Jump to content
VASILISTFSI

Kufatec E - Mfd

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ένα θεματάκι θα ήθελα να θείξω μήπως και γνωρίζει κανένας περισσότρα.

Έχω ένα PASSAT 2.o TFSI και ενδιαφέρομαι για αυτό http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1329_c320_E-MFA-DIS-Add-On---Display-Boost--Oil--Battery.html/zuebehoer/#subaction_div αλλά δεν ξέρω περί συμβατότητας μήπως κανένας ξέρει κατι παραπάνω.Επίσης πρέπει να πω ότι έχω εγκαταστίσει αυτό το navi

απο το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος λειτουργεί φοβερά.

Ευχαριστώ Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ένα θεματάκι θα ήθελα να θείξω μήπως και γνωρίζει κανένας περισσότρα.

Έχω ένα PASSAT 2.o TFSI και ενδιαφέρομαι για αυτό http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1329_c320_E-MFA-DIS-Add-On---Display-Boost--Oil--Battery.html/zuebehoer/#subaction_div αλλά δεν ξέρω περί συμβατότητας μήπως κανένας ξέρει κατι παραπάνω.Επίσης πρέπει να πω ότι έχω εγκαταστίσει αυτό το navi

απο το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος λειτουργεί φοβερά.

Ευχαριστώ Βασίλης.

Περί συμβατότητας από το link που παρέθεσες

Products description

DIS Add-On - Extended display of the following information through the instrument cluster:

Only available for vehicles with the red DIS.

Boost pressure in bar

Oil temeperature in°C/ F

Water temeperature in°C/ F

Remaining petrol capacity in l

Speed in km/h - m/h

Revolutions per minute

Battery voltage in V

The E-MFA System can only display values that are submitted by the car.

By using the buttons of the multifunctional steering wheel as well as the wiper stalk you will switch between:

RPM - Petrol capacity

Boost presure - Battery voltage

The DIS Add-On will display changes of the scale unit (°C/F as well as Km/mails) automatically.

In case a non-Kufatec interface is fitted we are not able to guaranty the absolute operation

Scope of delivery:

Interface

Wiring Plug & Play

Notes:

Not suitable for Audi vehicles

At this stage the DIS Add-On is suitable for the following vehicles:

Volkswagen Golf 5, Jetta (1K0)

Volkswagen Caddy (2K)

Volkswagen Tiguan (5N)

Volkswagen Touran (1T0)

Volkswagen EOS (1F)

Volkswagen Passat 3C (3C0)

Volkswagen Scirocco (1K8)

Skoda Octavia II (1Z)

The vehicle needs to be equipped with DIS+

Boost pressure as well as Oil temp. display just in case if supported by vehicle

Not suitable in combination with hands free kits which are displaying telephone information through the instrument cluster (for example Premium rSAP)

Not suitable in combination with hands free kit FISCON

Link to comment
Share on other sites

Κάνει εφόσον έχεις τη μεγάλη κόκκινη οθόνη (αυτή που δείχνει και στο βιντεάκι της kufatec). Στα τελευταία passat που έχουν άσπρο-μπλέ οθόνη δεν κάνει...

Εγώ το έχω στο Golf και όλα δουλεύουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Την κοκκινη οθόνη έχω αλλά το δικό μου είναι 3cz και όχι 3c0 εσύ φίλε μου στο Golf το έβαλες από την Kufatec?και δεν είχες κανένα πρόβλημα ? Τι ακριβώς πρέπει να αλλάξεις και τι εννοεί όταν λέει ότι θα θέλει την DIS+?

Ευχαριστ'ω πάντως για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Την κοκκινη οθόνη έχω αλλά το δικό μου είναι 3cz και όχι 3c0 εσύ φίλε μου στο Golf το έβαλες από την Kufatec?και δεν είχες κανένα πρόβλημα ? Τι ακριβώς πρέπει να αλλάξεις και τι εννοεί όταν λέει ότι θα θέλει την DIS+?

Ευχαριστ'ω πάντως για τις απαντήσεις σας.

Εννοεί την οθόνη plus.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έπαιρνες το Golf V αυτό εξοπλιζόταν με την μικρή οθόνη DIS (http://img138.imageshack.us/i/865032gn.jpg/) σε όλες της εκδόσεις.

Αν ήθελες στην παραγγελία ζητούσες την οθόνη plus (DIS+) με κοστος 70 ευρώ και είναι η μεγαλη που φαίνεται και στο βίντεο http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1329_c320_E-MFA-Anzeige-von-Ladedruck--Oeltemperatur-uvm--im-Tacho.html/video/#subaction_div

Την πέρασα μόνος μου απλά βγάζεις το ράδιο και παρεμβάλεις το E-MFA στην φύσα του ραδιοφώνου (έχει ένα θηλυκό βύσμα και ένα αρσενικό, βάζεις το ένα πάνω στο ράδιο και το άλλο στη φύσα που βγαίνει από το ταμπλό για το ράδιο)

Την πήρα πριν 1 μήνα 105 ευρώ από group buy σε ένα άλλο forum...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση εγώ εχω την dis plus αλλά έχω και aftermarket ηχοσύστημα αυτο που παρέθεσα παραπάνω και δεν γνωρίζω εάν θα δουλέψει κανονικά? Πραγματικά διαφορετικά θα είχα κατασταλάξει και απο την άλλη η εταιρία μου απάντησε ότι και ο "pasater" στην πρώτη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Την κοκκινη οθόνη έχω αλλά το δικό μου είναι 3cz και όχι 3c0 εσύ φίλε μου στο Golf το έβαλες από την Kufatec?και δεν είχες κανένα πρόβλημα ? Τι ακριβώς πρέπει να αλλάξεις και τι εννοεί όταν λέει ότι θα θέλει την DIS+?

Ευχαριστ'ω πάντως για τις απαντήσεις σας.

3CZ αν δεν κάνω λάθος είναι η αρχή του αριθμού πλαισίου σου, ο κωδικός του μοντέλου σου είναι 3C0.

Link to comment
Share on other sites

Με aftermarket ηχοσύστημα δε θα έχεις πρόβλημα υπάρχουν παιδιά που φοράνε και είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ φίλε το 3cz το πήρα από τον αριθμό πλαισίου μου για την ακρίβεια είναι WVWZZZ3CZ6P......θα κάνω μερικές ερωτήσεις στην εταιρία και θα κάνω την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε νεότερη επικοινωνία που είχα με την εταιρία μου απάντησαν πως πρέπει να στείλω την CAN GETAWAY για αναβάθμιση!! 29 ευρώ κόστος και μετά λογικά δεν θα έχω πρόβλημά γνωρίζει κανείς τι εννοούν οι μάστορες να στείλω CAN gateway?

Σας παραθέτω το e-mail από KUFATEC

We cannot tell this to you as this depends on your cars can-gateway.

If your can-gateway is older, then you may need to have it updated, then it

should support oiltemperature.

In case you own an older gateway (as I can see, you car is 2006 model) I am

pretty sure that you need an update for your can-gateway. We offer this kind

of service here:

http://www.kufatec.de/shop/product_info.php/info/p1906

But for this you need to send us your can-gateway in - along with a copy of the proforma invoice which you will receive after you purchase this order.

Feel free to contact us if you have any other questions.

Kind regards,

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι και βρίσκεται κάτω δεξιά από το τιμόνι πάνω από το πεντάλ του γκαζιού.

http://cgi.ebay.de/VW-Passat-3C-Steuergerat-CAN-Gateway-3C0907530C-/380196430247?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item58857921a7

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ και πάλι κ. Καθηγητά.Δε το χεις τσάμπα το παρατσούκλι.

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

βρε καθηγητα να ρωτησω εμενα γιατι μου βγαζει στο vcds οτι δεν βλεπει την gateway μετα την τοποθετηση του κουφατεκ κιτ..εχω ολες τις ενδειξεις κανονικα στην εmfa αλλα με προβληματιζει το σφαλμα με την gateway...εσενα ειναι προσβασιμη με το vcds?

19-CAN Gateway -- Status: Malfunction 0010

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 F HW: 1K0 907 951

Component: Gateway H10 0120

Revision: H10 Serial number: 2800106418010A

Coding: 3F0F0340070000

Shop #: WSC 02010 207 91403

VCID: 2A51730C85E436E

2 Faults Found:

01305 - Databus for Infotainment

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 202

Reset counter: 98

Mileage: 105918 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 18:48:39

1304 - Radio

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 196

Reset counter: 138

Mileage: 105918 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 20:00:40

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

βρε καθηγητα να ρωτησω εμενα γιατι μου βγαζει στο vcds οτι δεν βλεπει την gateway μετα την τοποθετηση του κουφατεκ κιτ..εχω ολες τις ενδειξεις κανονικα στην εmfa αλλα με προβληματιζει το σφαλμα με την gateway...εσενα ειναι προσβασιμη με το vcds?

19-CAN Gateway -- Status: Malfunction 0010

Address 19: CAN Gateway Labels: 1K0-907-530.lbl

Part No SW: 1K0 907 530 F HW: 1K0 907 951

Component: Gateway H10 0120

Revision: H10 Serial number: 2800106418010A

Coding: 3F0F0340070000

Shop #: WSC 02010 207 91403

VCID: 2A51730C85E436E

2 Faults Found:

01305 - Databus for Infotainment

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 202

Reset counter: 98

Mileage: 105918 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 18:48:39

1304 - Radio

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 196

Reset counter: 138

Mileage: 105918 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 20:00:40

Μα καπετάνιε μου τα σφάλματα αυτά δεν νομίζω να προέρχονται από το kufatec αλλά από τον κινέζο που έχεις τοποθετήσει,Μάλλον δεν έχεις κάνει την σωστή κωδικοποίηση.Μπες με το vagcom στο gateway και δες το κουτάκι radio/navi αν είναι ή όχι τσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

καλε μου καθηγητη εχεις υποψην σου σε ποια επιλογη θα το βρω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Στον gateway θα μπεις όχι στον convinience.Πάρτο με τη σειρά προς τα κάτω και θα το βρεις.Αριθμούς 36 και 57

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οκ θα αργησω να δωσω συνεχεια λογω οτι γαμηθηκε το vcds κλειδωσε...

αλλα to 36 στο δικο μου που προλαβα να δω δεν ηταν τικαρισμενο και επαιξε με 37 και 57 οπου ηταν το navigation kai radio τα τικαρα...τα εκανα χειροτερα μιας και μου επετρεψε να τα αλλαξω αλλα μετα οταν εκανα διαγνωση και ειδα οτι βγηκαν και αλλα κοκκινα πηγα να τα αλλαξω παλι στο προηγουμενο κωδικο και εκει ειδα οτι αθελα ειχα κλειδωσει μετο wifi το προγραμμα....την τυχη μου μεσα ξεχασα να το κλεισω.......και τωρα για νατα επαναφερω θα παρω αλλο μιας και κανει σαρωση μονο τα 3 πρωτα 1-2-3 οπτιον....αλλα εμενα δεν ειχε τικ σε κανενα απο αυτα και εβγαζε τα σφαλματα τα αρχικα...μετα που επελεξα και τα 37-57 απλα εβγαλε και αλλα.λολ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οκ θα αργησω να δωσω συνεχεια λογω οτι γαμηθηκε το vcds κλειδωσε...

αλλα to 36 στο δικο μου που προλαβα να δω δεν ηταν τικαρισμενο και επαιξε με 37 και 57 οπου ηταν το navigation kai radio τα τικαρα...τα εκανα χειροτερα μιας και μου επετρεψε να τα αλλαξω αλλα μετα οταν εκανα διαγνωση και ειδα οτι βγηκαν και αλλα κοκκινα πηγα να τα αλλαξω παλι στο προηγουμενο κωδικο και εκει ειδα οτι αθελα ειχα κλειδωσει μετο wifi το προγραμμα....την τυχη μου μεσα ξεχασα να το κλεισω.......και τωρα για νατα επαναφερω θα παρω αλλο μιας και κανει σαρωση μονο τα 3 πρωτα 1-2-3 οπτιον....αλλα εμενα δεν ειχε τικ σε κανενα απο αυτα και εβγαζε τα σφαλματα τα αρχικα...μετα που επελεξα και τα 37-57 απλα εβγαλε και αλλα.λολ...

Τι να πω??Άντε καλά ξεμπερδέματα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα νεωτερα.ηρθε το καινοργιο βακκομ και διορθωσα την μαλακια μου πριν....τωρα πλεον τικαρισμενο μεσα στο gateway ειναι στη σελιδα με το ραδιο μονο τοραδιο analog τιποτα αλλο.

και επισυναπτω το λογκαρισμα με τα σφαλματα πλεον!!!γιατρε τι κανουμε.....

Log-WVWZZZ1KZ6W186890-109420km-67990mi.txt

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

καθηγητα κανα νεοτερο με την κωδικοποιηση,να κλεινουμε και τις εκρεμμοτητες....μηπως παιζει?

δεν εχω τικαρισμενο τιποτα εκει παρα μονο το analog ραδιο το navi και ολα τα αλλα ειναι ξετικαρισμενα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.