Jump to content
cjgeorgio

Navigation System For Cc

Recommended Posts

Ρίχτο δημόσια...(καταλαβαίνω όλοι έχουμε της μέρες μας) Μπόρα είναι θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε google και βρες μάρκα LM. Θα δεις ότι υφίσταται μόνο Ελλάδα... Κοινώς είναι Κινέζικο που το ονόμασε ένας εισαγωγέας LM. Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις υποστήριξη? Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις updates?

2. Αύριο (έχω μαζεμένο τώρα το laptop) μπορώ να σου στείλω και την προσφορά που πήρα από τον Κινεζάρα για δαύτο μιας και λέγαμε να φέρουμε 3 κομμάτια με τον Αντώνη και τον Θανάση απλά και μόνο για να παίξουμε... Τιμή... 320 δολάρια ΜΕ εξωτερικό δέκτη τηλεόρασης! Κάνε τα μαθηματικά και πες μου που βγαίνει και πόσο το καθετί! Αναφορικά το δολάριο παίζει στο 1.43!! Κοινώς σε ευρώ ΠΡΟ δασμων και ΦΠΑ φυσικά είσαι σε λιγότερα από 250ευρώ! ΑΡΑ χάρη δεν σου έκανε κανείς με βάση τη λογική που το βλέπω εγώ.

3. Τα δείγματα δεν τα φέραμε, καθότι όλα αυτά που είδες/παρατήρησες αλλά και άλλα "όμορφα" τα είδε Κινέζος που έστειλα για "έλεγχο" στο εργοστάσιο (ή έμπορο μιας και ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με δαύτους τους Κινέζους).

4. Το RCD έχει ΔΙΠΛΟ δέκτη ραδιοφώνου! Τα κινέζικα έχουν ΜΟΝΟ και ΚΑΚΟ! Στις τελευταίες εκδόσεις πέταξαν και ένα "φιλτράκι" (κάλυμμα βασικά) που είναι ντεμέκ αντι-παρασιτικό. ΟΤΙ και να κάνεις την λήψη του RCD την ξεχνάς!

5. Η ποιότητα ήχου από ότι είμαι σίγουρος ότι πρόσεξες είναι πολύ υποδεέστερη. Πρακτικά έχουν flat ήχο χωρίς "πλούτο" όλα αυτά τα συναφή! Πολλές ρυθμίσεις μεν, αλλά στην πράξη μεσω εκουαλάιζερ παλεύεις με τεχνητά μέσα να μαζέψεις κάτι "μέτριο". Διαφωνείς έχοντας κάνει τη δοκιμή σου?

6. Από όλα τα Κινέζικα μου φάνηκε το "σοβαρότερο" για να πω την αλήθεια (εμείς βλέπαμε και ένα ακόμα). Μεγάλο όμως πλην ότι βλέπει μόνο τα πίσω "μπλιμπλίκια" στο Optical Park Assist! Oπως ανέφερες μπροστά δεν δείχνει!

Τα παραπάνω σου τα είπα με γνώμονα ότι έσκασες 750ευρώ! Με ένα παζάρι θεωρώ ότι με 1000άρικο άντε 1100ευρώ αν το έψαχνες θα έβαζες ένα Zenec (το 2010 και όχι καμία στοκαρία 2000 φυσικά) που είναι κάποιες δεκαετίες μπροστά από αυτά τα απλα κινέζικα (έχει Parrot bluetooth, έχει πληρες integration με το canbus, ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ, έχει ΣΙΓΟΥΡΑ ανταλλακτικά, έχει ΣΙΓΟΥΡΑ updates και υποστήριξη). Σίγουρα σαν ήχος κατώτερο των RNS/RCD αλλά σε καμία περίπτωση ΚΑΚΟ και ούτε καν μέτριο, και σίγουρα μια κατηγορία μόνο του μετά τα γνήσια VW κομμάτια :thumbsup:

Για τα ηχεία που ανέφερες σε ρώτησα για την μάρκα διότι μόνο τα μπροστινά Γιώργο με 250ευρώ... θα πρέπει να σου βάλει ΠΟΛΥ δυνατές λύσεις (όχι extreme, αλλά σίγουρα ηχεία ΠΟΛΥ πάνω του μέσου όρου), και πρακτικά μιλάω για τα μεσαία σαν θέση στις σειρές crossover της Focal π.χ. τα οποία πολύ απλά παίζουν ΑΛΛΟΥ!

Αυτή είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη και αντίληψη λαμβάνοντας ΠΑΝΤΑ υπόψη ότι το θέμα ήχος/ηχοσύστημα έχει να κάνει με προσωπικά γούστα και βίτσια καθότι το εκάστοτε προιόν απευθύνεται σε διαφορετικές ανάγκες. :p

Υ.Γ. Αν δεν σου κάνει κόπο στείλε με pm το μαγαζί στο οποίο πήγες ρε συ, γιατί εκεί πανω ξέρω έναν μέσω της δουλειάς.

Υ.Γ.2 Ειδικά ως προς τις τιμές, στις μέρες που διανύουμε όλα αυτά τα μαγαζιά βαράνε ΜΥΓΕΣ! Μπορεί εσύ να δεις ένα μαγαζί ΤΙΓΚΑ στο αμάξι, και τα 3/4 να είναι αμάξια κολλητών του μαγαζάτορα (παλιό και κλασικό τρικ). Εγγυημένα όμως, μιας και το ζω κάθε μέρα από τη δουλειά σου λέω ότι ΛΙΓΟ να πιέσεις οι τιμές πέφτουν πλεον πολύ, και ΠΟΛΥ αν τους παίξεις οι τιμές πέφτουν σε απίστευτο βαθμό (ειδικά αν βρεις μαγαζί που έχει κάτι σε ΣΤΟΚ και επομένως καίγεται να το ρευστοποιήσει)

Υ.Γ.3 Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν εφόσον μιλάμε για το ΙΔΙΟ Κινέζικο, για αυτό θα σου στείλω αύριο την προσφορά που έχω ώστε να δεις! (υπέθεσα για ποιό μιλάς από την περιγραφή που έκανες)

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

2. Αύριο (έχω μαζεμένο τώρα το laptop) μπορώ να σου στείλω και την προσφορά που πήρα από τον Κινεζάρα για δαύτο μιας και λέγαμε να φέρουμε 3 κομμάτια με τον Αντώνη και τον Θανάση απλά και μόνο για να παίξουμε... Τιμή... 320 δολάρια ΜΕ εξωτερικό δέκτη τηλεόρασης! Κάνε τα μαθηματικά και πες μου που βγαίνει και πόσο το καθετί! Αναφορικά το δολάριο παίζει στο 1.43!! Κοινώς σε ευρώ ΠΡΟ δασμων και ΦΠΑ φυσικά είσαι σε λιγότερα από 250ευρώ! ΑΡΑ χάρη δεν σου έκανε κανείς με βάση τη λογική που το βλέπω εγώ.

3. Τα δείγματα δεν τα φέραμε, καθότι όλα αυτά που είδες/παρατήρησες αλλά και άλλα "όμορφα" τα είδε Κινέζος που έστειλα για "έλεγχο" στο εργοστάσιο (ή έμπορο μιας και ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με δαύτους τους Κινέζους).

AAAAXXXXXXXXXXXX :laugh::laugh:

Από σπόντα τα μαθαίνω όλααααα.....

Περίμενα το δώρο μου και μου είχες πει ότι τέλη Μαϊου θα είναι εδώ και έχω ήδη μια βδομάδα ξηλωμένο το μαμά....

Ατιμη κενωνία! :laugh::no:

Link to comment
Share on other sites

AAAAXXXXXXXXXXXX :purple::purple:

Από σπόντα τα μαθαίνω όλααααα.....

Περίμενα το δώρο μου και μου είχες πει ότι τέλη Μαϊου θα είναι εδώ και έχω ήδη μια βδομάδα ξηλωμένο το μαμά....

Ατιμη κενωνία! :no::no:

Μαρτίου σου είχα πει... αλλά ήσουν μούγκα στη στρούγκα χαμένε :laugh: :laugh: :no:

Πες μας τώρα ότι το έχεις και με το ραδιάκι του μπετατζή μέσα να γελάσουμε λίγο :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Μαρτίου σου είχα πει... αλλά ήσουν μούγκα στη στρούγκα χαμένε :laugh: :laugh: :no:

Πες μας τώρα ότι το έχεις και με το ραδιάκι του μπετατζή μέσα να γελάσουμε λίγο :laugh:

Βασικά το μικρό casio που είχα κάποτε στον Έβρο.

Δεν πειράζει ρε Σιμάκο, καλή καρδιά...

ΠΕΣ όμως ότι δεν θα το φέρεις ΠΟΤΕ να δούμε κι εμείς τι θα απογίνουμε με το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, πηγε να σετάρει μερικά πραγματάκια ο Γιώργος σήμερα, οπότε το βράδυ λογικά ή αύριο θα μας ενημερώσει :laugh:

Υ.Γ. Θα σου δώσω ένα κουρδιστό που δεν θέλει και μπαταρίες! Είναι και φακός μαζί... ΤΡΕΛΟ ΣΟΥΞΕ! :laugh: :laugh:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε το ice-project.

Κάποια πράγματα ήθελαν κάποιες ψιλό ριθμίσεις.

Οι κεραίες της ψηφιακής πήγαν μπροστά στην μούρι πίσω από το σήμα (βγάλαν το μπροστά το πλαστικό) και τώρα έχω σήμα καμπάνα.

Οι κλήσεις στο τηλέφωνο είναι καλύτερες ύστερα από την αναβάθμιση του bluetooth.

Βίντεο Παίζει σε καλή ανάληση.

Τελικά είχε πρόβλημα η micro sd card μου ο αντάπτορας της (η κάρτα σε USB αντάπτορα έπεζε κανονικά) και το USB δεχετε 4G μπορεί και παραπάνω και τα βίντεο είναι καλύτερα σε μορφή AVI DV

Το gps IGO είναι καλό και δεν μου έκανε καμιά στραβή.

Το μόνο ελάτωμα είναι η κεραία του ράδιο που δεν είναι τόσο καλή όσο του rcd.

Άλλαξα ΌΛΑ τα ηχεία του αυτοκινήτου πλην τα δύο που είναι τέρμα κάτω στης μπροστά της πόρτες. Η διαφορά είναι αισθητή και είμαι ικανοποιημένος. Όλο το σκηνικό βγήκε 1150€ και είναι Καλή η σχέση τιμής-αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα το lm navigation look oem στο αμάξι μου μαζί με κεραία για ψηφιακό σήμα.

Έχουμε και λέμε. Από χάρτες είναι καλό δείχνει και της κάμερες και τα σημεία που την πέφτουν ποιο συχνά με ραντάρ χειρός.

Από DVD player είναι ικανοποιητικό.

Η sd κάρτα που είχα 8G δεν την διάβαζε και μου είπαν μέχρι 2G διαβάζει.

Το iPhone 4 το συνδέω με καλώδιο που τράβηξαν στο ντουλαπακι του συνοδιγού και Το διαβάζει παίζει τα τραγούδια και το φορτίζει. Έχει και USB ανταπτορα μαζί αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα.

Το τηλέφωνο συνδέεται αυτόματα μέσω bluetooth ΑΛΛΑ δεν μου άρεσε που δεν ακούω καλά το άτομο με το οποίο μηλάω και πρέπει να ανεβάζω πολύ την ένταση και ούτε ακούγομαι καλά (Παρασκευή θα πάω να το διωρθώση)

Ο κλιματισμός δουλεύει κανονικά με πλήρη απηκόνηση και ο αισθητήρας παρκαρίσματος πίσω ( με τον μπροστά έχουμε θέμα δεν έχει οπτική ένδηξη αλλά μόνο ηχητική )

Το ψηφιακό σήμα δεν δουλεύει καθόλου και θα πάω να μου αλλάξουν θέση της κεραίες από το παμπρίζ στο εσωτερικό της μηχανής.

Το όλο πακέτο κόστισε 750 €

Παρασκευή που θα πάω για της μικροδιωρθώσεις θα αλλάξω τα 4 twitter και τα 2 μεσαία μπροστά με κόστος 250€. Θα αποκτίση ποιο γεμάτα μεσαία και ποιο ποιοτικό ήχο χωρίς να χρειάζεται να ανεβάζω πολύ την ένταση.

Το κατάστημα είναι στην τούμπα γρ.Λαμπράκη

Φιλε κατ' αρχας καλορίζικο καλες πλοηγήσεις

Κατα δεύτερον θα σε απογοητεύσω γιατι το πλήρωσες υπερδιπλάσια απο την πραγματική του αξια.

Link to comment
Share on other sites

540€ κάνει σκέτο. Άλλος το πουλούσε 690€ και Μιλάμε για μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον και να γίνει κάτι μπορώ να πάω Εδώ να μου το κάνουν και όχι να μαλώνω με τον κινέζο στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

540€ κάνει σκέτο. Άλλος το πουλούσε 690€ και Μιλάμε για μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον και να γίνει κάτι μπορώ να πάω Εδώ να μου το κάνουν και όχι να μαλώνω με τον κινέζο στο τηλέφωνο.

Ok.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λόγο απογοήτευσης από την οθόνη που έβαλα θα την βγάλω και θα βάλω την zenec. Θα κόψει 540 που την αγόρασα και θα δώσω άλλα 650. Αλλά τουλάχιστον θα έχω οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σίμο.

1)Δεν έχει καθόλου καλό ράδιο οχι σε σχέση με το rcd 510 αλλά γενικά σαν ράδιο δεν ποιάνει καθόλου καλά παρά μόνο μέσα στην Θεσσαλονίκη.

2)Δεν μπορώ να μηλίσω στο τηλέφωνο γιατί πρέπει να βάλω τα ηχεία στο τέρμα για να ακούσω τον άλλον με αποτέλεσμα να ακούγεται ένα βουητό από πίσω και όταν κάνει το bleutooth πως χάνει για λίγο την σύνδεση με το κινητό ακούγεται ένα τσίριγμα λες και πάει να σκηστή το ηχείο.

3)Την καιρέα της τηλεόρασης μου την βάλαν πίσω από το σήμα μπροστά και όταν πατάω κόρνα χάνετε το σήμα.

4)Οταν βάζω δυνατά μουσική η οθόνη βγάζει μαύρες οριζόντιες γραμμές λες και δεν έχει σήμα

5)Τα ηχεία είναι καλά και δυνατά αλλά νιώθω ότι η πηγή είναι πολύ λίγη για αυτά (έχω πολύ δυνατά πρίμα και μεσαία σε βαθμό που σου τριπάει το τύμπανο).

6)Το μενού είναι απαράδεκτο σαν κάτι κινέζικα ρολόγια με παλιό μενού που την ημέρα δεν φενετε τίποτα και πολύ μπερδεμένο

7)Εξηπηρετικός ο μάστορας να δει τι έχει να μου το κάνει αλλά τον είπα βγάλτο και παρήγγειλε ένα zenec ze-nc2010. Είπε οκ αύριο θα ΞΑΝΑπάω στο μαγαζί για να μου το παραγγείλη. Πιστεύω με το zenec θα είμαι οκ (όλοι λένε τα καλύτερα)

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Μα από την αρχή είπαμε Γιώργο μου πως αν είναι να πας σε αλλαγή αυτού του τύπου, μόνο ZENEC! Καλώς ή κακώς είναι τα "μαμά" μια κατηγορία μόνα τους, μετά το Zenec μια κατηγορία μόνο του, και μετά όλα τα άλλα μια κατηγορία μόνα τους!

Επομένως από την αρχή οι επιλογές είναι είτε RNS, είτε ZENEC για εμένα ανάλογα με το τι ψάχνεις. Το καθένα με τα συν και με τα πλην του :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο μαγαζί και τον είπα zenec από την αρχή και αυτός άρχησε να μου λέει και να μου εγγυήτε ότι αυτό που έχει είναι το ίδιο (μόνο το ίδιο δεν είναι)

Από την στιγμή που έβγαλε πρόβλημα το βγάζω. Το zenec δεν θα έχει tv αλλά δεν με απασχολή.

Το όλο μανίκη είναι η ταλαιπωρία και ξήλωμα ξανά το αμάξι για τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο μαγαζί και τον είπα zenec από την αρχή και αυτός άρχισε να μου λέει και να μου εγγυήται ότι αυτό που έχει είναι το ίδιο (μόνο το ίδιο δεν είναι)

Από την στιγμή που έβγαλε πρόβλημα το βγάζω. Το zenec δεν θα έχει tv αλλά δεν με απασχολεί.

Το όλο μανίκι είναι η ταλαιπωρία και ξήλωμα ξανά το αμάξι για τα καλώδια.

Μην πας σε Zenec θα απογοητευτείς και πάλι. Πήγαινε εδώ

http://www.kenwood.eu/products/car/multimedia/receivers/DNX520VBT/details/

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, σαν ποιότητα συσκευής και λειτουργίας τόσο αυτό όσο και το JVC είναι πολύ δυνατά, αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι δεν κάνουν πληρη ενσωμάτωση με το can, με αποτέλεσμα να μην δείχνουν τις ενδείξεις του κλιματισμού, αλλά και το OPS στην οθονη τους (τουλάχιστον όταν τα έβλεπα αυτό ίσχυε).

Γνωρίζεις μηπως αν έχουν αλλάξει κάτι επ'αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, σαν ποιότητα συσκευής και λειτουργίας τόσο αυτό όσο και το JVC είναι πολύ δυνατά, αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι δεν κάνουν πληρη ενσωμάτωση με το can, με αποτέλεσμα να μην δείχνουν τις ενδείξεις του κλιματισμού, αλλά και το OPS στην οθονη τους (τουλάχιστον όταν τα έβλεπα αυτό ίσχυε).

Γνωρίζεις μηπως αν έχουν αλλάξει κάτι επ'αυτού?

Συμφωνώ με αυτά που λες, όχι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Διαλέγεις τι θέλεις.

1.Ενσωμάτωση-εφε δηλαδή, πας σε rns

2.Ηχo, navi, βτ κλπ-εξυπηρέτηση δηλαδή πας στο Kenwood

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε Zenec θα απογοητευτείς και πάλι. Πήγαινε εδώ

http://www.kenwood.eu/products/car/multimedia/receivers/DNX520VBT/details/

Μάπα και το zenec? Τουλάχιστον έχει κλίμα και πάρκινκ σαν το rns και κοστίζει τα μισά από αυτό. Οσοι πέρασαν zenec λένε καλά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο ρε φίλε! Το ZENEC, ΔΕΝ είναι μάπα. Απλά παρέχει ένα "διαφορετικό πακέτο" σαν τελικό προιόν. Συνοπτικά τα πράγματα είναι κάπως έτσι:

1. RNS/RCD 510

ΣΥΝ: Εχεις εργοστασιακό Integration στην κονσόλα σου. Τα πάντα δουλεύουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ, και απροβλημάτιστα 100%. Εχεις μια πολύ καλή ποιότητα ήχου καθότι το πρώτο κατασκευάζεται από την Siemens-VDO, και το δεύτερο από την Blaupunkt με πραγματικά αξιόλογους ενισχυτές στο εσωτερικό τους.

ΜΕΙΟΝ: Υψηλό αντικειμενικά κόστος αγοράς ενώ δεν παρέχουν και ΟΛΕΣ τις λειτουργίες που θα έψαχνε κάποιος "γκατζετάκιας" (π.χ. TV)

2. Zenec

ΣΥΝ: Λειτουργικά παρέχει τα πάντα. Αποδεκτό site που παρέχει updates. Αποδεκτή ποιότητα ήχου. Πολύ καλό bluetooth (parrot). Συνεργάζεται χωρίς παράξενα με τις canbus λειτουργίες του αυτοκινήτου (κλιματισμό / OPS / χειριστήρια τιμονιού κτλ κτλ). Η τιμή του είναι ανθρώπινη σε σχέση με το πακέτο που παρέχει και το τι επικρατεί στην αγορά.

ΟΥΔΕΤΕΡΑ: Καλή ποιότητα κατασκευής αλλά όχι κορυφαία. Καλό OSD και GUI (γραφικά) αλλά και παλι όχι κορυφαία.

ΜΕΙΟΝ: Πρακτικά είναι ένα προσεγμένο και debugged Κινέζικο με μερικές Ευρωπαικές πινελιές (π.χ. Parrot bt, can interface board κτλ). Ο ήχος του αν και όχι κακός σίγουρα πιο φτωχός έναντι των εργοστασιακών λύσεων

3. Kenwood / Pioneer

ΣΥΝ: Τίγκα στις λειτουργίες, και αντικειμενικά καλή ποιότητα ήχου σαν πηγές. Υπάρχει αντιπρόσωπος και επομένως υπάρχει και η εγγύηση από πίσω! Ανάλογα με το μοντέλο, δυνατότητα σωστής επεκτασιμότητας μέσω εξωτερικών box.

ΜΕΙΟΝ: Δεν συνεργάζονται με το canbus μας πλήρως και επομένως OPS/climatronic πάνε περίπατο! Η τιμή είναι λίγο τσουχτερή καθότι πληρώνουμε και το όνομα λιγάκι παραπάνω.

4. Κινεζιές

ΣΥΝ: ΦΘΗΝΑ αν ψαχτείς

ΜΕΙΟΝ: Κάνουν πολλά, αλλά τίποτα σωστά! Γνώμονας το κόστος για τους Κινέζους, και δεδομένου του ότι στην αγορά τους ΜΟΛΙΣ τώρα κυκλοφόρησαν μοντέλα σαν τα δικά μας (παρόμοιο can) δεν το κούρασαν και πολύ! BT μέτριο, ενισχυτής φθηνιάρικος, loader επίφοβο, υψηλότατες θερμοκρασίες λειτουργίας, μηδενικό support αν γίνει στραβή, ολοκληρωτική έλλειψη ανταλλακτικών αν όχι τώρα, σίγουρα σε 1 χρόνο.

Μέσες άκρες Γιώργο μου κάπως έτσι έχουν τα πράγματα! Οπως βλέπεις η κάθε λύση απευθύνεται σε διαφορετικές κατηγορίες πελατών ανάλογα με το που δίνει ο καθένας έμφαση! Δυστυχώς, ΔΕΝ υπάρχει προιόν που να αριστεύει σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει λύση φίλε μου. Σε δύο μέρες ερχετε το zenec και για την ποιότητα του ήχου θα πατήσω έναν καλό ενυσχητή και είμαι άρχοντας. :) ο έμπορας φέρνει με τους τόνους οθώνες zenec και φεύγουν όλες (αρε Ελλάδα με την κρίση σου), τωρα πάνω κάτω τα ποιο πολλά εργοστάσια στην κίνα είναι. Παίζει ρόλο η ποιότητα. Η Apple αμερική είναι και όλα τα εργοστάσια της είναι στην Κίνα. Να έχω ένα αμάξι με αισθητήρες παρκαρίσματος και να βάλω μια οθόνη που δεν θα μου δείχνει τίποτα αλλά και ούτε τον κλιματισμό δεν λέει (έχει ένα κύρος το αμάξι δεν είναι κανένα Saxo). Δεν παω σε κανέναν διαγωνισμό ήχου. θα βάλουμε και μια κάμερα για την όπισθεν. :)

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρουίτα Τζόρτζ... Μην τρως την παπάντζα ρε αδερφέ! Ποιές ορδές, και από τι φέρνουν? Ποιά πουλάνε σαν τρελά?

Η αγορά ΣΕΡΝΕΤΑΙ ρε φίλε! Ασε τι θα σου πει ο καθένας έμπορος για να προμοτάρει την πραμάτεια του! Μύγες βαράνε όλοι τους και το βιώνω κάθε μέρα πλεον βλέποντας τι ακριβώς επικρατεί στην αγορά και πόσα καταστήματα διαρκώς κλείνουν το ένα μετά το άλλο (ΕΙΔΙΚΑ εδώ Θεσσαλονίκη).

Τώρα για το θέμα "λύση υπάρχει", θα με βρεις σύμφωνο, απλά πρόσεξε μην καταλήξεις να δώσεις έναν σκασμό φράγκα... για κάτι υποδεέστερο των προσδοκιών σου (γενική αναφορά το κάνω αυτό), καθότι τα "όρνεα καραδοκούν για να τσιμπήσουν πελάτες" και ειδικά στο θέμα "ήχος" πέφτει τρελή υπερτιμολόγηση :)

Αν μη τι άλλο μια καλή αγορά δεν είναι ούτε η φθηνότερη ούτε η ακριβότερη! Αντιθέτως είναι αυτή όπου θα πάρεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (ή και περισσότερα) από αυτά που θα δώσεις! Στους καιρούς που διανύουμε, και με την όλη κρίση που επικρατεί, αν κάποιος είναι "τσάκαλος" μπορεί να κάνει παρα πολύ δυνατές αγορές αν έχει ρευστό στο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρουίτα Τζόρτζ... Μην τρως την παπάντζα ρε αδερφέ! Ποιές ορδές, και από τι φέρνουν? Ποιά πουλάνε σαν τρελά?

Η αγορά ΣΕΡΝΕΤΑΙ ρε φίλε! Ασε τι θα σου πει ο καθένας έμπορος για να προμοτάρει την πραμάτεια του! Μύγες βαράνε όλοι τους και το βιώνω κάθε μέρα πλεον βλέποντας τι ακριβώς επικρατεί στην αγορά και πόσα καταστήματα διαρκώς κλείνουν το ένα μετά το άλλο (ΕΙΔΙΚΑ εδώ Θεσσαλονίκη).

Τώρα για το θέμα "λύση υπάρχει", θα με βρεις σύμφωνο, απλά πρόσεξε μην καταλήξεις να δώσεις έναν σκασμό φράγκα... για κάτι υποδεέστερο των προσδοκιών σου (γενική αναφορά το κάνω αυτό), καθότι τα "όρνεα καραδοκούν για να τσιμπήσουν πελάτες" και ειδικά στο θέμα "ήχος" πέφτει τρελή υπερτιμολόγηση :thumbsup:

Αν μη τι άλλο μια καλή αγορά δεν είναι ούτε η φθηνότερη ούτε η ακριβότερη! Αντιθέτως είναι αυτή όπου θα πάρεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (ή και περισσότερα) από αυτά που θα δώσεις! Στους καιρούς που διανύουμε, και με την όλη κρίση που επικρατεί, αν κάποιος είναι "τσάκαλος" μπορεί να κάνει παρα πολύ δυνατές αγορές αν έχει ρευστό στο χέρι!

Μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει πάνω στο αμάξι δεν είχε τρελή υπερτιμολόγηση.

Από ηχεία είμαι καλά. Το κόστος ήταν καλό όπως και ο ενυσχητής με της καλωδιώσεις και μάλλον και το woofer :frantics: που θα βάλω.

Το κινέζικο που έχω έχει μέγιστη ανάλυση 360 στα βίντεο ενώ με το zenec 1080 σε hd οθόνη :whistling:

Αυτό με τα μαγαζιά που κλείνουν όντως ναι έχεις απόλυτο δίκιο αλλά εδώ ο τύπος είναι επαγγελματίας και ασχολίτε με το θέμα σοβαρά κάνει καλή δουλειά και έχει λογικές τιμές γιαυτό κάθε μέρα είναι γεμάτος και δεν κάθετε να βαράει μύγες όπως πολλοί άλλοι.

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Επειδή κι εγώ σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο κάρο μου και κυρίως γιατί θέλω gps είπα να ψαχτώ λίγο πάνω στο θέμα.

Οι επιλογές όπως φαίνεται είναι 2.

Kenwood Vs Zenec.

Τα υπερ και κατά του κάθε προϊόντος λίγο πολύ τα έχουν πει και οι προλαλήσαντες.

Σαφώς σαν μηχάνημα το kenwood είναι καλύτερο και τώρα που έχει πέσει κατα πολύ και η τιμή του οι όποιοι οικονομικοί ενδιασμοί παραμερίζονται.

Το μόνο μειονεκτημα οι ενδείξεις που δεν εμφανίζονται σε mfi και στο μηχάνημα.

Σημειωτέον οτι εγώ δεν έχω ούτε κάμερα ούτε αισθητήρες οπότε μόνο το clima δεν θα φαίνεται αλλά και αυτό μεταξύ μας τώρα δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα άχρηστο εφέ.

Το θέμα είναι οτι έχω εντοπίσει και ένα άλλο κατα τα φαινόμενα αξιόλογο μηχάνημα το οποίο όμως δεν έχω δει φορεμένο σε κανένα VW.

Προφανώς δεν θα υπάρχει συμβατότητα με το canbus των vw και για αυτό δεν θα το προτιμούν.

Πρόκειται για το Clarion NX 501e το οποίο βλέπετε και παρακάτω

Δνε έχω ιδέα αν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες και τι συμβατότητα υπάρχει με το canbus το δικό μας αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη

κάποιων που ασχολούνται περισσότερο με το θέμα "Car Audio" πχ. nikoskallithea. σχετικά με την ποιότητα clarion, αν έχει δοκιμαστεί σε VW αυτοκίνητα κλπ κλπ ...

Υ/Γ Γνωρίζει κανείς αν η kenwood ετοιμάζει κάτι καινούργιο?

Και πότε επιτέλους σκοπεύει να βγάλει αντάπτορα που να επιτρέπει στο canbus να δει το μηχάνημα.

ΚΑι αναρωτιέμαι ... Καλά τόσο μ@λ@κες είναι που έχουν ένα τόσο καλό εργαλείο και δεν φτιάχνουν κάτι που να το κάνει άψογο ???

Edited by aris_cc
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το κεnwood που λετε για το κλιματισμο μηπως λυνεται πλεον???με καποιον εχτρα ανταπτορα???γιατι ρωταω για το 520 KENWOOD DNX-520 VBT και ολο εχτρα εχει.δηλαδη θες καμερα,οκ εχτρα,θες mpeg 4 οκ εχτρα αλλα 360 αλλγη κεραιων και καρτας και πολλα αλλα...το βρισκω στα 1080 ευρο αλλα μονο αγορα...το βασικο πακετο.οσο για το κανμπας το τυπακι μου ειπε πως εχει ανταπτορα και δουλευει κανονικα....ιδωμεν.....βλεπω και μερικα γτι που το εχουν ηδη βαλει μερικα κοκκινα...

http://www.kenwood.eu/products/car/multimedia/receivers/DNX520VBT/details/

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.