Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Βασικά αυτά με τις φωτό και τα βίντεο δεν τα πολυμπορώ.

Όποιος θέλει πάμε για καφέ ή βολτούλα στο O.X. να του τα πω όλα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

βασικα τον πουλο οσοι ειναι στην επαρχια..θες να πεις...χαχαχα καλο...:frantics::goodjob::flowers:

Link to comment
Share on other sites

βρε μικντκιν αφου εγραψες τα παντα στο σιροκο κλαμπ για την βελτιωση δεν τα γραφεις και εδω μεσα ποιο αναλυτικα μιας και εδω εχουν μεινει λιγο πισω οι πληροφοριες....για να ειμαστε ισοι με τα αλλα κλαμπ...:unsure:

βαζω λινκ οπου αρχιζουν και κανουν αναλυση....:rolleyes:

http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=18191&p=222834#post222834

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, για πες μας εντυπώσεις από το αμάξι, τώρα που το έχεις οδηγήσει σχετικά αρκετά.

Από τη μία θέλω να σε ακολουθήσω, απο την άλλη ανησυχώ γιατί θα χάσουμε εντελώς την εγγύηση και θεωρώ κάπως υψηλή την σχέση συμπίεσης...

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι λειτουργεί μέχρι στιγμής άψογα. Βέβαια δεν το κουνάω και πολύ γιατί έχω βάλει εξάτμιση στο παπί και βολτάρω! :p

Crypton X ρε!!! :p

Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει κλειστο μοτερ κ βαραει 1.9+bar και δεν σπαει ολα τ αλλα ειναι για να γινετε κουβεντα!οταν βγηκαν τα πρωτα τσι 200+ εγινε χαμος!ολοι λεγανε θα σπασει...περνοντας τα χρονια κ δουλευοντας πανω στο μοτερ εχουμε δει πολυ καλα αποτελεσματα.κ ακομα δεν εχουμε δει σφυριλατα...νεο μοτερ ηταν αναμενομενο ειναι τα πρωτα κ ν σπασουν και να εχουν καποια προβληματα.τωρα ομως που εχουν δουλευτει βλεπουν ευκολα κ αξιοπιστα αρκετα αλογα!παντως αν εχετε ορεξη κοιταχτε video YOUTUBE απο τα πρωτα ελληνικα με 200++ ιππους κ δειτε τι εγραφαν απο κατω!

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχουμε ξεχασει τα σπασιματα με τα λεον και των δικων μας μελων...,σε λιγο θα λεμε οτι δεν υπηρχαν και ολας....

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχουμε ξεχασει τα σπασιματα με τα λεον και των δικων μας μελων...,σε λιγο θα λεμε οτι δεν υπηρχαν και ολας....

μιλα λιγο πιο συγκεκριμενα...μιλαμε για 1.4 τσι!τα δικα μας ποια ειναι ακριβως?βοη8ησε με...γτ ειπα παλιοτερα σπασανε μερικα καθως δεν τα ξερανε και ενα που εσπασε πριν λιγο καιρο παταγε με 2000στροφες κ 6η με 95αρα βενζινη!οποτε...τωρα αν παμε στα γτι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!παντως οταν δουλευουν αρκετα αμαξια υβριδιο κ 1.9+ bar σημαινει πως ολα μπορουν να το κανουν αν πεσουν στα καταλληλα χερια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο περάστηκε νέο file στο τσι μου! :rolleyes:

Προδιαγραφές: Χρήση 95άρας, lite (eko) ρυθμίσεις (περιλαμβανομένων χαμηλών τιμών σε πιέσεις, αβάνς κλπ) για χαμηλές καταναλώσεις και ταξιδάκια!

Το αποτέλεσμα:

img0248yh.jpg

Θέλω να τονίσω πως 3 μήνες δούλευα με 1.9 over 1.5+ στις 6500 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Από Οκτώβρη θα επανέλθουμε με πιο επιθετικές ρυθμίσεις καθώς θα μπει το 2ο cooler! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σε βρίσκω...37 κιλά ροπής ή διαβάζω λάθως? Με τι πρόγραμμα αυτά, Νίκο?

Τα νουμερα αυτα βγηκαν με 1.75bar overboost , 1,35ct , λ 0.76 και settings αβανς για 95oct καυσιμο .

Τωρα ειναι καιρος για χαλαρες βολτες και παραλιες ...

Απο Σεπτεμβριο , θα μπει twincooler και water-meth με στοχο 15+ΗΡ ακομα ( απο τα 270 εννοειται ) .

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο περάστηκε νέο file στο τσι μου! :rolleyes:

Προδιαγραφές: Χρήση 95άρας, lite (eko) ρυθμίσεις (περιλαμβανομένων χαμηλών τιμών σε πιέσεις, αβάνς κλπ) για χαμηλές καταναλώσεις και ταξιδάκια!

Το αποτέλεσμα:

img0248yh.jpg

Θέλω να τονίσω πως 3 μήνες δούλευα με 1.9 over 1.5+ στις 6500 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Από Οκτώβρη θα επανέλθουμε με πιο επιθετικές ρυθμίσεις καθώς θα μπει το 2ο cooler! ;)

Θα' ναι μεγάλη "τσαγιέρα" και γενικά θα ρίχνει πολύ "πόνο"! :thumbsup: Να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς φίλε μου (αν και πρόσεχε τα μεσημέρια, να γκαζώνεις με το "μαλακό"! :thumbsup: )

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα αυτα βγηκαν με 1.75bar overboost , 1,35ct , λ 0.76 και settings αβανς για 95oct καυσιμο .

Τωρα ειναι καιρος για χαλαρες βολτες και παραλιες ...

Απο Σεπτεμβριο , θα μπει twincooler και water-meth με στοχο 15+ΗΡ ακομα ( απο τα 270 εννοειται ) .

Πολύ σωστό σε βρίσκω... :) Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα αυτα βγηκαν με 1.75bar overboost , 1,35ct , λ 0.76 και settings αβανς για 95oct καυσιμο .

Τωρα ειναι καιρος για χαλαρες βολτες και παραλιες ...

Απο Σεπτεμβριο , θα μπει twincooler και water-meth με στοχο 15+ΗΡ ακομα ( απο τα 270 εννοειται ) .

συγχαρητηρια πολλα!

καλοταξιδο να ειναι το αμαξι κ απροβληματιστο!!!

Κριτωνα αν εχεις καποιο νεο για τα 5αρια (αν μπαινει η αντλια απο το 6αρι ή κατι άλλο) ενημερωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

Mid μπορεις να δεις τη χρωμα ειναι η ν75 σου?φαινεται χωρις να βγει!

Θα κοιτάξω και θα σου πω... Λογικά μαύρη δεν είναι;

Εδώ το αμάξι. Φαίνεται ή μπα;

http://etuners.gr/index.php?s=13&t=314

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω αφορά πάρα πολλούς από εδώ μέσα, ας προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε καθαρό.

Ας μην ρωτάμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι. Όποιος έχει κάτι ας ανοίξει ένα Θέμα ή ας ρωτήσει με πμ.

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια ,φαίνεται πολύ καλή δουλειά!

το κομάτι στην εισαγωγή που καταλήγει στην τουρμπινα πως και το αλλάξατε;

είναι πιο φαρδύ το μεταλικό σημείο από την μαμα σωλήνα ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια ,φαίνεται πολύ καλή δουλειά!

το κομάτι στην εισαγωγή που καταλήγει στην τουρμπινα πως και το αλλάξατε;

είναι πιο φαρδύ το μεταλικό σημείο από την μαμα σωλήνα ή μου φαινεται;

Το άλλαξα μετά από προτροπή του Κρίτωνα, για να έχω το μέγιστο δυνατό όγκο εισερχόμενου αέρα στην τουρμπίνα. Κάτι ανάλογο έκανα και στον κομπρέσορα όχι όμως φαρδαίνοντας την εισαγωγή του αλλά καταργώντας τους σιγαστήρες του που έκοβαν την ροή του αέρα (κάτι ανάλογο με την αφαίρεση του πνίχτη στο μαμά φιλτροκούτι).

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλαρακι χαιρομαι!πολυ καλη δουλεια σε ολα τα σημεια!(εκτος του προγραμματος):ass: παντα απροβληματιστο!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία εξόρμηση σήμερα στο Σούνιο με ίδιες συνθήκες και η κατανάλωση έχει μείνει στα ίδια επίπεδα ~6.2 - 6.3!

Το αμάξι είναι ο ορισμός της οικονομίας και μετά από τις 2 μου εξορμήσεις έχει κάψει σχεδόν 30 ευρώ βενζίνη!

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα μετά από προτροπή του Κρίτωνα, για να έχω το μέγιστο δυνατό όγκο εισερχόμενου αέρα στην τουρμπίνα. Κάτι ανάλογο έκανα και στον κομπρέσορα όχι όμως φαρδαίνοντας την εισαγωγή του αλλά καταργώντας τους σιγαστήρες του που έκοβαν την ροή του αέρα (κάτι ανάλογο με την αφαίρεση του πνίχτη στο μαμά φιλτροκούτι).

Μπορείς να μου πεις τι διάμετρο έχει η σωλήνα στην εισαγωγή της τουρμπίνας

και τι διάμετρο στην άλλη άκρη από το κλαπέτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τι διάμετρο έχει η σωλήνα στην εισαγωγή της τουρμπίνας

και τι διάμετρο στην άλλη άκρη από το κλαπέτο?

Δεν ξέρω τις διαμέτρους, αυτό που ήθελα να πετύχω ήταν το στενότερο κομμάτι της εισαγωγής να είναι το αλουμίνιο της τουρμπίνας και το πέτυχα. Θεωρώ δλδ πως παίρνει τον μέγιστο δυνατό αέρα αφού η σωλήνα δένει πάνω στο αλουμίνιο της τουρμπίνας και ως εκ τούτου ο όγκος του αέρα δεν περιορίζεται από τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως λόγω DSG να μην είμαι και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης αλλά χθες που επέστρεψα από Β. Ευβοια μέσω Αγ. Αννας (λόγω φωτιάς) η κατανάλωσή μου με A/C ήταν 6,7.

Να πω ότι ήμουν μόνος στο αμάξι με μια βαλίτσα για αποσκευές. Βρήκα απίστευτη κίνηση (σταμάτα-ξεκίνα) από Ψαχνά μέχρι και την γέφυρα της Χαλκίδας!!!

Χρόνος ταξιδιού 5 ώρες! :devil: Υπό Normal συνθήκες που το έχω κάνει η μέση κατανάλωση είναι 6,1-6,3.

Η γνώμη μου είναι πως η κατανάλωσή σου είναι πολύ χαμηλή (270 είναι αυτά). Καλοτάξιδο φίλε.

Πλέον δεν είναι 270! Το "ρίξαμε" στα 240 με καύσιμο 95άρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.