Jump to content
Guest tanasi

Υγρασία Στις Πορτες

Recommended Posts

Guest tanasi

Ηθελα να το πω απο παλιά, αλλά σήμερα που βρέχει αρκετά βρήκα την αφορμή.

Όταν ανοίγεις οποιαδήποτε πόρτα στο αμάξι μετά από βροχόπτωση, βλέπεις ότι τα νερά δεν έχουν στραγγίσει αλλά κατακρατούνται τόσο στο κατώφλι των εμπρός θυρών, επίσης στο κάτω μέρος κάθε πόρτας (λάστιχο) όσο και στην "κούρμπα" που κάνουν οι πίσω πόρτες δλδ το μεταλλικό μέρος του αυτοκινήτου που ντύνει πλευρικά την πλάτη των πίσω καθισμάτων.

Βέβαια δεν εννοώ ότι το νερό στέκεται αμέσως μετά το πλύσιμο, αλλά και πολλές ώρες αργότερα. Πχ αν βρέχει το ένα βράδυ και σταματήσει, η υγρασία είναι εκεί και το επόμενο βράδυ.

Στα δικά σας υπάρχει το φαινόμενο ή να ψαχτώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να το πω απο παλιά, αλλά σήμερα που βρέχει αρκετά βρήκα την αφορμή.

Όταν ανοίγεις οποιαδήποτε πόρτα στο αμάξι μετά από βροχόπτωση, βλέπεις ότι τα νερά δεν έχουν στραγγίσει αλλά κατακρατούνται τόσο στο κατώφλι των εμπρός θυρών, επίσης στο κάτω μέρος κάθε πόρτας (λάστιχο) όσο και στην "κούρμπα" που κάνουν οι πίσω πόρτες δλδ το μεταλλικό μέρος του αυτοκινήτου που ντύνει πλευρικά την πλάτη των πίσω καθισμάτων.

Βέβαια δεν εννοώ ότι το νερό στέκεται αμέσως μετά το πλύσιμο, αλλά και πολλές ώρες αργότερα. Πχ αν βρέχει το ένα βράδυ και σταματήσει, η υγρασία είναι εκεί και το επόμενο βράδυ.

Στα δικά σας υπάρχει το φαινόμενο ή να ψαχτώ;;;

Το ιδιο κανει και σ'εμενα αλλα δεν ανησυχω επειδη το λαστιχο στεγανοποιησης ειναι πιο μεσα οποτε νερο δεν μπαινει στην καμπινα.

Δεν ξερω αν ειναι απολυτα φυσιολογικο αλλα θα ρωτησω στο συνεργειο που πηγαινω (εκτος δικτυου) να δω τι απαντηση θα παρω...

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου μια από τα ίδια!

Αν και μιλώντας για "διαχείρηση υγρασίας" από το CC, μην δειτε που βρίσκεται ο εγκέφαλος, και μην ακούσετε πόσα έχουν "βραχυκυκλώσει εγκέφαλο" από υγρασία που έκατσε στον νεροχύτη και πέρασε μέσα στην πλακέτα! Ηταν "κλασικό πρόβλημα" από την αρχή στα Passat, και δυστυχώς παρατηρείται και στο δικό μας, αλλά και σε άλλα TSi/TFSi μοντέλα του ομίλου

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ευχαριστώ!!!!!! :D:D:D

Σκεφτόμουν ότι ή είχα πρόβλημα στα λάστιχα είτε καθόταν "κάπως" οι πόρτες...

Βέβαια εσείς με τόσα άλογα, μπορεί να το έχετε το πρόβλημα από άλλο λόγο (πχ υπερηχητικές ταχύτητες, σπάσιμο φράγματος ήχου κλπ... )

:unsure::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμένα ενώ οι πόρτες φαινόντουσαν ότι "εφάρμοζαν άψογα" είχα βάλει τον Φώτη και τις ξανατσέκαρε και εν συνεχεία ξαναρύθμισε!

Εκ του αποτελέσματος φάνηκε πως και οι τέσσερεις πόρτες ήταν λίγο αρρύθμιστες γιατί με το που μου τις σένιαρε λίγο, σταμάτησαν κάτι ψιλά βουητά που είχα μετά τα 200χαω. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εσείς με τόσα άλογα, μπορεί να το έχετε το πρόβλημα από άλλο λόγο (πχ υπερηχητικές ταχύτητες, σπάσιμο φράγματος ήχου κλπ... )

:clapping::lol:

Ναι, δεν βλεπεις που στο Σιμο εχουν τραβηχτει τα μαγουλα του απο τα πολλα g στην επιταχυνση! :gym::w00t::clapping:

Κι εμενα αρχισαν ν'ασπριζουν τα μαλλια μου απο τα πολλα g στις στροφες! :roadrage::bye:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν βλεπεις που στο Σιμο εχουν τραβηχτει τα μαγουλα του απο τα πολλα g στην επιταχυνση! :gym: :gym: :clapping:

Κι εμενα αρχισαν ν'ασπριζουν τα μαλλια μου απο τα πολλα g στις στροφες! :roadrage::roadrage:

Και τελικά μάγκας ο Αντώνης που του βγήκαν τα μάτια από τα G-string που βλέπει κάθε μέρα :lol::bye::w00t:

*** Βασίλη μαζί σου σε στροφές πλεον ΜΟΝΟ αν το αμάξι φοράει πρόγραμμα που να το ρίχνει στα 120 άλογα σαν το Α4 :clapping:

Link to comment
Share on other sites

*** Βασίλη μαζί σου σε στροφές πλεον ΜΟΝΟ αν το αμάξι φοράει πρόγραμμα που να το ρίχνει στα 120 άλογα σαν το Α4 :clapping:

Sorry Σιμο, στη συγκεκριμενη περιπτωση παρασυρθηκα απο το αφηνιασμα του ιπποφορβειου σου... :clapping:

Παντως να ξερεις αυτα τα κανω μονο στις ανηφορικες (στροφες). Στην κατηφορα παω ηρεμα γιατι φοβαμαι! :bye::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

....κ μενα το ιδιο θαναση.... :thumbsd:

......ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΑΣΤΡΟΝΑΠΤΕΣ!!!!!! :roadrage: ......ειναι πολλα σιμο μου!!!!!!!!! :roadrage:

Ωραία ! απ΄ότι βλέπω έχουμε όλοι "κατακράτηση".

Και καλά εμείς.

Εσυ που είσαι και δίλιτρος αλλά και μικρός σε ηλικία πώς το δικαιολογείς;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ! απ΄ότι βλέπω έχουμε όλοι "κατακράτηση".

Και καλά εμείς.

Εσυ που είσαι και δίλιτρος αλλά και μικρός σε ηλικία πώς το δικαιολογείς;;

.......ΤΣΙΓΑΡΑ.....ΠΟΤΑ......ΞΕΝΥΧΤΙΑ......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα υπάρχει κατακράτηση αλλά κυρίως στις δύο μπροστινές πόρτες ,,,:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Δημήτρη ευχαριστώ για την πληροφορία ! :blink:

Τελικά είναι γενικότερο θέμα VW απ΄ότι καταλαβαίνω...

Μένει να δούμε αν η υγρασία αυτή δημιουργήσει πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός, που δεν το φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί πάλι μου φαίνεται ότι γλύφει από πανω, και περνάει μέσα από την πόρτα? Εχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και στα cabrio που είναι με "frame-less" παράθυρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί πάλι μου φαίνεται ότι γλύφει από πανω, και περνάει μέσα από την πόρτα? Εχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και στα cabrio που είναι με "frame-less" παράθυρα :blush:

Απο το στομα μου το πηρες! Ακριβως οτι διαπιστωσα σημερα παρατηρωντας τη διαδρομη του νερου απο το επανω λαστιχο προς τα πισω και μετα κατω προς το χωρο οπου μαζευεται τελικα.

Μαλλον ειναι προσχεδιασμενο το... εγκλημα (δηλ. το εχουν σχεδιασει να ειναι ετσι) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πάντως εμένα στο golf είναι ακριβώς όπως στο vidaki .. μην πω και λίγο παραπάνω :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

update: Η υγρασία ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ κάτω από το λάστιχο που βρίσκεται στο κάτω οριζόντιο κατώφλι της πόρτας...

Αρχίζει και και μου τη δίνει πολύ άσχημα αυτό το θέμα. Κρυμμένο νερό = πρόβλημα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

update: Η υγρασία ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ κάτω από το λάστιχο που βρίσκεται στο κάτω οριζόντιο κατώφλι της πόρτας...

Αρχίζει και και μου τη δίνει πολύ άσχημα αυτό το θέμα. Κρυμμένο νερό = πρόβλημα. :whistling:

.....τι σε πειραζει?αφου δε μενει μεσα στην πορτα?!

Edited by antonio cc
Link to comment
Share on other sites

Ψεκάστε το σημείο με σπρέυ σιλικόνης για καθαρα ψυχολογικούς λόγους και μην ασχολείστε άλλο κατά την ταπεινή μου γνώμη με το θέμα.:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ψεκάστε το σημείο με σπρέυ σιλικόνης για καθαρα ψυχολογικούς λόγους και μην ασχολείστε άλλο κατά την ταπεινή μου γνώμη με το θέμα.:thumbsup:

.....εεε μα! :whistling: .......ή λιπος φαλαινας!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ψεκάστε το σημείο με σπρέυ σιλικόνης για καθαρα ψυχολογικούς λόγους και μην ασχολείστε άλλο κατά την ταπεινή μου γνώμη με το θέμα.:thumbsup:

οκ Professor! Αφου το λες εσύ...

Προς κ Antonis:

Συγγνώμη που σας κουράσαμε με την υγρασία μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.