Jump to content
regaltipboy

Michelin Pilot Sport Vs. Continental Sport Contact 3

Recommended Posts

Τι θα διαλέγατε για μέγεθος 235/40/18 σε VW Scirocco?

Michelin Pilot Sport ή Continental Sport Contact 3

με δείκτη Υ για 270 χμ/ωρα (αν δεν κανω λάθος)

???

:whistling:

Continental SportContact 5

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή ενότητα εδώ αλλά είπα να γράψω και την δικιά μου περίπτωση με την continental και το sport contact 3.

 

Το 2014 το προηγούμενο αμάξι που είχα (Ford Cmax) είχε από το εργοστάσιο τα sport contact 3 σε διάσταση 215/50/R17 

Τα λάστιχα στα 18.000€ και κοντά στα 2 χρόνια τα συγκεκριμένα λάστιχα ήταν για πέταμα.

Με παρα πολυ ήπια χρήση! 

 

Και απο 4 λάστιχα το 1 είχε πετάξει βυζια και σαν τετράδα τα λάστιχα είχαν φαγωθεί σαν να είχα κάνει 30 με 35 χιλιάδες χιλιόμετρα. 

 

Απογοητεύτηκα πλήρως και δυστυχώς δεν είμαι και ο μόνος με τέτοια συμπτώματα με την γκάμα της continental. 

 

Και σας βάζω και φωτογραφία από μέλος από το αλλο club που είμαι,  ο οποίος είχε τα sport contact 5 και επειδή το λάστιχο έχανε αέρα (λόγο καρφί ) το πήγε στο Βουλκανιζατέρ και διαπίστωσε ότι το λάστιχο στο μέσα μέρος του, είχαν κοπή τα λινα. 

WP_20180227_10_48_37_Pro_preview.thumb.jpeg.b10f7b282ba9167462fdd35178942489.jpeg

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το 2-3αρι ηταν καλο λαστιχο διαφωνω.5αρι και μετα μετριοτατο.

 

Το 6 πλεον διορθωθηκε.

 

 

Σε μερικες περιπτωσεις τυχαινει και το κακο

 

Σε μια τετραδα assymetric 2 ετυχε τα πλαινα να κανουν ραγαδα και ταλλαξα στην εγγυηση. Με καμια 30.000 εκτος εγγυησης δηλαδη παρολαυτα ταλλαξε η goodyear.

 

Δεν με απετρεψε να βαλω 3 τετραδες assymetric 3 καθως το λαστιχο ηταν κορυφη σε τιμη αριστη.

 

 

 Νομιζω οτι πλεον οποιος θελει κορυφη (και πληρωνει) βαζει το ps4

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, εσύ είχες Good Year η οποία έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση στο θέμα εγγύησης με τα λάστιχα.

 

Εμένα η continental που μου έστειλε τον εμπειρογνώμονα της κοντεψαμε να παίξουμε μπουνιές στην ford μέσα.

 

Με ένα ήθος μέσα στην ειρωνεία και τελείως προσβλητικό λες και μιλούσε σε κανένα 10χρονο...

 

Και μάλιστα έλεγε ότι αν κάποιος έχει λάστιχα continental (ανεξάρτητα με το μοντέλο) αν κάποιος από την στιγμή που βγεί στον δρόμο και το λάστιχο χαλάσει η διαλυθεί . Εμείς δεν το αλλάζουμε!!! Και η εγγύηση (2 χρόνια η 20.000, χιλιόμετρα) δεν έχει καθόλου κάποια ισχύ.

 

Και όλα αυτά τα λέει η conrinental  Ελλάς

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες στην περίπτωση. Continental έχω να βάλω από το 3άρι και γω..

Pirelli / Goodyear απο την καλύτερη εξυπηρέτηση πελάτη.

 

Μου αλλάξαν και εμένα λάστιχο ΕΚΤΟΣ εγγύησης και πλήρωσα καινούργια τετράδα στο 50% και είχα καινούργια λάστιχα.

Με τον εμπειρογνώμονα παρόντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκληρή το παίζει η Conti δηλαδή :)

Γι΄αυτό έφαγε Χ από μένα απ΄το 3άρι επίσης.

 

Αλλάξαν κι οι εποχές, σημασία πλέον έχει και η υποστήριξη, άσε ότι 9/10 πηγαίνουν με 90-110 και τον νοιάζει να τη βγάζει οικονομικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.