Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

τα εχουμε βρει ηδη τα je...intercooler s3 για ποιο λογο?ξερω οτι το βαζουν πολλοι αλλα εκτος αυτου υπαρχει καποιος αλλος συγκεκριμενος λογος?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Nikdev φλερτάρει με αυτές τις ιπποδυνάμεις με κλειστό μοτέρ. Μήπως έχει νόημα να εξετάσεις κάτι αντίστοιχο; Ή χτίζεις υποδομή για επιπλέον ιπποδύναμη στο μέλλον;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το ζορισω τόσο πολύ. Δεν θελω να ειμαι καθε βδομαδα στο συνεργειο.Γι'αυτο και θα γίνει σφυρί.οσο για το μέλλον.....θα δείξει. Ίσως πάω και για παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intercooler βαλε s3.

Πιστονια je θα χρειαστει να κανεις παραγγελια. Δες για wossner ή σε dp υπαρχουν ετοιμα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Και αν δεν κάνω λάθος έχει και oversize kit η DP πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Wossner και dp αμφοτεροι βγαζουν 76.5mm και 77mm πιστονι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

τα εχουμε βρει ηδη τα je...intercooler s3 για ποιο λογο?ξερω οτι το βαζουν πολλοι αλλα εκτος αυτου υπαρχει καποιος αλλος συγκεκριμενος λογος?

Τα je που βρηκες σιγουρεψου οτι δεν ειναι γι αλλο μοτερ (1.4ibiza η 20vt) δεν θα κουμπωνουν με μαμα μπιελα.

Γιατι το s3 επαρκει, κουμπωνει bolt on και εχει αναγνωρισμενη/διεγνωσμενη αποδοση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και απ'οτι εχω συνεννοηθει δεν υπαρχει προβλημα,θα το τσεκαρω παλι για τα je!!

Για το s3 το γνωριζω για την αποδοση του..εχουμε λιγο καιρο ακομα γι'αυτο...μολις χθες κατεβηκε το μοτερ..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή λοιπόν..!

 

ΥΓ.Εφόσον κάνεις αυτές τις εργασίες, ναλλάξεις όλα τα παρελκόμενα καδένας (πλην γραναζιού εκκ/ρου),

και οπωσδήποτε όλα τα μέταλλα, μπουζόνια, μπουλόνια, φλάτζες. Αν έχεις πάνω από 150Κ χλμ, άλλαξε και αντλία 

λαδιού.

Επίσης να μετρήσεις την αντλία υψηλής στη μπεκιέρα (που φαντάζομαι φοράς εντόσθια μέσα) μέσω logging αν αποδίδει τα ζητούμενα (όταν κλείσεις και πας για πρόγραμμα).

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

μονο 55k εχω!!τα μεταλλα θα αλλαχτουν ολα...αυτο ειναι σιγουρο!

για την αντλια υψηλης δεν το ηξερα...αρα θα το δουμε και αυτο οταν προγραμματισω!!

Ευχαριστω για τα info!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Θέμα από την αρχή, θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, βλεπω αρκερες αναφορες σε πολλαπλασιαστες r8 και σε ειδικους ανταπτορες ωστε να ταιριαξουν? το εχει κανει καποιος και σε ποια άλογα αξιζει μια τετοια κινηση? 

(προσωπικα αφου αλλαξα τους πρωτους που καηκαν πολυ γρηγορα μετα δεν ειχα θεμα, με ήπιο βεβαια προγραμμα!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ήπιο πρόγραμμα δεν νομίζω οτι προσφέρουν τίποτα περισσότερο απ τους μαμά. Θεαθήναι και καλά τους κόβω εγώ.

Σε τσιτωμενο υβρίδιο κλπ κλπ και μπλαμπλα ίσως να δινει κατι καλύτερο. Ίσως.

Κατ εμέ δεν αξίζουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μαμά πολλαπλασιαστές δεν έχω κανένα missfire, σε όλα τα στάδια που έχει περάσει το αμάξι.

Με beru ή μαμά, αρκεί τα μπουζί να έχουν σωστά διάκενα, το αμάξι αν δεν είναι πολύ πιεσμένο ή έχει πρόβλημα στα

ελατήρια δεν βγάζει Missfires.

 

Πάμε στα νεότερα, αναμένεται νέο σετ δισκοπλατώ Sachs Performance καθώς ο εργοστασιακός

έκοψε το νήμα στα 192.000 χλμ, έχοντας περάσει από πολλά στάδια.

 

Με 15% αυξημένη αντοχή από τον εργοστασιακό:

post-5289-0-95936600-1447705468_thumb.jp

 

Το βολάν είναι άψογο, θα γίνει αλλαγή μόνο στην κάτω τρόμπα προληπτικά και στο δίχαλο & έλασμα.

 

Νεότερα μόλις στρωθεί μαζί με τις νέες βάσεις μοτέρ..

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Nikdev ποσα αλογα ειναι το golf  και ποση ροπη βγαζει?Το χρησιμοποιεις ως κυριο αμαξι για τις καθημερινες σου μετακινησεις ή μονο για βολτες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω μετρήσει σε dyno το setup που φοράω από καλοκαίρι του 14, με το προηγούμενο setup ήμουν στα 275ps 38kgr,υπολόγισε κάπου εκεί κι ένα-δυο κλικ ακόμα.

 

Καθημερινό αμάξι και κάνει ταξίδια κι εξωτερικό. Οδήγηση με τον απαραίτητο σεβασμό βεβαίως...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Κράτησε 192k χιλιόμετρα με τόση ροπή / ιπποδύναμη; Πολύ καλή συμπεριφορά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ελα πεστου να μην αργει ..να προλαβεις να το χαρεις πριν φυγεις μπαργκο παλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα πεστου να μην αργει ..να προλαβεις να το χαρεις πριν φυγεις μπαργκο παλι...

χαχαχαχαχαχ....ετσι ακριβως!!!!!καθε μερα εκει ειμαι.σ.κ που δεν δουλευει και καλα ο μηχανικος μου θα μεινει με κλειστες πορτες για να τα βαλει ολα πανω ωστε να το παρω απο βδομαδα για αρχισει το στρωσιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπινα υβρίδιο έγινε...μέγιστη παροχή 350ps τώρα.οταν πάει για πρόγραμμα δεν θα το τσιτωσω τόσο πολύ.γυρω στα 310-320 το πολυ υπολογίζω. Ίδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπινα υβρίδιο έγινε...μέγιστη παροχή 350ps τώρα.οταν πάει για πρόγραμμα δεν θα το τσιτωσω τόσο πολύ.γυρω στα 310-320 το πολυ υπολογίζω. Ίδωμεν.....

 

Σαν αστείο μου φαίνεται. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Μα μόλις σου παρέθεσα ποιο πάνω τι μου φαίνεται αστείο. Όταν εννοώ "αστείο" το λέω καλοπροαίρετα.


Παίδες σε ποια block μπορώ να τσεκάρω την αντλία υψηλής;και ποια ειναι τα νορμαλ νούμερα που πρέπει να δω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τσέκαρε στο HOW TO και κάπου το γράφει που μπορείς να το δεις στο vag com

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα. Δεν σε παρεξήγηση. Απλά όπως είπα "ιδωμεν".θα δείξει πως θα πάει. Εξαρτάται από το πρόγραμμα και τι πιέσεις θα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.