Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Εχει στρωθει απο την πρωτη εβδομαδα που δεθηκε,τωρα εχω κανει ηδη 30.000χλμ.Ομως εχει πεισμωσει το cunbus ετσι ξαφνικα και δεν εποικοινωνει με τον εγκεφαλο και δεν μπορω να κανω ΤΙΠΟΤΑ.Με καθυστερει γιατι οτιδηποτε κανω η βαλω δεν θα μπορω να ρυθμισω!

Link to comment
Share on other sites

Εχει στρωθει απο την πρωτη εβδομαδα που δεθηκε,τωρα εχω κανει ηδη 30.000χλμ.Ομως εχει πεισμωσει το cunbus ετσι ξαφνικα και δεν εποικοινωνει με τον εγκεφαλο και δεν μπορω να κανω ΤΙΠΟΤΑ.Με καθυστερει γιατι οτιδηποτε κανω η βαλω δεν θα μπορω να ρυθμισω!

κάπου το έχω ξανακούσει αυτό... βέβαια αυτόν δεν τον ενδιέφερε η βελτίωση!και τώρα? Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξανακούσει αυτό... βέβαια αυτόν δεν τον ενδιέφερε η βελτίωση!και τώρα?

Tωρα υπομονη(που εξαντλειται) μεχρι λυσω το προβλημα.Που θα παει ομως θα την βρω τη ακρη!

(Το εχω αναφερει και στα προβληματα και εξηγω τι και πως).

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι αυτο είναι ελληνικό?

έχουμε στην Ελλάδα tsi με big turbo? άλλες πληροφορίες γνωρίζουμε???

πατρινο ειναι φιλε,ενος φιλου μου. το αμαξι φοραει αντλια autotech,custom εισαγωγη οπως βλεπεις,εξατμιση 70μμ χωρις καταλυτη,και φυσικα υβριδικη τουρμπινα με forge wastegate και σκαστρα δεν θυμαμαι την μαρκα της...κοστος ολων αυτων 3500 euro περιπου, και ειναι 300+αλογα.

Link to comment
Share on other sites

πατρινο ειναι φιλε,ενος φιλου μου. το αμαξι φοραει αντλια autotech,custom εισαγωγη οπως βλεπεις,εξατμιση 70μμ χωρις καταλυτη,και φυσικα υβριδικη τουρμπινα με forge wastegate και σκαστρα δεν θυμαμαι την μαρκα της...κοστος ολων αυτων 3500 euro περιπου, και ειναι 300+αλογα.

λογικα θα ξέχασες να γραψεις κ το i/c ? το αμαξι δλδ είναι ολοκληρωμενο ή ακομα ρυθμιζετε?

ρωταω επειδη βλεπουμε after market... πιστονια,μπιελες,τουρπινες κ τοποθετημένα κ ρυθμισμενα τίποτα...

το μόνο αμαξι που βγαινουν κ το παρουσιαζουν επισημα ειναι του midkiv που με μαμα εντοσθια βγαζει 300!

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα ξέχασες να γραψεις κ το i/c ? το αμαξι δλδ είναι ολοκληρωμενο ή ακομα ρυθμιζετε?

ρωταω επειδη βλεπουμε after market... πιστονια,μπιελες,τουρπινες κ τοποθετημένα κ ρυθμισμενα τίποτα...

το μόνο αμαξι που βγαινουν κ το παρουσιαζουν επισημα ειναι του midkiv που με μαμα εντοσθια βγαζει 300!

ναι ξεχασα πως φοραει και s3 ιντερκουλερ! τα εντοσθια ειναι ολα μαμα,και το αμαξι εχει πανω απο 110000 χλμ. προς το παρων ξερω οτι εχει ρυθμιστει!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το 5αρι με το DSG ειναι απο τα τελευταια 5αρια που εβγεναν TSI με το DSG7?

Ολα τα 5αρια ειχαν 6αρι dsg! απο το 5αρι και μετα ολα εγιναν 7αρια.το καλυτερο dsg θεωρειται το 6αρι!

Link to comment
Share on other sites

Δυναμομέτρηση στο Μαραβέλια:

golf6tsihybrid.jpg

Δυναμομέτρηση στο ΜΑΗΑ του Αγγελίδη:

golf6tsihydrid2.jpg

Συγχαρητήρια για το αυτοκίνητό σου, σε setup 100άρας πρατηρίου ή 95άρας τι απόδοση έχεις μετρήσει ή εκτιμήσει?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα μάλλον θα πρέπει να το απαντήσει ο Κρίτωνας!

Εγώ υπολογίζω -15 άλογα χωρίς torco και άλλα -10 για 95άρα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για 260 άλογα με 95άρα. Πολύ καλά κατά τη γνώμη μου

 

Υπάρχουν νεότερα στο setup που φοράς ?
Απόδοση με 95oct 260άλογα
Απόδοση με 100oct 270άλογα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τη μετατροπή μπρος-πίσω στην τουρμπίνα αυτά που λες είναι ίσως οι κατότατες τιμές!

Πιστεύω 275 για 95άρα και 290+ για 100άρα είναι πια βατά...!

Εγώ δεν έχει μείνει να κάνω κάτι άλλο εκτός ίσως να προσθέσω ένα water injection για να παίζω στα 300 και κρύος! ;)

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τη μετατροπή μπρος-πίσω στην τουρμπίνα αυτά που λες είναι ίσως οι κατότατες τιμές!

Πιστεύω 275 για 95άρα και 290+ για 100άρα είναι πια βατά...!

Εγώ δεν έχει μείνει να κάνω κάτι άλλο εκτός ίσως να προσθέσω ένα water injection για να παίζω στα 300 και κρύος! ;)

+1

Είμαι λίγο απαισιόδοξος πάντα με τα νούμερα.

Καλές είναι και οι κατώτερες τιμές.

Ένα setup 95oct με 265-270 άλογα είναι μια χαρά για κάθε μέρα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Προστιθεται ακομη ενα 270αρι Tsi στο Club,και πιο συγκεκριμενα 274 με 38 κιλα ροπη...

Ευχαριστω τον Κριτωνα για την Special ρυθμιση,και τον Midkin για τις πληροφοριες που μου εδωσε...

Επομενο βημα ελατηρια βαλβιδων για να στροφαρουμε λιγο παραπανω και Forge w/g... (ή μετατροπη σε TFSI)

Edited by giannakis_TSi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προστιθεται ακομη ενα 270αρι Tsi στο Club,και πιο συγκεκριμενα 274 με 38 κιλα ροπη...

Ευχαριστω τον Κριτωνα για την Special ρυθμιση,και τον Midkin για τις πληροφοριες που μου εδωσε...

Επομενο βημα ελατηρια βαλβιδων για να στροφαρουμε λιγο παραπανω και Forge w/g... (ή μετατροπη σε TFSI)

Χαιρεται φιλε μου.Καταρχην συγχαρητηρια για το τερας.Ηθελα αν μπορεις να αφιερωσεις λιγο απο το χρονο σου να μου πεις δυο τρια πραγματα αν ειναι δυνατον για το αμαξι σου..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται φιλε μου.Καταρχην συγχαρητηρια για το τερας.Ηθελα αν μπορεις να αφιερωσεις λιγο απο το χρονο σου να μου πεις δυο τρια πραγματα αν ειναι δυνατον για το αμαξι σου..

Ευχαριστω πολυ φιλε μου...Ναι,για οτι θες ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γιαννακη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ή μαλλον Γιανναρε!!!

Απροβληματιστο φιλε..Μπραβο για τον κοππο και τα λεφτα που διεθεσες με το αποτελεσμα να σε αποζημι΄ωνει!!!!!!!!

Παιδια συγνωμη αν το εχετε πει αλλα σε τι πιεσεις βγαζετε αυτα τα νούμερα?

Εγω εβγαλα 276 με 1.5 bar πιεση κοφτη.Με ενδιαφερει να δω το potential της τουρμπινας σε σχση με την δικη μου..

Επίσης αντε να ψαχτουμε λίγο για ελατηριακια αν και τωρα μεχρι 7.200 μπορουμε να στροφαρουμε ανετα . Αλλα με τετειες τουρμπίνες ποιος δεν θα ηθελε 500 στροφες παραπάνω???

Θα ηταν ΙΔΑΝΙΚΟ!!!!!!!!

ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΜΕς και καμια εταιρια για ελατηρια ?Ολα τα τσι 122 και 160 φοραμε τα ιδια..

Συγχαρητηρια και παλι.//

Γιαννακη βγαλε και κανενα βιντεο 60-180 να δουμε το στροφομετρο να αφηνιαζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου...

Ελατιρια το ποιο πιθανο απο golf 6 μιας και ειναι τα ποιο σκληρα,εκτος αν βγαλει καποια εταιρια σε aftermarket...

Βιντεακι θα χω συντομα...1,3 σταθερη 1,7 over....

Θεμη μετα τις 6600 ειχα θεμα με miss fires....Οποτε χρειαζονται....

Αλλα μαλλον σε GTI μετατροπη θα καταληξω....

Link to comment
Share on other sites

αντί να αλλάξεις ελατήρια μπορείς απλά να φας το μαντέμι της πολλαπλής. έτσι ώστε να ελευθερωθούν τα καυσαέρια! ελατήρια δεν χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα κι αυτο,αλλα δεν το θεωρω τοσο καλη λυση...

Μιας και αν φαγωσω το μαντεμι ή το κοψω-ραψω υπαρχει κινδυνος ραγισματος,ειδηκα στη 2η περιπτωση...

Βεβαια εχω και 2η τουρμπινα,αλλα δεν θελω να μπω σ΄αυτη τη διαδικασία...

Καλυτερα να κανω ενα χταποδι και να βαλω αλλη τουρμπινα παρα να κοβω και να ραβω αυτη...

Απλα ειναι και το αλλο που σκεφτομαι,1ον αν αξιζει να ριξω αλλα λεφτα σ΄αυτη τη τουρμπινα

2ον αν αξιζει να ριξω αλλα λεφτα σ΄αυτο το μοτερ

Γιατι μετα θα ζηταει συμπλεκτη,πιστονια,μπιελες,μπεκ κτλ.....

Γι΄ αυτο σκεφτομαι ή να αφησω αυτο ως εχει η 1ο σταδιο,και να παρω ενα silvia s14a ή s15 που ειναι το ονειρο μου,

ή να πουλησω ολα τα πραγματα (εκτος απ΄ την αντλια) και να το κανω tfsi....

Αναλογως τα οικονομικα...

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις ενα καλο μαστορα δεν θα χρειαστει κοψιμο-ραψιμο.οποτε δεν θα κοπει.αν με ρωτας αν αξιζει το 14αρι?αν εχεις λεφτα οχι...αν θες να παιζεις να περναει η ωρα και γιατι αυτο εχεις αξιζει! με χαλαρες ρυθμισεις (1.4 σταθερο παντου) θα εχεις 284 περιπου και τελεια καμπυλη.δεν θα θες σφυριλατα ουτε θα ξεμενει απο καυσιμο.αν θες πιο πολλα θα κανει ο κριτωνας τα μαγικα του θα βγαλεις 300+ και ο θεος βοηθος!επειδη ειδα το αμαξι του midkin στο δυναμομετρο φαινεται παρα πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.