Jump to content
metal13

Polo Gti - Λαμπάκι Καταλύτη

Recommended Posts

Καλησπέρα,

την περασμένη Παρασκευή παρέλαβα το polaki-gti και είμαι πολύ ικανοποιημένος γενικά. Είμαι νέος οδηγός όπως και νέος στο forum και δεν ξέρω πολλά μηχανικά. Για αρχή το στρώνω και δεν το δίνω πολύ. Μία φορά που έβαλα το κυβώτιο σε spor(S) επιλογή και έκανα μια γρήγορη εκκίνηση άρχισε να αναβοσβήνει ένα κίτρινο λαμπάκι στο αριστερό μέρος που το βιβλίο οδηγιών το μεταφράζει σαν 'ατελείς καύσεις οι οποίες προκαλούν βλάβη στον καταλύτη'. Αναβόσβηνε για περίπου 20-30 sec και μετά έσβησε εντελώς. Απλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να ανάβει λόγω αυξημένης ταχύτητας ή υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρότερο πρόβλημα. Είναι ολοκαίνουριο το polaki και δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι χειρότερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λαμπακι σημαίνει πολλα, δεν ειναι φυσιολογικό να αναβει και κατά πασα πιθανότητα ειναι νοθευμένη βενζινη.

Πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημένο να κανουν ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

την περασμένη Παρασκευή παρέλαβα το polaki-gti και είμαι πολύ ικανοποιημένος γενικά. Είμαι νέος οδηγός όπως και νέος στο forum και δεν ξέρω πολλά μηχανικά. Για αρχή το στρώνω και δεν το δίνω πολύ. Μία φορά που έβαλα το κυβώτιο σε spor(S) επιλογή και έκανα μια γρήγορη εκκίνηση άρχισε να αναβοσβήνει ένα κίτρινο λαμπάκι στο αριστερό μέρος που το βιβλίο οδηγιών το μεταφράζει σαν 'ατελείς καύσεις οι οποίες προκαλούν βλάβη στον καταλύτη'. Αναβόσβηνε για περίπου 20-30 sec και μετά έσβησε εντελώς. Απλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να ανάβει λόγω αυξημένης ταχύτητας ή υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρότερο πρόβλημα. Είναι ολοκαίνουριο το polaki και δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι χειρότερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

misfire μου μυρίζει.... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

την περασμένη Παρασκευή παρέλαβα το polaki-gti και είμαι πολύ ικανοποιημένος γενικά. Είμαι νέος οδηγός όπως και νέος στο forum και δεν ξέρω πολλά μηχανικά. Για αρχή το στρώνω και δεν το δίνω πολύ. Μία φορά που έβαλα το κυβώτιο σε spor(S) επιλογή και έκανα μια γρήγορη εκκίνηση άρχισε να αναβοσβήνει ένα κίτρινο λαμπάκι στο αριστερό μέρος που το βιβλίο οδηγιών το μεταφράζει σαν 'ατελείς καύσεις οι οποίες προκαλούν βλάβη στον καταλύτη'. Αναβόσβηνε για περίπου 20-30 sec και μετά έσβησε εντελώς. Απλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να ανάβει λόγω αυξημένης ταχύτητας ή υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρότερο πρόβλημα. Είναι ολοκαίνουριο το polaki και δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι χειρότερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Eμένα όταν παρέλαβα το TSI (DSG) μου είπαν όχι στο S μέχρι τα 3.000km

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις. Πιστεύω πως δεν είναι κάτι το σοβαρό παντως επειδή θα ήταν συνέχεια αναμένο το λαμπάκι. Ίσως και να είναι μάπα η βενζίνη που έβαλα παρόλο που ήταν 100στάρα. Καλού κακού θα πάω και μία βόλτα στην αντιπροσωπία να το κοιτάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη. Και μένα μου είπανε όχι στο S για αρχή αλλά δεν κρατήθικα να μη το δοκιμάσω έστω και για λίγο! ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις. Πιστεύω πως δεν είναι κάτι το σοβαρό παντως επειδή θα ήταν συνέχεια αναμένο το λαμπάκι. Ίσως και να είναι μάπα η βενζίνη που έβαλα παρόλο που ήταν 100στάρα. Καλού κακού θα πάω και μία βόλτα στην αντιπροσωπία να το κοιτάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη. Και μένα μου είπανε όχι στο S για αρχή αλλά δεν κρατήθικα να μη το δοκιμάσω έστω και για λίγο! ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! :roadrage:

το ίδιο με μένα παθαίνεις.

πιθανότατα missfire.απο ότι μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο με μένα παθαίνεις.

πιθανότατα missfire.απο ότι μου είπαν

Μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι γι'αυτό ή απλά δεν ξαναβάζουμε βενζίνη απ'το συγκεκριμένο βενζινάδικο? Δηλαδή αν βάλω από αλλού βενζίνη και είναι καθαρή, μπορεί και να μη ξανανάψει το λαμπάκι? Όταν λες missfire, είναι πρόβλημα στον καταλύτη του αυτοκινήτου ή απλά έτυχε να ανάψει λόγω μη καθαρής βενζίνης? Απλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι δεν παραμένει αναμένο συνέχεια αλλά αναβοσβήνει για περίπου 30 sec αν κάνω μια γρήγορη εκκίνηση με S επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι γι'αυτό ή απλά δεν ξαναβάζουμε βενζίνη απ'το συγκεκριμένο βενζινάδικο? Δηλαδή αν βάλω από αλλού βενζίνη και είναι καθαρή, μπορεί και να μη ξανανάψει το λαμπάκι? Όταν λες missfire, είναι πρόβλημα στον καταλύτη του αυτοκινήτου ή απλά έτυχε να ανάψει λόγω μη καθαρής βενζίνης? Απλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι δεν παραμένει αναμένο συνέχεια αλλά αναβοσβήνει για περίπου 30 sec αν κάνω μια γρήγορη εκκίνηση με S επιλογή.

borei na einai kai ta 3...

kane merika patimata apo ksekinima me 100ara kai ama to ksanakanei pigene stin antiprosopia.

sory gia ta greeklish den eime spiti mou..

Edited by ιωνας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.