Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

χαμος βλεπω! 8) σε γενικες γραμμες εχετε ολοι δικιο. αν μπορουσα να εχω ενα 2λιτρο μπορει και να μν ασχολούμουν με το 14αρι.απο εκει κ περα αυτο ειχα αυτο σκάλισα(μιας και φοιτητης). οσο αναφορα το κοστος της μετατροπης ηταν οντως πολυ χαμηλο εως και μπακαλικο. το θεμα δεν ηταν ομως να γινει ενα προτζεκτ με 2-3000ευρο.το θεμα ηταν να κρατηθει το κοστος χαμηλα ετσι ωστε να ειναι προσβασιμη λυση για ολους. οπως ενα υβριδιο. αλλιως ξεραμε και εμεις τι χρειαζοταν. και ακομα αυτο παλευουμε. να μην ξεφυγει το κοστος. στο αμαξι δεν εχει αλλαχτει τιποτα μιας και γιορτες τωρα. θελω να δω 2-3 πραγματακια ακομα και μετα δημοσια θα τοποθετηθω για το προτζεκτ.προς το παρον το αμαξι ειναι απλα απογοητευτικο...

υ.γ.1 νικο αν επερνες ibiza cupra-fr η polo gti θα αλλαζες γνωμη για τα fiat. γτ δεν νοειται να αλλαζεις μοτερ σε καινουργιο αμαξι. και φιλος εχει αλλαξει 2.

υ.γ.2 χρονια πολλα καλη χρονια και πανω απο ολα υγεια.

Link to comment
Share on other sites

χαμος βλεπω! 8) σε γενικες γραμμες εχετε ολοι δικιο. αν μπορουσα να εχω ενα 2λιτρο μπορει και να μν ασχολούμουν με το 14αρι.απο εκει κ περα αυτο ειχα αυτο σκάλισα(μιας και φοιτητης). οσο αναφορα το κοστος της μετατροπης ηταν οντως πολυ χαμηλο εως και μπακαλικο. το θεμα δεν ηταν ομως να γινει ενα προτζεκτ με 2-3000ευρο.το θεμα ηταν να κρατηθει το κοστος χαμηλα ετσι ωστε να ειναι προσβασιμη λυση για ολους. οπως ενα υβριδιο. αλλιως ξεραμε και εμεις τι χρειαζοταν. και ακομα αυτο παλευουμε. να μην ξεφυγει το κοστος. στο αμαξι δεν εχει αλλαχτει τιποτα μιας και γιορτες τωρα. θελω να δω 2-3 πραγματακια ακομα και μετα δημοσια θα τοποθετηθω για το προτζεκτ.προς το παρον το αμαξι ειναι απλα απογοητευτικο...

υ.γ.1 νικο αν επερνες ibiza cupra-fr η polo gti θα αλλαζες γνωμη για τα fiat. γτ δεν νοειται να αλλαζεις μοτερ σε καινουργιο αμαξι. και φιλος εχει αλλαξει 2.

υ.γ.2 χρονια πολλα καλη χρονια και πανω απο ολα υγεια.

Μπραβο Θεμη που εχεις τα Αρχ....ια να τα πεις οπως ειναι τα πραγματα.

Αλλα και για το κουραγιο σου να βαλεις το αμαξι σου σαν σταδιο εξελιξης(για να μην πω πειραμα και γινει χαμος παλι) εν ετη 2013 ωστε καποιοι απο πανω να κανουν τους μαγκες.

Αλλα ολοι αυτοι κανενας δεν παει το δικο του αμαξι να το φτιαξει περιμενουν τους αλλους απλως για να κανουν επικρισεις και ειρωνικα σχολια.

Διοτι ολοι θελουν αυτο που λεω και θελω και εγω τεσταρισμενα πραγματα στο χρονο και κατα καποιο τροπο εγγυημενα.

Το τοπικ δυναμομετρησεις το ανοιξα εγω πριν ενα μηνα.

Βαλτε ολοι τις δυναμομετρησεις σας να κατσω να φτιαξω το excel να τα εχετε ολα μαζεμενα.

Αλλα και εκει φταιει η μερα,η ωρα,ο αερας,το δυναμομετρο,η τιμη του δυναμομετρου.

Παμε ολοι μαζι να κανουμε δυναμομετρηση δυο μερες δεν εχετε 30-40 ευρω για το αμαξι σας? Εγω αν και εχω κανει ξαναπαω για παρεα.

Παντα στο Ελληνα κατι φταιει εκτος απο εμας.

Ολες οι ψηφοφοριες που πηγαν για το καλυτερο κιτ αερα,καλυτερο προγραμμα,σπασμενη τουρμπινα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Ρε παιδια λετε γιατι δεν βγαζει η apr/revo, stage 3 για 1,4 Tsi, παιρνει ο γερμανος 1,4 tsi για να το βελτιωσει?? παιρνει ο αγγλος tsi 1,4 για να το βελτιωσει?? πανε κατευθειαν στα 2λιτρα και στα 3,2, αμα γκουκλαρετε δεν υπαρχει τιποτα στο εξωτερικο για τον 1,4 tsi, γιατι να επενδυσει μια επωνυμη εταιρια σε εναν μικρο κηνητηρα που δεν τον βελτιωνει κανενας παρα μονο στην Ελλαδα???

Αν λεω μα@@@ες, δεκτο, αλλα μια φορα ηθελα να ψαξω κατι για 1,4 tsi στα ξενα φορουμ, και δεν υπαρχει τιποτα!

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα. Πολύ καλό ειδικά για μαμά τουρμπίνα.

Την τουρμπίνα γιατί την επισκεύασες? Είχε τζόγους? Στα πόσα χιλιόμετρα έγινε η επισκευή?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να διαγραφουν,όλα τα ασχετα ποστ,μαζι και τα δικα μου,είναι κριμα να χαλαμε το θεμα!

(Οσο αναφορα το θεμα fiat, ειχα fiat punto gt και abarth πριν ακριβως μια 10ετια, το αγαπαω το συγκεκριμενο αμαξι,αλλα μακρια και αγαπημενοι!!! Εχω πραγματικα χασει το μετρημα με το ποσες φορες εχω μεινει στο δρομο,και με μαζεψε ο γερανος! Ναι οι καιροι εχουν αλλαξει αλλα εγω και 30χρονια εγγυηση να μου εδινε ο Ιταλος δε θα ξαναγοραζα ΠΟΤΕ fiat!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λετε γιατι δεν βγαζει η apr/revo, stage 3 για 1,4 Tsi, παιρνει ο γερμανος 1,4 tsi για να το βελτιωσει?? παιρνει ο αγγλος tsi 1,4 για να το βελτιωσει?? πανε κατευθειαν στα 2λιτρα και στα 3,2, αμα γκουκλαρετε δεν υπαρχει τιποτα στο εξωτερικο για τον 1,4 tsi, γιατι να επενδυσει μια επωνυμη εταιρια σε εναν μικρο κηνητηρα που δεν τον βελτιωνει κανενας παρα μονο στην Ελλαδα???

Αν λεω μα@@@ες, δεκτο, αλλα μια φορα ηθελα να ψαξω κατι για 1,4 tsi στα ξενα φορουμ, και δεν υπαρχει τιποτα!

Δημοσιεύθηκε Εχτές, 23:22:50

Αυτο που θέλει να πει ο Πάτροκλος πέραν της εγγυησης που δεν δίνουν οι μεγάλες εταιριες Revo,APR,Unitronic, μπλα μπλα είναι οτι η εξέλιξη χωρίς το ρίσκο του Midkin και του κάθε Midkin θα ήταν ενα απλό ΦΠΕ τα 1.4 tsi .

Επίσης σχετικά με τις μεγάλες εταιρίες στο εξωτερικό υπάρχουν Stage 3 1.4 TSI αλλα ειναι αυτοκίνητα δοκιμών οχι των εταιριών αλλα πελατών .

Εγω ξερω 2 1.4 TSI Stage 3 απο Αγγλία της Revo kαι της APR με τουρμπίνες της Loba .

Άμα έχεις λεφτά για κορυφαία περιφεριακά και ζητήσεις από την REVO GR ή την κάθε Revo GR να δοκιμάσετε stage 3 για να βοηθήσεις στην Εξέλιξη της μεγάλης Revo για τα 1.4 tsi πιστευω οτι κάτι θα γινει .

Γιατί για να υπάρχουν στο εξωτερικό Stage 3 απο μεγαλη εταιρία ή οντως ετοιμάζουν stage3 ή οι τύποι ήθελαν πολλά και ζήτησαν κατα παραγγελια stage 3 και τα έσκασαν χοντρα

Το 1.4 tsi Πουλάει και στο εξωτερικο, οχι τοσο Γερμανία αλλά Αγγλία και Ιταλία πουλάει και ειδικά το 1.4 tsi με τα 180 . Οπως βλέπεις και πιο πάνω που εγραψα χθες υπάρχει και stage 3 από APR και απο Revo

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με το δυναμόμετρο του Μαραβέλια απλά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Μόνο μια λέξη υπάρχει. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ !

Απο τις 5.000 μέχρι τις 6.600 έχει τραπέζι 260 άλογα , όταν του Νίκου υβρίδιο είχε πάλι απο τις 5.000 στροφές 260 ! (εποχές 270 τότε ;) ) http://img8.imageshack.us/img8/8497/tsimr.jpg

Ακόμα περισσότερο ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ είναι η ροπή σε αυτό το δυναμόμετρο που ξεπερνάει κάθε φανταστία.

40 κιλά ροπή ;;;

Εποχές Νίκου στα 300Hp την ίδια μέρα το μέτρησε, http://img819.imageshack.us/img819/4089/golf6tsihybrid.jpg 46 κιλά Μαραβέλια , http://img828.imageshack.us/img828/8288/golf6tsihydrid2.jpg 39Maha Αγγελίδη.

Και φυσικά η διαφορά στην ροπή είναι εμφανές και στην υποδύναμη σε όλο το φάσμα.

Πάμε τώρα και σε φίλου αμάξι που έχουμε τα ίδια αυτοκίνητα,

Το δικό του έβγαλε http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/336231_10150478194905446_2035722682_o.jpg και το δικό μου http://postimage.org/image/gzh00g8mr/.

Στις μεσαίες έχουμε μια διαφορά 70 άλογα ! Παρ όλα αυτά ρίχνω 1 αμάξι ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μην μπερδεύεσαι! Καιρό πριν είχα αναφέρει (βαριέμαι να ψάχνω-ξεθάβω το ποστ) πως σκεφτόμουν να βάλω πάνω στο αμάξι μοτέρ από scirocco R και είχα πάρει τηλ τον Κρίτωνα! Τότε είχα βγάλει 300hp με μπρος-πίσω φτερωτή με τόρκο...

Ο Κρίτωνας τότε ψαχνώταν πάνω σε ένα τρόπο προγραμματισμού που θα του επέτρεπε να δουλεύει το αμάξι ψηλά (ακόμα και 7500 rmp) χωρίς missfires. Μου λέει λοιπόν στο τηλ: "Νικόλα τον tsi δεν θα τον ψιρίσεις άλλο;" Και του απαντώ με ενθουσιασμό: "γιατί βρήκες κάτι;" "Κάτι βρήκα..." μου κάνει!

Από κει λοιπόν που με 1.4 στις 6800 άρχιζαν τα missfires, μου περνάει file που το αμάξι σήκωσε περίπου 1.5@6800 και στρόφαρε 7600+ χωρίς ύχνος missfire οπότε και το ανεβάσαμε dyno κάνοντας finetuning με τα γνωστά αποτελέσματα (320hp! Με γεμάτες καμπύλες και στροφάρησμα 7100)!

Είχα πει και τότε πως με τη νέα αυτή τεχνογνωσία είχα την πεποίθηση πως θα μπορούσαν να δυναμώσουν πολύ και τα πρώτα στάδια! Και να που έγινε!!!

Εγώ το περίμενα πάντως και το αμάξι του methana ενδεχομένως να μπορεί να κρατήσει την ίδια δύναμη και μέχρι τις 7200!

Τέλος, επίσης είχα αναφέρει πως τα 300hp στον Μαραβέλια ήταν με μπόλικο τόρκο ενώ στον Αγγελίδη μου είχε τελειώσει το καύσιμο και ξανά έβαλα μπόλικη 100άρα!

Φάνηκε και από τις μετρήσεις πως το αμάξι στο Μαραβέλια είχε αν θυμάμαι καλά 14-15 μοίρες αβανς ενώ στον Αγγελιδη μόλις 12!

Όσο για τη ροπή είναι διαφορετικός τρόπος υπολογισμού! Στο δρόμο τουλάχιστον η καμπύλη (αν όχι και τα νούμερα) ροπής του Μαραβέλια φαίνεται να ανταποκρίνεται πολύ περισσότερο στην πραγματικότητα! Αν δλδ ξεκινήσω το αμάξι από 2000 στροφές με το που φτάσει στις 4000 (μέγιστο ροπής θα σπινιάρει) ενώ αν το ξεκινήσω από 4500 όχι! Αυτό γιατί στις 4000 το αμάξι αποκτά ΑΠΟΤΟΜΑ ροπή και όχι όσο ομαλά θέλει το μάχα να δείχνει!!!

Κρίτωνα;;;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

χαχαχχα γελαω καλυτερα ζητα το στελιο!σημερα παντως πηγα κοπιες με ενα απτα καλα του gt ιnovvation μη πω και απτα καλυτερα και το ειχαν για ποιο δυνατο απτο δικο μου και ειμασταμ κοπιες,(περισσοτερα στις κοντρες)

γνωριστηκα και με το προγραμματιστη τους και ηταν μεσα το δικο μου στη κοντρα πανω να δει την πιεση....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μην μπερδεύεσαι! Καιρό πριν είχα αναφέρει (βαριέμαι να ψάχνω-ξεθάβω το ποστ) πως σκεφτόμουν να βάλω πάνω στο αμάξι μοτέρ από scirocco R και είχα πάρει τηλ τον Κρίτωνα! Τότε είχα βγάλει 300hp με μπρος-πίσω φτερωτή με τόρκο...

Ο Κρίτωνας τότε ψαχνώταν πάνω σε ένα τρόπο προγραμματισμού που θα του επέτρεπε να δουλεύει το αμάξι ψηλά (ακόμα και 7500 rmp) χωρίς missfires. Μου λέει λοιπόν στο τηλ: "Νικόλα τον tsi δεν θα τον ψιρίσεις άλλο;" Και του απαντώ με ενθουσιασμό: "γιατί βρήκες κάτι;" "Κάτι βρήκα..." μου κάνει!

Από κει λοιπόν που με 1.4 στις 6800 άρχιζαν τα missfires, μου περνάει file που το αμάξι σήκωσε περίπου 1.5@6800 και στρόφαρε 7600+ χωρίς ύχνος missfire οπότε και το ανεβάσαμε dyno κάνοντας finetuning με τα γνωστά αποτελέσματα (320hp! Με γεμάτες καμπύλες και στροφάρησμα 7100)!

Είχα πει και τότε πως με τη νέα αυτή τεχνογνωσία είχα την πεποίθηση πως θα μπορούσαν να δυναμώσουν πολύ και τα πρώτα στάδια! Και να που έγινε!!!

Εγώ το περίμενα πάντως και το αμάξι του methana ενδεχομένως να μπορεί να κρατήσει την ίδια δύναμη και μέχρι τις 7200!

Τέλος, επίσης είχα αναφέρει πως τα 300hp στον Μαραβέλια ήταν με μπόλικο τόρκο ενώ στον Αγγελίδη μου είχε τελειώσει το καύσιμο και ξανά έβαλα μπόλικη 100άρα!

Φάνηκε και από τις μετρήσεις πως το αμάξι στο Μαραβέλια είχε αν θυμάμαι καλά 14-15 μοίρες αβανς ενώ στον Αγγελιδη μόλις 12!

Παιδια , εχοντας χρησιμοποιησει σχεδον ολα τα δυναμομετρα το μονο που εχω να πω ειναι ενα :

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΑΡΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ !*

Δυστυχως απαιτουνται ειδικοτερες γνωσεις που δεν ειναι ευκολο να κατανοηθουν απο το μεσο ατομο .

Ο κινητηρας ειναι λογικο να εχει μικροτερη ισχυ σε ενα ΜΑΗΑ , με τον τροπο που ειναι καλιμπραρισμενα στην Ελλαδα , γιατι εχει περισσοτερο φορτιο .

Αυτο σημαινει οτι ζοριζεται περισσοτερη ωρα , αρα τα θερμικα φορτια α) επιβαρυνουν το χωρο καυσης ( = μικρο αβανς ) και β) ο εισερχομενος αερας εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια ( = αραιοτερος + μεγαλυτερη πιθανοτητα προαναφλεξης ) . Το δευτερο συνυπολογιζεται με ΟΒD - αν υπαρχει - στη διορθωμενη ισχυ , το πρωτο ομως οχι ! Αυτο παιζει αρνητικο ρολο οσο ανεβαινει η ειδικη ισχυς του κινητηρα . Πχ σε ατμοσφαιρικο μοτερ η διαφορα ειναι μικρη , σε νορμαλ υπερτροφοδοτουμενο πιο μεγαλη , σε πιεσμενο υπερτροφοδοτουμενο πολυ μεγαλη .

Και στο Μαραβελια , με την ιδια λογικη , μπορεις να βαλεις τη μετρηση να τελειωνει σε 2 λεπτα ( φορτιο = ρυμθος ανοδου σαλ : 50rpm/sec2) που θα βγαλει 50 αλογα κατω . Δεν σημαινει οτι ξαφνικα χαλασε το μηχανημα ,οτι ισχυ ερθει στα ραουλα θα την γραψει και στην οθονη , αλλα το "ψησιμο" του μοτερ προκαλει να μην εχει οντως ο κινητηρας την ιδια ισχυ πια , αφου λειτουργει με αλλες παραμετρους , αλλ0 αβανς , ΙΑΤ ή AFR ! Προσωπικα , οχ αυτο το θεωρω ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΗΣΗ ( και επικινδυνη ) , οχι αυστηρη .

Καποιες φορες ειχα παει στο rototest , που εχει ευκολη αλλαγη φορτιου , και ειδικα σε αυτοκινητα μεγαλης ισχυος ( 200+ΗΡ/lt ) οι διαφορες απο steady mode σε 300rpm/sec2 ηταν περιπου 10-12% σε ισχυ στον κοφτη !!! Στο ιδιο μηχανημα , την ιδια στιγμη με διαφορα δευτερολεπτων .

Επισης , σε stedy mode ( η μετρηση ξεκιναγε απο τις πχ 6400σαλ οπου βγαινει η τελικη δυναμη και το διαγραμμα ηταν ισχυς - χρονος , σε σταθερες σαλ ) , ο κινητηρας μεσα σε 30sec απο την εναρξη μετρησης ο κινητηρας εχανε 13-14% της ισχυος !

Για το λογο αυτο , το καθε μηχανημα εχει την εννοια της συγκρισης , δηλαδη τι εκανε πριν και τι κανει μετα , αφου κανενα δεν μετραει την ισχυ στο στροφαλο , αλλα στους τροχους και την αναγει με υπολογισμο στο στροφαλο .

Απολυτες τιμες μπορουμε να δουμε ΜΟΝΟ σε δυναμομετρα παγκου , που και παλι το νουμερο καθοριζεται και απο τις συνθηκες μετρησης ( εξωτερικη θερμοκρασια , βαρομετρικο , κλπ ) και λειτουργιας ( ΙΑΤ , αβανς , μιγμα , κλπ ) .

------------------------

* Εννοειται οτι δεν υπαρχει σκοπιμη αλλοιωση αποτελεσματος απο τον χειριστη με λαθος βαρομετρικα κλπ .

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικότατος, σαφής και αναλυτικός για τους κατέχοντες και όσους νιώθουν.

σωστός ο πάικτης golf-agu.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχα γελαω καλυτερα ζητα το στελιο!σημερα παντως πηγα κοπιες με ενα απτα καλα του gt ιnovvation μη πω και απτα καλυτερα και το ειχαν για ποιο δυνατο απτο δικο μου και ειμασταμ κοπιες,(περισσοτερα στις κοντρες)

γνωριστηκα και με το προγραμματιστη τους και ηταν μεσα το δικο μου στη κοντρα πανω να δει την πιεση....

Αυτό που κολλάει με το Τοπικ?

Παιδια , εχοντας χρησιμοποιησει σχεδον ολα τα δυναμομετρα το μονο που εχω να πω ειναι ενα :

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΑΡΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ !*

Δυστυχως απαιτουνται ειδικοτερες γνωσεις που δεν ειναι ευκολο να κατανοηθουν απο το μεσο ατομο .

Ο κινητηρας ειναι λογικο να εχει μικροτερη ισχυ σε ενα ΜΑΗΑ , με τον τροπο που ειναι καλιμπραρισμενα στην Ελλαδα , γιατι εχει περισσοτερο φορτιο .

Αυτο σημαινει οτι ζοριζεται περισσοτερη ωρα , αρα τα θερμικα φορτια α) επιβαρυνουν το χωρο καυσης ( = μικρο αβανς ) και β) ο εισερχομενος αερας εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια ( = αραιοτερος + μεγαλυτερη πιθανοτητα προαναφλεξης ) . Το δευτερο συνυπολογιζεται με ΟΒD - αν υπαρχει - στη διορθωμενη ισχυ , το πρωτο ομως οχι ! Αυτο παιζει αρνητικο ρολο οσο ανεβαινει η ειδικη ισχυς του κινητηρα . Πχ σε ατμοσφαιρικο μοτερ η διαφορα ειναι μικρη , σε νορμαλ υπερτροφοδοτουμενο πιο μεγαλη , σε πιεσμενο υπερτροφοδοτουμενο πολυ μεγαλη .

Και στο Μαραβελια , με την ιδια λογικη , μπορεις να βαλεις τη μετρηση να τελειωνει σε 2 λεπτα ( φορτιο = ρυμθος ανοδου σαλ : 50rpm/sec2) που θα βγαλει 50 αλογα κατω . Δεν σημαινει οτι ξαφνικα χαλασε το μηχανημα ,οτι ισχυ ερθει στα ραουλα θα την γραψει και στην οθονη , αλλα το "ψησιμο" του μοτερ προκαλει να μην εχει οντως ο κινητηρας την ιδια ισχυ πια , αφου λειτουργει με αλλες παραμετρους , αλλ0 αβανς , ΙΑΤ ή AFR ! Προσωπικα , οχ αυτο το θεωρω ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΗΣΗ ( και επικινδυνη ) , οχι αυστηρη .

Καποιες φορες ειχα παει στο rototest , που εχει ευκολη αλλαγη φορτιου , και ειδικα σε αυτοκινητα μεγαλης ισχυος ( 200+ΗΡ/lt ) οι διαφορες απο steady mode σε 300rpm/sec2 ηταν περιπου 10-12% σε ισχυ στον κοφτη !!! Στο ιδιο μηχανημα , την ιδια στιγμη με διαφορα δευτερολεπτων .

Επισης , σε stedy mode ( η μετρηση ξεκιναγε απο τις πχ 6400σαλ οπου βγαινει η τελικη δυναμη και το διαγραμμα ηταν ισχυς - χρονος , σε σταθερες σαλ ) , ο κινητηρας μεσα σε 30sec απο την εναρξη μετρησης ο κινητηρας εχανε 13-14% της ισχυος !

Για το λογο αυτο , το καθε μηχανημα εχει την εννοια της συγκρισης , δηλαδη τι εκανε πριν και τι κανει μετα , αφου κανενα δεν μετραει την ισχυ στο στροφαλο , αλλα στους τροχους και την αναγει με υπολογισμο στο στροφαλο .

Απολυτες τιμες μπορουμε να δουμε ΜΟΝΟ σε δυναμομετρα παγκου , που και παλι το νουμερο καθοριζεται και απο τις συνθηκες μετρησης ( εξωτερικη θερμοκρασια , βαρομετρικο , κλπ ) και λειτουργιας ( ΙΑΤ , αβανς , μιγμα , κλπ ) .

------------------------

* Εννοειται οτι δεν υπαρχει σκοπιμη αλλοιωση αποτελεσματος απο τον χειριστη με λαθος βαρομετρικα κλπ .

Κρίτωνα προφανώς το δυναμόμετρο είναι εργαλείο και έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται.

Οι αντιπαραθέσεις και οι αμφισβητήσεις δημιουργούνται όταν μια μαμά τουρμπίνα σκασμένη μέχρι τώρα έδινε 235-240άλογα σε CAVD Kλπ ξαφνικά δίνει 20+ άλογα

Εκτός αυτού στο Vwclub και στο Scirocco Club συνήθως το μέτρο είναι το δυναμόμετρο maha,ώστε καθένας να βλέπει πάνω κάτω τι να περιμένει από το αμάξι του αναλόγως σταδίου και προγράμματος

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να κάνεις σύγκριση στο ίδιο δυναμόμετρο (του Μαραβέλια)...

Είπα και πιο πάνω πως οι εποχές αλλάζουν και ο προγραμματισμός εξελίσσεται!

Το 2011 στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο έβγαλα με υβρίδιο (μόνο μπροστά φτερωτή) 270hp με το ζόρι μετά από 6-7 file! Σήμερα, στο ίδιο dyno υβρίδιο με μόνο μπροστά φτερωτή βγάζει και 285!!!

Αυτό αντίστοιχο συνέβη και στα πρωτοσταδιάτα!

Αντίστοιχα το 2009 με υβρίδιο έβγαζες 240 ενώ τώρα είσαι τουλάχιστον 30 άλογα πάνω...

Οι εποχές αλλάζουν :)

Link to comment
Share on other sites

H μονη συγκριση ειναι ολοι μαζι την ιδια μερα στο ιδιο δυναμομετρο με τις ιδιες συνθηκες και χωρις να ξερει κανεις τι προγραμμα εχεις μονο στο τελος.

Διοτι οπως Mikdin ειχες μαγειρεψει τα αλογα για να μην φαινονται προς τα κατω το ιδιο μπορει να γινει προς τα πανω.

Παμε ολοι σε ενα ανεξαρτητο δυναμομετρο να συγκρινουμε διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν "μαγιρεψε" ο midkin τα νούμερα αλλα άλλος...

Αν είμαι λάθος ας το διατυπώσει ο midkin!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Δημοσιεύθηκε Εχτές, 23:22:50

Αυτο που θέλει να πει ο Πάτροκλος πέραν της εγγυησης που δεν δίνουν οι μεγάλες εταιριες Revo,APR,Unitronic, μπλα μπλα είναι οτι η εξέλιξη χωρίς το ρίσκο του Midkin και του κάθε Midkin θα ήταν ενα απλό ΦΠΕ τα 1.4 tsi .

Επίσης σχετικά με τις μεγάλες εταιρίες στο εξωτερικό υπάρχουν Stage 3 1.4 TSI αλλα ειναι αυτοκίνητα δοκιμών οχι των εταιριών αλλα πελατών .

Εγω ξερω 2 1.4 TSI Stage 3 απο Αγγλία της Revo kαι της APR με τουρμπίνες της Loba .

Άμα έχεις λεφτά για κορυφαία περιφεριακά και ζητήσεις από την REVO GR ή την κάθε Revo GR να δοκιμάσετε stage 3 για να βοηθήσεις στην Εξέλιξη της μεγάλης Revo για τα 1.4 tsi πιστευω οτι κάτι θα γινει .

Γιατί για να υπάρχουν στο εξωτερικό Stage 3 απο μεγαλη εταιρία ή οντως ετοιμάζουν stage3 ή οι τύποι ήθελαν πολλά και ζήτησαν κατα παραγγελια stage 3 και τα έσκασαν χοντρα

Το 1.4 tsi Πουλάει και στο εξωτερικο, οχι τοσο Γερμανία αλλά Αγγλία και Ιταλία πουλάει και ειδικά το 1.4 tsi με τα 180 . Οπως βλέπεις και πιο πάνω που εγραψα χθες υπάρχει και stage 3 από APR και απο Revo

δεν ειπα οτι δεν πουλαει, ειπα οτι ο γερμανος και ο αγγλος πχ, αν θελει να βγαλει αλογα δεν θα πειραματιστει με ενα 1400, θα παει σε 2λιτρο ή σε ντιζελ οπως κανουν οι αγγλοι, αρα αφου υπαρχει stage 3 τι δεν υπαρχει για bigtourbo προγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα προφανώς το δυναμόμετρο είναι εργαλείο και έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται.

Οι αντιπαραθέσεις και οι αμφισβητήσεις δημιουργούνται όταν μια μαμά τουρμπίνα σκασμένη μέχρι τώρα έδινε 235-240άλογα σε CAVD Kλπ ξαφνικά δίνει 20+ άλογα

Εκτός αυτού στο Vwclub και στο Scirocco Club συνήθως το μέτρο είναι το δυναμόμετρο maha,ώστε καθένας να βλέπει πάνω κάτω τι να περιμένει από το αμάξι του αναλόγως σταδίου και προγράμματος

To turbo ξεπερναει τα 250ΗΡ και σε ΜΑΗΑ . Στην ομαδικη δυναμομετρηση του Sciroccoclub , o Σαραντης ειχε βγαλει 252ΗΡ μετρημενη στο ΜΑΗΑ LPS3000 του Αγγελιδη , με σωστο - λογικο - φορτιο και συνδεδεμενη ΟΒD . Δυστυχως , το dyno αυτο πλεον δεν υπαρχει .

Nικο , σημασια δεν εχει το ΜΑΗΑ , που ειναι ενα αξιοπιστο μηνανημα , αλλα ο τροπος μετρησης , που ειναι θεμα χειριστη και εξοπλισμου - καλιμπραρισματος δυναμομετρου .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν "μαγιρεψε" ο midkin τα νούμερα αλλα άλλος...

Αν είμαι λάθος ας το διατυπώσει ο midkin!

Άλλος τα είχε μαγυρέψει, όχι εγώ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κόφτης στα 215χμ? Ετσι ήταν απο την μάνα του ή εσυ το ζήτησες?

124 Τα λάδια??Περιεργο ... εγω το ανώτερο που εχω δει ειναι 117 ανάβαση σε βουνό με εξωτερική 30 C . Μπορεί βέβαια να είσαι κάφτης .

Πάντως αυτό που παρατηρώ και τον χειμώνα αν το πιέσεις πάλι ανεβαζει μεγάλη θερμοκρασία στα λάδια ακόμα και με 10 εξωτερική τους 100 βαθμούς του φτάνω άνετα απλά τον χειμώνα πέφτει πιο γρήγορα !

Ψάξου για ψυγείο λαδιού , βγάζεις το μαμα(αν βγαίνει) και βάζεις σε άλλο σημείο άλλο που να το χτυπάει μπόλικος αέρας , δεν ξερω τι παίζει με την πίεση του λαδιου μετά μήπως θα ειναι χαμηλή

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ε οχι και καυτης :)

Αλλα οταν γινεται δοκιμη τα δοκιμαζεις ολα τερμα οσο παει για να δεις τα ορια του αυτοκινητου

Αυτα εγιναν για περιπου 20χλμ. σκληρης χρησης

Σε ανηφορα με κανονικη οδηγηση δεν βλεπεις αυτα τα νουμερα

Κριτωνα ετοιμασου να βγαλουμε τον κοφτη χλμ :cool:

Castrol 5-30 Edge FST pr_01_9_max.jpg

Για ποιό λόγο έχεις κόφτη χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.