Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Τα Apr είναι περιεργο όσον άφορα τα περιφερειακά και την απόδοση. Στο σιροκοκλαμπ στην περσινή δυναμομετρηση είτε 100αρη είτε 98αρη είτε 95αρη έβγαζαν παρόμοιά άλογά. Γύρω στα 228-235 το πιο δυνατό φπε 98αρη στο μάχα στον Αγγελίδη

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τα Apr είναι περιεργο όσον άφορα τα περιφερειακά και την απόδοση. Στο σιροκοκλαμπ στην περσινή δυναμομετρηση είτε 100αρη είτε 98αρη είτε 95αρη έβγαζαν παρόμοιά άλογά. Γύρω στα 228-235 το πιο δυνατό φπε 98αρη στο μάχα στον Αγγελίδη

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Αυτό ισχύει το είχα παρατηρήσει και γω πάντως εμένα μου φαίνετε λίγο πιο νευρικό το αμάξι με vpower racing και το 100αρι πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Με απλη βενζινη Φιλε Αντωνη εισαι 220-225 σιγουρα

Η διαφορα μεταξυ μας ειναι στα μοτερ (CAV-ΒΜΥ)& τις διαφορετικες σχεσεις στο σασμαν που ισοσταθμιζει τα +10-15 αλογα που εχω παραπανω με ολα τα περιφεριακα γιαυτο και στεκομαστε κοπιες με λιγοτερα ντεντενια. :)Εκει που θα απογειωθεις ειναι μολις βαλεις ολοσωμη εξατμιση

........ (methana με αυτα τα πραγματα αποκλειεται να ειναι 260!).......

Εννοειτε οτι δεν ειμαι 262 εχω και σαββατικη δυναμομετρηση 234 σε maha μερικα ποστ πιο πισω :)

Ναι σίγουρα με εξάτμιση θα μουν μπροστά παντού

Link to comment
Share on other sites

τεσπα το αμαξι εχει καποιο προβλημα! ειναι αδιανοητο αυτο μου μας λες. ψαξου λιγο...

Τσεκάραμε και δα δυο αμάξια για error, ήταν καθαρά και τα 2

Link to comment
Share on other sites

του Αντώνη λογικά ειναι κοντα στα 205-210 αλογα και του Γιάννη λογικα στα 230 όσο έδειξε η δυναμομέτρηση , τωρα γιατι πανε κοπιες με 20 αλογα διαφορα δεν ξερω ..
Βάρος? Σασμαν? Λάστιχα? Δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Βάρος το ίδιο έχουμε περίπου ίδιο και λάστιχα ο γιάννη έχει continental sc3 και εγώ bridgestone turanza er300 (πέτρα) τα μαμά, δηλαδή και καλύτερα λάστιχα έχει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις μετρήσεις σας που φαίνονται πιο πάνω με το vag-com τα νούμερα μου φαίνονται μέτρια. (Ειδικά για το 5αρι που φοράει και τόσα πράγματα). Ενδεικτικά εγώ με Golf V 140 με Revo για 95άρα  με εισαγωγή k&n και catback από gti βλέπω 0-100 σε 7,3 και 0-400 σε 14,8 και σε άσφαλτο πολιτική (όχι πίστα)....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις μετρήσεις σας που φαίνονται πιο πάνω με το vag-com τα νούμερα μου φαίνονται μέτρια. (Ειδικά για το 5αρι που φοράει και τόσα πράγματα). Ενδεικτικά εγώ με Golf V 140 με Revo για 95άρα με εισαγωγή k&n και catback από gti βλέπω 0-100 σε 7,3 και 0-400 σε 14,8 και σε άσφαλτο πολιτική (όχι πίστα)....

Κοίτα ένα θέμα στην αλλαγή 1ης-2ας το χουμε να πω την αλήθεια και οι δυο, χτες το παλέψαμε βέβαια, απ όσο θυμάμαι στην 1η μέτρηση και οι δυο είχαμε 8,1-8,2. Εσύ φίλε πότε αλλάζεις?Ο δείκτης των χλμ σε μένα όταν αφήσεις συμπλέκτη πάει σχεδόν αμέσως 60 μετά πέφτει κάπου στα 40 και ξαναπάει 60 σε κανα sec, που προτείνεις?Λίγο προν πιάσει τα 60 για 2η φορά?

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα.

Τουρμπο επισκευασμενο πριν 2 μηνες πιεση σταθερη οπως βλεπεις και στις δυναμομετρησεις

Λαδι δεν καει ουτε σταλα...

 

 

Αδιανοητη ειναι η δυναμομετρηση...

καλα οτι πεις. τοσο καιρο που εχουμε τα αμαξια μας ετσι εμεις δεν ξερουμε! τι νομιζετε οτι τα παιρνω απο τον κριτωνα? η τον καθε κριτωνα? ξυπνατε το αμαξι κατι εχει... αν θες βοηθεια πες μου. αλλιως αστο να σερνεται! 

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως ο Methana φοράει μαμά σκάστρα;

Αν ναι πιθανότατα να κολλάει και από αλλαγή σε αλλαγή να μη σηκώνει όση πίεση πρέπει! Τα αποτελέσματα και τώρα και με το Polo ήταν παράλογα!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως ο Methana φοράει μαμά σκάστρα;

Αν ναι πιθανότατα να κολλάει και από αλλαγή σε αλλαγή να μη σηκώνει όση πίεση πρέπει! Τα αποτελέσματα και τώρα και με το Polo ήταν παράλογα!

Το γραψα και στα αποτελέσματα των δοκιμών, forge κλειστού τύπου φοράει

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει... Το αμάξι με αυτά που λέτε δεν είναι ΟΥΤΕ 235

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε έκλεψε στις κόρνες; :lol::lol:

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Χαχαχαχα και να χα κλέψει έχουμε και το 400αρι που πηγαίναμε 2καβαλο οπότε δεν παίζει :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το αμάξι όπως φαίνεται στο maha, ψηλά είναι πολύ γεμάτο δεν κάνει απλά ένα peak αλλά έχει 230-235 σταθερά ψηλά!

Και 225 να είναι το APR δεν θα ήταν τόσο γεμάτο! Οπότε δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Θέμη!

Εγώ όταν είχα βγάλει με μπροστά φτερωτή και 95άρι file ( http://etuners.gr/?s=13&t=314) 240hp@Μαραβέλια, έριχνα σε πρόγραμμα φίλτρο (αν θυμάμαι unitronics) που είχε 225hp με το που κουνπώναμε 4ες κολώνα!!!!

Μέχρι 3ες ήμουν ένα αμάξι μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα για ιπποδυνάμεις σε πάτημα από στάση δε προκειτε να βγαλετε πότε, γιατί παίζουν πολλά περισσότερο ρολό... αντίδραση πρόσφυση κτλ κτλ...

Ένα πάτημα με 3ες από 2000-2500 στροφές , είναι το ιδανικό.

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

1η παρατήρηση

Το 1ο δυναμόμετρο είναι ότι να ναι, μόνο να το βλεπα το αμάξι καλύτερη προσέγγιση θα χα...

2η παρατήρηση

Δεν υπάρχει πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο λάθος στον προγραμματισμό?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια φορα το εχω δει αυτο σε seat ibiza dsg τερμα 1ο σταδιο. Το οποιο πηγαινε σαν μαμα. Τλκ το αμαξι ειχε θεμα με την αντλια βενζινης. Ριξε μια ματια. Ποιος την τοποθετησε; Ηξερε; Γτ ειναι πατεντα! Τεσπα το αμαξι πρεπει να το δει μηχανικος γνωστης οχι καμια αντιπροσωπια και μν ψαχνεις λυση με διαγνωστικο. Αν δεν εχεις μπορω να σου πω εγω ενα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες πως να έχει προβλημα το αυτοκίνητο; πριν 1-2 βδομάδες έκανε dyno Μαραβελια..

Sent from my Xperia S using Tapatalk 2

+1

To προβλημα δεν θα το εβλεπε ο Κριτωνας,στο δυναμομετρο?

Αφου είπε οτι ολα είναι οκ και αφου ο methana δεν έχει δει μετα καποια διαφορα (πτωση αποδοσης) σημαινει πως όλα είναι οκ!

Μηπως να περασεις μια βολτα απο e-tuners με τα δεδομενα να μας πει καποιος ειδικος,σχολια για τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το αμάξι σου έχει 235 σταθερά στο φωτηλένη και πάει σαν έχει 210!

Link to comment
Share on other sites

Πας κοπιό με μαμά polo gti

Πας το ίδιο με 6άρι φπ (το 6άρι είναι και πιο βαρί νομίζω)

Και γω πάνω στο δυναμόμετρο του Μαραβέλια κάποτε είχα 270 και δεν πήγαινα τα αναμενόμενα! Εφταιγε η σκάστρα γιατί στις αλλαγές έχανε κάτι που στο dyno δεν φάνηκε ποτέ!

Επίσης θα μπορούσε να έχει αλλάξει και κάτι μετά το dyno!

Δεν πας τα αναμενόμενα αυτό λέω...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο γιατι ναι και καλα να βγαλετε του παιδιου το αμαξι οτι εχει προβλημα ? Εφοσον ολα δουλεουν ρολοι πως εχει προβλημα απο που το βγαλατε το συμπςρασμα ?απο το επειδη πηγαινε κοπια με τον αντωνη ?και τι εγινε? Μηπως δεν σας βγαινουν καλα τα αλογα στο δυναμομετρο του μαραβελια και τζαμπα καθεσται και σκατε?το οτι απο μοτερ σε μοτερ παιζει διαφορετικη ιπποδυναμη της ταξης απο 5 εως 10 αλογα αυτη την εκδοχη την αποριπτετε?εγω λεω μην βγαζετε γρηγορα συμπερασματα γιατι δεν σας αρεσει το αποτελεσμα λιγο το dsgλιγο το οτι απο μοτερ σε μοτερ παιζουν διαφορετικα νουμερα λιγο τα δυναμομετρα ολα παιζουν το ρολο τους μην καθεστε μονο σε νουμερα και τρελενεστε τζαμπα.να δωσω ενα παραδειγμα ακομα φιλος μου με audi a3 στου μαραβελια εβγαλε 297 και την επομενη σε μαχα εβγαλε 257 μην μου πειτε εχει προβλημα το αμαξι .απλα πιστευω πως του μαραβελια μετραει διαφορετικα οπως πολυ ωραια εχει εξηγησει και οκριτωνας αρα μην τρελενεστε το ξανα λεω .το θεμα ειναι να πηγαινει καλα στο δρομο και να μην εχει θεμα απο λειτουργεια

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.