Jump to content

Recommended Posts

alex με το σασμάν το μαμα απο 3τες και μετά τι γινετε απλώνει? εύκολα γρήγορα απογειώνετε. 1,2ερα φαντάζομαι θανε εντελώς ανύπαρκτες

Edited by alex-g
Link to comment
Share on other sites

:crazy: Με τρελανατε στα request για βιντεο...δεν παλευεστε.. :yahoo:

Αυριο θα το εχετε το υποσχομαι και οχι μονο ενα..Απλα ηθελα εναν καλο συνοδηγο με σταθερο χερι... :db:

alex με το σασμάν το μαμα απο 3τες και μετά τι γινετε απλώνει? εύκολα γρήγορα απογειώνετε. 1,2ερα φαντάζομαι θανε εντελώς ανύπαρκτες

1η 2ερα οπως το ειπες απλα δεν πατανε κατω..

Αν και η δευτερα με τρελενει ο τροπος π κατεβαζει τον δεικτη στα κοκκινα..

3η και σε καλη ασφαλτο γραφει αλλα στην αλλαγη σε 4η αρχιζει το αμαξι και απλωνει..Το ωραιο ειναι οτι δεν δειχνει καθολου αππροθυμο..Συνεχως ανεβαζει και ανεβαζει χιλιομετρα το γαμ.....μενο.

Link to comment
Share on other sites

ακομα να σου πω ειμαι στο ψαξιμο.ετσι πως το βλεπω θα βγει εντελως διαφορετικο απο το δικο σου αλλα δεν ξερω και σε δυναμη πως θα παμε.Σκεφτομαι για 2554,να κρατησω την υδροψυξη εστω και με αλλα ψυγεια μεσα και εξω για να εχω και μικρο lag και 2 προγραμματα με διαφορετικες πιεσεις απο το cruise control αλλαγη.Απλα ακομα δεν αποφασισα τουρμπινα.Θελει λιγακι ψαξιμο.Το καλο με την δικια σου ειναι εκτος απο την ποιοτητα mitsubishi οτι την βρισκεις φτηνα και εχει αρκετα κιτακια ανακατασκευης. Κατσε να αποφασισω και θα τα πουμε. Ενα βιντεο ρε ανθρωπε απο τον δρομο δεν μας εβγαλες!!!!1

Με 2554 γιωργο πιστευω θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα σχεδον αφου νομιζω οτι η 25αρα εχει ελαχιστα μεγαλυτερο κολο αν δεν κανω λαθος απο την δικη μ...

Το θεμα spool ομως ειναι ενα θεμα(προσωπικα εμενα δεν με πειραζει καθολου αφου το αμαξι πλεον το ελγχω εγω πληρως(και με αυτο ενννοω οτι επιλεγω εγω ποτε θα το παω γρηγορα και ποτε οικονομικα,..πριν η τουρμπινα ανοιγε χωρις να με ρωτησει :db: και στις 4,500 το αμαξι ξεφουσκωνε και αντε να ειχα 155-160 άλογα..τωρα 2 ταξιδια που εχω κανει με τις ιδιες ταχυτητες με πριν εχω παθει πλακα με την καταναλωση να κοιμενεται στα 6,5 με 7 λιτρα (100-120 χιλιομετρα) και ο λογος ειναι οτι η τουμπινα ξυπναει στις 3000 και μεχρι εκεινη την ωρα το αμαξι ειναι νορμαλ...μετα αν θες το κανεις Λυκο... :diablo:

Προχωρα γιωργο!!!

Για μενα ενσταση η χρησιμοποιηση mama cooler αφου εγκυμωνουν πολυ κινδυνοι αφου δεν επαρκει κατα την προσωπικη μ αποψη και αντιληψη για πανω απο 200 αλογα..Η αποδοση μετα απο 3 πατηματα θα πεφτει δραματικα ακομα και θερμοστατη να βαλεις να κανεις το βεντιλατερ να δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Απο την αλλη η επιλογη να βαλεις ψυκτικο υγρο με υψηλοτερο σημειο βρασμου ειναι μια λυση αλλα δεν ξερουμε τι επιπτωσεις θα εχει και ποσο αποδοτικο θα ειναι στο κυκλωμα...

Τελος το γεγονος οτι ειναι πλαστικη η πολλαπλη εισαγωγης μας δεν ξερω κατατ ποσο ειναι ευλαλωτη και ανθεκτικη σε πιεσεις κοντα στο 1,4 μπαρ απο καποιες στορφες και μετα ..

Για μενα αυτο που θα δοκιμασω και εγω ειναι ειτε ενα κουλερ απο την ιδια πλευρα οι σωληνωσεις ειτε ενα side cooler οπως τα παλια 20vt..

Με το fmic μου παντως το αμαξι ολη την μερα ετρωγε σκισιμο και η ΙΑΤ του δεν εφυγε πανω απο 12 βαθμους απο την εξωτερικη, νουμερο παρα πολυ καλο..

Εγω σκεφτομαι καλυτερα να τα σκασω για ενα καλο boost controller π.χ εχω μπανισει της hks evc-6 το οποιο κανει παπαδες (εναλλαγες προγραμματων , turbo timer- water methanol options και αλλα , ωστε να καταργησω την μαμα ν75 και να παιξω λιγο καλυτερα με τις πιεσεις..

Άλεξ έχεις κάποιο ελάχιστο surging που είχες και παλαιότερα? εάν ναι συζήτα το και αυτό με τον μηχανικό σου, και αν μπορεί να βοηθήσει κάνε αυτό που σου είχα πει, μπορεί να μειώσει και το lag στα χαμηλά (να βάλεις ένα σωληνάκι μικρότερης διατομής πχ 10mm μεταξύ κολάρο τούρμπο και πεταλούδας, έτσι θα εκτονώνει στην σκάστρα ότι υπάρχει μεταξύ τούρμπο και fmic και θα έχεις πίεση από πιο χαμηλά, ανεβάζοντας όμως ελάχιστα την θερμοκρασία εισαγωγής

Θανασση επειδη εχουμε κανει απειρες συζητησεις δεν το θυμαμαι αυτο ρε φιλε..

Αν και τωρα το surging ειναι ανεπαισθητο και ισως φταει το σκληρο ελατηριο της σκαστρας.

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα ανεβασεις κανενα βιντεο η θα μας κοροιδευεις κατι για κυριακη ελεγες αλλα δεν ειπες ποια κυριακη.μαλλον απο την μυτη θα μας το βγαλεις το βιντεο

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα ανεβασεις κανενα βιντεο η θα μας κοροιδευεις κατι για κυριακη ελεγες αλλα δεν ειπες ποια κυριακη.μαλλον απο την μυτη θα μας το βγαλεις το βιντεο

Ηρεμησε

Χάρη μας κάνει και μοιράζεται όλες τις πληροφορίες για να το κάνει όπως το έχει σκεφτεί και όπως το περιμένουμε όλοι οι 122αριδες

Όταν θα είναι έτοιμος θα το ανεβάσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε καν δεν θα ανέβαζα τόσο αναλυτικά το τι έκανα στο αμάξι μου και με πόσο κόστος για να βλέπει ο κάθε hater και να σχολιάζει και να δίνω τροφή στα φίδια του club και στους κατάσκοπους.

Αλέξη και πάλι να το χέρεσαι το θηρίο σου και μπράβο για την αφοσίωση και το μεράκι που έχεις.

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

ξερω ρε παιδια ειναι φιλος καλος και τον πειραζω μην τρελενεστε χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλεξη πως ανοιξες τρυπες στους αεραγωγουν αριστερα δεξια?dremel?η αν τα πηρες ετοιμα απο που?ειναι κατι που το ψαχνω πολυ καιρο.................................................................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε παιδια , Mist kai makh να σται καλα , ο τασος ειναι φιλαρακι και παρεξηγηθηκαν τ α λεγομενα του..

οντως ρισκαρα με οη αυτην την αναλυτικη παρουσιαση και ξερω οτι ισως δεν γλιτωνα και τα κακεντρεχη σχολια..

Αλλα ειμαι τετοιος ανθρωπος π μου αρεσει να μοιραζομαι , αλλωστε στην ιδια θεση που βρεθηκα εγω πριν λιγους μηνες χωρις να ξερω πως που δεν θελω να βρεθει αλλος.

Απλα λιγο κατανοηση γτ με ολο το προτζεκτ πολλλα απο την προσωπικη μ ζωη (δουλεια-σχεση) πηγαν πισω και θελω λιγο χρονο να ξαναμπω στο τρυπακι.Εχω να το κουνησω 2 μερες σχεδον το αμαξι.

φιλε αλεξη πως ανοιξες τρυπες στους αεραγωγουν αριστερα δεξια?dremel?η αν τα πηρες ετοιμα απο που?ειναι κατι που το ψαχνω πολυ καιρο.................................................................

Μ ε σβουρακι τις ανοιξα δεν τις πηρα ετοιμες αν και εψαξα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια και χριστος ανεστη.

Eγιναν προχθες καποια ανοιγματακια με ενα κολτ , ενα πουντο τ τζετ .

Το κολτακι οπως μας ειπε φορουσε φιλτρο , ολοσωμη και δουλευε 1 μπαρ σταθερη surprised.gif χωρις προγραμμα μ λεγε χωρις χαπια ισχυριζομενος πως ετσι δουλευε απο μαμα..

Τελοσ παντν ,πιστευω αυτο φορουσε σιγουρα ζιγκλερακι 135αρι (αυτα περνουν αλογα αλλαζοντας ακομα και το μπρελοκ lol.gif ) και αν πουμε οτι ειναι στον κοφτη 1 μπαρ θα εβγαζε περιπου 210-220 άλογα σε μια καροτσα που απο εργοστασιο δηλωνεαι 1050 κιλα...Φανταζεστε αναλογια κιλα ανα ιππο rolleyes.gif Το golf μου 1250 + δυο 80 κιλους ..

Γινανε 3 ανοιγματα με αυτο στο πρωτο απο 2ερες μεχρι και 4 η ημουν σιγουρα στο τελος του ανοιγματος 3 αμαξια μπροστα αφου εβγαζα πολυ δυναμη ψηλα αλλα ζοριζομουν να του κανω αυτη την διαφορα.

Στο 2ο ανοιγμα παλι 2ερες την ηπια αλλα η αληθεια ειναι οτι ασχολιομουν με το κινητο μ , το οποιο ειχε ο λευτερης και εψαχνε ποιο κουμπι βγαζει βιντεο twisted.gif .. Αν και εμεινα πισω 2 αμξια στα κουμπωματα 4ης τον ειχα φτασει με ταση αν βαζαμε 5η να τον περνουσα.

και στο 3ο πατημα απο 3ες δεν υπηρξε επαφη και το αποτελεσμα ηταν κολωνα και παραπάνω..

O Panaua μπορει να μας μιλησει για τα coltaκια..

Αλλο ενα πατημα εγινε με ενα πουντο πολυ καλου φιλου τ τζετ με 2554 γυρω στα 210+ αλογα στο οποιο απο οποια ταχυτητα και να ανοιγα απλα δεν υπηρχε επαφη ..

Εγινε κιαλλο ενα αλλα εχε χαρη..αχαχα π δεν πρεπει να μαθευτει.. lol.gif με αμαξι με αρκετα μεγαλυερη τουρμπινα απο μένα και ημουν μπροστα....

Αυτο π παρατηρησα ειναι οτι το αμαξι ειναι απιστευτα δυνατο (νιωθω να ξεδιπλωνει την δυναμη ) απο 3η ταχυτητα και πανω..

Με 2ερες ακομα και εθνικη σε καλη ασφαλτο σπινιαρε με αποτελεσμα να μην ειναι η ταχυτητα που θα κανω την τρελη διαφορα...

Χθες λοιπον το αμαξι το κατα ευχαριστηθηκα , του ηπια το αιμα ολη την μερα (μισο ντεποζιτο) ολο ανοιγματα και δωξα το θεο ειναι ακομα κατω απο το σπιτι μου..

Ακομα ν απιστεψω οτι οδηγω αμαξι που πριν 1 μηνα ηταν το πολυ 155 αλογα..

Ο λευτερης (συνοδηγος που τραβουσε βιντεο) εκτος του οτι ειναι ανωμαλλιαρης βριζει κιολας προστυχα γιαυτο πρπει τα βιντεο να τα αναιβαζω χωρις ηχο.

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=hrILBPsZWig&context=C40d30a2ADvjVQa1PpcFNpucvYB61IbCdtK4T0hlsfggh6vyXqIqY=

Το ανοιγμα με το κολτ συνχωρεστε με για τα γαλλικα (σας ειπα δεν κανει αλλα επιμενατε...)

τα φωτα του κολτ χαθηκαν απο την αρχη του πατηματος και μετα η διαφορα εγινε μεγαληηηη..

Τον λευτερη μην τον συγχωρεισετε βριστε τον...χεστηκε πανω του στα 245 ...

Link to comment
Share on other sites

"Είναι κολώνα" :crazy:

Πολύ δυνάμη Αλέξη :gym: :gym:

Edit:Μια απορία,γιατί δεν ακούγεται η HKS?? :search:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Aλλο ενα πατημα Το παιδι κατοχος tt 2.0 φιλος με dsg κιβωτιο με ολόσωμη Milltek εισαγωγη και revo (χωρις να εχει εγκαταστησει το προγραμμα για dsg) με το οποιο καναμε 2 ανοιγματα 2 ερα 60 το πρωτο , και 3τες 80 το άλλο .

Το κακο με το dsg ειναι οτι kanei kickdown και χανει πολυ περιοριζοντας συνχρονως και την ροπη του αυτ/του.

Σε αντιθεση που απο σταση με χρηση launch control απογειωνεται..

στο ανοιγμα απο 3τες η διαφορα υπερ μου ηταν αρκετη 3-4 αμάξια μεχρι και κουμπωματα 5ης οπου και σταματησαμε μπορει και παραπάνω λόγω και του kick down αλλα με ταση το αμαξι μου να ανοιγει συνεχως την διαφορα οσο ανεβαιναν οι στροφες και χωρις το tt να μπορει να ακολουθησει.

στο αλλο ανοιγμα απο 2ερα το tt ξεμυτησε στην αρχη ενα καπο αλλα στο τελος 4ης αρχες 5ης η διαφορα ηταν παλι 3 αμαξια.

Το παιδι ειναι φιλος καλος οποιος με εκανε μετα βολτα με τα 10 πιστονα ταροξ του και μου εφυγε η λακ απο τα μαλια σε φρεναρισματα απο 160-0...

Παντως μειονεκτημα μεγαλο το kickdown σε απρογραμματιστο κιββωτιο dsg.

Απο σταση αλλαζουν τα πραγματα..

Γενικα λογω της ατυχιας μου με την αλλαγη σασμαν δεν το βαζω το αμαξι σε συνθηκες 0-400 αλλωστε ενας λογος που η ροπη μ δεν ξεπερναει τα 31 κιλα ειναι αυτός.. :naughty:

"Είναι κολώνα" :crazy: Πολύ δυνάμη Αλέξη :gym: :gym: Edit:Μια απορία,γιατί δεν ακούγεται η HKS?? :search:

Να σαι καλα μακη μου.

Ακουγεται μαλιστα ακουγεται και λιγο διαφορετικα απο πριν...

καλη ηχομονοση.....

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη αυτό που λες για το kickdown (τουλάχιστον στο golf που έχει γκάζι "παντόφλα") μπορείς να το αποφύγεις αν δεν καρφώσεις το πόδι σου στο πάτωμα!

Πατάς τέρμα γκάζι μεν αλλά χωρίς το κουμπάκι του kickdown το οποίο νιώθεις οτι το πατάς μετά το τέλος της διαδρομής του πεντάλ. Εκτός αν δεν έχει κουμπί στο tt και μετράει πως πατας το γκάζι;; Τι να πω...

Εμένα μου πήρε μερικές μέρες για να το συνηθίσω και όντως είναι ενοχλητικότατο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φιλε and64.το tt δεν παυει να ειναι 250-260 άλογα περίπου με τα περιφερειακα π φοραει (διορθωσε με αν καανω λάθος) χωρια το πλεονεκτημα βαρους που εχει και τις ακαριαιες αλλαγες που κανει..Απλα ίσως λόγω κιβωτίου επιλεγει διαφορετικο τροπο ισως να τα βγάλει..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα καλο το πατημα αλλα εμεις θελουμε ενα πατημα να φαινοντε τα στροφομετρα και τα κοντερι μεγαλε και που ξερουμε εμεις οτι αυτο που οδηγας ειναι το γκολφ και δεν ειναι το ττ ε?χαχαχαχαχαχαχ πλακα κανω για το ττ αλλα για τα στροφομετρα και τα κοντερια το εννοω .εκανε ςμισο χρονο να ανεβασεις ενα πατημα μην κανεις αλλο μισο για να ανεβασεις ενα πατημα εμφανες . :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Στο πατημα τασο ειναι εμφανες το πως ξαναφανιζονται τ αφωτα απο το διπλανο αμαξι .. Τωρα δεν φταιω εγω αν ο codriver δεν ειναι ο spielberg..Ευτυχως υπαρχουν αρκετα ατομα που ειδαν τα ανοιγματα και μπορουν να πουν..

Υπαρχουν βιντεο αλλα οπως ειπα και σε συνομιλια με τον στελιο λεγονται πραγματα μεσα που μπορει να παρεξηγηθουν οχι τοσο απο τα παιδια π εχουμε ανοιξει γτ ειναι φιλοι μ ετσι κιαλλιως αλλα απο τους βλεποντες αυτα , αφου δεν ξερω αν μπορουν να καταλάβουν ειτε το αν κανω χαβαλε εκεινη την ωρα ειτε αν υπερβαλω επιτηδες για να κανω μετα χαβαλε με τους φιλους μου,..

Σου εχω πει πως δεν κανω κοντρες στημενες και μ@@ τετοιες (ξερεις γτ) , αν κανονισω κανενα ανοιγμα θα ειναι εντελως φιλικο και με αμαξι φιλου μ, (ευτυχως εχουμε μεγαλη γκαμα.)

Το αμαξι το εκανα για να το χαιρομαι εγω και ηθελα να μοιραστω και να βοηθησω αλλα ατομα δινωντας ολες αυτες τις πληροφοριες ωστε και αυτοι με την σειρα τους αν θελησουν να μπορεσουν πιο ευκολα απο οτι παιδευτηκα εγω να κανουν το ιδιο.

Δεν κυνηγησα ποτε χρονους και ταχυτητες ..Και ποτε δεν καθησα να χρονομετρω και τα σχετικα..το αμαξι το βλεπω στον δρομο.Δεν εχω βαλθει να αποδειξω τπτ .

Το οτι αναφερω εδω μεταξυ μας τα ανοιγματα , αυτο πιο πολυ το εκανα για να δω το αμαξι μ πως καθεται συμφωνα με τα δηλοθεντα αλογα και μεχρι στιγμης τα αποτελεσματα με αφηνουν ικανοποιημενα και οχι για να πω οτι ειμαι ο γαμαω και τα σχετικα..

Οριστε βιντεο χαβαλεντζιδικο οπου φαινεται το ανοιγμα με το πουντο κολλητου φιλου με 2554 που εχω γραψει παραπανω....Τα σχολια αν παρερμηνευτουν απο κανενα θα ειναι μ@@ς υστερα απο ολα οσα εχω γραψει εδω..

http://www.youtube.com/watch?v=hXBe01CtRzs&context=C49e3e6dADvjVQa1PpcFNpucvYB61IbMj0I6Rze00p3AzzApezNBs=

Εγω πεθαινω με τους σχολιασμους του λευτερη...

Κατι τεραστιο εχει αφησει την τελευταια του πνοη στο μπαρμπριζ μ.. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

ρε τρελε ξεκολα δεν σου ειπα τιποτα χαβαλε κανω και σε πιστευω ξερω ποιος εισαι απλα εγοω λεω οτι θελουμε βιντεο καλο να φαινονται τα κοντερια και τα στροφομετρα ουτε να πας να στηθεις με κανενα ουτε τιποτα ξερω οτι μου λες καταλαβαινω γιατι δεν πας για στημενες κοντρες .σου ειπα εγω θελω ενα πατημα καλο αλλα μονος σου απλα να δω τα οραγνα μεσα να γυριζουν αναποδα αυτο θελω ειναι πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

χαχα ρε δεν παρεξηγω βρε ... εγω εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε μετα...

Και οχι προς εσενα αφου σε ξερω και ξερω τι ανθρωπος εισαι ..

Ελα κατω να τραβας εσυ βιντεο αντε,... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.