Jump to content
kalagio

Αλλαγή Λαδιών Στα 7500 Χμ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κανει 7500 χμ και λεω να αλλάξω λάδια για πρώτη φορα.

Η απορία μου είναι τι λάδια να βάλω δεδομένου ότι το αμάξι θα το πάρω Γερμανία όπου οι θερμοκρασίες είναι πολυ χαμηλότερες.

Τώρα που είναι άνοιξη δεν υπάρχει θέμα αλλά από Οκτωβρη και μετά που πιάνουν τα κρύα μάλλον τα λάδια για την Ελλάδα δεν ταιριάζουν.

Λέτε να περιμένω μέχρι να χειμωνιάσει να του κάνω, το πρώτο σέρβις (μέχρι Οκτώβρη θα έχω φτάσει σίγουρα στα 15000 χμ) και μην τα αλλάξω τώρα?

Πείτε μου τη γνώμη σας και προτείνετε μου λάδια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα VW 504-507 ρευστότητας 5W30 που συντήνει το εργοστάσιο δεν θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα στο κλίμα της Γερμανίας. Το λάδι είναι λεπτόρευστο σε βαθμό πολλοί να λένε ότι καλύτερο θα ήταν κάποιο 5W40 για το καλοκαίρι της Ελλάδας.

Εγώ θα σου συνιστούσα να προχωρήσεις σε αλλαγή άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Σου συνιστώ να τα αλλάξεις στα 15.000km αλλά να μην το πιέζεις καθημερινά μέχρι το κόκκινο γιατί όσο να ‘ναι , είναι τα «πρώτα λάδια». Τζάμπα χρήματα θα πληρώσεις για το τίποτα. Τα Castrol(όπως λέει η τάπα) 5w-30 είναι πολύ καλά για αυτές τις συνθήκες (χιόνι, πάγος) όπως και για την Ελλάδα(-10 +40) μέχρι τα 90.000km μετά θέλει λίγο πιο χοντρά αλλιώς θα «κάψει» λίγο παραπάνω.

Edited by LIAKOS
Link to comment
Share on other sites

Με τα VW 504-507 ρευστότητας 5W30 που συντήνει το εργοστάσιο δεν θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα στο κλίμα της Γερμανίας. Το λάδι είναι λεπτόρευστο σε βαθμό πολλοί να λένε ότι καλύτερο θα ήταν κάποιο 5W40 για το καλοκαίρι της Ελλάδας.

Εγώ θα σου συνιστούσα να προχωρήσεις σε αλλαγή άφοβα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω για αλλαγή με αυτά τα λάδια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Να τα αγοράσω και να τους τα πάω ή να τα αλλάξουν όλα αυτοί? Παίζει να πάω για τα λάδια και να με χρεώσουν κανένα διακοσάρι? Στο βιβλιαράκι γράφουν τίποτα?

Γενικά οι εντυπώσεις μου από την αντιπροσωπεία που το πήρα είναι οι χειρότερες......

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω για αλλαγή με αυτά τα λάδια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Να τα αγοράσω και να τους τα πάω ή να τα αλλάξουν όλα αυτοί? Παίζει να πάω για τα λάδια και να με χρεώσουν κανένα διακοσάρι? Στο βιβλιαράκι γράφουν τίποτα?

Γενικά οι εντυπώσεις μου από την αντιπροσωπεία που το πήρα είναι οι χειρότερες......

Η αλλαγή ειναι το καλύτερο . Η ζωή του κινητήρα είναι το λάδι και το φίλτρο !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.