Jump to content
stig

Ένδειξη-Σφάλμα Για Καυσαέρια

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Σήμερα το πρωί την ώρα που έβαλα άναψα τη μηχανή, είδα ότι μία ένδειξη παρέμεινε αναμμένη στο καντράν. Στο manual ανέφερε ότι είχε να κάνει με τα καύσιμα. Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι άργησε λίγο παραπάνω να ρίξει τις στροφές του κινητήρα. Κάποια δευτερόλεπτα παραπάνω.

Επίσης χθες είχα ένα κοντινό ταξίδι κι έβαλα βενζίνη.

Ξέρετε πού μπορεί να οφείλεται;

Ευχαριστώ.

Η ένδειξη είναι αυτή:

light.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτη η ενδειξη μπορει να ειναι 1002 πραγματα... πολυ πιθανον να ειναι και απο χαλια ποιοτητα βενζινης αφου εβαλες εχτες αλλα νομιζω σε αυτη τη περιπτωση θα σβησει μετα απο 2-3 μετακινησεις με το αμαξι σου... πρεπει να βαλεις διαγνωστικο για να δεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να ενημερώσω για την έκβαση του θέματος.

Μαζί με το λαμπάκι το αμάξι είχε τα παρακάτω συμπτώματα:

- Όταν ήταν κρύο αργούσε γύρω στο μισό λεπτό να ρίξει τις στροφές.

- Αυξημένη κατανάλωση

- Η ένδειξη κατανάλωσης στο καντράν ήταν "ό,τι να 'ναι". Έφτασε να δείχνει 4,9l/100km!!!

- Η απόδοση ήταν αρκετά πεσμένη

Στο Vag Com βγήκε το σφάλμα "Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal P2015".

Το πρόβλημα ήταν ένας αισθητήρας-ποτενσιόμετρο στο κλαπέτο εισαγωγής με part number 03C907386B. Κόστος 75 ευρώ + τα εργατικά. Δε χρειάζεται να βγει η πολλαπλή εισαγωγής για την αντικατάσταση.

%21B1b6%28v%21%21mk%7E$%28KGrHqJ,%21hoEw45rh0oeBMej5oT,qg%7E%7E_12.JPG

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

'georgek7' timestamp='1333399101' post='493959'] file pather το 2.0 λ αν μπορεις διοτι εμενα δεν εχει κομπρεσερ!!!!!!! σε ευχαριστω παντως!!!!

Γραψε "PDF 2.0 TSI" και κατεβασε το αρχειο .

Εχει ολη την αναληση του διλιτρου . Ψαξ το λιγο ειναι η G336

Λογικα θα ειναι στην ιδια θεση

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το γνωστο σε ολους P2015 πηγα στο συνεργειο αλλαξαν το ποτενσιομετρο βγαλανε την πολλαπλη εισαγωγης καθαρισαν τα παντα αλλα το προβλημα υπαρχει ακομα και ακρη δεν βγαζουν !!!δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

P2015

αυτο στα ελληνικα ειδα να γραφει συνεχεια στο διαγνωστηκο

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο λαρισα.η βαλβιδα κλαπετων ποια ειναι?αυτη που εχει ενα εμβολο και δουλευει με πιεση?στοσυνεργειο που το πηγα ειπαν οτι μπορει να φταινε και κατι ανεπιστροφα που εχει.παντος στο μηχανιμα(ενα vas κατι λεγοταν) που το ειχε συνδεδεμενο και εδεινε εντολες σε ολες τις βαλβιδες ολα εδειχναν οκ.τωρα το εχω παρει απο το συνεργειο γιατι αυριο πρεπει να παω βολο αλλα δεν ξερω αν θα μου διμιουργισει κανενα προβλημα.παντος το αμαξι παει κανονικα.ξερις κατι που μπορει να με βοηθησει για να του πω να το ψαξει?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα...πρωτα πληρωσα για να αλλαχτει το ποτενσιομετρο και μετα το κλαπετο...στην δευτερη αλλαγη ηρεμησα.....μαλλον πληρωσα χωρισ λογο την αλλγη στο ποτενσιομετρο.....αντριπροσωπεια.............................................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.