Jump to content
tolis001

Εισαγωγη Η Εξατμιση

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα διλημα μου.εχω ενα golf v tsi 140 με προγραμμα etuner κ ενα k&n φιλτρο.κ θελω να βαλω η μια εξατμιση απο dp κ πισω η την εισαγωγη groupR κ να βγαλω το φιλτρο.θελω να μου πειτε γνωμες κ θελω να μου προτεινετε κανενα φτηνο μαγαζι κ καλο για εξατμισεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα διλημα μου.εχω ενα golf v tsi 140 με προγραμμα etuner κ ενα k&n φιλτρο.κ θελω να βαλω η μια εξατμιση απο dp κ πισω η την εισαγωγη groupR κ να βγαλω το φιλτρο.θελω να μου πειτε γνωμες κ θελω να μου προτεινετε κανενα φτηνο μαγαζι κ καλο για εξατμισεις.

γιαεξατμιση σταυροσ σκριβανοσ στο νεο κοσμο εχο βαλει σε golf gt 170 απο downpipe μεχρι πισω με καταλυτη hjs 200αρι.1400euro τεραστια διαφορα μαζι με προγραμα που εχεισ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα διλημα μου.εχω ενα golf v tsi 140 με προγραμμα etuner κ ενα k&n φιλτρο.κ θελω να βαλω η μια εξατμιση απο dp κ πισω η την εισαγωγη groupR κ να βγαλω το φιλτρο.θελω να μου πειτε γνωμες κ θελω να μου προτεινετε κανενα φτηνο μαγαζι κ καλο για εξατμισεις.

Ρε φιλε δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε το ενα με το αλλο.δηλαδη πιστευω πως εξαρταται αποκλειστικα απο το ποσα χρηματα διαθετεις.Αν π.χ. διαθετεις 350 κατοσταρικα εχεις διαφορετικες επιλογες αν εχεις παραπανω παλι αλλαζουν.αν εχεις λιγοτερα ακομα λιγοτερες επιλογες.καταλαβαινεις τι εννοω.οποτε ξεκαθαρισε ποσα θες να διαθεσεις και απο εξατμισαδες και φιλτρα θα βρεις πολλα.παρεπιπτοντως και το exhaust center ειναιμια πολυ καλη λυση μπορεις να δεις και στο θεμα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40823

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βαλω κάτι μέχρι 400 ευρώ έχω βρει με τα λεφτα αυτα εξατμιση στο gp exhaust. Τι λέτε; Ακούω γνώμες.

400 ευρω??? τι ακριβωσ θα βαλεισ με 400 ευρω???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα διλημα μου.εχω ενα golf v tsi 140 με προγραμμα etuner κ ενα k&n φιλτρο.κ θελω να βαλω η μια εξατμιση απο dp κ πισω η την εισαγωγη groupR κ να βγαλω το φιλτρο.θελω να μου πειτε γνωμες κ θελω να μου προτεινετε κανενα φτηνο μαγαζι κ καλο για εξατμισεις.

Κατα την αποψη μου , αν το κοστος ειναι ο σημαντικος παραγοντας επιλογης των περιφερειακων , δεν θα σου συστηνα να αλλαξεις το φιλτρο . Ελευθερο φιλτρο Κ&N στο κουτι για το 1.4ΤSI ειναι επαρκεστατο ( ιδιο φιλτρο - κουτι φοραει και το golf 6 GTI ) . Καλυτερα κρατησε τα χρηματα γα ενα intercoooler S3 .

Οσον αφορα στην εξατμιση , μπορεις να βαλεις μια 63.5mm απο καταλυτη και πισω , χειροποιητη , οπου το κοστος ειναι περιπου στα 400-450 ευρω , αναλογως εξατμισα , υλικων , κλπ . Αυτο θα σου δωσει 6-8 ΗΡ , με ιδιο προγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εχω σκοπο να κανω με την εξατμιση.θα βαλω απο καταλυτη μεχρι πισω θα κρατησω δλδ τον δικο μου καταλυτη.κ βρηκα με 400 ευρω στον gp exhaust.ειναι καλος?αλλιως εχετε αλλες πρωτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλα συμφωνώ αλλα είμαι σε περίεργη οικονομική κατάσταση κ εκτός αυτού δεν πιστεύω ότι θα χει τόσο μεγάλη διάφορα με μια των 400 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εχω σκοπο να κανω με την εξατμιση.θα βαλω απο καταλυτη μεχρι πισω θα κρατησω δλδ τον δικο μου καταλυτη.κ βρηκα με 400 ευρω στον gp exhaust.ειναι καλος?αλλιως εχετε αλλες πρωτασεις?

4 χρόνια την έχω φτιάξει στον Παναγιώτη (Gp Exhaust) κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εγώ είχα πληρώσει τότε 500 απο καταλύτη κ πίσω με 2 καζάνια αλλά R32 απόληξη που είναι λίγο πιο μανούρα σε δουλειά. Ήταν το πρώτο που φτιάξανε με R32 προφυλακτήρα. Πρίν 2,5 χρόνια έφτιαξα κ το downpipe εκεί Φ76 με δικό μου καταλύτη όμως (τον έφερα εγώ απο Αμερική). Πολύ καλή κ ποιοτική δουλειά τα παιδιά κ πάνω απ'όλα δοκιμασμένη στο χρόνο... Βασικά όλοι στο χώρο καλοί είναι απλά κοίτα τιμή κ μη μπλέξεις με τίποτα Κινέζικα καζάνια κτλ. Πιστεύω πως ο συνδιασμός χρήματα-δουλειά που θα βρείς στα παιδιά δεν υπάρχει. Όσο για το "να βάλω εισαγωγή ή εξάτμιση..." αυτό δεν υπάρχει. Είναι σαν να ρωτάς να πάρω σάντουιτσ ή κόκα-κόλα...; Είναι 2 διαφορετικά πράγματα που χρειάζονται κ τα δύο αλλά αν έχεις φίλτρο πάνελ όπως λές βάλε καλύτερα την εξάτμιση. Μην ξεχνάς όμως πως τη δουλειά την κάνει το downpipe με τον καταλύτη. Επόμενος στόχος σου είναι αυτό. Σιγά-σιγά, μη βιάζεσαι. Όλα θα τα βάλεις. Κανείς δε βρήκε τα λεφτά πεταμένα. Κ εγώ δεν τα έβαλα όλα μαζί...

ΥΓ. Ο Παναγιώτης είναι τόσο προσεκτικός στη δουλειά του που παρόλο που είμαι τικάκιας με το αμάξι (πόσο μάλλον πρίν 4 χρόνια...) απο ένα σημείο κ μετά βγήκα έξω κ χάζευα στη Θηβών. Εσύ του είπα είσαι χειρότερος απο 'μένα...!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.