Jump to content
BECKMAN

Polo 6R 1.2 Tsi Skoupa

Recommended Posts

καλησπερα παιδια χρονια πολλα πιστευω να πιασατε το μαη....λοιπον ηθελαν να μου πειτε τι γνωμη εχετε να βαλω σκουπα στο vw polo 1.2 tsi ξερετε τι μαρκα να βαλω??εχετε να μου προτεινετε κατι??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια χρονια πολλα πιστευω να πιασατε το μαη....λοιπον ηθελαν να μου πειτε τι γνωμη εχετε να βαλω σκουπα στο vw polo 1.2 tsi ξερετε τι μαρκα να βαλω??εχετε να μου προτεινετε κατι??

δεν υπαρχει σκουπα...απ'οσο ξερω δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει σκούπα ακόμα .... Μόνο αν σου φτιάξουν αυτοσχέδια...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι κάνει και τι είναι η σκούπα? το ακούω πολλά χρονια αλλα δεν έχω ιδέα τι είναι.

Υπάρχουν δύο είδη απότι ξέρω...

Η 1η κατηγορία συνδέεται στην μετόπη του αυτοκινήτου και έχει μέσα της ένα φίλτρο ελευθερας ....

Η 2η κατηγορία δεν έχει φίλτρο αλλά συνδέεται με κολάρο στην συνέχεια σε ένα βαρελάκι για παράδειγμα ( BMC , ITG, κ.α.)

Ο σκοπός και των δύο είναι να ρουφήξουν κρύο αέρα από την μετόπη και να τον μεταφέρουν φιλτραρισμένο στην μηχανή...

για περισσότερα δες εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32776

1η κατηγορία της APR

2η ITG

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδιά εγώ είμαι κάτοχος ενός polo tsi αλλά διαβάζοντας αυτό το θέμα έχει βρει ότι βγήκε σκούπα για τα polo GTI και εδώ θα το δείτε http://gruppem.co.jp/news/newsen/item_197.html ελπίζω να βοήθησα…

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδιά εγώ είμαι κάτοχος ενός polo tsi αλλά διαβάζοντας αυτό το θέμα έχει βρει ότι βγήκε σκούπα για τα polo GTI και εδώ θα το δείτε http://gruppem.co.jp...n/item_197.html ελπίζω να βοήθησα…

Gruppe M ... Κορυφή αλλά πολύ ακριβή....

Κάνει πάντως την καλύτερη μόνωση της φιλτροχοάνης (K&N) από τον θερμό αέρα της μηχανής στέλνοντας από την μετόπη απευθείας δροσερό αέρα...

Θα δίνει και πολύ καλό ήχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδιά εγώ είμαι κάτοχος ενός polo tsi αλλά διαβάζοντας αυτό το θέμα έχει βρει ότι βγήκε σκούπα για τα polo GTI και εδώ θα το δείτε http://gruppem.co.jp/news/newsen/item_197.html ελπίζω να βοήθησα…

Αυτό το κουτί είναι πιο ακριβό και από το αυτοκίνητο..... :hyper:

Edited by tsi_15
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην δινετε λεφτα για βλακειες.

Το αυτοκινητο εχει μικρο μοτερ και οι βελτιωσεις που μπορει να παρει ειναι δεδομενες. Προγραμμα οταν βγει- Φιλτρο-Εξατμιση.

Μην νομιζεται οτι εχουμε παρει μοτερ Lambo που με μια σκουπα θα παρει 50 αλογα. Θα μου πειτε οτι εχει ο καθενας πειραζει, αλλα αν μπορω να προφυλαξω εστω και ενα απο την υπερβολη θα το κανω.

Βαλτε ενα φιλτο ελευθερο μες το φιλτροκουτι ή μια φιλτροχοανη στην έσχατη για την ακουστικη πιο πολυ και ειστε ΟΚ.

Ακουστε λιγο και τους παλαιοτερους που εχουν πληρωσει ενα σκασμο λεφτα σε βλακειες και ξερουν δυο πραγματα παραπανω.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην δινετε λεφτα για βλακειες.

Το αυτοκινητο εχει μικρο μοτερ και οι βελτιωσεις που μπορει να παρει ειναι δεδομενες. Προγραμμα οταν βγει- Φιλτρο-Εξατμιση.

Μην νομιζεται οτι εχουμε παρει μοτερ Lambo που με μια σκουπα θα παρει 50 αλογα. Θα μου πειτε οτι εχει ο καθενας πειραζει, αλλα αν μπορω να προφυλαξω εστω και ενα απο την υπερβολη θα το κανω.

Βαλτε ενα φιλτο ελευθερο μες το φιλτροκουτι ή μια φιλτροχοανη στην έσχατη για την ακουστικη πιο πολυ και ειστε ΟΚ.

Ακουστε λιγο και τους παλαιοτερους που εχουν πληρωσει ενα σκασμο λεφτα σε βλακειες και ξερουν δυο πραγματα παραπανω.

Φιλικα

τι θες να πεις ωταν βγει προγραμμα;;;;

εχουμε δει μεγαλες διαφορες απο εισαγωγη σε εισαγωγη στα Tsi μοτερ απο το 2006.

διαφορες σε γραμμαρια και θερμοκρασιες καθως ειναι αλλο να κοιτας το μηχανοστασιο και να βλεπεις ενα κιτ της Apr η της groupe και αλλο να βλεπεις το μαμα φιλτροκουτι. Φυσικα αυτα πλερονονται.

Πανος

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια ετσι ειναι να ρωτησω πηρα το φιλτρο ελευθερης ροης το κ&ν to e-2997 το κυλινδρικο εχω μια απορια επειδη δεν κανει καθολου σχεδον τσαφ τσουφ η κανει ελεχιστα μεσα στο φιτροκουτι ηθελα να το αφαιρεσω το φιλτροκουτι και να το κανω φιλτροχοανη γινεται ???ξερετε??μιασ και ειναι κυλινδρικο το φιλτρακι λογικα θα γινεται ε???

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που θα κερδίσεις είναι να τραβάς ζεστό αέρα απο την μηχανή.

γτ να γινει αυτο??απλα θα αφαιρεσω το φιλτροκουτι μου εντελως και θα βαλω το φιλτρο να το ενωσω πανω στην σωληνα...δεν γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Το φιλτροκούτι όμως έχει παροχή ψυχρού αέρα απο την μάσκα. Αμα το αφαιρέσεις θα τραβάς τον ζεστό αέρα του μηχανοστασίου μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Το φιλτροκούτι όμως έχει παροχή ψυχρού αέρα απο την μάσκα. Αμα το αφαιρέσεις θα τραβάς τον ζεστό αέρα του μηχανοστασίου μόνο.

απλα ελεγα να βγαλω το φιλτροκουτι φιλε μου και να σινδεσω πανω στην σωληνα το φιλτρακι δεν γινεται ετσι??θα δουλευει οπως και η φιλτροχοανη σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μεν αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να φέρεις ψυχρό αέρα απο την μάσκα προς το φίλτρο.Μην έχοντας καθόλου ιντερκούλερ το να τραβάς και ζεστό αέρα μηχανοστασίου μάλλον χειρότερα θα είναι. Δεν έχω κοιτάξει άμα μπορεί να γίνει κάποια μοντίφα στο μαμά φιλτροκούτι έτσι ώστε να προσθέταμε έναν δεύτερο πλαστικό σωλήνα είτε απο την μάσκα είτε απο χαμηλά. (ήταν παλιά πατέντα που έκαναν στα φιλτροκούτια απο 20VT).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μεν αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να φέρεις ψυχρό αέρα απο την μάσκα προς το φίλτρο.Μην έχοντας καθόλου ιντερκούλερ το να τραβάς και ζεστό αέρα μηχανοστασίου μάλλον χειρότερα θα είναι. Δεν έχω κοιτάξει άμα μπορεί να γίνει κάποια μοντίφα στο μαμά φιλτροκούτι έτσι ώστε να προσθέταμε έναν δεύτερο πλαστικό σωλήνα είτε απο την μάσκα είτε απο χαμηλά. (ήταν παλιά πατέντα που έκαναν στα φιλτροκούτια απο 20VT).

Φιλέ Overhauled τα polo 1.2 tsi δεν έχουν ιντερκουλερ…???

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μεν αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να φέρεις ψυχρό αέρα απο την μάσκα προς το φίλτρο.Μην έχοντας καθόλου ιντερκούλερ το να τραβάς και ζεστό αέρα μηχανοστασίου μάλλον χειρότερα θα είναι. Δεν έχω κοιτάξει άμα μπορεί να γίνει κάποια μοντίφα στο μαμά φιλτροκούτι έτσι ώστε να προσθέταμε έναν δεύτερο πλαστικό σωλήνα είτε απο την μάσκα είτε απο χαμηλά. (ήταν παλιά πατέντα που έκαναν στα φιλτροκούτια απο 20VT).

μασ και η φιλτροχανη απο μεσα τραβαει αερα σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.