Jump to content
cjgeorgio

Navigation System For Cc

Recommended Posts

Άμα δεν θέλεις να φενονται οι ενδείξεις κλιματισμού και παρκαρίσματος βάλε kenwood. Από την άλλη άμα τα θέλεις όλα αυτά η zenec είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το κεnwood που λετε για το κλιματισμο μηπως λυνεται πλεον???με καποιον εχτρα ανταπτορα???γιατι ρωταω για το 520 KENWOOD DNX-520 VBT και ολο εχτρα εχει.δηλαδη θες καμερα,οκ εχτρα,θες mpeg 4 οκ εχτρα αλλα 360 αλλγη κεραιων και καρτας και πολλα αλλα...το βρισκω στα 1080 ευρο αλλα μονο αγορα...το βασικο πακετο.οσο για το κανμπας το τυπακι μου ειπε πως εχει ανταπτορα και δουλευει κανονικα....ιδωμεν.....βλεπω και μερικα γτι που το εχουν ηδη βαλει μερικα κοκκινα...

http://www.kenwood.e...520VBT/details/

Όλα είναι θέμα του τι ζητάς ...

Για παράδειγμα ο δέκτης τηλεόρασης για το kenwood έχει 360 € αλλά είναι και ο μοναδικός στην αγορά που δεν χρειάζεται τηλεχειριστήριο ... Είναι αφής.

Το θέμα των ενδείξεων δυστυχώς δεν το έχουν λύσει ακόμα.

Η αλήθεια είναι οτι τα εξτρα τσούζουν λίγο οπότε πριν πάρεις την απόφαση για το τι θα πάρεις σκέψου λίγο τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Αν θες απλά gps & bt πήγαινε στο zenec.

Αν έχεις απαιτήσεις άνω του μέσου όρου από θέμα ήχου και έχεις βλέψεις και για κάτι παραπάνω στο μέλλον (δλδ. πίσω οθόνες κλπ αλλά για ποιοτική δουλειά) τότε σε βλέπω για kenwood.

Καλή Χρονιά !!!!

Edited by aris_cc
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε η μονάδα της DYNAVIN με Android. (τιμή ...τσούζει)

α) Στη μισή ώρα που έπαιξα μαζί της το IGO ηταν πολύ καλό πάντως.

Στα πολυ γρήγορα δεν βρήκα να γράψω τη διεύθυνση στα Ελληνικά, αλλα και με λατινικούς χαρακτήρες την αναγνώρισε.

β) Ηχος καλός αν και χρησιμοποιείται 5καναλος ενισχυτής και αλλάχθηκαν όλα τα ηχεια στο αυτοκίνητο.

γ) Συνεργασία με IPOD άμεση.

δ) Χειριστήριο τιμονιού ΟΚ.

ε) Ενδείξεις Κλιματισμού όλες ΟΚ

στ) Ενδείξεις OBC, θερμοκρασιών λαδιού, κινητήρα, νερού ψύξης, voltage μπαταρίας, μέση κατανάλωση κλπ, όλα ΟΚ.

ζ) το menu σχετικά εύχρηστο (μην περιμένετε να λειτουργεί και σαν iphone)

Δεν δοκιμάστηκε η TV, blutooth, aux, usb, sd card.

Μειονέκτημα, όταν βάζεις όπισθεν γυρναει σε κάμερα οπισθοπορίας (εγώ δεν έχω) και κλείνει η οποιαδήποτε λειτουργία , μέχρι να βγει η όπισθεν. Ίσως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο menu.

Αναλυτικότερα και photo το σαββατοκύριακο. Μάλλον όμως θα την κρατήσω και η "μαμά" θα πάει για σκότωμα

Edited by mitsos_cc
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λίγο πρίν το Πάσχα έφτασαν στα χέρια μου τα πρώτα κομμάτια από το δικό μου project το οποίο περιλαμβάνει τα εξής :

1) Πηγή : http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/navigation/all_in_one/DNX9280BT/

Τιμή εδώ = 1.600 € - Αγορά από ebay = 840 €

2) 2 Κάμερες : http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/navigation/accessories/CMOS-310/

Τιμή εδώ = 790 € - Αγορά από ebay = 425 €

3) 2 Οθόνες για προσκέφαλα : http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/navigation/accessories/LZ-612IR/

Τιμή εδώ = 685 € - Αγορά από ebay = 250 €

4) Garmin Eco Route

Το μόνο που μένει είναι να βρω χρόνο και λίγο ακόμα χρήμα (για τοποθέτηση και έναν ψηφιακό δέκτη TV) και θα σας ενημερώσω !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λίγο πρίν το Πάσχα έφτασαν στα χέρια μου τα πρώτα κομμάτια από το δικό μου project το οποίο περιλαμβάνει τα εξής :

1) Πηγή : http://www.kenwood-e..._one/DNX9280BT/

Τιμή εδώ = 1.600 € - Αγορά από ebay = 840 €

2) 2 Κάμερες : http://www.kenwood-e...ories/CMOS-310/

Τιμή εδώ = 790 € - Αγορά από ebay = 425 €

3) 2 Οθόνες για προσκέφαλα : http://www.kenwood-e...ories/LZ-612IR/

Τιμή εδώ = 685 € - Αγορά από ebay = 250 €

4) Garmin Eco Route

Το μόνο που μένει είναι να βρω χρόνο και λίγο ακόμα χρήμα (για τοποθέτηση και έναν ψηφιακό δέκτη TV) και θα σας ενημερώσω !!!

τι να πω φιλε!!!!!????????!!!!!!!ΤΕΛΕΙΟ!!!!να σαι καλα να το χαρεις!!!!!!! :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτό το μηχάνημα ???

Η τιμή πόσο τσούζει ???

http://www.pancarsho...roduct_id=87915

Η τιμή εκει παίζει, Στο χιλιάρικο με τον δέκτη mpeg4 για τα ψηφιακά κανάλια.

http://www.sakatzidi...mid=256〈=el

http://www.dynavin.gr/products/item/dynavin-dvn-vw-and?category_id=2

Plug and play. Κουμπωνεις και έφυγες.

TV μην περιμένεται να πιάνει παντού, αφού ακόμα δεν έχουμε περάσει 100% στην ψηφιακή εποχή.

Για το θέμα με την όπισθεν αποσυνδεσαμε το αντιστοιχο καλώδιο.

Οποιος ξέρει απο Android εγκαθιστά ότι GPS και προγράμματα επιθυμεί. Χρόνος και όρεξη να υπάρχει.

Άξιζε η αναμονή μετα από όσα είχε περάσει ο cjgeorgio με το δικο του CC και τις οθόνες.

Ερώτηση: το δικό μας RCD 510 είναι συμβατό με όλα τα αυτοκίνητα του GROUP? Εννοείται της αντίστοιχης γενιάς.

Edited by mitsos_cc
Link to comment
Share on other sites

Ναι το rcd 510 το εδωσα σε έναν φίλο μου το έβαλε στο scirroco face lift. Δουλεύει μια χαρά από τι ξέρω.

Από τότε που σταμάτησα να έχω πάρε δώσε με τα συνεργεία ηρέμησε το κεφάλι μου.... :lazy:

Μάλλον με συμπαθούσαν και θέλαν να με βλέπουν όλο εκεί.... :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο, απο ήχο πως είναι τα πράγματα? (σε σύγκριση με το εργοστασιακό που φορούσες εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο, απο ήχο πως είναι τα πράγματα? (σε σύγκριση με το εργοστασιακό που φορούσες εννοώ)

Δεν μπορώ να κάνω άμεσα την σύγκριση γιατι το Dynavin δεν το έχω ακούσει "σκέτο" αν αυτό σε ενδιαφέρει. Το ακούω με νέα (πίσω) ηχεία και ενισχυτή.

Σε χαμηλές εντάσεις το εργοστασιακό RCD 510 μου ακούγονταν πιο "μουσικό" και "γλυκό". Αλλά μέχρι εκεί. Λίγο παραπάνω ένταση και τα πάντα χαλούσαν.

Σε γενικές γραμμές το Dynavin θα ικανοποιήσει το μέσο χρήστη (και λίγο παραπάνω) από πλευράς ποιότητας ήχου.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ειναι multimedia συσκευή χωρίς ξεκάθαρο προσανατολισμό στον απόλυτο ήχο. (το ίδιο θέμα έχουνε και οι home theater ενισχυτές).

Treble πολύ καλά, χωρίς να κουράζουν και να ψαλιδιζουν. Οι μεσαίες ίσως λίγο να του λείπουνε, αλλα δεν πειράζω τις πόρτες με διάφορα door panel.

Το Dynavin έχει επιλογές, μονο Bass Treble και Subwoofer για να παίξεις. Δεν έχει ισοσταθμιστή. Ίσως μέσω android να υπάρχει η δυνατότητα ισοστάθμισης.

Αυτό που με ενδιέφερε είναι να παίζει καθαρά και όταν θέλω να ξεδώσω να παίζει και δυνατά, χωρίς extreme καγκουριές.

Όλη τη δουλειά βεβαια την κάνει ο ενισχυτής (hifonics 8000). Το καλό είναι ότι οι πόρτες του passat ειναι πολύ καλύτερες από το 206cc που είχα πριν. Στο 206cc χωρίς το sub τα πάντα ακούγονταν ξερά. Στο passat ακομα και με το RCD 510 κάτι άκουγες αλλά όχι σε μεγάλες εντάσεις.

Από το 206cc που το sub ηταν στο πίσω κάθισμα και υπήρχε "άμεση επαφή", το ίδιο 10ρακι SUB της Spl dynamics μπήκε στο port baggage και μπορώ να πω ότι γεμίζει από μπάσο και το μεταφέρει σε όλο το αυτοκίνητο. Βοηθάνε τα λίτρα του port baggage μάλλον, αν και τα πίσω καθίσματά μας είναι αρκετά χοντρά.

Τωρα ψάχνω πως θα δουλεψει το plugin torque της android......

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω... Εχω ένα sub Kenwood 12' με ενσωματομένο ενισχιτή έβγαζε πολύ ωραίο μπάσο και το είχα στο Tigra.. Δεν χώριζε κάτι το πορτ παγκάζ από την καμπίνα. Τώρα στο CC δεν το έβαλα γιατί λέω δεν θα περάσει το μπάσο στην καμπίνα.. Η Zenec έχει ισοσταθμιστή. Ωραίος ο ήχος αλλά μπορώ να πώ μου έλειψε εκείνο το ωραίο μπάσο που είχα.. Θα πάω να βάλω το wooferaki μου και μπορεί στην τελική να ακούγεται ωραία........

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μήτσο για την απάντηση :drinks: (απο θεσ/νικη είσαι??)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μήτσο για την απάντηση :drinks: (απο θεσ/νικη είσαι??)

yositosi Ναι Θεσσαλονίκη.

cjgeorgio... Να το βαλεις το sub.... εχουμε μεγάλο port baggage και αυτο μαλλον βοηθάει. Το μετατρέπει σε μεγάλη μπασοκαμπινα. Θα το διαπιστωσεις και στον καθρεφτη μέσα..... Θα ξεκουράσεις και τα ηχεια στις πόρτες. Απορώ ο Στέφανος πως δεν το είχε τοποθετήσει ήδη. Εκτός αν δεν το ήξερε οτι το ΄χεις.

Link to comment
Share on other sites

Να διωρθώσω ένα λάθος μου. Εχω ένα blakpunt 10' με ένσοματομένο ενυσχιτή σε τετράγωνο κουτί... Είχα ξεχάση τι έχω 1 χρόνο στο κουτί το είχα..:) Ο στεφανος με είπε ότι είναι μικρό για το αμάξι και να βάλω 15'. Τώρα το γιατί δεν θέλω να κατηγορώ πάλι... Το port baggage είναι μεγάλο αλλά υπάρχει και μια άλλη λύση να σου την πω να την δωκιμάσεις και να μου πεις αν δεις βελτίωση.. Ρίξε το μπράτσο που χωρίζει τα καθίσματα πίσω και άνοιξε το πλαστικό καπάκι που έχει από πίσω (είναι αμα έχεις κάτι μακρή πίσω να το χωρέσεις.. Για δες θα έχεις καλύτερη ποιότητα μπάσου? Μόλις βρω χρόνο θα το περάσω το woofer μου.

Link to comment
Share on other sites

Να διωρθώσω ένα λάθος μου. Εχω ένα blakpunt 10' με ένσοματομένο ενυσχιτή σε τετράγωνο κουτί... Είχα ξεχάση τι έχω 1 χρόνο στο κουτί το είχα.. :) Ο στεφανος με είπε ότι είναι μικρό για το αμάξι και να βάλω 15'. Τώρα το γιατί δεν θέλω να κατηγορώ πάλι... Το port baggage είναι μεγάλο αλλά υπάρχει και μια άλλη λύση να σου την πω να την δωκιμάσεις και να μου πεις αν δεις βελτίωση.. Ρίξε το μπράτσο που χωρίζει τα καθίσματα πίσω και άνοιξε το πλαστικό καπάκι που έχει από πίσω (είναι αμα έχεις κάτι μακρή πίσω να το χωρέσεις.. Για δες θα έχεις καλύτερη ποιότητα μπάσου? Μόλις βρω χρόνο θα το περάσω το woofer μου.

Οκ θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.

Sub me Sub εχει μεγάλη διαφορά. Τα πραγματικά του watt, πόσο γρήγορο είναι, πόσο χαμηλά κατεβαίνει, κλπ. Επηρεάζουνε και τα λίτρα της κούτας. κλειστού, ανοιχτού τύπου κλπ. ϊσως για αυτό να σου είπε να μην το βαλεις.

Εμένα μου είπε δοκιμάζεις και αν σου αρεσει το κρατάς. Αλλιώς πάμε σε μεγαλύτερο. Τελικά είναι αρκετό για τα γούστα μου. Σε σημείο που χαμήλωσα τη στάθμη του, για να μην μπουμάρει.

Καλές δοκιμές :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

Αμα είσαι ικανοποιημένος με το δικό σου λογικά πιστεύω θα είμαι και εγώ. 7 μήνες που το δούλευα στο προηγούμενο μου αμάξι δεν είχα παράπονο και το έκρινα επαρκή για της δικές μου απετήσεις σε μπάσο.. Αυτό με το πορτάκι το θυμήθικα το έκανε ένας άλλος φίλος μου σε 4θυρο σεντάν που φορούσε γερό ηχοσίστημα πρην καμιά 10 χρόνια και είχε πρόβλημα γιατί είχε καλή μόνοση το port baggage με την καμπίνα των επιβατών και μεταφερόταν το μπάσο πολύ καλύτερα μέσα στην καμπίνα..

Link to comment
Share on other sites

Αμα είσαι ικανοποιημένος με το δικό σου λογικά πιστεύω θα είμαι και εγώ. 7 μήνες που το δούλευα στο προηγούμενο μου αμάξι δεν είχα παράπονο και το έκρινα επαρκή για της δικές μου απετήσεις σε μπάσο.. Αυτό με το πορτάκι το θυμήθικα το έκανε ένας άλλος φίλος μου σε 4θυρο σεντάν που φορούσε γερό ηχοσίστημα πρην καμιά 10 χρόνια και είχε πρόβλημα γιατί είχε καλή μόνοση το port baggage με την καμπίνα των επιβατών και μεταφερόταν το μπάσο πολύ καλύτερα μέσα στην καμπίνα..

Το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες?

Οχι δεν πρόλαβα να πάω να το περάσω είχα άλλες δουλειές.Στο port baggage το έχω όταν βρω χρόνο θα το βάλω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρόλαβα να πάω να το περάσω είχα άλλες δουλειές.Στο port baggage το έχω όταν βρω χρόνο θα το βάλω

εχεισ p.m.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα.... Σήμερα είμαι χωρίς κηνιτό και δεν απάντησα..Αποχαιρέτησα το iphone 4 από αύριο θα το χέρετε ο καινούργιος του ιδιοκτήτης στην Καβάλα.

Από αύριο η μεθαύριο θα έχω ξανά κηνιτό, ένα καινούργιο λευκό samsung Galaxy s 2..

Link to comment
Share on other sites

Μπα πως έτσι από iphone σε Galaxy, αυτό είναι κολοτούμπα :crazy:

Είπα να μπω λίγο στον κόσμο των android. έχω Iphone από 2G το 2008 (από Αγγλία) 4 χρόνια το ίδιο μου φενετε το βαρέθικα. Αμα το 5 είναι διαφορετικό θα το πάρω μέχρι τότε με το galaxy, εξάλου δεν είμαι ο πρώτος και σίγουρα όχι ο τελευταίος που από apple πάει σε άλλη ετερία... Δεν τρώο κολίματα με κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.