Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Παναγιώτη η μετατροπή της τουρμπινας είναι στα ~650€ οπότε δεν το λες και εκτινάσσεται.

Δλδ κάποιος δίνει την Κ03 του,αν δεν θέλει να αγοράσει μια και να φυλάξει την δική του,την μετατρεπει και έπειτα αλλάζει dp wg & σκαστρα και προγραμματίζει.

Α και ic S3 που οι πιο πολλοί το έχουν ήδη...

Οι κάτοχοι golf 5 αναγκαστικά μετατροπή στην αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οφ τοπικ...απλα όλοι ξέρουμε οτι τ προγράμματα στρεσαρουν το μοτερ θέλω ν ξέρω με υβριδικη πόσο περισσότερο στρεσαρετε απο ένα stage 2...πάντως το μεγάλο μ πρόβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει σίγουρη λύση για αντλία στο mk5!

Οσο για τον έλληνα τουρμπινα ο τιμή εκτινάσσεται αν πούμε πως παίρνω 1 καινούργια τουρμπινα ν τ πάω .

συμφωνω απολυτα!και για μενα μεγαλυτερο προβλημα ειναι η τρομπα!!! και λιγοτερο η τουρμπινα

συμφωνω απολυτα!και για μενα μεγαλυτερο προβλημα ειναι η τρομπα!!! και λιγοτερο η τουρμπινα

 

 

nikdev το θεμα ''τρομπα'' κολαει στο υπάρχον θέμα,γιατι πρεπει αναγκαστηκατο να βαλεις τρομπα για να πας στο υβρίδιο και στα 270!

οσο για το οτι η κινηση στο φορουμ επεσε το θεωρω λογικο.εδω οχι απλα δεν ξερουμε αν θα εχουμε δουλεια! δεν ξερουμε αν θα εχουμε κ να φαμε!!! τα πραγματα στη κοινωνια είναι τραγικά...οποτε το θεμα βελτίωση ειναι δευτερευον, δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι προβλημα, ευτυχως ομως υπαρχει λυση. Ειναι γνωστη.

Εχω συμβιβαστει λεγοντας στον εαυτο μου αν συμβει κατι θα παρω αλλη τρομπα με kmd παλι.

Η χρηση που κανω ειναι πολυ προσεκτικηβκαι ηπια με συχνο ελεγχο της αντλιας με vagcom.

Μπορει να βρεθει κι αλλη λυση. Μπορει και οχι. Γνωριζοντας ομως τι μπορει να παθει προχωρησα. Εχω πληρη επιγνωση του τι μπορει να παθει το μοτερ. Γι αυτο εχω 265/37 και οχι 290/39. Γι αυτο το συντηρω τακτικα και παω σαν γερος καθημερινα τωρα στα 36αρια που εχει εξω.

Ολα ρισκα ειναι.. Και γι αυτο εχω γραψει στο τοπικ οτι δεν ειναι για ολους.

Αν παθει κατι η τρομπα περισσοτερο σκεφτομαι το μοτερ οχι την ιδια.

Μπορει να διαφωνει καποιος αλλα οταν πας σε τοσο εξελιγμενο σταδιο πρεπει να λαμβανεις υποψη ολες τις παραμετρους.

nikdev το θεμα ''τρομπα'' κολαει στο υπάρχον θέμα,γιατι πρεπει αναγκαστηκατο να βαλεις τρομπα για να πας στο υβρίδιο και στα 270!

οσο για το οτι η κινηση στο φορουμ επεσε το θεωρω λογικο.εδω οχι απλα δεν ξερουμε αν θα εχουμε δουλεια! δεν ξερουμε αν θα εχουμε κ να φαμε!!! τα πραγματα στη κοινωνια είναι τραγικά...οποτε το θεμα βελτίωση ειναι δευτερευον, δυστυχως!

 

Προσπαθω οπως ο αλεξησ για τα 122, κι ο θεμης κι ο νικος η εγω για τα 140/160/170 tsi να βοηθησουμε καποιους αν θελουν, να προχωρησουν στο 2 σταδιο το αμαξι τους.

Περιμενω νεα απο τον θεμη .. Να δουμε τα ορια:)

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Θα ειχα προχωρησει σε αλλο τουρμπο για ακομα λιγα αλογακια με ασφαλεια αλλα λογω ενος μικροτραυατισμου στο χερι το ανεβαλα. Στοχος ηταν τα 280 αλογα με ασφαλεια και καθημερινη χρηση χωρις φοβο οπως τωρα.

Το πλανο πηρε αναβολη και απο σεπτεβρη βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατι με ενδιαφέρει η δικιά σου γνώμη ,μπορείς το υβριδικό τουρμπο να το δουλεψέις με τις πιέσεις που χρησιμοποιείς στην μαμα τουρμπινα με πρόγραμμα; -

 

δηλαδή αν εγώ κρατήσω το πρόγραμμα που έχω (ρεβο) και του πετάξω πάνω ένα υβρίδιο τι θα γίνει ; εννοώ θα αυξηθεί η ιπποδύναμη ή θα μείνει στα ίδια ;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατι με ενδιαφέρει η δικιά σου γνώμη ,μπορείς το υβριδικό τουρμπο να το δουλεψέις με τις πιέσεις που χρησιμοποιείς στην μαμα τουρμπινα με πρόγραμμα; -

δηλαδή αν εγώ κρατήσω το πρόγραμμα που έχω (ρεβο) και του πετάξω πάνω ένα υβρίδιο τι θα γίνει ; εννοώ θα αυξηθεί η ιπποδύναμη ή θα μείνει στα ίδια ;

Δημητρη δεν θα δεις τα αναμενομενα

Η τουρμπινα εχει μεγαλυτερη παροχη πλεον, θελει περισσοτερο καυσιμο για την ιδια πιεση χοντρικα.

Επισης δουλευετΑι σε υψηλοτερες πιεσεισ-ρυθμισεις απο τη μαμα γι αυτο και η δυναμη ( πολυ χοντρικα)

Την ειχα ετσι λιγο καιρο οπως λες αλλα δεν πηγαινε μια :) σε σχεση με τωρα. Εχω δε την εντυπωση πηγαινε χειροτερα. Αρα μενεις με τη μαμα, αντε και wg μια χαρα ειναι!

Ειχα πυρομετρο και afr οποτε δεν ρισκαρα.

Δεν πατησα ομως ποτε τερμα γκαζι η ζορια μεχρι να περασω προγραμμα. Ειναι ρισκο μεγαλο απο κοψιματα, safe mode εως στεγνωμα και σπασιμο. Καταληγοντας καντο εαν μετα πας σε custom προγραμμα και εχεις υπομονη και συνεση. Αλλιως φπε και το λιωνεις ολη μερα. Και ειναι και δυνατο το δικο σου αποτι θυμαμαι...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση :

εαν σε βαλω μονο αντλια βενζινης σε αυτοκινητο με μαμα τουρμπο με προγραμα θα δω καποια διαφορα?με επαναπρογραματισμο??

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2013 at 2:09 ΜΜ, sonakias said:

ερωτηση :

εαν σε βαλω μονο αντλια βενζινης σε αυτοκινητο με μαμα τουρμπο με προγραμα θα δω καποια διαφορα?με επαναπρογραματισμο??

 

 

Αν εχεις custom θα κανεις update και θα μπορεσεις να κερδισεις κατι.

Ο θεμης αν δεν ξεγελιεμαι το ειχε εφαρμοσει απο τους πρωτους.

Αν φορας κονσερβα, δεν αλλαζει κατι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Oριο μοτερ με υβριδικο τουλάχιστον με φτερωτη απο opc μπροστα και κολο πισω απο κ04 1,8 κοφτη στροφων  7200++...

Ετσι ενδεικτικα να ξερουμε που να στοχευουμε.Το νουμερο σαφως και δεν ειναι πανάκιο αλλα τουλάχιστον ειναι εξακριβωμένο.Μιλάω για αμάξι που έσπασε λόγω υπερβολικής πίεσης και οχι λογω μιγμάτων ή αλλων αιτιών....Ενα μοτερ μπορει να σπασει απο εναν παράγοντα ή απο συνδυασμό πολλών οπότε αναφέρομαι μόνο στο θέμα πίεσης.

Και δνε λέω για το δικό μου ..Ευτυχώς ζει και βασιλεύει ακόμα στο 1,6 σταθερό πλέον. :clapping:

Ας μεινουμε όπως λέει και nik στο θεμα 270ριών..όπου στο προσεχές μέλλον θα έχουμε να δημιουργήσουμε όπως φαινεται καινουργιο τόπικ με "εφτασαν τα 300αρια++"

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη θες να μου πεις πληροφοριες γιατι και γω σκεφτομαι κατι παρομοιο και λιγο πιο δυνατο.

Πιεση ναι αλλα λογω ροπησ εκοψε μπιελα;

Εφοσον λες οχι απο μιγμα η πιστονι.

Στην αρχη περασα το 1.8 για πιεση αλλα μετα καταλαβα.

Υποψιαζομαι θα περασε τα 300hp//400nm maha :)

Στο 1.6 το μετρησες ;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

  O midkin δουλευει αν δεν κανω λαθος 1.6 και 1.7 στον κοφτη εδω και καιρο και δεν εχει σπασει!
Αν λεμε Αλεξ το ιδιο αμαξι που λες εσυ αυτο που εσπασε(rocco με υβριδιο opc/k04) δεν εσπασε μονο απο πιεση πιστευω ειναι συνδιασμος πιεση+μιγμα...
Επίσης στην αρχη ειχαν προσπαθησει να το δουλεψουν με μεγαλη πιεση αλλα στα ψηλα εκανε Missfires μετά το εριξαν στο 1.5 σταθερο παντου και εβγαλαν καπου στα 280 και ειπαν οτι το 1.5 σταθερο το ζητησε ο πελατης(@@)
Και απο οτι εχω μαθει μετα ρυθμιστηκε τερμα και εσπασε :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε winner δουλεψε 1,8 7500 rpm περίπου και ναί έσπασε και όχι λόγω μίγματος...Λούκι Λουκ ήταν το σπασμενο σημείο..Ο Midkin αμφιβάλλω αν το δούλεψε ποτέ τόσο ψηλά σε τόση πίεση ..ο κρίτωνας δεν θέλει να αυτοκτονήσει..

Είχαν κάνει πατέντα στην αντλία και επαρκούσε..

Νικ δεν το εχω μετρήσει φίλε στην νέα πίεση αλλα η αισθηση η πολύ διαφορετική.

Σηκωσαμε πίεση δωσαμε advance και φτωχείναμε λίγο λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε winner δουλεψε 1,8 7500 rpm περίπου και ναί έσπασε και όχι λόγω μίγματος...Λούκι Λουκ ήταν το σπασμενο σημείο..Ο Midkin αμφιβάλλω αν το δούλεψε ποτέ τόσο ψηλά σε τόση πίεση ..ο κρίτωνας δεν θέλει να αυτοκτονήσει..

Είχαν κάνει πατέντα στην αντλία και επαρκούσε..

Νικ δεν το εχω μετρήσει φίλε στην νέα πίεση αλλα η αισθηση η πολύ διαφορετική.

Σηκωσαμε πίεση δωσαμε advance και φτωχείναμε λίγο λίγο .

Λουκι πιστονιου αλλα τι εννοεις; Θα ηθελες να πεις; Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

paidia neos sto club....

exo to tsi me ta 140 kai tou exo valei eisagogei,teliko me vgalmeno mesaio kai programa.

o programatistis mou eipe oti vgazei gyro sta 195hp me ritmisi sta 95 oct.

skeftomai n valo down pipe,as moy pei kapoios p exei valei tin diafora se patima kai posa aloga peripou anevazei..

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε γράφεις greeklish και γράφεις και σε άσχετο θεμα ,εδώ είναι big turbo project και όχι αλλαγη dp...

 

ψάξου λιγο στο φορουμ πριν γραφεις οπου ναναι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update το αμαξι εγινε σφυριλατο και στρωνω.

Εισαι ωραιος θεμη.

Ποτε πας remap on dyno?

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε καλα απο οκτωβρη θα παρουμε λιγα ακομα αλογακια..

Θεμη εκανες προγραμμα;

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://img594.imageshack.us/img594/8834/r00f.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/1161/g6c1.jpg

http://img20.imageshack.us/img20/1360/lyp1.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/961/y7n2.jpg

Τοποθετησα σημερα τη νεα τουρμπινιτσα (εκτιμώμενη παροχή 300+ps ), στοχος να παμε λιγο πανω απο τα 265ps/37kgm που βγαζει η προηγουμενη υβριδικη μου. Ευτυχως αξιοπιστα εδω και αρκετά χλμ.

Μεγαλωσαν η φτερωτες και μπηκε ακομα μεγαλυτερος αξονας.

 

Απο τα 42" πηγαμε στα 44.5" στο μαντεμι (tfsi-opc) και απο τα 42" στα 43,2" στον κομπρεσσορα συν βεβαια νεο αξονα και σωμα για καλυτερη αξιοπιστια.

Σκοπος να μειωθεί καi το backpressure και να πέσει το πυρομετρο.

Πλεον το μαντεμι περιοριζει το τουρμπο μενα μαγαλυτερο μαντέμι θα έβγαζε την ιδια δύναμη με μικρότερη πιεση και καλύτερη egt.

Εν αναμονη του επαναπρογραμματισμου λοιπον οταν βρεθει χρονος.

Εκτιμω οτι τα 275 αλογα θα βγουν στο maha

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το υβριδιο! Καλα νουμερα

Μιας και μιλαμε για 270αρια

Σε πρωτο σταδιο etuners full 70mm ή 70-63.5?Θα τοποθετηθει και καταλύτης HJS 100

Σευχαριστω, καλα χιλιομετρα και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2013 at 6:56 ΜΜ, Playmaker said:

Εε παιδια εσείς οι υβριδικοι κολαρα τουρμπο και ic σιλικονης έχετε ;δεν κάνουν διάφορα ;

Καποια στιγμη μπορει να δοκιμασω μεχρι στιγμης με τα εργοστασιακα δεν εχω προβλημα.

Ειναι και σχετικα φρεσκα τα υλικα ακομα βεβαια..

Για να εχουμε και υλικο στο thread:

Προς το παρον λογω δουλειας και συγκyριων δεν εχω καταφερει να ολοκληρωσω τον προγραμματισμο στο επιπεδο που θελω για να δω τι ψαρια πιασαμε με το νεο setup.

Εχω βαλει πανω τα πραγματα απο τελη αυγουστου και φοραω ενα ηπιο προγραμμα και ετσι κυκλοφορω.

Περισσοτερα εντος μερικων ημερων...

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποτε θα φτιαξετε ενα θεμα που να λεει εφτασαν τα 400αρια?και να μην αποκλειστικα για 1.4?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.