Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

99,9% στο 1 lt. Όλο το σαγρέ του δείκτη είναι περίπου 750ml

μάλλον παραπάνω γιατί εμένα δεν μου έχει ανάψει ακόμη κ εχω συμπλιρώσει μέχρι και 1,20. καπου εκεί μου ειπάν οτι ανάβει αλλά δεν ξέραν ακριβός πόσο. το λάδι όταν είναι κατω κατω στην μπιλια του δεικτη θελει συμπλιρωμα λιγο πιο πανω απο λίτρο. Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

το λαμπακι αναβει ακριβως στο λιτρο.εμενα μου χει αναψει και στο 1.300 ομως κιολας..μετραω 8 λαμπακια μεχρι τωρα και προχωραμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω συμπλιρώσει μέχρι και 1.200 αλλα δεν μετράω κανένα λαμπάκι. ίσως επειδή το κοιτάω κ μόνος και όταν είναι χαμηλά στον δείκτη δεν το πολύ σκάω και το πάω για συμπλίρωσει στα 1000 χιλιόμετρα και μια φορά στα 970.

Edited by papajohn20
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ρε αλανια..τι λεει?μεχρι τελος ιουνιου θα εχουμε απαντηση?

παντως αυτο που κερδισα εγω με το εξωδικο μεχρι στιγμης ειναι να με σεβονται και να μου μιλανε στον πληθυντικο ακομα και οταν φωναζω καθως επισης και μια επεκταση εγγυησης δωρο.τωρα αναμενουμε

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φανταζομαι γιατι πουλιεται και αλλα πόσα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ...

Αν μπορεις να συμπληρώνεις λαδακι παρτο αν οχι ΟΧΙ .... Και λυση να βρουν θα βαλουν τα νεα μοτέρ στα νεα μοντελα σιγα μην κανουν ανακληση τοσα εκατομυρια CAVE μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αισίως στα 45000 και κάθε 1800 χιλιόμετρα συμπληρώνω 1 λίτρο.

Το αμάξι τα σπάει αλλα δυστυχώς καίει το λαδάκι του και αυτο είναι γεγονός.

Έχω κανει και διακανονισμό με τον βενζινάδικο μου που μαντέψτε γίναμε και φιλαράκια .....

μου το αφήνει λιγότερο.......το αστείο είναι ότι τώρα πια ..εχει και αυτός ένα ίδιο.....

Πέρα απο την πλάκα το gti όσο το πατάς και δείχνει δοντάκια τόσο διψάει.

Αν πας σαν ´´γιαγιά´ ´ έχεις λιγότερη κατανάλωση.

Εμένα προσωπικά πάντως δεν με πειράζει. Είναι αμάξι για τα πάντα και αυτο είναι μικρή λεπτομέρεια...με καλύπτει απόλυτα και θα το ξανάπερνα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι με τετοια καταναλωση λαδιου μετα τα 2-4 χρόνια και της λήξης της εγγυησεις μην αρχισουν τα πανηγυρια! Σκεψου σε TSI 160 που δεν καινε γραμαριο λαδι μετα απο πολλά χιλιομετρα εχεις θεμα με την κάπνα στις βαλβίδες λογω αμεσου ψεκασμου .

Τοσο λάδι που καιει το GTI σκεψου τι γινεται .

Ποσο φθηνα στο αφήνει?Κατω απο 10?

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια συμπληρωσα και μου ειπαν οτι τα νεα που ειχαν ειναι οτι εγινε καποια προσπαθεια με αλλαγη καποιου κομματιου του μοτερ αλλα τιποτα κ το ψαχνουν κ απο οτι βλεπει στο τελος θα μας βαλουν καινουργια μοτερ εξελιγμενα. αρα υπομονη ακομη. Μηπως καποιος αλλος ειχε καποιο αλλο νεο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα παιδια. ηθελα αν μπορει καποιος κ εχει προσεξει στο polaki του να μου πει τι εχει δει. εχετε προσεξει οταν κανετε ανοιγμα αν σε καποια απο τις αλλαγες η εξατμιση σας πεταει μαυριλα? (μαλλον ακαυτη βενζίνη ειναι)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα παιδια. ηθελα αν μπορει καποιος κ εχει προσεξει στο polaki του να μου πει τι εχει δει. εχετε προσεξει οταν κανετε ανοιγμα αν σε καποια απο τις αλλαγες η εξατμιση σας πεταει μαυριλα? (μαλλον ακαυτη βενζίνη ειναι)

Όχι, δεν είναι άκαυστη βενζίνη, είναι λαδάκι. Για δύο λόγους:

1. Γιατί ο κινητήρας είναι άμεσου ψεκασμού, οπότε η παροχή καυσίμου και κατά συνέπεια η ποσότητα που ψεκάζεται στον θάλαμο καύσης είναι απόλυτα ελεγχόμενη. Ο έλεγχος είναι τόσο γρήγορος και άμεσος που, ακόμα και κοντά στον κόφτη, μία περιστροφή του στρόφαλου μοιάζει για τα ηλεκτρονικά σαν ένας μήνας.

2. Στην αλλαγή της ταχύτητας, η πεταλούδα του γκαζιού κλείνει, δημιουργώντας υποπίεση στο θάλαμο καύσης, και έτσι "τραβώντας" ελάχιστο λαδάκι από κάτω από το έμβολο (όχι από το κάρτερ, από τα χαμηλότερα σημεία του κυλίνδρου), μέσω του κενού με τον κύλινδρο. Μιλάμε βέβαια για υπερελάχιστες ποσότητες και κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και καθόλου κακό. Ένα φιλικό άνοιγμα με κάποιον άλλον μπροστά σας, θα σας δώσει την ευκαιρία να μυρίσετε το λαδάκι στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχει παρατηρησει και εμενα φιλος μου οτι σε ενα κατεβασμα σε 2α και ταπα γκαζι πεταξε μαυριλα! Μωρε ας φτιαχτει το προβλημα να μην καει λαδια και μαυριλα ας πεταει οση θελει. Ετσι να τρομαζει αυτους που ακολουθούν!

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχει παρατηρησει και εμενα φιλος μου οτι σε ενα κατεβασμα σε 2α και ταπα γκαζι πεταξε μαυριλα! Μωρε ας φτιαχτει το προβλημα να μην καει λαδια και μαυριλα ας πεταει οση θελει. Ετσι να τρομαζει αυτους που ακολουθούν!

Ο καπνός από λάδια είναι γαλάζιος, ο καπνός απο βενζίνη είναι μαύρος (άκαυστη), ο άσπρος καπνός είναι υδρστμοί.

Άμα θές να δείς καπνό απο λάδι μετά απο μικρό άνοιγμα μόλις βρείς μια μικρή κατηφόρα βάλε S και άστο να τσουλάει χωρίς γκάζι και κοίτα τον καθρέπτη.... τότε βγάζει ντουμάνια πίσω γιατί τότε τραβάει πολύ λάδι (λόγο υποπίεσης από την εισαγωγή)

.............

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλ απο vw και μου ειπαν οτι βρηκαν λυση για τα λαδια αλλαζοντας μια βαλβιδα.περισσοτερα εχω γραψει στο τοπικ <<αγωγη πολο ......>>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους πριν λίγο με πήραν απο τη Καρεντα να μου πουν να τους παω το αμάξι για να αλλάξουν λεει τα σωλληνακια αναθυμιασεων λαδιου. Αυτη η οδηγια λεει οτι ηρθε σε ολους τους αντιπρωσοπους σημερα απο την Γερμανια κ οτι αυτο διορθωνει οπως λενε το προβλημα...κ κανονισα να παω να κανω την αλλαγη την Παρασκευη.

ενημερωθηκε καποιος αλλος για αυτο? εχει κανει καποιος αλλος αυτη την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

εγω ενημερωθηκα αλλα οχι για σωληνακια αλλα για βαλβιδα και οπως εγραψα και στο αλλο τοπικ εχω την εντυπωση οτι εχουν σκεφτει 2 λυσεις απλα θελουν να δουν ποια θα πιασει γιατι μου ειπε οτι εχουν εφεδρικη λυση σε περιπτωση που δεν γινει τιποτα με την βαλβιδα..αρα η εφεδρικη να υποθεσω ειναι τα σωληνακια?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους πριν λίγο με πήραν απο τη Καρεντα να μου πουν να τους παω το αμάξι για να αλλάξουν λεει τα σωλληνακια αναθυμιασεων λαδιου. Αυτη η οδηγια λεει οτι ηρθε σε ολους τους αντιπρωσοπους σημερα απο την Γερμανια κ οτι αυτο διορθωνει οπως λενε το προβλημα...κ κανονισα να παω να κανω την αλλαγη την Παρασκευη.

ενημερωθηκε καποιος αλλος για αυτο? εχει κανει καποιος αλλος αυτη την αλλαγη?

Ελα φίλε ενημερωθηκα κι εγω για το θεμα. σημερα ειναι εκει το αμαξι για την αλλαγη. Μετα λεει μετρηση σε 1000χλμ και μετα ακόμα μια μέτρηση σε αλλα 1000χλμ. Εγω αλλο σκεφτομαι, δεν πιστευω να κανουν κανενα update και να ριξουν τα αλογα στα 160 για να βελτιωθει η κατασταση και να μας πουν μετα: 'α ειδες μειωθηκε η καταναλωση λαδιου σε νορμαλ πλαισια'. Θα φανει βεβαια κατι τετοιο στην πρωτη βολτα. Ξερει κανεις ακριβως που ειναι και με τι συνδεονται αυτα τα σωληνακια αναθυμιασεων του λαδιου?? Να ξερουμε δλδ σε τι εκταση θα μπει χερι στο μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα φίλε ενημερωθηκα κι εγω για το θεμα. σημερα ειναι εκει το αμαξι για την αλλαγη. Μετα λεει μετρηση σε 1000χλμ και μετα ακόμα μια μέτρηση σε αλλα 1000χλμ. Εγω αλλο σκεφτομαι, δεν πιστευω να κανουν κανενα update και να ριξουν τα αλογα στα 160 για να βελτιωθει η κατασταση και να μας πουν μετα: 'α ειδες μειωθηκε η καταναλωση λαδιου σε νορμαλ πλαισια'. Θα φανει βεβαια κατι τετοιο στην πρωτη βολτα. Ξερει κανεις ακριβως που ειναι και με τι συνδεονται αυτα τα σωληνακια αναθυμιασεων του λαδιου?? Να ξερουμε δλδ σε τι εκταση θα μπει χερι στο μοτερ.

το ιδιο εκαναν και σε εμενα..σωληνακια μια βαλβιδα στο στροφαλο και update στον εγκεφαλο.το ολο σκηνικο κρατησε λιγοτερο απο 1 ωρα.γιατι εσυ πιστευεις οτι και τα αλογα να εριξαν στα 160 που δεν νομιζω δεν θα εκαιγε λαδι?γιατι τα αλογα παιζουν ρολο?αυτοοι με τα 160 αλογα δεν ειναι αλλοι κινητηρες? εμενα παντως σε μια πρωτη βολτα αφου εφυγα απο αντιπροσωπεια και ςκανα 35 χλμ γιανα παω σπιτι μου το ιδιο μου φανηκε το αμαξι

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εκαναν και σε εμενα..σωληνακια μια βαλβιδα στο στροφαλο και update στον εγκεφαλο.το ολο σκηνικο κρατησε λιγοτερο απο 1 ωρα.γιατι εσυ πιστευεις οτι και τα αλογα να εριξαν στα 160 που δεν νομιζω δεν θα εκαιγε λαδι?γιατι τα αλογα παιζουν ρολο?αυτοοι με τα 160 αλογα δεν ειναι αλλοι κινητηρες? εμενα παντως σε μια πρωτη βολτα αφου εφυγα απο αντιπροσωπεια και ςκανα 35 χλμ γιανα παω σπιτι μου το ιδιο μου φανηκε το αμαξι

Ξερω γω..Τα 160 αρια δεν καινε παντως νομιζω και ειναι το ιδιο μοτερ. Μια υποθεση εκανα. Δεν το οδηγησα ακομα να ξερω. Παντως εμενα μου ειπαν πως δεν εκαναν κανενα update, οτι αλλαξαν μονο το σωληνα αναθυμιασεων του λαδιου στο στροφαλοφορο. Το ανοιξες ταπα να δεις αν εχει την ιδια εκρηξη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.