Jump to content
achilleas15

Θέλω .. Να Του Αλλάξω Τα Φώτα !

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας ! Έχω ένα Passat του 2009 και θέλω να βάλω φώτα xenon. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αυτά που βάζουν αυτοί στοιχίζουν 450 Ε!!! Με προειδοποίησαν μάλιστα να μην επιχειρήσω να βάλω xenon αλλού, γιατί θα έχω προβλήματα με ενδείξεις για καμένες λάμπες ή ζημιά στο μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων. Τι να κάνω, να τους εμπιστευτώ;

Σε συζητήσεις άλλων μελών είδα τα φώτα με led και τα "angel eyes" και με ενθουσίασαν. Αυτά τα φώτα έχουν τεχνολογία xenon ή είναι μόνο ντιζάιν και πόσο περίπου κοστίζουν;

Παρακαλώ δια-φωτίστε με !

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα που σου ειπαν,αν δεν ειναι εργοστασιακα τα φωτα(που μαλλον δεν ειναι) ειναι παρα πολλα.

Στο εμποριο μπορεις να βρεις πολυ πιο φτηνα κιτ ΧΕΝΟΝ τα οποια δεν θα σου βγαζουν σφαλμα καμμενης λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!Έβαλα πριν 4 περιπου μήνες φωτα xenon στην κανονικη σκαλα,στα προβολακια και ψειρες ledakia στη μικρη στο εσωτερικο και στην πινακιδα,χωρις να μου βγαλει σφαλμα καμενης λαμπας.Η τιμη που σου ειπαν ειναι αρκετα μεγαλη.Για τα xenon εδωσα 70 ευρω το ζευγαρι,δηλαδη 140 ευρω για προβολακια και κανονικη σκαλα και 5 ευρω η καθε ψειρα,νομιζω 9 λαμπες εχει.Ειναι υπερβολικα τα 450 ευρω φιλε Αχιλλεα,θα τα βρεις στο εμποριο σιγουρα φθηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!Έβαλα πριν 4 περιπου μήνες φωτα xenon στην κανονικη σκαλα,στα προβολακια και ψειρες ledakia στη μικρη στο εσωτερικο και στην πινακιδα,χωρις να μου βγαλει σφαλμα καμενης λαμπας.Η τιμη που σου ειπαν ειναι αρκετα μεγαλη.Για τα xenon εδωσα 70 ευρω το ζευγαρι,δηλαδη 140 ευρω για προβολακια και κανονικη σκαλα και 5 ευρω η καθε ψειρα,νομιζω 9 λαμπες εχει.Ειναι υπερβολικα τα 450 ευρω φιλε Αχιλλεα,θα τα βρεις στο εμποριο σιγουρα φθηνοτερα.

φιλε μου εγω τα εβαλα στην αντιπροσωπεια και συγκεκριμενα στον φιλλιπαιο με 300 ευρω και 2 χρονια εγγυηση.θα μου πειτε πολλα εδωσες,ναι αλλα ημουν σιγουρος για την δουλεια τους και οπως εγινε.το παλλικαρι εβγαλε τον προφυλακτηρα ,μετα το καθε φαναρι ,μιλαμε για φοβερη δουλεια.οι αλοι εξω πανε ψαχνοντας κατι που σε μενα τουλαχιστον δεν αρεσει.ειχα ρωτησει σε πολλους εξω και ο καθενας ελεγε τα δικα του.και αφου τελειωσε δεν θελανε καν ρυθμισμα,επεσαν ακριβως στον ρυθμιστη φωτων.και απο φως πολυ φοβερο.δεν θελω να αντιτεθω στις αποψεις των αλλων παιδιων αλλα σου λεω τα δικα μου πιστευω και απο κει και περα η αποφαση δικια σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε σπυρο,δεν ειναι πολλα τα 300 ευρω,για σημερα που και το ενα ευρω μετραει?και στο δικο μου τα ιδια εκανε,εβγαλε προφυλακτηρα φωτα και δεν χρειαστηκε καμια ρυθμιση και δεν εβγαλε καν σφαλμα καμμενης λαμπας.το θεμα ειναι σε ποιον θα πεσεις,αν ο ανθρωπος ειναι γνωστης της δουλειας εισαι τυχερος,αν οχι τοτε καληνυχτα....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τα ξένον.

Στο άλλο αυτοκίνητο μου έχω ξένον εδώ και πέντε χρόνια (από ebay 40€), θέλω να βάλω και στο passat (τα ίδια τώρα έχουν 30€). Ανάβει κάποια ένδειξη καμένης λάμπας και χρειάζεται με το canbus;;;

Γιατί στο άλλο δεν έχει ένδειξη και σε φίλου άλλης εταιρίας το δέχεται κανονικά και δεν βγάζει κάποια ένδειξη.

Η7 έχει το passat του 2006 1.6 fsi (ο κωδικός του μοντέλου είναι 3c2 νόμιζα b6);;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Edited by ironman
Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα εχεις passat fsi,οποτε αν κρινω απο τα αντιστοιχα golf v,θα σου βγαζει ενδειξη καμενης λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα εχεις passat fsi,οποτε αν κρινω απο τα αντιστοιχα golf v,θα σου βγαζει ενδειξη καμενης λαμπας.

Διάβασα εκεί που έλεγε για γκόλφ 5 και λένε για ένα πυκνωτή 2200mf, άρα θα δουλέψει και σε εμένα;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι λαμπες ειναι ΤΥΠΟΥ Xenon.

Ειναι καλυτερες απο τις απλες αλογονου αλλα δεν εχουν την αποδοση ενος κανονικου κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!Έβαλα πριν 4 περιπου μήνες φωτα xenon στην κανονικη σκαλα,στα προβολακια και ψειρες ledakia στη μικρη στο εσωτερικο και στην πινακιδα,χωρις να μου βγαλει σφαλμα καμενης λαμπας.Η τιμη που σου ειπαν ειναι αρκετα μεγαλη.Για τα xenon εδωσα 70 ευρω το ζευγαρι,δηλαδη 140 ευρω για προβολακια και κανονικη σκαλα και 5 ευρω η καθε ψειρα,νομιζω 9 λαμπες εχει.Ειναι υπερβολικα τα 450 ευρω φιλε Αχιλλεα,θα τα βρεις στο εμποριο σιγουρα φθηνοτερα.

μπορείτε να μου πείτε τους τύπους ολων των μπροστινων φωτων του πασσατ γιατι θέλω να βάλω xenon και led στου θείου μου??του 2008 είναι μοντέλο 1.6 fsi...
Link to comment
Share on other sites

πηγαίνοντας μια βόλτα απ το πρακτικερ εχτές είδα οτι είχε της philips crystalvision h7 +ψειρες στα 21 ευρώ και της πήρα για το γεροντάκι μου (πασσατ 3bg ).. αναμενόμενα αποτελέσματα με πολύ πιο έντονη δέσμη φωτός λογο και προντζεκτορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, Μπορεί να μου πει κάποιος τι τυπο λάμπα ομιχλης φοραει το passat tsi του 2008 και αν ειναι δυσκολο να την αλλαξω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, Μπορεί να μου πει κάποιος τι τυπο λάμπα ομιχλης φοραει το passat tsi του 2008 και αν ειναι δυσκολο να την αλλαξω μονος μου?

Καλή χρονιά!!!

ΗΒ4 είναι ο τύπος της λάμπας στα προβολάκια ομίχλης.Πρέπει να βγάλεις πρώτα τις γρίλιες,να ξεβιδώσεις το προβολάκι και μετά αλλάζεις τη λάμπα.Φυσικά και μπορείς μόνος σου να το κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, οι γρίλιες είναι κουμπωτες?

Ναι είναι κουμπωτές.Πρώτα θα ξεδιβώσεις μια βίδα που έχουν από την εξωτερική πλευρά και μετά τραβάς προσεκτικά προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω ΗΒ4 με led θα μου βγάζει error στο ταμπλό;

Όχι αν είναι λάμπα για χρήση canbus. Έχε κατά νου ότι οι λάμπες led, δεν φωτίζουν σωστά στην ομίχλη. Είναι μόνο για να τις έχεις ανοιχτές χειμώνα - καλοκαίρι και να κάνεις βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.