by saxo_29
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ο κινητηρας δεν ειναι ατμοσφαιρικος ειναι ο 2.0 FSI ο απλος με τα 150hp.

 

Στους κινητηρες αμεσου ψεκασμου η τοποθετηση ειναι λιγο ποιο ακριβη μιας και παιρνουν συγκεκριμενα κιτ.

 

Για το bzb tsi λογικα παιρνει το ιδιο κιτ με το δικο μου, με καποιες μικροδιαφορες αλλα παντα βασισμενο στον ΑΕΒ 3000 εγκεφαλο

 

Τετοια συστηματα βγαζουν αρκετες εταιρειες, με τις ποιο γνωστες και αξιοπιστες

 

 Landi Renzo OMEGA PLUS 4 culinders  η  OMEGAS DIRECT , GASITALY F5 Direct Injection , EMMEGAS GPL TSI -03 κλπ.

 

Πχ. αυτος ειναι ο κωδικος για το δικο σου Γιαννη....

 

Passat V 1798cc TSI 118 (161) BZB E4 LPG 604710116

 

Η τιμη παιζει μεταξυ 1.500 και 2.000 αναλογα το κιτ κλπ.

 

Λογο οτι δεν ξερω εαν ειναι εναντια τους κανονες του φορουμ, δεν θελω να πω που το εβαλα κλπ. μην θεωρηθει διαφημιση κιολας.

 

Οποιος θελει περισοτερες πληροφοριες μπορει να τις ζητησει μεσω πμ.

 

Ο συγκεκριμενος εγκαταστατης που μου εκανε την εγκατασταση παντως, απ' οσα εχω δει και διαβασει.. ειναι αυτος που συνηθως καταλειγουν οι περισοτεροι εδω στην Αθηνα για να διορθωσει προβληματα μετα απο εγκαταστασεις αλλου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.... Για το landi Renzo έχω ρωτήσεις και μου είπαν 1700...Αν δω πως ανεβάζω τα χιλιόμετρα που κάνω τον χρόνο θα το βάλω. Κάτι τελευταίο ήθελα να σε ρωτήσω.... Έβαλες το σύστημα που ξεκινά με βενζίνη πχ το πρωί ή αυτό που ξεκινά αμέσως με το αέριο.???

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω βαλει το συστημα που ξεκινα με βενζινη ταυτοχρονα με υγραεριο. Καθ' ολη την διαρκεια της λειτουργειας του κινητηρα, το συστημα παραληλλα με το υγραεριο διοχετευει 10 % περιπου βενζινη. Με αυτο το συστημα δεν βαζεις λαδιερες, ξυδιερες κλπ. και ειναι παντα προστατευμενος ο κινητηρας καθως και η αντλεια βενζινης, μιας και δεν σταματα ποτε να λειτουργει ωστε να προκληθει ζημια αναψε/σβησε συνεχεια.

 

Σου στελνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στα αμεσου ψεκασμου ειναι οτι με τα κιτ αεριου ψεκασμου καποια στιγμη περνεις στο χερι αντλια υψηλης (κοστος400€) και τα μπεκ (250€ εκαστο) χωρια απο τυχων προβλημα στις βαλβιδες στο καπακι.γιαυτο κ ειναι πιο σωστο το κιτ υγρου ψεκασμου με κοστος τα 2100-2700€..που και παλι εχουν θεματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, ολα αυτα που αναφερεις ισχυαν παλια. Τωρα πλεον λειτουργοντας με υγραεριο, εχεις αμεσω ψεκασμο και βενζινης το οποιο ψυκτει και λυπαινει οσο χρειαζεται για να μην εχει θεμα ο κινητηρας. Φυσικα εαν για οικονομια σου ρυθμισουν να ψεκαζει λιγοτερο απο το 10% σε βενζινη...εε ενταξει εκει θα το παρεις το μοτερ στο χερι.

Οσο για την αντλια υψηλης (κοστος400€) και τα μπεκ (250€ εκαστο) δεν ισχθει εφοσον αυτα δεν σταματαν να δουλευουν σε ολη την διαρκεια που δουλευει ο κινητηρας...απλα ψεκαζουν λιγοτερο. Παλιοτερα οταν βαζαν κατι ψυκτελεα, κλπ τοτε οταν δουλευε το μοτερ με υγραεριο, αυτα σταματουσαν να λειτουργουν, και επερναν μπρος μονο οταν χρειαζοταν να ψεκαστει βενζινη ( ξεκινημα ). Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το αποτομο ανοιγοκλεισμα του κυκλοματος ( ρευμα) να δημιουργει θεμα στα ηλεκτρικα της αντλιας και των μπεκ και εκει να καιγονται.

Πλεον αυτο δεν παιζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικη μου αποψη,Χιλιες φορες να βαλει καποιος icom υγρου παρα αεριο ψεκασμο. Ειναι ο πιο φτηνος υγρος και περνει κ ρυθμισμα. Οταν υπολειτουργει το συστημα τροφοδοσιας βενζινης μετα απο καποια χρονια λογικο ειναι να εχεις θεματα.δν στο ευχομαι αλλα η λογικη αυτο λεει. Εδω σε απλα αμαξια με αεριο ψεκασμο κ η αντλια βενζινης μετα απο καποια χλμ παραδιδει πνευμα.. Οταν ηταν να βαλω υγραεριο στο πασσατ μου 1,8τ 20vt οταν μου ελεγε ο εγκαταστατης (γνωστο ονομα με νεο μαγαζι στα ν.προαστια αθηνας)για προσθετα λαδια κλπ, εκοβα περα γτ ειναι αρχαια τακτικη ο ψεκασμος ελαιου ασχετο αλλα διχνει πιος σε κοιταει στην τσεπη κ πιος οχι.

Edited by xristos/red tornado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Οταν ηταν να βαλω υγραεριο στο πασσατ μου 1,8τ 20vt οταν μου ελεγε ο εγκαταστατης (γνωστο ονομα με νεο μαγαζι στα ν.προαστια αθηνας)για προσθετα λαδια κλπ, εκοβα περα γτ ειναι αρχαια τακτικη ο ψεκασμος ελαιου ασχετο αλλα διχνει πιος σε κοιταει στην τσεπη κ πιος οχι.Αυτο δεν σου ειπα παραπανω

Αυτο δεν σου ειπα παραπανω.. σχετικα με ψυκτελεα κλπ....

 

ICOM δεν μπαινει σε ολους τους κινητηρες αμεσου ψεκασμου.

Κοιτα τον κωδικο του κινητηρα σου, και επικοινωνησε με την ιδια την ICOM η με την ΥγραεριοΚίνηση AutoGas Hellas, που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος ICOM στην Ελλαδα.

 

Το συστημα αμεσου Υγρου Ψεκασμου ειναι το ICOM JTG HP Direct Injection LPG.

 

Μπίρμπος Κωνσταντίνος

ΥγραεριοΚίνηση AutoGas Hellas

Ch.Birmpos& Sia E.E.

Agias Annis 46,str Rentis

18233 Athens, Greece

tel :+302104930205

fax:+302104920979

website: www.ygraeriokinisi.gr

 

 

Το θεματακι Υγραεριο, το εχω ψαξει παααρραααα πολυ ....

 

Αυτα που γραφω ειναι νομιζω οσο το δυνατων ποιο τεκμηριομενα με βαση τα στοιχεια που υπαρχουν στην υγραεριοκινηση μεχρι στιγμης...

 

Απο εκει και περα ο καθενας πραττει με γνωμονα την αντιληψη του και την τσεπη του για το τι θελει η δεν θελει να βαλει στο αυτοκινητο του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα Passat 1.8TSI μοντέλο 2010 και γυρεύο LPG. Αυτό που διαβάζω πιο πάνω για την κατανάλωση με αέριο μου κάνει εντύπωση! Όλοι γράφουν περίπου 10€ στα 100 χμ. Με βενζίνη ξοδεύει σχεδόν το ίδιο (8λ. Στα 100χμ χ 1.4 = 11,40). Κάνω κάποιο λάθος?

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το καύσιμο έχει 136-140 είναι περίπου το ίδιο...

όταν το καύσιμο είχε 1.65-1.70 είχε διαφορά... 

το θέμα είναι ότι το μοτέρ μας με νορμάλ οδηγό και χωρίς πολλά πολλά φορτώματα δεν καίει τίποτα για τα 178 άλογα που βγάζει στο δυναμόμετρο... τα 8 με 9 λίτρα είναι ζάχαρη ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το καύσιμο έχει 136-140 είναι περίπου το ίδιο...

όταν το καύσιμο είχε 1.65-1.70 είχε διαφορά...

το θέμα είναι ότι το μοτέρ μας με νορμάλ οδηγό και χωρίς πολλά πολλά φορτώματα δεν καίει τίποτα για τα 178 άλογα που βγάζει στο δυναμόμετρο... τα 8 με 9 λίτρα είναι ζάχαρη ...

Πως γινεται να ειναι τα ιδια οταν ενα καυσιμο κοστιζει 1.35 το λιτρο και το αλλο 0.60;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το καύσιμο έχει 136-140 είναι περίπου το ίδιο...

όταν το καύσιμο είχε 1.65-1.70 είχε διαφορά... 

το θέμα είναι ότι το μοτέρ μας με νορμάλ οδηγό και χωρίς πολλά πολλά φορτώματα δεν καίει τίποτα για τα 178 άλογα που βγάζει στο δυναμόμετρο... τα 8 με 9 λίτρα είναι ζάχαρη ...

Μέσα στην πόλη καίω γύρο στα 8L με 9L με πολύ ελαφριά οδήγηση... Έξω εθνική 7 με 8L. Tώρα είναι καλά η βενζίνη πιο μετά τον χειμώνα θα κλαίμε ...

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να ειναι τα ιδια οταν ενα καυσιμο κοστιζει 1.35 το λιτρο και το αλλο 0.60;

Πασατούκε δεν είπα ότι είναι το ίδιο !!! είπα περίπου το ίδιο... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.