Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Προς το παρόν το δυνατότερο tsi κλειστό μοτέρ είναι το δικό που με 320-325 στο dyno του Μαραβέλια! Για 350 ακόμα δεν έχουμε άποψη αλλά θεωρούμε πως αν βγει με σταθερή πίεση θα είναι σε καλύτερη μοίρα από το δικό μου που δουλεύει 2.3 over 1.65 στις 7000!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω και εγώ απορία!

Αν ρωτάτε εμένα, ένα δυνατό πρώτο στάδιο με 250+ δεν θα ήταν άσχημα να φορά full 70άρα! Να χάσει χαμηλά, δεν χάνει γιατί έχει τον κομπρέσσορα! Ψηλά γεμίζει ούτως ή άλλως και είσαι και ανά πάσα στιγμή έτοιμος είτε για υβρίδιο, είτε για BT, αναλόγως μπάτζετ!

Φαντάστηκε πως ο Κρίτωνας ρύθμισε τις προάλλες ένα 1.8 tsi πρώτο στάδιο στα 270 με 76/70 εξάτμιση!

Δεν χάνεις τόσο εύκολα! ;)

Link to comment
Share on other sites

270 σε 1.8τσι ?πρεπει να ηταν σφυγμενο λογικα γιατι αλλιως δεν βγαινουν τα αλογα αυτα απο αυτο το τουρμπο χωρις σφυξιμο φιλε νικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ο Katana που έπαιζε με 70/63 ρόπιαζε καλύτερα από άλλους στις μεσαίες!

270 σε 1.8τσι ?πρεπει να ηταν σφυγμενο λογικα γιατι αλλιως δεν βγαινουν τα αλογα αυτα απο αυτο το τουρμπο χωρις σφυξιμο φιλε νικο

Με 33 μοίρες αβανς κόφτη βγήκαν!

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ποθ λες δεν γινεται φιλε μου οσες μοιρες και εαν ανεβασει να ξες γιατι πολυ απλα το τουρμπο παλι δεν βοηθαει οταν εχει 0,7 στις 6000 και 0,5 στις 7000 ειναι πολυ δυσκολο εωα απιθανο να βγουν τετοια νουμερα απο ενα τετιο μοτερ χωρις σφυξιμο τρελο και με μοιρες αβανς μονο να ξες

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην τρελαινεστε 63.5 ολη ειναι μια χαρα!αδε μν γινουμε opelακιδες που βαζουν σε 1ο σταδιο κορσα 76.γελαει ο κοσμος.63.5 ολη.τοσο καιρο ετσι την ειχα και πηγαινε μπαλα.

στα πόσα άλογα έπαιζες τότε φίλος;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα μετρισει ποτε!δεν μ'ενδιαφερουν τα νουμερα.και τωρα που μετρησα το εκανα επειδη δεν ειχα επιλογη.με ενδιαφερει να πηγαινει το αμαξι.το υπολογιζα ωστοσο 240 +- 5.

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος ειχε βρει σε ιβιζα(1.4τσι).εβγαιναν σχετικα φθηνα και γλιτωνες βαρος αρκετο.αλλα πολυ hondaικη λυση.μονο σε βαρος οτι γλιτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει οτι η ελαφρομενη τροχαλια παει σε συναρτηση με ελαφρομενο βολαν.

δινει 5-7 hp

Στην παρουσίαση μου έχω και τα λιμκ νομίζω....έχω βάλει και στα δυο αυτοκίνητα μου γκολφ και δίνει ροπή...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ο Katana που έπαιζε με 70/63 ρόπιαζε καλύτερα από άλλους στις μεσαίες!

Iσχύει, αλλά δεν ξέρω αν ήταν και θέμα προγράμματος. Πάντως το σίγουρο είναι ότι έχω πολύ καλές θερμοκρασίες στο πυρόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φορουσα 70/63 και 70/70 πρωτο σταδιο με το full 70 επεφτε πιο ευκολα το πυρομετρο.

Στο stage 2 hybrid turbo φοραω πλεον 76/70 και παλι ριχβει αμεσα θερμ. Πυρομετρου.

Παντα με 100αρη καταλυτη

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να πάει κα λίγο καλύτερα στα ψηλα.......Εγώ με 76-63.5 που πήγα σε 76-70 είδα μια διαφορά και στο πυρόμετρο ακόμα μεγαλύτερη κυρίως στον ρυθμό που πέφτει το πυρόμετρο.....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ο Κρίτωνας προγραμμάτισε πρωτοσταδιάτο 1.4 tsi με 76/70 Oo :S

Το χει βάλει και στο group στο fb!!!

Βάλτε 80άρα λέμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ο Κρίτωνας προγραμμάτισε πρωτοσταδιάτο 1.4 tsi με 76/70 Oo :S

Το χει βάλει και στο group στο fb!!!

Βάλτε 80άρα λέμε! :D

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.378225208922155.91064.119393871471958&type=1

αυτο λες μάλλον το είδα κ γω το πρωι...

έχουμε μπερδευτει...ξεκινησαμε απο 60αρα του Αποστολη κ έχουμε φτάσει.... και τί εχουμε να δουμε ακόμα απο το συγκεκριμενο μοτερ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα καλά σε 2ο στάδιο με τα νέα ελατήρια και forge wg + σκάστρα πας και 265!

Link to comment
Share on other sites

forge wg και σκαστρα γιατι την αλλαζετε?δεν κραταει η μαμα σκαστρα???

Link to comment
Share on other sites

forge wg και σκαστρα γιατι την αλλαζετε?δεν κραταει η μαμα σκαστρα???

Δεν ξέρω αν κρατάει ή όχι! Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως στο δικό μου αμάξι μαμά σκάστρα με σκληρότερα ελατήριο δεν κρατούσε καλά την πίεση!

Έχω πιέσεις 2.2 over 1.65 κόφτη!

Link to comment
Share on other sites

με εχετε μπερδεψει με τις διαμετρους σας.τελικα για 1 σταδιο δεν ειναι καλο το 63.5 ολοκληρο ?

Γιατι μπεδευτηκες το τοπικ ειναι για 270+ αλογα. :) οχι φπε.

Για φπε 70/63,5 ειναι η δικη μου γνωμη γνωριζοντας το υψηλο πυρομετρο οτι βλαπτει τα tsi.

Περασα απο φπε full 63,5 και full 70 η 70αρα ριχνει καλυτερα πυρομετρο και το μοτερ ειναι πιο ξεκουραστο ψηλα και μεσαιες λιγαακι καλυτερο. Με δυναμομετρο παντα.

Στο stage 2(k04) φοραω 76/70 παλι κυριως για το πυρομετρο.αν ημουν decat θα εμενα full 70.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κρατάει ή όχι! Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως στο δικό μου αμάξι μαμά σκάστρα με σκληρότερα ελατήριο δεν κρατούσε καλά την πίεση!

Έχω πιέσεις 2.2 over 1.65 κόφτη!

Ποσες μοιρες δουλευεις στο δρομο περιπου τωρα με 1,65; (100oct χωρις torco)

Υγ. Για την αξια της εργοστασιακης σκαστρας ασ πει τη γνωμη του ο υπερμαχος τησ, που ειναι; :)

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.378225208922155.91064.119393871471958&type=1

αυτο λες μάλλον το είδα κ γω το πρωι...

έχουμε μπερδευτει...ξεκινησαμε απο 60αρα του Αποστολη κ έχουμε φτάσει.... και τί εχουμε να δουμε ακόμα απο το συγκεκριμενο μοτερ!!!!

Σε maha ποσα λες να βγαλει το ιδιο αμαξι;

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια χωρις να εχω τις δυναμομετρησεις στα χερια μου εγινε το εξης παραδοξο .ενα φιλαρακι κατεβηκε αθηνα με γκολφ 5 ιδιο με το δικομου και δυναμομετρησε το ιδιο αυτοκινητο και στο μαχα οχι στον αγγελιδη στον αλλον και του βγαλε 523 καπου εκει και μετα ειχαν παει στον μαραβελια το powerlogic και εβγαλε 504 ...οπου ο μυθος οτι το μαχα ειναι ποιο αυστηρο εφυγε απτο παραθυρο και με κουφανε βεβαια δεν θυμαμαι πως μου τον ειπε αυτον με το αλλο μαχα στην αθηνα αλλα οκ τουλαχιστον υπηρχε μια διαφορα 20 αλογων μαξιμουμ απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο...εχω την εντυπωση οτι στα αυστηρα θα πρεπει να μπει και του μαραβελια πλεον....

Link to comment
Share on other sites

παιδια χωρις να εχω τις δυναμομετρησεις στα χερια μου εγινε το εξης παραδοξο .ενα φιλαρακι κατεβηκε αθηνα με γκολφ 5 ιδιο με το δικομου και δυναμομετρησε το ιδιο αυτοκινητο και στο μαχα οχι στον αγγελιδη στον αλλον και του βγαλε 523 καπου εκει και μετα ειχαν παει στον μαραβελια το powerlogic και εβγαλε 504 ...οπου ο μυθος οτι το μαχα ειναι ποιο αυστηρο εφυγε απτο παραθυρο και με κουφανε βεβαια δεν θυμαμαι πως μου τον ειπε αυτον με το αλλο μαχα στην αθηνα αλλα οκ τουλαχιστον υπηρχε μια διαφορα 20 αλογων μαξιμουμ απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο...εχω την εντυπωση οτι στα αυστηρα θα πρεπει να μπει και του μαραβελια πλεον....

Στον Φωτεινέλη μάλλον θα εννοειες?!

Μια αναλυση που είχε κάνει ο Κρίτωνας για τα δυναμομετρα...χάνεις τη μπάλα κ δε νομιζω να βγαλουμε άκρη,ποιο είναι το πιο αυστηρο-σωστο-καλυτερο,αυτο που μπορουμε να κανουμε εμεις είναι να συγκρινουμε αμαξια στο ίδιο δυναμόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.