Jump to content
chemist89

Αγορά Μεταχειρισμενου Golf V

Recommended Posts

To μοντέλο είναι του 5/2007. Το θετικο στην υποθεση ειναι οτι επειδη το αμαξι ητανε μακροχρονιας μισθωσης απο AVIS λογικα θα εχουνε γινει οι προβλεπομενες συντηρησεις.

Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ο συγκεκριμενος εμπορος θα μπορουσε να εχει χαμηλωσει τα χιλιομετρα, αλλα ποτε δεν ξερεις.

Υπαρχει καποιο διαγνωστικο σε επισημη αντιπροσωπια της VW το οποιο να διαβαζει τα πραγματικα χιλιομετρα του αυτοκινητου;

Εφόσον τα service γίνονταν σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία, λογικά με τον αριθμό πλαισίου μπορούν να βρουν ολες τις εργασίες που έχουν γίνει και το πότε έχουν γίνει (χιλιομετρικά/ημερολογιακά) ;)

Επειδή ακριβώς ήταν leasing ψάξτο παραπάνω!! Πέφτει "γραμη" απο τις εταιρίες να αλλάζουν οσο λιγότερα πράγματα γίνεται (εμενα πχ έλεγε οτι ειχαν αλλάξει στα 60000 μπουζί και δεν είχαν αλλάξει ποτέ!!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου φαίνεται μια πολύ βιαστική αγορά... Νοικιάρικο αυτοκίνητο από την Avis με μόνο 40.000χλμ ; Χωρίς βιβλίο σέρβις ; Γιατί δεν κοίταξες κάτι σε TSI ? Είναι η μέρα με την νύχτα σε θέμα καταναλωσης και το budget σου σου επέτρεπε μέχρι και gti να πάρεις... Τέλος πάντων αφού σε ικανοποιεί εσένα τι λόγος πέφτει σε εμένα, απροβλημάτιστο να σου είναι και σου εύχομαι να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας.

Το αμαξι εχει τωρα 40000 χλμ και δεν ξερω αν εχει αλλαχτει η βαλβολινη. Θα το τσεκαρω απο την AVIS.

Σε περίπτωση που δεν εχει αλλαχτει η βαλβολινη, πρεπει να βγαλει καποια ενδειξη βλαβης ή να ακουσω καποιον περιεργο θορυβο;

Περιμενω ακομα να μου φερουν το βιβλιο σερβις (το οποιο μαλλον χαθηκε)

Δεν υπαρχει 'μάλλον χάθηκε' το βιβλίο service φίλε.Περίεργα πράγματα.....γιατι χάθηκε,πως χαθηκε????Βρωμάει η δουλεια μου φαίνεται.... :angry:Ειναι το πρωτο πράγμα που θα επρεπε να σου δείξουν αν ήταν ΄καθαροί'!! :purple:

Τελοσπάντων δεν θέλω να σε αγχώσω.Ευχομαι οπως και να έχει να το χαρείς απροβλημάτιστα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 1000% με οσα λετε σχετικα με την απουσια του βιβλιου σερβις.

Απο την αλλη ομως μετα απο μια εβδομαδας καθημερινους χρησης του αυτοκινητου υπαρχουν καποια στοιχεια που μου λενε οτι οντως εχει τα πραγματικα του χιλιομετρα.

Το αμαξι οταν το πηγα στο συνεργειο μου και το ανεβασαν στη μπαρα και ητανε συμφωνα με λεγομενα τους σε αψογη κατασταση.

Εσωτερικα οταν καθεσαι στη θεση του οδηγου η οποια ειναι η πιο ταλαιπωρημενη, εχεις την εντυπωση πως καθεσαι σε καινουργιο αυτοκινητο. Καμια φθορα του καθισματος/χρωματος το καθισμα διατηρει ακομα τη σκληραδα του. Ολοι ξερουμε πως γινονται τα καθισματα τοθ οδηγου σε ενα αμαξι 50, 100 και 150 χιλ χιλιομετρων.

Το χειροφρενο του αυτοκινητου επισης κλειδωνει ακομα και σε κατηφορα στη κυριολεξια στο μισο κλικ, αν καταλαβενετε τι εννοω.

Τελικα το αμαξι το αγορασα με 2 χρονια γραπτη εγγυηση για καθε ειδους προβλημα (μοτερ-μηχανολογικο-ηλεκτρολογικο κτλ) που θα παρουσιαστει.

Ας ελπισουμε οτι δεν θα το μετανιωσω.

ΥΓ

Υπαρχει διαγνωστικο οποιο να διαβαζει τα πραγματικα χιλιομετρα και οχι του κοντερ;;;

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα service γίνονταν σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία, λογικά με τον αριθμό πλαισίου μπορούν να βρουν ολες τις εργασίες που έχουν γίνει και το πότε έχουν γίνει (χιλιομετρικά/ημερολογιακά) :purple:

Ξεκίνα απο αυτό, σου το έχω γράψει και εγώ κάπου

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα απο αυτό, σου το έχω γράψει και εγώ κάπου

ναι θα το κανω καποια στιγμη αυτο, απλα πρεπει να μαθω σε ποιο συνεργειο στελνει τα αυτοκινητα της η AVIS.

Με τον αριθμο πλαισιου ή καλυτερα τη πινακιδα θα εχουν αυτοι καταχωρημενοι ολο το ιστορικο του ατυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το κανω καποια στιγμη αυτο, απλα πρεπει να μαθω σε ποιο συνεργειο στελνει τα αυτοκινητα της η AVIS.

Με τον αριθμο πλαισιου ή καλυτερα τη πινακιδα θα εχουν αυτοι καταχωρημενοι ολο το ιστορικο του ατυτοκινητου.

Σε οποιοδηπότε εξουσιοδοτημένο-αντιπροσωπεία :purple:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως μετα απο μια εβδομαδας καθημερινους χρησης του αυτοκινητου υπαρχουν καποια στοιχεια που μου λενε οτι οντως εχει τα πραγματικα του χιλιομετρα.

Το αμαξι οταν το πηγα στο συνεργειο μου και το ανεβασαν στη μπαρα και ητανε συμφωνα με λεγομενα τους σε αψογη κατασταση.

Εσωτερικα οταν καθεσαι στη θεση του οδηγου η οποια ειναι η πιο ταλαιπωρημενη, εχεις την εντυπωση πως καθεσαι σε καινουργιο αυτοκινητο. Καμια φθορα του καθισματος/χρωματος το καθισμα διατηρει ακομα τη σκληραδα του. Ολοι ξερουμε πως γινονται τα καθισματα τοθ οδηγου σε ενα αμαξι 50, 100 και 150 χιλ χιλιομετρων.

Το χειροφρενο του αυτοκινητου επισης κλειδωνει ακομα και σε κατηφορα στη κυριολεξια στο μισο κλικ, αν καταλαβενετε τι εννοω.

φίλε μου συγνώμη αν σε απογοητευσω αλλά νομίζω ότι τα βλέπεις λίγο λάθος!!! Η ταλαιπωρία του εσωτερικού οφείλεται καθαρά στη χρήση και όχι στα χλμ που έχει γράψει ένα αυτοκίνητο!! Για παραδειγμα εγώ πουλησα τι δικό μου corolla 2005 με 150000χλμ χωρίς ούτε γδαρσιμο στο εσωτερικό του πολύ απλά γιατί έκανα καθημερινά σχεδόν 100χλμ σε μια ώρα το πολύ λόγο δουλειάς (Αττική οδός)!! 1 με 2 ώρες τη μέρα στο αυτοκίνητο νομίζω ότι είναι λίγο και αν είσαι και λίγο προσεκτικός μια χαρά θα το έχεις!! Όσο για το leasing που λες είχα βρει τον Φεβρουάριο φέτος ένα golf tsi gt sport του 2007 με 49000χλμ από leasing όπως και εσυ (εσωτερικό άψογο) όταν πήρα όμως έναν γνωστό μου στην καρεντα έμαθα ότι το αυτοκίνητο είχε κάνει το service τον 90000 τον Ιούνιο του 2010!!! 8 μήνες πριν δλδ!! Όπως πολύ σωστά σου έχουν ήδη πει τα παιδιά με το πλαίσιο σε αντιπροσωπεία να μάθεις όλη την αλήθεια και αν βρεις κάτι ( εύχομαι να μην έχει τπτ ) στον έμπορο κατευθείαν!!!

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλησπερα,

Σου εχω στειλει πμ.

Το GT που αναφερεις πιο πανω με τα χαμηλωμενα χιλιομετρα το βρηκες σε μαντρα, έμπορα ή ιδιώτη;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ GOLF GT ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ Κ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΛΙΓΟ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΓΟΡΑ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ...!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλα τα αλανια του φορουμ.

Ακολούθησα τις συμβουλες σας και με τη βοηθεια του συνφορουμιτη Pechlis ανακαλυψα τελικα οτι το αυτοκινητο που αγορασα απο τον εμπορο για 40.000χλμ ειχε εν τελει 125000 χλμ!!!!

Πρόκειται για ενα Golf 1.6 FSI Trend με DSG αγορασμενο πριν απο ενα μηνα 10300 ευρω. Το αμαξι παρολα τα χιλιόμετρα του είναι σε καλή κατάσταση και εχω μεινει μεχρι τωρα απολυτα ικανοποιημενος.

Πηγα στον εμπορο ο οποιος ευτυχως δεν αποποιηθηκε των γεγονοτων και για να πατσισω σκεφτομαι να του προτεινω τα εξης:

1.Μου δινει πισω ολα τα λεφτα και του δινω το αυτοκινητο

2.Να μου εγκαταστησει υγραεριο στο αμαξι (κανω απανω απο 20000χλμ το χρονο) και να μου επεκτεινει την εγγυηση απο τα 2 στα 4 χρονια για οτι και αν συμβει στο αυτοκινητο.

3.Να μου βρει ενα ΟΛΟΙΔΙΟ αυτοκινητο σαν αυτο που αγορασα με πραγματικα ομως χιλιομετρα εστω και αν εχει 20-30000 χλμ παραπανω.

Τι θα κανατε εσεις;;;;

Το FSI μπορει να βγαλει ανετα αν ειναι καλοσυντηρεμενο 300-400000 χιλιομετρα ή θα βγαζει απο δω και στο εξης προβληματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλα τα αλανια του φορουμ.

Ακολούθησα τις συμβουλες σας και με τη βοηθεια του συνφορουμιτη Pechlis ανακαλυψα τελικα οτι το αυτοκινητο που αγορασα απο τον εμπορο για 40.000χλμ ειχε εν τελει 125000 χλμ!!!!

Πρόκειται για ενα Golf 1.6 FSI Trend με DSG αγορασμενο πριν απο ενα μηνα 10300 ευρω. Το αμαξι παρολα τα χιλιόμετρα του είναι σε καλή κατάσταση και εχω μεινει μεχρι τωρα απολυτα ικανοποιημενος.

Πηγα στον εμπορο ο οποιος ευτυχως δεν αποποιηθηκε των γεγονοτων και για να πατσισω σκεφτομαι να του προτεινω τα εξης:

1.Μου δινει πισω ολα τα λεφτα και του δινω το αυτοκινητο

2.Να μου εγκαταστησει υγραεριο στο αμαξι (κανω απανω απο 20000χλμ το χρονο) και να μου επεκτεινει την εγγυηση απο τα 2 στα 4 χρονια για οτι και αν συμβει στο αυτοκινητο.

3.Να μου βρει ενα ΟΛΟΙΔΙΟ αυτοκινητο σαν αυτο που αγορασα με πραγματικα ομως χιλιομετρα εστω και αν εχει 20-30000 χλμ παραπανω.

Τι θα κανατε εσεις;;;;

Το FSI μπορει να βγαλει ανετα αν ειναι καλοσυντηρεμενο 300-400000 χιλιομετρα ή θα βγαζει απο δω και στο εξης προβληματα;;;

Just for the record tiptronic οχι dsg!! :goodjob:

Εγω θα επαιρνα τα λεφτά μου πίσω αν αυτό είναι εφικτό και θα πήγαινα σε tsi όπως σου είχα πει και παλιότερα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο εμπορας αποδεικνυει οτι δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε μαντρες κτλ (οχι οτι δεν το κανουν οι ιδιωτες) αλλα ο συγκεκριμενος πουλησε πολυ παραμυθι και για τα χιλιομετρα και για το αν ηταν εστω λιγο τρακαρισμενο...

Αποψη μου δωσε το αμαξι και παρε τα χρηματα σου πισω(πιστευω οτι με 10300 βρισκεις καλυτερο αμαξι,ειδικα στον καιρο μας που η προσφορα ειναι μεγαλη και η ζητηση μικρη)

Οσον αφορα υγραεριο ακουγεται οτι σε λιγο καιρο θα εξισωθει η τιμη του με την βενζινη.

Για ζημιες ας απαντησουν και τα παιδια που τα εχουν φτασει αυτα τα χιλιομετρα αλλα ειναι αλλο τα 40000 χμ και αλλο 125000χμ και με την προοπτικη να κανεις και εσυ παρα πολλα!

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

να το δωσεις και να παρεις τα λεφτα σου πισω.παρε ενα τσι οπως σου λενε τα παιδια δεν σε συμφερει τιποτε αλλο.υγραεριο και fsi τεχνολογια ειναι απαγορευμενος συνδιασμος..πολυ προσφατα εχουν τελειωσει τα πειραματα με υγραεριο και αμμεσο ψεκασμο και δεν ξερουμε τι συνεπειες θα εχει μακροπροθεσμα.αν ητανε ενας συμβατικης τεχνολογιας κινητηρας ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.αλλα τωρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια το επιασα και συμφωνω μαζι σας 1000%

Το θεμα ειναι οτι θελω Golf με αυτοματο σασμαν και TSI στα 10-12 χιλ. αυτοματο δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτο.

θα ψαξω να βρω στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* μηπως βρω τιποτα.

Αν εχει καποιος ν απροτεινει κατι πολυ ευχαριστως.

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια το επιασα και συμφωνω μαζι σας 1000%

Το θεμα ειναι οτι θελω Golf με αυτοματο σασμαν και TSI στα 10-12 χιλ. αυτοματο δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτο.

θα ψαξω να βρω στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* μηπως βρω τιποτα.

Αν εχει καποιος ν απροτεινει κατι πολυ ευχαριστως.

Δημητρης

Με αυτό το budget και πολύ εύκολο δεν είναι, ειδικά αυτή τη στιγμή είναι λίγα τα αυτόματα που υπάρχουν στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* και τα πιο φθηνά με αρκετά χιλιόμετρα!

Τσέκαρε και τπτ χρυσές ευκαιρίες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να πεις τον μαντρά ή αναστροφή πώλησης ή έκπτωση 30-35% στην τίμη που το πήρες, πρόσεχε μόνο γιατί αναστροφή πώλησης δικαιούσαι μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο, δεν ξέρω αν είναι 45 μέρες ή κάτι άλλο. Μόνο άν έχεις νομικό πάτημα θα δεχτεί ο μαντράς κάτι απο τα παραπάνω!

Στο θέμα του υγραερίου, να εξισωθεί με την τιμή της βενζίνης δεν παίζει, δέν έχει ακουστεί/διαρρευσει τίποτα μέχρι τώρα. Στην εφαρμογή σε fsi, το δύσκολο είναι πώς δεν θα ψηθούν τα μπέκ βενζίνης με ψεκασμό μόνο 20-30% (αν δεν κάνω λάθος), σίγουρα θα υπερθερμαίνονται μέχρι να καταστραφούν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ενδιαφέρομαι για αγορα golf tsi (122, 140, 170 gt) .

Εχω δει αρκετα εως τωρα απο κοντά και ακομα πιο πολλα στο car.

Τα πιο πολλα ομως η δεν εχουν βιβλιο σερβις η εχουν πανω απο 150.000 χλμ η ειναι πολυ ταλαιπωρημένα.

Ζηταω:

ΕΩΣ 110.000 χλμ το πολύ

Βιβλίο σέρβις η γενικα ιστορικό αυτοκινητου

Κατα προτίμηση το 140αρι η το 170αρι χωρις να αποκλειω μια ΚΑΛΗ περιπτωση 122αρι.

Το budget μου ειναι λιγο περιορισμένο, κυμαίνεται μεχρι 6~6.500 € maximum

Οποιος εχει κατι να μου προτεινει η αν καποιος απο δω μεσα πουλαει το δικο του πολυ ευχαριστως να το συζητήσουμε, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.