Jump to content
cmeletis

Passat Και Υγραεριο

Recommended Posts

Ελπίζω να μην θεωρείται διαφήμιση, βρήκα ένα βίντεο, δείχνει ένα Skoda όμως έχουν σχεδόν τα είδα μοτέρ : https://youtu.be/-8oZ9IKQU9o θα επικοινωνήσω μαζί τους να μάθω λεπτομέρειες

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πασατούκε δεν είπα ότι είναι το ίδιο !!! είπα περίπου το ίδιο...

Μα ναι αυτο λεω,πως γινεται να ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ το ιδιο οταν η διαφορα του λιτρου ειναι 0.70 λεπτα;

Δηλαδη

65 λιτρα αεριο κοστιζουν 39.5€

65λιτρα βενζινη κοστιζουν 87.7€

Δηλαδη σε ενα γεμισμα 65λιτρων υπαρχει ενα κερδος 48 ευρω.

Εγω δεν βλεπω καμια ομοιοτητα :p

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην θεωρείται διαφήμιση, βρήκα ένα βίντεο, δείχνει ένα Skoda όμως έχουν σχεδόν τα είδα μοτέρ : https://youtu.be/-8oZ9IKQU9o θα επικοινωνήσω μαζί τους να μάθω λεπτομέρειες

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

Λογικά θα σου πει 3000 ευρώ....  Κάπου εκεί είναι το vialle..

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι αυτο λεω,πως γινεται να ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ το ιδιο οταν η διαφορα του λιτρου ειναι 0.70 λεπτα;

Δηλαδη

65 λιτρα αεριο κοστιζουν 39.5€

65λιτρα βενζινη κοστιζουν 87.7€

Δηλαδη σε ενα γεμισμα 65λιτρων υπαρχει ενα κερδος 48 ευρω.

Εγω δεν βλεπω καμια ομοιοτητα :p

λοιπόν με 10 ευρώ κάνεις 100-120 χιλ. εγώ για 100-120 χιλιόμετρα θέλω 12-13 ευρώ αυτό είναι το περίπου το ίδιο διαφωνείς ??? και σε ρίχνω και καμιά 120 άλογα στο κεφάλι... 240+ με το παλιό project και πάντα φιλικά  :good:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με 10 ευρώ κάνεις 100-120 χιλ. εγώ για 100-120 χιλιόμετρα θέλω 12-13 ευρώ αυτό είναι το περίπου το ίδιο διαφωνείς ??? και σε ρίχνω και καμιά 120 άλογα στο κεφάλι... 240+ με το παλιό project και πάντα φιλικά  :good:

 

Εννοειται φιλικά αγορινα μου,αλλα διαφωνω καθετα γιατι:

 

Εγω κανω με 10 ευρω 100/120 χλμ διοτι το αμάξι μου καιει 13/14 ΛΙΤΡΑ στα 100χλμ,διοτι ειναι ατμοσφαιρα,διοτι ειναι τεχνολογιας 1997,διοτι ειναι αυτοματο 4ταχυτητο,διότι εχει 18αρες,διότι ολη μερα το πηγαινω πάτωμα.

 

Εσένα λοιπον το δικο σου καιει 13 ευρω ΒΕΝΖΙΝΗ στα 100χλμ,δηλαδη 9,5 ΛΙΤΡΑ στα 100.

 

Αν λοιπον βαλεις αεριο,θα σου καιει 9,5 λίτρα επι 0,60 αρα 5,7 ΕΥΡΩ στα 100 χιλιομετρα που θα κανεις.

 

Αλλο 5,7 ευρω που θα καις,και αλλο 13 ευρω που καις :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με 10 ευρώ κάνεις 100-120 χιλ. εγώ για 100-120 χιλιόμετρα θέλω 12-13 ευρώ αυτό είναι το περίπου το ίδιο διαφωνείς ??? και σε ρίχνω και καμιά 120 άλογα στο κεφάλι... 240+ με το παλιό project και πάντα φιλικά  :good:

Και εσυ τακο ή τουβλο τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο κατω απο το γκαζι???

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ τακο ή τουβλο τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο κατω απο το γκαζι??

με νορμάλ καταστάσεις είναι πάντα στο 8.4  με τουβλο όπως λες το έχω δει και πιο κάτω 7.8 και 6.4 στην εγνατιά περίεργο σου φαίνεται dasauto ??? 

υπάρχουν και μέρες που είναι μόνιμα πάνω από τα 16 λίτρα όταν στο δρόμο βρίσκω προκλητικούς οδηγούς... στο πόδι σου είναι το πόσο θα κάψει...

και όποιος δεν πιστεύει έρχεται και βλέπει με τα ματάκια του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα εσυ καις 13 ευρω στα 100 χαλαρα...εγω 10 ευρω αεριο ΤΕΡΜΑΑ 

 

εγώ για την ακρίβεια καίω στα 100 11.70 ευρώ αλλά η σύγκριση γίνεται με όμοια αμάξια και όμοιους κινητήρες... σύγκρινε το δικό σου που είναι αέριο με ένα ίδιο με το δικό σου με  βενζίνη,

Link to comment
Share on other sites

εγώ για την ακρίβεια καίω στα 100 11.70 ευρώ αλλά η σύγκριση γίνεται με όμοια αμάξια και όμοιους κινητήρες... σύγκρινε το δικό σου που είναι αέριο με ένα ίδιο με το δικό σου με  βενζίνη.

Εγω μπορω να συγκρινω το δικο μου διίτρο με βενζινη και υγραεριο...και απο θεμα συγκινησης δεν εχει καμια διαφορα. Οσα μου βγαζει το 2.0 Fsi  με βενζινη σε ταχυτητα και επιταχυνση, το ιδιο μου βγαζει με αεριο.

Οποτε συγκρινοντας τα δυο.. εγω προτιμω να βαζω κανενα φραγκο στην τσεπουλα μου.

Edited by saxo_29
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι και εγώ πως τα μοντέρνα συστήματα έχουν την ίδια απόδοση, απλά με κόστος εγκατάστασης άνω των 2.000€και μόνο περίπου 20.000 χμ το χρόνο, απόσβεση θα γίνει μετά από δύο χρόνια. Δεν γνωρίζω εάν θα το κρατήσω και τόσο!

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήθελα να βάλω δεν έβρισκα συνεργείο που να ασχολείται ούτε κανένα παρόμοιο αμάξι να έχει βάλει οπότε το άφησα. Στα 8 λίτρα είμαι μικτα εκτός πόλης μέσα σε πόλη στα 9-10 λίτρα. Χώρια που το κόστος πάνω από 2000€-2500€ με φαινόταν πάντα υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την δική αποψη αν θελετε..... Εγώ το έβαλα σε μοτερ ΒΖΒ 18Τ το 2011 σε αντιπροσωπια στην Θεσ/νικη, και κοστος 2400e, και απο τοτε εχω κανει 60000χλμ χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Οποιος θελει ας με ρωτησει λεπτομερειες..... ΥΓ. Ξέχασα τι θα πει βενζινη, γιατι ξεκιναει κατευθειαν με LPG(να φανταστείτε ότι καπου-κάπου την καιω δηλ. καθε 6-7μηνες μην μου παθει και τιποτα εκει μεσα απο την πολλή περιστροφη που κάνει..) και τέλος οσο αναφορά την κατανάλωση ότι καιει σε λιτ/100χλμ με βενζίνη τοσο καιω και με LPG, διότι το συστημα υγρού (άμμεσου) ψεκασμού εγχύει το LPG όπως και την βενζίνη, οπότε δεν το εξαερωνει (το LPG) όπως τα πιο παλιά συστήματα  άρα σε λίτρα έχει ιδια κατανάλωση......Σε επιδόδεις ΝΑΙ διαφέρει ελάχιστα..ΑΥΤΑ. ευχαριστώ για το χρόνο σας, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και την δική αποψη αν θελετε..... Εγώ το έβαλα σε μοτερ ΒΖΒ 18Τ το 2011 σε αντιπροσωπια στην Θεσ/νικη, και κοστος 2400e, και απο τοτε εχω κανει 60000χλμ χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Οποιος θελει ας με ρωτησει λεπτομερειες..... ΥΓ. Ξέχασα τι θα πει βενζινη, γιατι ξεκιναει κατευθειαν με LPG(να φανταστείτε ότι καπου-κάπου την καιω δηλ. καθε 6-7μηνες μην μου παθει και τιποτα εκει μεσα απο την πολλή περιστροφη που κάνει..) και τέλος οσο αναφορά την κατανάλωση ότι καιει σε λιτ/100χλμ με βενζίνη τοσο καιω και με LPG, διότι το συστημα υγρού (άμμεσου) ψεκασμού εγχύει το LPG όπως και την βενζίνη, οπότε δεν το εξαερωνει (το LPG) όπως τα πιο παλιά συστήματα  άρα σε λίτρα έχει ιδια κατανάλωση......Σε επιδόδεις ΝΑΙ διαφέρει ελάχιστα..ΑΥΤΑ. ευχαριστώ για το χρόνο σας, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.... 

Πες μας λεπτομέρειες όπως τι γενιάς έβαλες (αν και δεν υπάρχουν γενιές), τι εταιρία έβαλες ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.