Jump to content
johnny_drama

Θορυβος Στην Οπισθεν

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Εχω το polo 1.2 TSΙ και ενα προβλημα που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν βαζω οπισθεν, αρκετα συχνα κανει εναν οξυ θορυβο(καθως κινουμαι προς τα πισω. Πως να το εξηγησω πολυ δυνατο τριξιμο. Εχει συμβει σε κανεναν αλλον? Φιλος που εχει το παλιο πολο, με τα στρογγυλα φαναρια θυμαμαι οτι ειχε παρομοιο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Εχω το polo 1.2 TSΙ και ενα προβλημα που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν βαζω οπισθεν, αρκετα συχνα κανει εναν οξυ θορυβο(καθως κινουμαι προς τα πισω. Πως να το εξηγησω πολυ δυνατο τριξιμο. Εχει συμβει σε κανεναν αλλον? Φιλος που εχει το παλιο πολο, με τα στρογγυλα φαναρια θυμαμαι οτι ειχε παρομοιο θεμα..

Καλησπέρα φίλε!Μήπως απλά δεν έχει μπει καλά η όπισθεν?Δηλαδή αν εκείνη την ώρα σταματήσεις,βγάλεις ταχύτητα και την ξαναβάλεις κάνει πάλι τον ίδιο ήχο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ημουν ταξιδι.. :yahoo:

Σιγουρα την βαζω καλα την οπισθεν, δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοιο θεμα. Απλα που και που κανει αυτον τον ηχο και δεν εχω ιδεα τι μπορει ναναι. Τωρα σε λιγο που ειναι το πρωτο σερβις θα τους το πω να δω αν γινεται κατι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ημουν ταξιδι.. :no:

Σιγουρα την βαζω καλα την οπισθεν, δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοιο θεμα. Απλα που και που κανει αυτον τον ηχο και δεν εχω ιδεα τι μπορει ναναι. Τωρα σε λιγο που ειναι το πρωτο σερβις θα τους το πω να δω αν γινεται κατι.

Κι εγώ το ρώτησα στο πρώτο σέρβις και μου είπαν ο,τι είναι φυσιολογικό..Στην αλλαγή από τα γρανάζια των μπροστά ταχυτήτων 1η,2η κτλ προς το γρανάζι της όπισθεν γίνεται αυτός ο θόρυβος ..και αν προσέξεις όταν βάζεις όπισθεν την βγάζεις και μετά την ξανα κουμπώνεις δεν κάνει αυτό τον θόρυβο καθώς έχει πάρει σωστή θέση το γρανάζι..Επίσης δεν το κάνει αν σταματήσεις και βάλεις όπισθεν υπερβολικά μαλακά..στην αρχή μου την έσπαγε τώρα μπορώ να πώ το συνήθισα :yahoo:

Edited by dangerzone
Link to comment
Share on other sites

φιλε dangerzone, αυτο που λες ειναι ο θορυβος που κανει μολις την κουμπωνω. Εγω αναφερομουν σε αλλο θορυβο, που κανει ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΑΙΝΩ οπισθεν. Ενας οξυς θορυβος κατα τη διαρκεια της κινησης... Αυτο συμβαινει πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε dangerzone, αυτο που λες ειναι ο θορυβος που κανει μολις την κουμπωνω. Εγω αναφερομουν σε αλλο θορυβο, που κανει ΚΑΘΩΣ ΠΗΓΑΙΝΩ οπισθεν. Ενας οξυς θορυβος κατα τη διαρκεια της κινησης... Αυτο συμβαινει πολυ συχνα.

Σαν κάτι να "ξύνει" μέταλλο; Μου το έκανε για κάποια περίοδο σχεδόν καθημερινά, αλλά έχει σταματήσει πλέον. no idea...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πρόσεξε αυτό που θα σου πώ. Το πρόβλημα το είχε και το δικό μου Polo ξέρω ακριβώς τι εννοείς, στην αρχή το έκανε ελάχιστα, το είχα πάει αντιπροσωπεία και μου έλεγαν οτι δεν είναι τίποτα και κουραφέξαλα, μόλις τελείωσε η εγγύηση ο θόρυβος έγινε ακόμα πιο έντονος και σταδιακά εμφανίζονταν και όταν το αμάξι ΔΕΝ είχε όπισθεν (ειδικά στην εκκίνηση). Τότε λοιπόν μου είπαν οτι χάλασε ο καταλύτης και ζητούσαν 1000+ euro γιατί έπρεπε να αλλάξει όλη η εξάτμιση μαζί με τον προκαταλύτη. Το πρόβλημα το διώρθωσα πηγαίνοντας σε ένα συνεργείο που απλά έκοψε την εξάτμιση και έβαλε άλλο καταλύτη.

Αν επιμένουν να μη το αλλάζουν ζήτα του ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ γραπτή δήλωση ότι έχεις αναφέρει το πρόβλημα ώστε αν μετά την εγγύηση παρουσιαστεί πρόβλημα να είσαι καλυμένος. Αν δε σου δώσουν γραπτή δήλωση τότε φτιάξε μία επιστολή που θα αναφέρεις το πρόβλημα και κοινοποίησέ τη στη KosmoCar, στο συνεργείο που το πήγες ΚΑΙ στη προστασία καταναλωτή. Στείλτη με FAX από κάποιο ΚΕΠ και ζήτα απόδειξη αποστολής.

Είναι ο μόνος τρόπος να βρείς το δίκιο σου όταν ο καταλύτης τα παίξει εντελώς και έχει περάσει ο χρόνος της εγγύησης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια...εγω δεν εχω παρατηρησει το προβλημα τοσο στην οπισθεν οσο στην εκινηση οπου ενας οξυς θορυβος σαν να σερνεις αλυσιδα υπαρχει..στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι ολα τα πολο ετσι κανουν (αλλα δεν το νομιζω..στην αρχη δεν το εκανε..) Αν ειναι αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω ειναι πολυ σοβαρο..εχει κανεις τον ιδιο θορυβο;;

Link to comment
Share on other sites

τον ίδιο ακριβώς θόρυβο έχω κι εγώ σε polo 1.2 tsi dsg ούτε 2 μηνών. Σαν να σέρνεις μεταλλικό αντικείμενο. Εμένα κάνει τον θόρυβο εδώ και περίπου 10 μέρες όταν ξεκινώ και έχω χαμηλή ταχύτητα. Με το που επιταχύνω σταματάει. Απο Δευτέρα στην αντιπροσωπεία. Απλώς επειδή δεν κάνει πάντα αυτόν τον θόρυβο, αλλά κάποιες φορές, φοβάμαι ότι η απάντησἠ τους θα ειναι η κλασική: Δεν δείχνει να έχει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

τον ίδιο ακριβώς θόρυβο έχω κι εγώ σε polo 1.2 tsi dsg ούτε 2 μηνών. Σαν να σέρνεις μεταλλικό αντικείμενο. Εμένα κάνει τον θόρυβο εδώ και περίπου 10 μέρες όταν ξεκινώ και έχω χαμηλή ταχύτητα. Με το που επιταχύνω σταματάει. Απο Δευτέρα στην αντιπροσωπεία. Απλώς επειδή δεν κάνει πάντα αυτόν τον θόρυβο, αλλά κάποιες φορές, φοβάμαι ότι η απάντησἠ τους θα ειναι η κλασική: Δεν δείχνει να έχει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jmits στην περίπτωση σου δυστυχώς είναι το dsg που κάνει σαν κουδουνίστρα. Αυτό δεν πρόκειται να φτιάξει ποτέ. Το έχουν σχεδόν όλοι όσοι έχουν dsg.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jmits στην περίπτωση σου δυστυχώς είναι το dsg που κάνει σαν κουδουνίστρα. Αυτό δεν πρόκειται να φτιάξει ποτέ. Το έχουν σχεδόν όλοι όσοι έχουν dsg.

Δεν είναι πρόβλημα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα... Είπα ότι όσοι έχουν dsg το ακούνε.

Ναι και εγώ έχω το είπα για τα παιδιά που δέν γνωρίζουν η το άκουσαν 1 φορά :p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια!

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό... μου κάνει έναν πολύ δυνατό οξύ θόρυβο σε σημείο που να συντονίζεται η καμπίνα και σχεδόν να τρίζει όλη....

Έχω την εντύπωση ότι ακούγεται από το μπροστινό δεξί τροχό, μάλλον από το φρένο αλλά εμένα το κάνει μόνο όταν κάνω όπισθεν και έχω κόψει όλο το τιμόνι δεξία ή αριστερά όταν παρκάρω.... (δεν είμαι σίγουρος αλλά έχω την αίσθηση ότι το κάνει όταν πιο πριν έχω πατήσει φρένο)

Αλλά το κάνει πολύ σπάνια και δεν έχω δώσει σημασία....

Edited by thepeterp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε mk5 golf ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο στο παρκάρισμα. Κυρίως όταν πηγαίνω όπισθεν. Ο ήχος που λέτε είναι σαν αυτόν στο βίντεο? Βγάλατε καμία άκρη? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2022 at 9:08 ΜΜ, Epikouros said:

Καλησπέρα. Σε mk5 golf ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο στο παρκάρισμα. Κυρίως όταν πηγαίνω όπισθεν. Ο ήχος που λέτε είναι σαν αυτόν στο βίντεο? Βγάλατε καμία άκρη? 

 

 Καλησπερα. Ετσι ακριβως κανει και το δικο μου ναι.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Paulkok said:

 Καλησπερα. Ετσι ακριβως κανει και το δικο μου ναι.

Ξερουμε τι μπορει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2024 at 5:44 ΜΜ, Paulkok said:

Ξερουμε τι μπορει να ειναι;

Δυστυχώς 2 χρόνια άκρη δεν έβγαλα. Οι μάστορες δεν βλέπουν κάτι από κάτω, επίσης όταν το πάω στο συνεργείο δεν το κάνει...άμα βγάλεις άκρη ενημέρωσε με.. θα σου είμαι ευγνώμων 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.