Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα polo gti 2011 και είμαι στα 8700 περίπου.

Μέχρι στιγμής έχω συμπληρώσει σχεδόν 2 λίτρα λάδι.

Γενικά θεωρείται εντός των ορίων ? ? Ή είναι πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ είναι.Παρακολούθησέ το ακόμη λίγο συμπληρώνοντας ίδιου ιξώδους λιπαντικού μέχρι τα 15000 χλμ μήπως και μειωθεί η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2500 χλμ δεν τα εχω αλλαξει και μου εχει καψει ελαχιστο.δηλαδη γυρω στο 1/5 αν μπορουσαμε να χωρισουμε το δεικτακι σε 5 ισα μερη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα polo gti 2011 και είμαι στα 8700 περίπου.

Μέχρι στιγμής έχω συμπληρώσει σχεδόν 2 λίτρα λάδι.

Γενικά θεωρείται εντός των ορίων ? ? Ή είναι πολύ ?

Εγώ συμπλήρωσα ένα λίτρο στα 5500 και από τότε δεν έχει κάψει σταγόνα με σκίσιμο είμαι στα 8500.

Είναι φυσιολογικό. Μέχρι τα 15000 θα στρώσει η φάση αλλά μικροσυμπληρωματάκια θα κάνεις πάντα...

Συνήθισέ το....

Επρεπε να τα εχεις αλλαξει

γιατί να τα αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπλήρωσα ένα λίτρο στα 5500 και από τότε δεν έχει κάψει σταγόνα με σκίσιμο είμαι στα 8500.

Είναι φυσιολογικό. Μέχρι τα 15000 θα στρώσει η φάση αλλά μικροσυμπληρωματάκια θα κάνεις πάντα...

Συνήθισέ το....

γιατί να τα αλλάξει?

Θεωρεις φυσιολογικο να αλλαξεις ΠΡΩΤΑ λαδια στα 15,000 χιλιομετρα ειδικα μαλιστα σε εναν twincharger κινητηρα ?

Ειναι καθαρα μαρκετινγκ αυτοκινητοβιομηχανιων και καλα οτι δεν χρειαζεται συχνα αλλαγες.

Λες και τα συμπληρωματα δεν δινεις λεφτα για να αναμιξεις νεο με παλιο λαδι ? Θεωρεις σωστο σε καινουριο αμαξι που εχεις δωσει 20,000+ ευρω να μην αλλαζεις τουλαχιστον καθε 7,000 χλμ τα λαδια με κοστος 12 ευρω το λιτρο που εχουν και ενα φιλτρακι μαζι ? Κοινη λιγικη θελει απλα , εγω προσωπικα καθε 6 - 8 χιλιαδες παντα αλλαζα και παντα θα αλλαζω. Κακο δεν κανεις καλο κανεις σιγουρα , βελτιωνεις την μακροζωια του μοτερ Στανταρ.

Αυτη ειναι η αποψη μου παντως , ο καθενας εχει και ακολουθει οτι νομιζει πιο σωστο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα στα 6500km η στάθμη του λαδιού είναι σε νορμάλ επίπεδα. Έχει κάψει λίγο γιατί αρχικά το είχαν γεμίσει πάνω από το κανονικό.. που και αυτό δεν είναι τόσο σωστό..ίσως όμως τώρα που το σκέφτομαι το έκαναν και επίτηδες?γιατί ήξεραν ότι θα κάψει κάτι? Πάντως τα λάδια σκέφτομαι να τα αλλάξω σε λίγο στα 7500-8000km δηλαδή στα μισά χλμ από όσα λένε.

Link to comment
Share on other sites

εμένα στα 6500km η στάθμη του λαδιού είναι σε νορμάλ επίπεδα. Έχει κάψει λίγο γιατί αρχικά το είχαν γεμίσει πάνω από το κανονικό.. που και αυτό δεν είναι τόσο σωστό..ίσως όμως τώρα που το σκέφτομαι το έκαναν και επίτηδες?γιατί ήξεραν ότι θα κάψει κάτι? Πάντως τα λάδια σκέφτομαι να τα αλλάξω σε λίγο στα 7500-8000km δηλαδή στα μισά χλμ από όσα λένε.

και καλά θα κάνεις :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις φυσιολογικο να αλλαξεις ΠΡΩΤΑ λαδια στα 15,000 χιλιομετρα ειδικα μαλιστα σε εναν twincharger κινητηρα ?

Ειναι καθαρα μαρκετινγκ αυτοκινητοβιομηχανιων και καλα οτι δεν χρειαζεται συχνα αλλαγες.

Λες και τα συμπληρωματα δεν δινεις λεφτα για να αναμιξεις νεο με παλιο λαδι ? Θεωρεις σωστο σε καινουριο αμαξι που εχεις δωσει 20,000+ ευρω να μην αλλαζεις τουλαχιστον καθε 7,000 χλμ τα λαδια με κοστος 12 ευρω το λιτρο που εχουν και ενα φιλτρακι μαζι ? Κοινη λιγικη θελει απλα , εγω προσωπικα καθε 6 - 8 χιλιαδες παντα αλλαζα και παντα θα αλλαζω. Κακο δεν κανεις καλο κανεις σιγουρα , βελτιωνεις την μακροζωια του μοτερ Στανταρ.

Αυτη ειναι η αποψη μου παντως , ο καθενας εχει και ακολουθει οτι νομιζει πιο σωστο .

Σε όσα αυτοκίνητα έχω αλλάξει στην ζωή μου ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστη στα service. Ειδικά για το group vag ενδεικτικά θα σου πώ ότι το golg TSI REVO '''αντεξε '' 96.000 όταν το πούλησα (πριν 3 μήνες)χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και αντέχει άλλα τόσα. ΤΟ Α3 που έχω έχει 110.000 και σαφώς δεν έχει κάνει τσικ. Του κολλητού μου το Leon 56000 αυτή την στιγμή με πρόγραμμα...και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...δεν έχει κάψει και σταγόνα λάδι. Κακό δεν κάνεις σίγουρα με το να τα αλλάξεις απλά το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Δεν παθαίνουν τίποτα. Προσωπικά θα κάνω αυτό που λέει ο κατασκευαστής.

Άποψή μου από την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα αυτοκίνητα έχω αλλάξει στην ζωή μου ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστη στα service. Ειδικά για το group vag ενδεικτικά θα σου πώ ότι το golg TSI REVO '''αντεξε '' 96.000 όταν το πούλησα (πριν 3 μήνες)χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και αντέχει άλλα τόσα. ΤΟ Α3 που έχω έχει 110.000 και σαφώς δεν έχει κάνει τσικ. Του κολλητού μου το Leon 56000 αυτή την στιγμή με πρόγραμμα...και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ...δεν έχει κάψει και σταγόνα λάδι. Κακό δεν κάνεις σίγουρα με το να τα αλλάξεις απλά το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Δεν παθαίνουν τίποτα. Προσωπικά θα κάνω αυτό που λέει ο κατασκευαστής.

Άποψή μου από την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Φιλε μου δεκτα και σεβαστα οσα λες αλλα το κοστος ειναι πραγματικα αμελητεο.

Οπως προειπα ο καθενας πραττει οπως νομιζει .

Εγω αν εξαιρεσεις ενα punto gt3 ολα τα αλλα που ειχα και ηταν honda με παροιμιωδη αξιοπιστια και ατελειωτο ξυλο απο αρχη εως τελους ενω ηξερα οτι δεν θελανε αλλαγη αλλαζα λαδια καθε 6.000 χλμ και εβαζα κιολας τα eneos 0-50 οτι καλυτερο υπαρχει για λαδι σε πολυστροφα και ακριβο μαζι. Τα 5 λιτρα ειχαν 110 ευρω. 22ευρω το λιτρο ... χωρια τα υπολοιπα. Τελοσπαντων γνωμες και αποψεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρθε ο καιρος να προσθεσω λαδια το πολακι..τι λαδια να βαλω?

Η VW για το συγκεκριμενο μοτερ προτεινει τα Castrol Edge 5W 30 (ανοιξε το καπο και παρατηρησε το καπακι απ’ τη δεξαμενη λαδιων στη μηχανη που αναγραφει Castrol επανω), που ειναι απ’ τις κορυφαιες εταιρειες στο χωρο. Αυτα βαζω και εγω και καποια αλλα παιδια απο εδω μεσα, απ’ οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω. Βασικα, μπορεις να επιλεξεις οποια εταιρεια θελεις, αρκει να ειναι 5W 30.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι πρεπει να αναμειγνιουμε λαδια διαφορετικών εταιρειών (castrol - fucks) και ας ειναι ιδιου ιξοδους

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν κάνεις σίγουρα με το να τα αλλάξεις απλά το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Δεν παθαίνουν τίποτα. Προσωπικά θα κάνω αυτό που λέει ο κατασκευαστής.

+1 :sheep:

Προτειμω να τα δωσω για ενα ωραιο φουλαρισμα με 100αρα και να ευχαριστηθω 600 χιλιομετρακια <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επαναφέρω το θέμα του (σωστού) ελέγχου στάθμης λαδιών.

Έχω 1700 χιλιόμετρα και κάθε βδομάδα κάνω έλεγχο, όπως έχει προταθεί στο θέμα polo gti 2010. Δηλαδή χαλαρή βόλτα μέχρι να φτάσει η θερμοκρασία 70-75 βαθμούς και μετά από 15 λεπτά έλεγχος. Τρεις βδομάδες τώρα είναι ακριβώς στο όριο Α και Β περιοχής, οπότε λέω καλά είμαι.

Νωρίτερα σήμερα το πρωί χρειάστηκε να κάνω μια ελάχιστη διαδρομή (ίσα που άρχισε να δείχνει θερμοκρασία λαδιού) και λέω ας το κοιτάξω και έτσι. Ο δείκτης ήταν στη μέση της περιοχής Β.

Ποια μέτρηση μου δείχνει την πραγματικότητα;

(Σημείωση: Το αμάξι το έχω πάντα στην ίδια θέση, χωρίς καθόλου κλίση)

Link to comment
Share on other sites

να εχεις υπόψιν ότι τα λάδια του αργούν λίγο να κατεβούν ξανά δοκίμασε

Τελικά είχα βιαστεί να κάνω τον έλεγχο όταν βρήκα χαμηλή στάθμη. Είμαι οκ, ευτυχώς.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Στα 2100 χλμ δεν εχει καψει σταγονα ακομα ...

Τριτη του πασχα ραντεβου για λαδια αλλα η τιμη απλα τραγικη 129 ευρω για λαδια και φιλτρο μονο... Τσαμπα =@

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.

μια από τα ίδια και εδώ. Μου ζήτησε στα 4400Km και ξανά 5300Km (από 250ml την φορά).

Εστείλα ήδη διακριτικό κράξιμο στην Kosmocar και θα το φτάσω όπου πάει.

Δεν δώσαμε 20000Ε για να βάζω λάδι καθε 2 γεμίσματα.

Απλά αποψη μου είναι να το αναφέρουνε όλοι στον εισαγωγέα και να το τραβήξουμε όσο πάει.

Αν τους πονέσεις στο κύρος τους θα ασχοληθούν λίγο πιο σοβαρά.

Θα μπορούσα να γράφω καμια ώρα ακόμα, αλλά θα υπάρξουν κι άλλες ευκαιρίες.

:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.

μια από τα ίδια και εδώ. Μου ζήτησε στα 4400Km και ξανά 5300Km (από 250ml την φορά).

Εστείλα ήδη διακριτικό κράξιμο στην Kosmocar και θα το φτάσω όπου πάει.

Δεν δώσαμε 20000Ε για να βάζω λάδι καθε 2 γεμίσματα.

Απλά αποψη μου είναι να το αναφέρουνε όλοι στον εισαγωγέα και να το τραβήξουμε όσο πάει.

Αν τους πονέσεις στο κύρος τους θα ασχοληθούν λίγο πιο σοβαρά.

Θα μπορούσα να γράφω καμια ώρα ακόμα, αλλά θα υπάρξουν κι άλλες ευκαιρίες.

:frantics:

250ml εβαλες μετα απο 4400 και μετα αλλα 250ml στα 1000; δε λεω οτι ειναι λιγο ειδικα στα 900 χλμ να σου καψει αλλα 250 αλλα στα φυσιολογικα ορια εισαι. υπαρχουν αλλοι που τα καινε με το λιτρο κυριολεκτικα..

Edited by spiros23
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος μου έβαλε συμπλήρωμα 1λιτρο στα 1500χλ είναι φυσιολογικό; Η αντιπροσωπεία του είπε ότι είναι φυσιολογικό και ο μ@λ...ας δεν το ψάχνει καθόλου!!! Ασχολούμαι εγώ γιατί και γω έχω παραγγείλει το golf r line και μου το εχουν καθυστερήσει και τα έχω πάρει αρκετά με τους κλέφτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος μου έβαλε συμπλήρωμα 1λιτρο στα 1500χλ είναι φυσιολογικό; Η αντιπροσωπεία του είπε ότι είναι φυσιολογικό και ο μ@λ...ας δεν το ψάχνει καθόλου!!! Ασχολούμαι εγώ γιατί και γω έχω παραγγείλει το golf r line και μου το εχουν καθυστερήσει και τα έχω πάρει αρκετά με τους κλέφτες!!!

το εργοστασιο ειναι καλυμμενο,γραφει στο μανουαλ οτι κα λιτρο νακαψει ανα 1000 κλμ για αυτο ειναι οκ..αλλα μια χαρα σκατ# ειναι..πεστου να το τσεκαρει και να το παρακολουθει.αλλιως ας αλλαξει το λαδι που βαζει και ας βαζειι ποιο χοντρο...γιατι πολο μιλαμε γτι??

Link to comment
Share on other sites

μια φορά που ρώτησα την αντιπροσωπεία μου παν ότι το φυσιολογικό που δίνει το εργοστάσιο είναι 750ml (όταν ανάψει λαμπάκι δηλαδή)στα 3000. εγώ έχω 7500χιλ και μου εχει κάψει 500ml. τώρα θα κάνω αλλαγή λάδια και φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.