Jump to content
arisk

Dsg

Recommended Posts

κατ αρχην να ζητησω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα. μετα απο 5 χρονια υπερευχαριστημενος με το ford focus ghia αποφασισα να μεταβω σε sedan λογω προοπτικης οικογενειας και κατεληξα στο passat 1.4 tsi αφου και οικονομικο ειναι και μου δινει αυτο που μου ελειπε απο το φορντ την ρεπριζ. το ερωτημα μου ειναι αφου το αυτοκινητο δειχνει να τραβαει απο αρκετα χαμηλα ακομη και με 3-4 σχεση ποσο χρησιμο πραγματικα εινα το dsg (κανω καθημερινα 60χλμ μεσα στην θεσ/νικη)? μηπως να χρησιμοποιουσα αυτα τα 1500 ευρω για αλλα αξεσουαρ οπως park assist, cruise control, xenon , πολυλειτουργικο τιμονι, ηλεκτρικους καθρεπτες? σημειωση οτι δεν θελω να φυγω πανω απο 25000-255000.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα!!

Στο ερωτημα σου,μιας και αποτι βλεπω κανεις αρκετα χιλιομετρα μεσα στην πολη αρα και σταματα ξεκινα αρκετα,το αυτοματο σιγουρα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο απο το χειροκινητο.Βασικοτερος λογος για μενα ειναι αυτος.

Σχετικα με τις επιδοσεις δεν θα δεις μεγαλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες στην παρεα!!

Στο ερωτημα σου,μιας και αποτι βλεπω κανεις αρκετα χιλιομετρα μεσα στην πολη αρα και σταματα ξεκινα αρκετα,το αυτοματο σιγουρα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο απο το χειροκινητο.Βασικοτερος λογος για μενα ειναι αυτος.

Σχετικα με τις επιδοσεις δεν θα δεις μεγαλες διαφορες.

Ευχαριστω για το καλωσορισμα το προβλημα ειναι οτι αν βαλω και το dsg και τα υπολοιπα αξεσουαρ φευγω κατα 2000 απο το budget οποτε αν ειχα να διαλεξω ενα απο τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε.Εγώ στην θέση σου θα προτιμούσα το dsg.Βέβαια και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι απαραίτητος όπως τα xenon και το park assist.Εγώ θα έλεγα να πιέσεις για μια καλή έκπτωση.Η τιμή που μας γράφεις είναι με απόσυρση ή άνευ??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε.Εγώ στην θέση σου θα προτιμούσα το dsg.Βέβαια και ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι απαραίτητος όπως τα xenon και το park assist.Εγώ θα έλεγα να πιέσεις για μια καλή έκπτωση.Η τιμή που μας γράφεις είναι με απόσυρση ή άνευ??

Χωρίς απόσυρση και μου έκανε εντύπωση ότι δεν μου έκαναν καμία έκπτωση μόνο κάποια μικροαξεσουαρ´ δώρο. Θα πάω βέβαια και σε άλλη να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω καλυτερα να βαλεις το dsg το οποιο μετα δεν μπαινει,σε αντιθεση με τα εξτρα τα οποια τα περισσοτερα απο αυτα μπορεις να τα προσθεσεις μονος σου.

Σιγουρα να πας και σε αλλη αντιπροσωπεια να παρεις προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω καλυτερα να βαλεις το dsg το οποιο μετα δεν μπαινει,σε αντιθεση με τα εξτρα τα οποια τα περισσοτερα απο αυτα μπορεις να τα προσθεσεις μονος σου.

Σιγουρα να πας και σε αλλη αντιπροσωπεια να παρεις προσφορα.

Kωνσταντίνε δύσκολα θα μπορέσει να προσθέσει κάποιο επιπρόσθετο εξοπλισμό.Το μόνο που βάζουν οι αντιπροσωπείες εκ των υστέρων είναι το cc ίσως και το πολυλειτουργικό και αυτό αν πέσει σε κάποιον ψαγμένο ηλεκτρολόγο.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε δύσκολα θα μπορέσει να προσθέσει κάποιο επιπρόσθετο εξοπλισμό.Το μόνο που βάζουν οι αντιπροσωπείες εκ των υστέρων είναι το cc ίσως και το πολυλειτουργικό και αυτό αν πέσει σε κάποιον ψαγμένο ηλεκτρολόγο.

Άρα; Πραγματικά θα το ήθελα πολυ το dsg αλλα στην πράξη πόσο πολυ θα μου χρειαστει? το Λέω αυτο γιατί έχοντας οδηγήσει το αντίστοιχο golf για μια εβδομάδα στη. Φρανκφούρτη δια πιστωσα ότι Εκτός απο το σταμάτημα στα φανάρια και σε βαριά μποτιλιάρισμα

Δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν καθόλου τον λεβιέ ταχυτήτων. Υπόψιν ότι η κίνηση στην Θεσσαλονίκη μετα την άνοδο της τιμής της βενζίνης είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλτατε σου πρωτεινω να βαλεις dsg kai ηλιοροφη.αυτα ειναι τα μονα εξτρα που δεν μπορεις να βαλεις εκ των υστερων..και μαλιστα ειναι και εξτρα που μετρανε στην μεταπωληση.ολα τα αλλα χρονο να εχεις τα βαζεις και μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλτατε σου πρωτεινω να βαλεις dsg kai ηλιοροφη.αυτα ειναι τα μονα εξτρα που δεν μπορεις να βαλεις εκ των υστερων..και μαλιστα ειναι και εξτρα που μετρανε στην μεταπωληση.ολα τα αλλα χρονο να εχεις τα βαζεις και μονος σου.

Εδώ θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω. Δεν ξέρω Κατά πόσο το dsg έχει μεταπωλητικη αξία. Ο έλληνας δεν έχει φτάσει ακόμη σε τέτοια επίπεδα να εκτίμησει το αυτόματο κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για dsg/οροφή/xenon κατα σειρά προτεραιότητας! Τα xenon μπορείς να τα βάλεις και μετά βεβαια (οπως έκανα και γω) αλλά δεν θα έχεις αυτόματη ρύθμιση ύψους...

Link to comment
Share on other sites

+1 για dsg/οροφή/xenon κατα σειρά προτεραιότητας! Τα xenon μπορείς να τα βάλεις και μετά βεβαια (οπως έκανα και γω) αλλά δεν θα έχεις αυτόματη ρύθμιση ύψους...

Πολύ ωραία άρα αντί να δώσω 1300 για το πακέτο xenon με κατευθυνωμενα φώτα , τα δίνω για το dsg. Χειροκίνητη ρύθμιση ύψους όμως φαντάζομαι θα Έχω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία άρα αντί να δώσω 1300 για το πακέτο xenon με κατευθυνωμενα φώτα , τα δίνω για το dsg. Χειροκίνητη ρύθμιση ύψους όμως φαντάζομαι θα Έχω.

Χειροκίνητη ναι! Το passat έχει φωτα με projectors αν θυμάμαι καλά (εκτός αν το καινούριο μοντέλο δεν εχει αλλά δεν ξερω αν έχει έρθει ακόμα στις εκθέσεις, εσυ για ποιό λες; )

Βέβαια αν έχεις και κατευθυνόμενα αλλάζει το πράγμα! Αν δεν σε ενδιαφέρει η οροφή, βάλε κιβώτιο-xenon για μένα...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητη ναι! Το passat έχει φωτα με projectors αν θυμάμαι καλά (εκτός αν το καινούριο μοντέλο δεν εχει αλλά δεν ξερω αν έχει έρθει ακόμα στις εκθέσεις, εσυ για ποιό λες; )

Βέβαια αν έχεις και κατευθυνόμενα αλλάζει το πράγμα! Αν δεν σε ενδιαφέρει η οροφή, βάλε κιβώτιο-xenon για μένα...

ΜΟυ είπαν ότι τα ξένον πάνε πακέτο με τα κατευθυνόμενα. Όσο για το αν έχει προτζέκτορς δεν το ρώτησα αλλα μακάρι να έχει γιατί έτσι θα βάλω πιο εύκολα aftermarket xenon καθότι δεν θα τυφλωνω τους απέναντι όπως τώρα στο φόκους με τα κάτοπτρικ φανάρια είναι πρόβλημα τα ξένον.

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε δύσκολα θα μπορέσει να προσθέσει κάποιο επιπρόσθετο εξοπλισμό.Το μόνο που βάζουν οι αντιπροσωπείες εκ των υστέρων είναι το cc ίσως και το πολυλειτουργικό και αυτό αν πέσει σε κάποιον ψαγμένο ηλεκτρολόγο.

Οποτε θα πρεπει να αποφασισει αν θελει αντι τοy dsg να επιλεξει τα αλλα εξτρα που ανεφερε.

Πιστευω ειναι προσωπικη αποφαση τελειως,αλλα εγω θα επελεγα τα διαφορα αλλα αντι του dsg.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα πρεπει να αποφασισει αν θελει αντι τοy dsg να επιλεξει τα αλλα εξτρα που ανεφερε.

Πιστευω ειναι προσωπικη αποφαση τελειως,αλλα εγω θα επελεγα τα διαφορα αλλα αντι του dsg.

κωνσταντινε εσυ στο δικο σου εχεις το dsg?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα πρεπει να αποφασισει αν θελει αντι τοy dsg να επιλεξει τα αλλα εξτρα που ανεφερε.

Πιστευω ειναι προσωπικη αποφαση τελειως,αλλα εγω θα επελεγα τα διαφορα αλλα αντι του dsg.

Όντως είναι τελείως υποκειμενικό το ζήτημα! Προσωπικά αν έπαιρνα καινούριο πάλι dsg θα παιρνα.

Ο επιπλέον εξοπλισμός τώρα είναι καθαρά θέμα μεχρι πόσο μπορεί να ανέβει αλλά και του τι ζητάει ο καθένας. Ο πατέρας μου πχ είναι ζήτημα να χει ανεβοκατεβάσει 1 φορά μεχρι τώρα τη φωνή απο τα κουμπιά στο τιμόνι στο golf, πάντα απο το ραδιόφωνο το κάνει οπότε και να μην είχε πολυλειτουργικό δεν θα του έλειπε...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Με το dsg οταν κανεις μια διαδρομη ορεινη αναβαση - καταβαση - στροφες ειναι καλυτερα να το δουλευεις σαν αυτοματο η σαν σειριακο?

Link to comment
Share on other sites

Με το dsg οταν κανεις μια διαδρομη ορεινη αναβαση - καταβαση - στροφες ειναι καλυτερα να το δουλευεις σαν αυτοματο η σαν σειριακο?

Σειριακό!! Εκτός αν εχεις 2λιτρο και πάνω οποτε και να το αφήσεις στο d δεν νιώθει!

Με a5 2.0tq φίλου που οδηγώ συχνά, αν δεν θες να βάλεις φωτιά στην άσφαλτο πας μια χαρά και στο d. Βέβαια τo συγκεκριμενο 7αρι που φοράνε τα audi είναι διαφορετικό απο της vw και σε σχέση με το δικό μου dsg6 αντιδρά πολύ καλύτερα σε στιγμαία αφήματα του γκαζιού πχ. Αλλά σε κατηφόρα θέλει να το βαλεις manual γιατί στο d δεν κατεβάζει και ταλαιπωρείς τα φρένα σου χωρίς λόγο.

Αν έχεις paddles, μπορείς πάντα να το κάνεις και manual προσωρινά...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μάλλον πείστηκα για το dsg και θα το πάρω. Τα χρήματα αυτα θα τα αντιστάθμισω απο την επιλογή comfortline αντι για highline καθώς φοβάμαι ότι το 45αρι προφίλ της 17αρας ζαντας θα κοπαναει πολύ, και απο τα ξένον που θα προτίμηση να βάλω aftermarket mtm or philips καθώς δεν μου χρειάζονται και τόσο τα κατευθυνωμενα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας ομως σε μικρότερη έκδοση λογικά "φτωχαίνει" και το εσωτερικό. Στα golf πχ εκτός της κορυφαίας έκδοσης (highline/sportline/gt sport) βάζει κάτι αστεία καθίσματα.

Πάντως είχα α4 με 235/45 17 λαστιχο +s line πακέτα και δεν κοπάναγε ιδιαίτερα μπορώ να πω...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Αν πας ομως σε μικρότερη έκδοση λογικά "φτωχαίνει" και το εσωτερικό. Στα golf πχ εκτός της κορυφαίας έκδοσης (highline/sportline/gt sport) βάζει κάτι αστεία καθίσματα.

Πάντως είχα α4 με 235/45 17 λαστιχο +s line πακέτα καιμδεν κοπάναγε ιδιαίτερα μπορώ να πω...

Η διάφορα των δυο εκδόσεων είναι

-ζάντες

-θερμαινομενα καθίσματα

-συνδυασμός ύφασμα -αλκατάρα

-έλεγχος πίεσης ελαστικών

Συνολική διαφορα 1000 ευρω. Δεν είναι πράγματα που θα μου λείψουν ιδιαίτερα αν δεν τα Έχω.

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα των δυο εκδόσεων είναι

-ζάντες

-θερμαινομενα καθίσματα

-συνδυασμός ύφασμα -αλκατάρα

-έλεγχος πίεσης ελαστικών

Συνολική διαφορα 1000 ευρω. Δεν είναι πράγματα που θα μου λείψουν ιδιαίτερα αν δεν τα Έχω.

Toτε οκ, είναι διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με το golf...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.