Jump to content

Recommended Posts

εγω θελω να το βαλω...κατι τετοιο!παιρνει 3 καλωδια μηπως γι αυτο????:search:http://www.bshspeedshop.com/bshstore/products/BSH-TSI-Competition-Catch-Can-.html

http://www.bshspeedshop.com/bshstore/products/BSH-TSI-Race-Catch-Can.html

Link to comment
Share on other sites

play πρεπει να μην αλλαζει η συνδεσμολογια..Δεν ξερω στα διλιτρα τι παιζει στα οποια αναφερεται το συγκεκριμενο catch can...

Ας μας πει ο ane!!!! :rolleyes:

απλα δες...ενα σωληνακι απο τη n75 δεν παει εκει στις αναθυμιασεις?

Link to comment
Share on other sites

φίλε playmaker το προιον στο δευτερο link κάνει σιγουρα για το δικο μας ,το αναφερει ξεκαθαρα :lol:

το θέμα είναι εαν είναι ευκολη η εγκατασταση του-

φίλε Alex σιγουρα θα με ενδιεφερε κατι τέτοιο ..αν και τα οικονομικα τώρα ειναι καπως δυσκολα ...

υγ μπα βιαστηκα να χαρω για το 2λιτρο είναι και το δευτερο...

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη καποτε ειχα ασχοληθει διεξοδικα με το oil catch..στο 2λιτρο ομως,εχω να πω οτι καλυτερα να μην βαζουμε τετοια πραγματα..σιγουρα αυτη η μπιχλα ειναι αποτροπαια οταν την βλεπουμε αλλα στο μοτερ δεν γινετε ολοι αυτη η σαβουρα επικαθησεις..οι αναθυμιασεις του λαδιου παιζουν και λιπαντικο ρολο..οπως και το καπνισμα των βαλβιδων δεν οφειλετε μονο σε αυτην την μακκα,αλλα και στα παραγωγα καυσης.ενω λοιπον στην αρχη ολοι το βαζανε..(και εγω)στα 2λιτρα..αφου περασανε καμια 30αρια χιλ.χμ ειδανε οι ποιο πολλοι οτι δεν κανει δουλεια.συναδελφος με λεον κουπρα ανοιξε κεφαλη για καθαρισμα και το αποτελεσμα ητανε το ιδιο να μην πω και χειροτερο μιας και οι επικαθυσεις πλεον ηταν πολυ στεγνες.Η γνωμη μου ειναι επειδη και ο 14αρης την ιδια τεχνολογια εχει αμεσου ψεκασμου και μεσω της pcv να στελνει αναθυμιασεις ,να μην παγιδευετε τις επιστροφες αναθυμιασεων με διαφορα oil catch.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη καποτε ειχα ασχοληθει διεξοδικα με το oil catch..στο 2λιτρο ομως,εχω να πω οτι καλυτερα να μην βαζουμε τετοια πραγματα..σιγουρα αυτη η μπιχλα ειναι αποτροπαια οταν την βλεπουμε αλλα στο μοτερ δεν γινετε ολοι αυτη η σαβουρα επικαθησεις..οι αναθυμιασεις του λαδιου παιζουν και λιπαντικο ρολο..οπως και το καπνισμα των βαλβιδων δεν οφειλετε μονο σε αυτην την μακκα,αλλα και στα παραγωγα καυσης.ενω λοιπον στην αρχη ολοι το βαζανε..(και εγω)στα 2λιτρα..αφου περασανε καμια 30αρια χιλ.χμ ειδανε οι ποιο πολλοι οτι δεν κανει δουλεια.συναδελφος με λεον κουπρα ανοιξε κεφαλη για καθαρισμα και το αποτελεσμα ητανε το ιδιο να μην πω και χειροτερο μιας και οι επικαθυσεις πλεον ηταν πολυ στεγνες.Η γνωμη μου ειναι επειδη και ο 14αρης την ιδια τεχνολογια εχει αμεσου ψεκασμου και μεσω της pcv να στελνει αναθυμιασεις ,να μην παγιδευετε τις επιστροφες αναθυμιασεων με διαφορα oil catch.

και εμένα φίλε ιδιοκτήτης συνεργείου που ασχολειται μόνο με vag και γενικά τον εμπιστεύομαι αρκετα το ίδιο πράγμα μου είχε πει-

ότι τα μοτερ μας δουλεύουν με τις αναθυμιάσεις και με ένα τέτοιο προιον στο με΄λλον μαλλον θα έχεις προβλήματα-

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη ακουγεται βασιμη η γνωμη σου.Αλλα θελω να κανω και εγω το πειραμα μου να δω τι γινεται.Εχω τοποθετησει 2.Ενα σε twin και ενα σε 122αρι το δικο μου.Να κανουν μερικα χιλιομετρα να δουμε τι θα γινει.

Οσο για την ερωτηση με τα σωληνακια.

Το πρωτο το μικρο το κιτρινο ειναι για να συμπληρωνει αερα καθαρο φιλτραρισμενο στο καρτερ για να κραταει σωστη πιεση εκει μεσα.δεν το πειραζουμε και δεν ειναι ολα "αναθυμιασεις" και βαζουμε παντου φιλτρα.

Την μια ακρη την βαζουμε εκει που ειναι η παροχη κατω απο την ταπα λαδιου.και την αλλη ακρη ακολουθουμε αυτον τον σωληνα.εκει που παει στο ταφ τον αφαιρουμε και βαζουμε την αλλη ακρη.πριν το ταφ εννοειται.

και κατι ακομα,

κυκλοφορουν στην αγορα πολλα φτηνα δοχειακια σαν αυτο της φωτο τα οποια ειναι αδεια μεσα.για να κανει σωστη δουλεια πρεπει να φτιαξουμε ενα συστημα με σιτες.Αυτο που λενε baffled εξω αλλα ΧΩΡΙΣ να βαλουμε συρματακι κουζινας μεσα.σπαει με τους κραδασμους και γεμιζει γρεζια το μοτερ

Link to comment
Share on other sites

κτμ θα ανοιξεις κεφαλη η εισαγωγη να δεις βαλβιδες??νομιζω το καλυτερο αν θες να εχεις αποτελεσμα στην μετρηση σου ειναι να βαλεις σε ενα με καθαρες βαλβιδες για 10000χμ και μετα αλλα 10κ χωρις αυτο για να συγκρινεις μετα..Και η συμβουλη μου ειναι αν δεν θελετε να εχετε επικαθησεις,μια φορα την εβδομαδα βγειτε στην εθνικη και πηγαινετε με σταθερη ταχυτητα για 5-10λεπτα σε σταθερες στροφες στο μαξ της ροπης του κινητηρα σας.μετα κανα 2 σκασιματα καλα και να ειστε σιγουροι οτι επικαθυσεις κλπ θα ειναι παρελθον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ερθει θα το ανοιξω να δω πως ειναι το εσωτερικο του και θα αναρτησω φωτο....

Αν και με τρομαζουν αυτα που ακουω θα προχωρσηω στην μετατροπη για να δω τι θα παιξει...

Link to comment
Share on other sites

.

Το πρωτο το μικρο το κιτρινο ειναι για να συμπληρωνει αερα καθαρο φιλτραρισμενο στο καρτερ για να κραταει σωστη πιεση εκει μεσα.δεν το πειραζουμε και δεν ειναι ολα "αναθυμιασεις" και βαζουμε παντου φιλτρα.

εννοεις ότι κλεβει αερα από την εισαγωγή προκειμενου να κραταει σωστή πίεση το κάρτερ; για κανα δμηνο το είχα εκτος εισαγωγής οπώς πιστευω

και πολλά άλλα παιδια με εισαγωγες τυπου carbonio οπου δεν εχουν υποδοχη για αυτο το σωληνακιι το έχουν με φιλτρακι ή εντελως ελευθερο-

για τα άλλα 2 ημουν σιγουρος ότι είναι αναθυμιασεις καθως αναφερεται στο manual της vw για το τρίτο μου το ειχαν πει σε ένα μαγαζι που ήθελα να βαλω μια εισαγωγη ...

ευχ για την ενημερωση

.Και η συμβουλη μου ειναι αν δεν θελετε να εχετε επικαθησεις,μια φορα την εβδομαδα βγειτε στην εθνικη και πηγαινετε με σταθερη ταχυτητα για 5-10λεπτα σε σταθερες στροφες στο μαξ της ροπης του κινητηρα σας.μετα κανα 2 σκασιματα καλα και να ειστε σιγουροι οτι επικαθυσεις κλπ θα ειναι παρελθον! :frantics:

αυτο το εφαρμοζω και εγω καθως καπου διαβαζα ότι οι συγκεκριμενες επικαθησεις με οδηγηση απο 3,5κ στροφες και πάνω για αρκετη ώρα

φευγουν,ξεκολανε απο τις βαλβιδες

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Ανεστη,

θα βγαλω κεφαλη για καθαρισμα σιγουρα.εχω 90.000!!!!!!!Και ουτε κιχ το 122!!!

Μετα με καθαρες πλεον θα δω κατα ποσο δουλευει αυτο το πραμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε ειχα δει τις βαλβιδες στα 60κ και ειχανε μακα τις ξαναειδα στα 110κ και ητανε παλυ το ιδιο.ουτε χειροτερα ουτε καλυτερα..τωρα εχω 120κ θα τις καθαρισω στα 180κ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ένα μικρό update ..

ηρθε το oil catch can το οποίο πραγματικά ειναι πολυ όμορφο εμφανησιακα και κατασκευαστικα αρκετα προσεγμενο θα έλεγα..

φυσικα άλλαξα τα σωληνακια που ειχε μεσα και εχω παραγκειλει άλλα χρωματος κοκκινο για να τονιστει το μοτερ αφου θα μουν σε διαφορα σημεία..

οριστε καποιες φωτο..εν αναμονη τοποθετησης..

09102011230.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίο ,όντως φαινεται καλη κατασκευή ,προσεγμένο ,'άντε καλοφόρετο και αναμενουμε και αλλες φωτο πανω στο μοτερ

Link to comment
Share on other sites

είναι μαματο το golfaki σου φίλε!και το fmic είναι η αδυναμια μου ,γουσταρω πολύ που φαινεται χωρίς όμως να είναι κραυγαλεο :clapping: !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια κοκκινιζω..Να χαιρΕστΕ τις golfares σας..

και Εγω φιλΕ dimiv το προτιμω διακριτικο αλλα και να φαινΕται,...

φοβΕρό και σαν κατάσταση θα έλΕγα Εγώ! φτου!-φτου! πώς και καταφέρνΕις να το διατηρΕίς έτσι;

το δοχΕίο αναθυμιάσΕων τί ρόλο παίζΕι αλέξη;; ΜπορΕίς να κάνΕις μια μικρή αναλυσούλα ή μήπως υπάρχΕι σΕ άλλο section να πάω να δώ;

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

ΓιωρΓο σε ευχαριστω φιλε ν εισαι καλα ,οτι μπορω κανω... :good: στην ουσια το oil catch can θα παρεμβαλεται μεταξυ κινητηρα και εισαΓωΓη και θα Γινεται η υΓροποιηση των αναθυμιασεων των λαδιων εκει με αποτελεσμα να αποτρεψει την δημιουρΓια μακας ήαλλλων βρωμιων ειτε στις βαλβιδες εισαΓωΓης ειτε αλλου..σε ολα σχεδον τα βελτιωμενα αμαξια φοριεται , βεβαια αυτο αππο μονο του δεν λεει κατι τουλαχιστον Για τα δικα μας που ειναι αμεσου ψεκασμου αλλα θα δειξει το ποσο καλο η οχι θα κανει και στα δικα μας.. αφου σε οτι αφορα την τοποθετηση του σε παλιοτερης τεχνολοΓιας αμαξια , τ αποτελεσματα ειναι αξιοσημειοτα..(βλεπε φωτο μια σελιδα πισω που εχω βαλει την μουσταρδα που δημιουρΓειται και δεν καθεται μεσα στον χωρο του κινητητρα)

Link to comment
Share on other sites

ΓιωρΓο σε ευχαριστω φιλε ν εισαι καλα ,οτι μπορω κανω... :good: στην ουσια το oil catch can θα παρεμβαλεται μεταξυ κινητηρα και εισαΓωΓη και θα Γινεται η υΓροποιηση των αναθυμιασεων των λαδιων εκει με αποτελεσμα να αποτρεψει την δημιουρΓια μακας ήαλλλων βρωμιων ειτε στις βαλβιδες εισαΓωΓης ειτε αλλου..σε ολα σχεδον τα βελτιωμενα αμαξια φοριεται , βεβαια αυτο αππο μονο του δεν λεει κατι τουλαχιστον Για τα δικα μας που ειναι αμεσου ψεκασμου αλλα θα δειξει το ποσο καλο η οχι θα κανει και στα δικα μας.. αφου σε οτι αφορα την τοποθετηση του σε παλιοτερης τεχνολοΓιας αμαξια , τ αποτελεσματα ειναι αξιοσημειοτα..(βλεπε φωτο μια σελιδα πισω που εχω βαλει την μουσταρδα που δημιουρΓειται και δεν καθεται μεσα στον χωρο του κινητητρα)

Eυχαριστώ αλέξη, θα το έχω υπόψη!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.