Jump to content
jonnypilot

Θόρυβος Ανάρτησης Golf V 140Hp Gt Sport

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλο το forum! Βρήκα λίγο χρόνο απτη δουλειά και είπα να ποστάρω το πρόβλημα που έχω με την ανάρτηση στο golf...Το αμάξι είναι μοντέλο του 2008 με 55.000km περίπου. Εχω παρατηρήσει διάφορα απο την ανάρτηση του αυτοκινήτου και άν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να λύσω το πρόβλημα...

1) Όταν ξεκινάω το πρωί και γενικά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλή 2-3 βαθμούς C όταν περνάω απο λακούβες η σαμαράκια ακούω τρίξιμο απο την ανάρτηση σαν να τρίβεται λάστιχο με λαμαρίνα μαζί στον δεξιό τροχό. Τι μπορεί να φταίει? Σινεμπλόκ μήπως? Αμορτισέρ μήπως?

2) Επίσης όταν περνάω απο απότομες λακούβες ακούω θόρυβο απο την ανάρτηση (κλάκ κλάκ) σαν να έχει κάτι χαλαρώσει δηλαδή και παίζει.

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ...

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε πανω στα πιατα WD40 και τελος

Που να δειτε που καποιοι αλλαζαν κρεμαγιερες γι αυτο το λογο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε νέα top mount και το κολπάκι με το WD40.

Μπορείς να δοκιμάσεις και ρουλεμαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξτε πανω στα πιατα WD40 και τελος

Που να δειτε που καποιοι αλλαζαν κρεμαγιερες γι αυτο το λογο!!!

Φιλε μου για δωσε τα φώτα σου...τα πιατα των αμορτισερ εννοεις?...εκει που καθετε το ελατηριο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακριβως τα ιδια και σε μενα!

Τριξιμο απο λαστιχακια της ζαμφορ. Παμε για powerflex kαι τελος. Το γρασο ή το WD δεν κανει τιποτα ή ελαχιστα.

Οσο για το κοπανιμα, ειδικα οταν περνας γραμμες τρενου με χαμηλη ταχυτητα, τουλαχιστον το δικο μου αυτοκινητο φαινεται οτι ειναι ετοιμο να σκορπισει. Το εψαξα πολυ και κατεληξα οτι δεν ειναι (δυστυχως) ακρομπαρα-ημιμπαρα αλλα η κρεμαγιερα. Με 200 ευρω βρισκεις ομως μεταχειρισμενη. Ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν ειναι κατι επικινδυνο...ειδωμεν γιατι φραγκα δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν ξεκινάω το πρωί και γενικά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλή 2-3 βαθμούς C όταν περνάω απο λακούβες η σαμαράκια ακούω τρίξιμο απο την ανάρτηση σαν να τρίβεται λάστιχο με λαμαρίνα μαζί στον δεξιό τροχό. Τι μπορεί να φταίει? Σινεμπλόκ μήπως? Αμορτισέρ μήπως?

Φίλε μου, αυτό το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου. Όντως συμβαίνει όταν ξεκινάς με χαμηλή θερμοκρασία και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Αν βγάλεις άκρη, κάνε ένα post.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτό το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου. Όντως συμβαίνει όταν ξεκινάς με χαμηλή θερμοκρασία και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Αν βγάλεις άκρη, κάνε ένα post.

Διαστολη/συστολη και κακη ποιοτητα λαστιχου. Δεν ειναι απαραιτητο να τριζει με την επαφη με το σιδερο. Τριζει το ιδιο το λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

Διαστολη/συστολη και κακη ποιοτητα λαστιχου. Δεν ειναι απαραιτητο να τριζει με την επαφη με το σιδερο. Τριζει το ιδιο το λαστιχο

Το τσέκαρες με μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια ας βρει καποιος τον κωδικο για powerflex να τα παρουμε ενδιαφερομαι κ εγω

Ειναι της ζαμφορ και τουλαχιστον σε εμενα ειναι τα 22.5 χιλιοστα. Δες στους αντιπροσωπους για ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας που να μην εχει το ιδιο προβλημα ή να το εχει λυση,(κλακ, κλακ σε λακουβες) ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ολα τα VW απο την μαμακα τους,

οσο για τα τριξιματα θελουν wd40 αντισκοριακο ή καποιο λιπαντικο τα ζαμφορακια στα συνεμπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας που να μην εχει το ιδιο προβλημα ή να το εχει λυση,(κλακ, κλακ σε λακουβες) ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ολα τα VW απο την μαμακα τους,

οσο για τα τριξιματα θελουν wd40 αντισκοριακο ή καποιο λιπαντικο τα ζαμφορακια στα συνεμπλοκ.

θα διαφωνησω φιλε μου. Το ΦΣΙ του 2004 που εχω δεν κανει κιχ

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεπανέρχομαι στο θεμα μετα από πολύ καιρο....για το νο2 που ειχα γραψει στο αρχικο post μου..

 

2) Επίσης όταν περνάω απο απότομες λακούβες ακούω θόρυβο απο την ανάρτηση (κλάκ κλάκ) σαν να έχει κάτι χαλαρώσει δηλαδή και παίζει.

 

Υπάρχει περιπτωση να εχει αρπαξει κενα το ημιαξονιο από τους μπιλιοφορους και να ακουω αυτό το κλακ κλακ σε κάθε αποτομη λακουβα????

Να σημειωσω ότι σημερα σηκωσα το αυτοκινητο και δοκιμασα το δεξι ημιαξονιο με το χερι και παρατηρησα κενα....

 

Κάθε αποψη είναι ευπροσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Το 1 πρόβλημα λύθηκε...αλλαξα μπροστινα σινεμπλοκ ψαλιδιων και εξαφανιστηκε ο θορυβος!!!!

 

1) Όταν ξεκινάω το πρωί και γενικά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλή 2-3 βαθμούς C όταν περνάω απο λακούβες η σαμαράκια ακούω τρίξιμο απο την ανάρτηση σαν να τρίβεται λάστιχο με λαμαρίνα μαζί στον δεξιό τροχό. Τι μπορεί να φταίει? Σινεμπλόκ μήπως? Αμορτισέρ μήπως?

 

Παμε για το δευτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Χμ, το κανει κ εμενα εδω κ 5-6 μερες αυτο. Δλδ ενας μαλλον μεταλλικος ηχος, που ειναι απο μπροστα, αλλα απροσδιοριστο αν ειναι δεξια, αριστερα ή κεντρο. Το εχω σηκωσει κ δεν ηταν σε τπτ εμφανες. Αναρτησεις νομιζω οχι γιατι δεν το κανει πχ οταν μπει σε καποια λακουβα ο ενας (οποιοσδηποτε) τροχος, αλλα τυχαια σε 'αναταραξεις' οταν περνανε απο ανωμαλια και οι 2 τροχοι. Σε Υψηλη ταχυτητα δεν γινεται αντιληπτο (η δεν το κανει) , αλλα σε χαμηλη ταχυτητα (στην πολη) και σε μαπα δρομο ειδικά ανηφορα το κανει πολυ εντονα. Νιωθεις οτι θα πεσει η μηχανη. Θα παω αυριο κ σε εναν αλλο να το δει μηπως βγαλει ακρη. Μεχρι τωρα τζιφος. Περιεργο παντως. (Jetta TSI 140hp 123000km)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλη σας μερα.εγω εχω ενα golf gt 170 απο το 2007 αντιπροσωπειας.επειδη ειμαι "αρρωστος" με τ αυτοκινητο και διαβασα ολες τις γνωμες ηθελα να πω και τη δικη μου αποψη μηπως βοηθηθει κανεις.εχω αλλαξει τα ΠΑΝΤΑ αλλα ολα ηταν ημιμετρα και προσωρινα..χτες μολις αλλαξα κρεμαγιερα (μεταχειρισμενη) και νομιζω πως εχω καινουργιο αυτοκινητο!δεν λεω,δεν ξερω ποσο θα κρατησει αλλα πραγματικα ειναι η πρωτη φορα που ειδα διαφορα οσο η μερα με τη νυχτα.σημειωστε πως εχω αλλαξει,ζαμφορακια,ημιμπαρα,ολοκληρη την αναρτηση(και ελατηρια) και τοπ μαουντς.ο μηχανικος που εμπιστευομαι μου ελεγε οτι ηταν κρεμαγιερα και το παθαινουν πολυ συχνα αλλα λιγοι κατοχοι δινουν σημασια.μου στοιχησε μια πεντακοσαρα που εφτυσα αιμα για να τη μαζεψω και δυο μερες χωρις αυτοκινητο αλλα τουλαχιστον για πρωτη φορα ειπα οτι ελυσα το προβλημα.στην τιμη ειναι η αγορα της μαζι με κοστος εργασιας και ευθυγραμηση..ελπιζω να βοηθησα γιατι πραγματικα με στεναχωρουσε αυτο το προβλημα πανω απο εναμιση χρονο..στις λακουβες να μην εχεις θεμα και στις μικροανωμαλιες του δρομου να κανει τ αμαξι λες και ειναι ολα λασκα απο κατω...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω και εγω μιας και ειχα ανοιξει το θεμα πριν καιρο.... Εξακολουθεί να ακούγεται ο 2ος θορυβος που ειχα γραψει στο αρχικο post ολο κ πιο πολύ και μετα κυριολεκτικα από πολύ ψαξιμο στο αμαξι κατεληξα στο συμπερασμα ότι μπορει να ακουγονται οι εσωτερικοι μπιλιαδοροι....λεω να τους αγορασω..όχι γνησιους....skf ή lobro λεω....εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω μετα απο πολυ ψαξιμο κ σε πολλα συνεργεια βρηκαμε τι εφταιγε. Οι ντιζες ζυγαριας. Τις οποιες βεβαια ειχα αλλαξει περσι αλλα (α) ηταν κακιστης ποιοτητας [τα πληρωσα οσο μου ειπαν χωρις παζαρι κ υπεθεσα πως ηταν αυθεντικα] (β) αυτος που τις ειχε περασει τις ηλεγξε [λογω θορυβου] κ ελεγε πως ειναι μια χαρα. Τεσπα... ολα καλα... κανενας θορυβος απο μπροστα :)

κοστος ±80 ευρω

Edited by vstratis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.