Jump to content
Sdvoudouris

Polo Gti - Σημαντικό Πρόβλημα! Sos!

Recommended Posts

Ερώτηση σε όσους πήγαν στην αντιπροσωπεία για το γνωστό θέμα με την απώλεια λαδιού.

Σας χρέωσαν το λάδι που συμπλήρωσαν;

Εγώ είχα συμπληρώσει συνολικά 1,5 με 2 λίτρα στα 8.000χλμ.Πρίν το πάω στην αντιπροσωπεία έλειπαν κάπου στα 500ml(ακριβώς στν μέση από τις γραμμούλες.

Όταν το παρέλαβα μου είπαν ότι συμπλήρωσαν 1 ολόκληρο λίτρο.Που αποκλείεται να πήρε τόσο.Και αν πήρε τόσο μάλλον το μπούκωσαν και θα βγάζω σύντομα ασπρίλες από την εξάτμιση.

29 euro παρακαλώ η χρέωση 1lt λάδι!

Μάλιστα λέω.

Άρχισα τα περί εγγύησης κτλ και μου λενε ότι από την στιγμή που το εργοστάσιο δικαιολογεί απώλεια στα πρώτα χλμ το επιπλέον λάδι το επιβαρύνεστε εσεις!!!Σαν τους κατόχους RX8 θα γίνουμε δηλαδή.

Σε ερώτηση μου για το θέμα της οδηγίας για αλλαγή εμβόλων, δήλωσαν άγνοια, και λέει μόνο όταν αναφέρουν κάποια βλάβη στο εργοστάσιο εκείνο τους δίνει οδηγία.

Δεν ήθελα να μπλέξω με τις αντιπροσωπείες αλλά μάλλον μοιάζει αναπόφευκτο.Άνυπομονώ να τελειώσει η εγγύηση(αφού με γδάρουν με τις χρεώσεις τους) και να πάω το αμάξι στον μηχανικό μου

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις απο εσας οτι οταν το πατε χαλαρα καιει παραπανω;;

εκανα πριν λιγο καιρο τεστ 1000 χλμ πολυ χαλαρα (6 και κατι κολλημενη η καταναλωση σχεδον συνεχεια), και ενω κανονικα με το δικο μου στυλ καιω σταθερα 200-300ml αυτο ειχε καψει 500 και βαλε! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις απο εσας οτι οταν το πατε χαλαρα καιει παραπανω;;

εκανα πριν λιγο καιρο τεστ 1000 χλμ πολυ χαλαρα (6 και κατι κολλημενη η καταναλωση σχεδον συνεχεια), και ενω κανονικα με το δικο μου στυλ καιω σταθερα 200-300ml αυτο ειχε καψει 500 και βαλε! :thumbsup:

Αντίστοιχο φαινόμενο έχει παρατηρηθεί επισήμως στα πρώτα FSI μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο φαινόμενο έχει παρατηρηθεί επισήμως στα πρώτα FSI μοτέρ.

δεν ξερω πραγματικα τι θα γινει με αυτο το θεμα που ταλαιπωρει ολα τα 180αρια tsi με τα λαδια.

τωρα αυτο το φαινομενο πραγματικα παραξενο να το πηγαινεις κοφτες και να καιει λιγο και στο χαλαρο να καιει τ'αντερα του.

το προβλημα μου βεβαια δεν ειναι το συμπληρωμα αυτο καθ'αυτο τοσο πολυ αλλα φοβαμαι στο μελλον αν και τι προβληματα μπορει να δημιουργησει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η συμπεριφορά με το χαλαρά το παρατήρησα και εγώ θέλοντας να δώ αν τα ανοίγματα και η γρήγορη οδήγηση είναι η αιτία για την κατανάλωη λαδιού. Αλλα τελικά στο χαλαρό χρειάστηκε σε λιγότερα χιλιόμετρα λάδι.

Σχετικά με την αντιπροσωπεία και την χρέωση του λαδίου, εγώ συμπλήρωνα μόνος μου εκτός απο την μέρα που το πήγα για να μου μετρήσουν την κατανάλωση λαδιού (μου συμπλήρωσαν 1lt και έπρεπε να πάω μετα απο 1000χλμ) το οποίο το πλήρωσα 16 ευρώ. Και την δεύτερη φορά αφου παραδέχτηκαν το πρόβλημα μου συμπλήρωναν λάδι δωρεάν μεχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά.

Τώρα έχω βάλει τα νέα ελλατήρια, όλα φαίνονται εντάξει (μηχανικά) οταν κάνω αρκετά χιλιόμετρα θα σας ενημερώσω αν συνεχίζει η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Πολάκιδες,

απο ποση κατανάλωση και μετά θεωρείτε οτι υπάρχει πρόβλημα?

Άλλαξα λάδια στα 1500 και εκτοτε έχω κάνει άλλα 5000χλμ και έχω βάλει 1 λίτρο λάδι,πιστεύεται οτι πρέπει να το ψάξω ή είναι αποδεκτό?

Κάθε γνώμη δεκτή!

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

πω πω....... καλή υπομονή μάγκες. εγώ πάντως στην θέση σας θα εβαζα δικηγόρο να τους πάρει τηλ να τους ταρακουνήσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά τα πράγματα δεν πήγαν καλά.

Την Κυριακή το βράδυ το "άνοιξα" στην Μαραθώνος σε φανάρι (1η - 4η αλλαγή στον κόφτη) και μετά ακουγόταν ένας θόρυβος σαν χαλάρωμα ιμάντα ή ανεμιστήρα.

Δευτέρα πρωί το πήγαμε στην Karenta και σήμερα μου είπαν ότι υπάρχει ελλάτωμα στον ΣΤΡΟΦΑΛΟ και ήδη ζήτησαν αντικατάσταση κινητήρα.

Σε ερώτηση μου εάν αυτό συνδέεται με την αντικατάσταση των εμβόλων + ελατηρίων μου είπαν πως δεν συνδέονται, γιατί δεν πειράχθηκε ο στρόφαλος κατά τηνα ντικατάσταση που έγινε...

Δεν ξέρω τί είναι αλήθεια και τί όχι, πλην όμως πάμε για αντικατάσταση κινητήρα...

Βλέπω να κινούμαστε και νομικά, πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά τα πράγματα δεν πήγαν καλά.

Την Κυριακή το βράδυ το "άνοιξα" στην Μαραθώνος σε φανάρι (1η - 4η αλλαγή στον κόφτη) και μετά ακουγόταν ένας θόρυβος σαν χαλάρωμα ιμάντα ή ανεμιστήρα.

Δευτέρα πρωί το πήγαμε στην Karenta και σήμερα μου είπαν ότι υπάρχει ελλάτωμα στον ΣΤΡΟΦΑΛΟ και ήδη ζήτησαν αντικατάσταση κινητήρα.

Σε ερώτηση μου εάν αυτό συνδέεται με την αντικατάσταση των εμβόλων + ελατηρίων μου είπαν πως δεν συνδέονται, γιατί δεν πειράχθηκε ο στρόφαλος κατά τηνα ντικατάσταση που έγινε...

Δεν ξέρω τί είναι αλήθεια και τί όχι, πλην όμως πάμε για αντικατάσταση κινητήρα...

Βλέπω να κινούμαστε και νομικά, πλέον...

Μετα την αντικατασταση των ελατηριων εχω και εγω θορυβους, μου ειπαν οτι χαλασε ο κομπρεσορας του aircondition και οτι θα μου το αντικαταστησουν και οτι ειναι ασχετο με το service που εγινε, πολυ αμφιβαλλω αν ειναι αυτο τελικα..

και μετα μου λεει η μαμα vw οτι πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος με το service και την εξυπηρετηση της kosmocar, καλα εκανα και τους εκραξα, αναμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηραν τηλεφωνο απο την αντιπροσωπεια οτι χρειαζεται να αλλαξω ελατηρια,θα τα παραγγειλουν και θα με ειδοποιησουν να γινει η αλλαγη... Εχω μια πικρή γευση παντως απο ολο αυτο το θεμα αν και ευχομαι να τελειωσει εκει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι θελω να πιστευω πολυ τυχερος.....με πηραν σημερα τηλεφωνο......ηρθε τελωνειο η αμαξαρα μου και εχω αριθμο πλαισιου απο C ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 11 ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΤΛ......!!!!!!!!!!! αρα θελω να πιστευω προβληματα λαδιων κτλ τελος!!!!!!! απο οτι τουλαχιστον μου ειπαν απο τη αντιπροσωπεια για το δικο μου κρινοντας απο αριθμο πλαισιου.........και ενω το εχω φορτωσει με ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι θελω να πιστευω πολυ τυχερος.....με πηραν σημερα τηλεφωνο......ηρθε τελωνειο η αμαξαρα μου και εχω αριθμο πλαισιου απο C ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 11 ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΤΛ......!!!!!!!!!!! αρα θελω να πιστευω προβληματα λαδιων κτλ τελος!!!!!!! απο οτι τουλαχιστον μου ειπαν απο τη αντιπροσωπεια για το δικο μου κρινοντας απο αριθμο πλαισιου.........και ενω το εχω φορτωσει με ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι θελω να πιστευω πολυ τυχερος.....με πηραν σημερα τηλεφωνο......ηρθε τελωνειο η αμαξαρα μου και εχω αριθμο πλαισιου απο C ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 11 ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΤΛ......!!!!!!!!!!! αρα θελω να πιστευω προβληματα λαδιων κτλ τελος!!!!!!! απο οτι τουλαχιστον μου ειπαν απο τη αντιπροσωπεια για το δικο μου κρινοντας απο αριθμο πλαισιου.........και ενω το εχω φορτωσει με ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!

Καλορίζικο και "αλεξίσφαιρο" συνάδελφε! :ahappy: Θέλω να πιστεύω ότι εσύ την "πέρασες" τη μπόρα :blink:...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι θελω να πιστευω πολυ τυχερος.....με πηραν σημερα τηλεφωνο......ηρθε τελωνειο η αμαξαρα μου και εχω αριθμο πλαισιου απο C ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 11 ΚΑΙ ΑΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΜΒΟΛΑ ΚΤΛ......!!!!!!!!!!! αρα θελω να πιστευω προβληματα λαδιων κτλ τελος!!!!!!! απο οτι τουλαχιστον μου ειπαν απο τη αντιπροσωπεια για το δικο μου κρινοντας απο αριθμο πλαισιου.........και ενω το εχω φορτωσει με ξενον, ηλιοροφη, rcd-510, κρουιζ κοντρολ με παρκ πιλοτ, εργοστασιακο συναγερμο, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κτλ...3.5 μηνες μονο!!!! τελεια!!!!!!!!!!

Σου εύχομαι να έχεις και πλαίσιο D αν νομίζεις οτι αλλάζει κάτι.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Mολις πηρα το αυτοκινητο αντικαταστασης...ειπαν οτι περιπου 2 βδομαδες θα χρειαστει η αλλαγη... 2 βδομαδες ομως?? Εχω απογοητευθει πληρως απο την "επενδυση" μου στο GTI. Καλημέρα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Mολις πηρα το αυτοκινητο αντικαταστασης...ειπαν οτι περιπου 2 βδομαδες θα χρειαστει η αλλαγη... 2 βδομαδες ομως?? Εχω απογοητευθει πληρως απο την "επενδυση" μου στο GTI. Καλημέρα σε ολους!

Εμενα τα αλλαξαν σε τρεις μέρες με τραγική κατάληξη για την μηχανή (νομίζω το ίδιο χρονικό διάστημα και σε άλλους). Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα αυτές οι δύο εβδομάδες είναι για πειράματα στο αυτοκίνητο μέχρι να έρθει στην "κανονική" του λειτουργία. Και προφανώς έγινε γιατι δεν τους συμφέρει πλέον να αλλάζουν μηχανές και να γνωστοποιείται το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα αλλαξαν σε τρεις μέρες με τραγική κατάληξη για την μηχανή (νομίζω το ίδιο χρονικό διάστημα και σε άλλους). Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα αυτές οι δύο εβδομάδες είναι για πειράματα στο αυτοκίνητο μέχρι να έρθει στην "κανονική" του λειτουργία. Και προφανώς έγινε γιατι δεν τους συμφέρει πλέον να αλλάζουν μηχανές και να γνωστοποιείται το θέμα.

Πραγματικά σε καταλαβαίνω ,ήδη είχαμε μια mini μάχη το πρώι στην αντιπροσωπεία...Πάντως θα ενημερώνω το θέμα αν έχω κάτι νεώτερο...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι νεότερο;

Όχι φίλε μου,ακόμα δεν έχω κάτι,περιμένω να δω τι θα γίνει. Αν δεν έχω νέα μέχρι την Δευτέρα,θά πάρω ένα τηλέφωνο να με ενημερώσουν σε τι στάδιο βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό για τους πολλαπλασιαστές?

αυτο με τους πολλαπλασιαστες αφορα αυτοκινητα απο 1.8 και ανω vw & audi δωσε το πλαισιο σου σε αντ/πεια να σου πουν

Καλησπερα...Υστερα απο 6.800 ΧΛΜ γενικα ησυχης οδηγησης εχει καψει 2Λιτρα κ χρειαζεται 1Λιτρο ακομα...Δηλαδη 3 Λιτρα στο συνολο...εκλεισα ραντεβου για ελεγχο λαδιου την Τριτη...Μαλλον δεν την γλιτωσα απο τα ελλατωματικα ελλατηρια...Καποιος που εχει κανει την αλλαγη ας μου πει αν ειναι ολα οκ μετα την αλλαγη ή αν υπηρξε καποιο αλλο προβλημα pls...

μην αγχωνεσαι πηγαινε το να στα αλλαξουν και θα δεις που θα το ξεχασεις και εσυ ο ιδιος μετα απο λιγο καιρο!

Mολις πηρα το αυτοκινητο αντικαταστασης...ειπαν οτι περιπου 2 βδομαδες θα χρειαστει η αλλαγη... 2 βδομαδες ομως?? Εχω απογοητευθει πληρως απο την "επενδυση" μου στο GTI. Καλημέρα σε ολους!

μηπως θελουν να το δοκιμασουν και να μετρησουν καταναλωση /1000KM?....σου ζητησαν την αδεια σου μηπως να το κυκλοφορησουν λιγο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τους πολλαπλασιαστες αφορα αυτοκινητα απο 1.8 και ανω vw & audi δωσε το πλαισιο σου σε αντ/πεια να σου πουν

μην αγχωνεσαι πηγαινε το να στα αλλαξουν και θα δεις που θα το ξεχασεις και εσυ ο ιδιος μετα απο λιγο καιρο!

μηπως θελουν να το δοκιμασουν και να μετρησουν καταναλωση /1000KM?....σου ζητησαν την αδεια σου μηπως να το κυκλοφορησουν λιγο?

Από ότι είδα,την έβγαλαν φωτοτυπια. Πάντως ειχαμε κανει και την δοκιμή των 1000 χλμ. πριν γίνει η διαδικασια του να παραγγειλουν ελατήρια ή οτι αλλο είναι και να τους το παω για επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.