Jump to content
Passatoukos

Εκίνηση Σπινιάρωντας Σε Αυτόματο Σασμάν?

Recommended Posts

Καλημέρα...

Σε ένα passat 1800 ατμοσφαιρα,με αυτοματο σασμαν της φωτογραφιας http://i9.photos.s*μη επιτρεπόμενο @ URL*/1325/1325054_2_b.jpg

Πως γινεται να το ξεκινησεις σπινιάρωντας?

Αν το μπει στο D και τερμα γκαζι ισα ισα που γλυστρανε οι τροχοι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι,αλλα τι σχέση έχει αυτό?

Εγώ ρώτησα πως γίνεται με το αυτόματο σασμάν να το ξεκινήσεις σπινιάρωντας.

Π.χ γίνεται να κρατας πατημενο το γκαζι στης 4 χιλιάδες και να βαλεις D?γιατί μόλις ανεβαίνουν οι στροφες ο μοχλος δεν κουνιεται...

Link to comment
Share on other sites

Όχι,αλλα τι σχέση έχει αυτό?

Εγώ ρώτησα πως γίνεται με το αυτόματο σασμάν να το ξεκινήσεις σπινιάρωντας.

Π.χ γίνεται να κρατας πατημενο το γκαζι στης 4 χιλιάδες και να βαλεις D?γιατί μόλις ανεβαίνουν οι στροφες ο μοχλος δεν κουνιεται...

φιλε μου το D αν ειναι οπως και στα τωρινα dsg ειναι για οικονομικη οδηγηση,οποτε λιγο απιθανο να γινει. μονο στο Sport αν εχει, προσπαθησε το,πατωντας φρενο και γκαζι μαζι,εως οτου αφησεις το φρενο,και εχεις πατημενο το γκαζι με υψηλες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το D αν ειναι οπως και στα τωρινα dsg ειναι για οικονομικη οδηγηση,οποτε λιγο απιθανο να γινει. μονο στο Sport αν εχει, προσπαθησε το,πατωντας φρενο και γκαζι μαζι,εως οτου αφησεις το φρενο,και εχεις πατημενο το γκαζι με υψηλες στροφες.

Αυτό σκέφτηκα να κρατησω γκαζι στης 4000 στροφες και συνχρονως φρενο,να βαλω D και να αφησω φρενο,αλλα φοβαμαι μην παρω κανα σασμαν στην μασχαλη...

Γιατι αν βαλεις D και το έχεις ακινητο και δωσεις ΤΕΡΜΑ το γκαζι,αρχιζει και χαζοξεκολλαει το λαστιχο απο την ασφαλτο,τριχες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορεσει να σπινιαρει ποτε κανονικα γιατι ειναι αυτοματο με λιγα αλογα και πολλα κιλα οποτε αστο ησυχο μην παρεις κανα σασμαν στα χερια και ειναι και ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Με εξάτμιση και φίλτρο τι κερδίζεις?

Και πόσο κάνει μια φθηνή εξάτμα που να κάνει απλά βαρύ θόρυβο αλλά μην ξυπνάει όλη την γειτονιά?

Link to comment
Share on other sites

Κερδιζεις θορυβο και 2-3 αλογα βεβαια εξαρταται απο την εξατμιση τι διατομη θα εχει ο σωληνας αν θα βαλεις χταποδι καταλυτη ελευθερας μεσσαιο ελευθερο και το φιλτρο να ειναι τοποθετημενο καλα ωστε να τραβαει παντα δροσερο αερα αλλα το αυτοματο σασμαν παντα θα σε προδιδει μεχρι να φορτωσει οποτε μην ασχολεισαι γιατι δεν ειναι και εποχες τωρα για σπαταλη. Εξατμισεις ξεκιναν απο 150 μονο τελικο μεχρι 800-900 για ολοκληρη και αλλα 60-70 το φιλτρο μιλαμε για ελευθερας μεσα στο κουτι.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Κερδιζεις θορυβο και 2-3 αλογα βεβαια εξαρταται απο την εξατμιση τι διατομη θα εχει ο σωληνας αν θα βαλεις χταποδι καταλυτη ελευθερας μεσσαιο ελευθερο και το φιλτρο να ειναι τοποθετημενο καλα ωστε να τραβαει παντα δροσερο αερα αλλα το αυτοματο σασμαν παντα θα σε προδιδει μεχρι να φορτωσει οποτε μην ασχολεισαι γιατι δεν ειναι και εποχες τωρα για σπαταλη. Εξατμισεις ξεκιναν απο 150 μονο τελικο μεχρι 800-900 για ολοκληρη και αλλα 60-70 το φιλτρο μιλαμε για ελευθερας μεσα στο κουτι.

Ευχαριστώ φίλε:p

Ναι όντως δεν με ενδιαφέρει να ανέβει η ιπποδύναμη,με ενδιαφέρει μιας και θα μείνει 3-4 χρονάκια ακόμα,τουλαχιστόν να κάνει ωραίο θόρυβο γιατί τώρα οταν αφήνεις το γκάζι και πέφτουν οι στροφές κάνει σαν γαιδούρι που το έχεις στον ηλιο...

Το φίλτρο μιας και είναι φτηνό,αξίζει?θα υπάρξει διαφορά και αν είναι ποια?

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Άντε να σε βοηθήσω ,γιατί μου αρέσει η επίμονη σου και αν σε στεναχώρησα πιο παλιά νερό και αλάτι.

Για ένα καλό σπιν βάζεις , ,αριστερό πόδι φρένο , λεβιε στην θέση ένα (1) δεξι ποδι γκαζι 2500 rpm , αφηνεις φρένο και τότε σανιδώνεις και θα το νιώσεις, προοδευτικά βάζεις και τις επόμενες ταχύτητες.

Άκουσε κάποιον που από το 1992 είχε και έχει αυτόματο σασμαν.

Η D δεν είναι για οικονομία, απλά το σαμάν αλλάζει όλες τις ταχύτητες. Κρατώντας μόνο την 1 θα έχεις και την απαραίτητη ροπή.

Edited by HN1984
Link to comment
Share on other sites

Άντε να σε βοηθήσω ,γιατί μου αρέσει η επίμονη σου και αν σε στεναχώρησα πιο παλιά νερό και αλάτι.

Για ένα καλό σπιν βάζεις , ,αριστερό πόδι φρένο , λεβιε στην θέση ένα (1) δεξι ποδι γκαζι 2500 rpm , αφηνεις φρένο και τότε σανιδώνεις και θα το νιώσεις, προοδευτικά βάζεις και τις επόμενες ταχύτητες.

Άκουσε κάποιον που από το 1992 είχε και έχει αυτόματο σασμαν.

Η D δεν είναι για οικονομία, απλά το σαμάν αλλάζει όλες τις ταχύτητες. Κρατώντας μόνο την 1 θα έχεις και την απαραίτητη ροπή.

Nα σαι καλά;)

Θα το δοκιμάσω το βράδυ στο γκαράζ να δώ αν αρπαζει....

Τι αξίζει να κάνεις σε αυτό το αυτοκίνητο για να νιώσεις διαφορα?

Αναρτήσεις φοράει καινούργιες και λάστιχα και το κράτημα είναι πολύ καλό,στο γκάζι μόνο τα χαλάει.Με φίλτρο θα υπάρχει διαφορά?γίνεται σε ατμόσφαιρα να μπει σκάστρα και μολις αλλάζει ταχυητα να κανει αυτο το φυσημα?

Μην με παραξειγειται δεν εχω ιδεα:D

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλά;)

Θα το δοκιμάσω το βράδυ στο γκαράζ να δώ αν αρπαζει....

Τι αξίζει να κάνεις σε αυτό το αυτοκίνητο για να νιώσεις διαφορα?

Αναρτήσεις φοράει καινούργιες και λάστιχα και το κράτημα είναι πολύ καλό,στο γκάζι μόνο τα χαλάει.Με φίλτρο θα υπάρχει διαφορά?γίνεται σε ατμόσφαιρα να μπει σκάστρα και μολις αλλάζει ταχυητα να κανει αυτο το φυσημα?

Μην με παραξειγειται δεν εχω ιδεα:D

Μονο μην αφησεις το πατερα σου χωρις αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Αυτή η δοκιμή δεν γίνεται σε γκαράζ ,αλλά σε ανοιχτό χώρο για σιγουριά αν κάτι δεν πάει καλά.

Περί βελτιώσεων δεν γνωρίζω κάτι αξιόλογο για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δοκιμή δεν γίνεται σε γκαράζ ,αλλά σε ανοιχτό χώρο για σιγουριά αν κάτι δεν πάει καλά.

Περί βελτιώσεων δεν γνωρίζω κάτι αξιόλογο για να σε βοηθήσω.

To γκαράζ μου είναι μια μεγάλη ευθεία που έχεις χωρό να κάνεις δοκιμές;)

Ειδικά τώρα που δεν έχω ασφαλεια πινακιδες διπλωμα δεν το βγάζω απο το γκαράζ:D

Link to comment
Share on other sites

Καλοφάγωτα τα λάστιχα και προσοχή :hyper:

Tα φροντίζω καλά:hyper:

Επίσης παιδιά και κάτι άλλο άσχετο με το σπινιάρισμα...

Επειδή έχουμε καταθέσει πινακίδες ασφαλεια κτλπ

Το αμάξι είναι στο γκαράζ,μου το έδωσε και μόλις γίνω 18 θα μπορώ να το κυκλοφορήσω.

Αυτον τον ενα χρονο που είναι στο γκαράζ με εξαίρεση 1-2 βόλτες πάνω κατω τον ερημικο δρομο εξω απο το σπιτι τι άλλο να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Tα φροντίζω καλά:hyper:

Επίσης παιδιά και κάτι άλλο άσχετο με το σπινιάρισμα...

Επειδή έχουμε καταθέσει πινακίδες ασφαλεια κτλπ

Το αμάξι είναι στο γκαράζ,μου το έδωσε και μόλις γίνω 18 θα μπορώ να το κυκλοφορήσω.

Αυτον τον ενα χρονο που είναι στο γκαράζ με εξαίρεση 1-2 βόλτες πάνω κατω τον ερημικο δρομο εξω απο το σπιτι τι άλλο να προσέξω?

Αποσύνδεσε τους πόλους τις μπαταρίας για να μην χαλάσει. Όταν σε ένα χρόνο βάλεις πινακίδες βουρ για αλλαγή λαδιών φίλτρων κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.