Jump to content
SAVVASGT

Δοχείο Αναθυμιάσεων

Recommended Posts

ΚΤΜ περιμενω νεα σιυ με φωτο και τιμη για το 122.

αμα ειναι να ερθω προς τα πανω καμια μερα να το φτιαξουμε

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πάντως ότι το σύστημα αναθυμιάσεων παίζει σημαντικότατο ρόλο στην κατανάλωση λαδιού. Με οποιοδήποτε aftermarket κακά σχεδιασμένο σύστημα, μπορεί να αυξηθεί. Εκτός αν έχουν δώσει βάση στις διαφορές πίεσης, όπου, αν, πότε και πόσο τις θέλουμε.Στη φάση υποπίεσης π.χ. (ρολάρισμα), αν το σημείο που στέλνουμε τις αναθυμιάσεις έχει μεγαλύτερη πίεση (π.χ. ατμοσφαιρική αν είναι στο περιβάλλον ή κοντά στο φιλτροκουτί κ.ο.κ) από το στροφαλοθάλαμο τότε αυξάνει η πίεση στο κάτω μέρος και μπορεί να την "ακούσει" μέχρι και η τσιμούχα στροφάλου. Και πολλά άλλα. Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πάντως ότι το σύστημα αναθυμιάσεων παίζει σημαντικότατο ρόλο στην κατανάλωση λαδιού. Με οποιοδήποτε aftermarket κακά σχεδιασμένο σύστημα, μπορεί να αυξηθεί. Εκτός αν έχουν δώσει βάση στις διαφορές πίεσης, όπου, αν, πότε και πόσο τις θέλουμε.Στη φάση υποπίεσης π.χ. (ρολάρισμα), αν το σημείο που στέλνουμε τις αναθυμιάσεις έχει μεγαλύτερη πίεση (π.χ. ατμοσφαιρική αν είναι στο περιβάλλον ή κοντά στο φιλτροκουτί κ.ο.κ) από το στροφαλοθάλαμο τότε αυξάνει η πίεση στο κάτω μέρος και μπορεί να την "ακούσει" μέχρι και η τσιμούχα στροφάλου. Και πολλά άλλα. Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει.

Άμα Σε Περισσεύουν 1500 Και Κάτι Ψηλά Για Καθαρισμό Βαλβίδων Άστο Έτσι Αν Πάλι Δεν Θες Μπορείς Να Βάλεις Δοχείο Αναθυμιάσεων.Εννοείται Πως Το Δοχείο Μπαίνει Σε Βελτιωμένα Αυτοκίνητα Αλλά Και Σε Μαμά.Εγώ Πάντως Που Έκανα Καθαρισμό Βαλβίδων Και Πλήρωσα Με Πόνεσε Ο Κ@λος Μου,Τώρα Με Το Δοχείο Αναθυμιάσεων Είμαι Μια Χαρά!!!
Link to comment
Share on other sites

σαβα γιατι δεν εβαλες αφρο?ποσα πληρωσες για το δοχειο?η bsh θελει κσνα 200αρι!του δηλιτρου μπαινει κομπλε γαμωτο εδω αθηνα καποιος που να ξερει?κτμ μπορεις να μου πεις πια σωληνακια ξεκουμπωνω και τη βαζω να κλεισω τις τρυπες του?3 δεν ειναι?

το 1 ατο που βγαζουμε οταν βαζουμε εισαγωγη

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Να βρω χρονο να βγαλω ή απο το δικο μου μοτερ ή απο του σαββα.Πρεπει να δειτε ποσο εβγαλε του σαββα μετα απο 1000χλμ.Βεβαια ειχε πολυ ΝΕΡΟ μεσα απο την εξωτερικη υγρασια το οποιο το εβαλα διπλα στην σομπα και εξατμιστηκε.Κρατησα την μουργα σαν δειγμα.Κανει δουλεια με την προυποθεση οτι θα βαλεις διαφραγματα μεσα.εκει ειναι ολο το παιχνιδι.Πως θα τα φτιαξεις και τι σχεδιο θα κανεις.

Της BSH μπορεις να βαλεις μονο το δοχειο.Η βαλβιδα που δινουν για τα διλιτρα δεν μπαινει.

Βγαζεις εναν σωληνα και τοποθετεις αναμεσα του το δοχειο.Τα αλλα δεν τα πειραζεις.Μελετησε λιγο πως δουλευει το συστημα και θα καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο αφρος ειναι η φτηνη και οχι αποτελεσματικη αλλα γρηγορη λυση για να βγαλουν μερικα εργατικα χωρις πολυ κοπο

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο αφρος ειναι η φτηνη και οχι αποτελεσματικη αλλα γρηγορη λυση για να βγαλουν μερικα εργατικα χωρις πολυ κοπο

εχεις γεματο Inbox!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

και εγω ενδιαφερομαι για πειτε...

Για βαλβίδες διαβάστε εδω, ποστ 189, (το θεμα περιέχει και πολλές πληροφορίες γενικά για το πρόβλημα)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&st=180

Για δοχείο δείτε εδώ

http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Round-Oil-Catch-Tank-9-15-mm-Fittings-Blue/190399016261/item

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειμαστε ολιγον υπερβολικοι ...Πως ειναι δυνατον gt με 150+000 να μην εχει προβλημα ...Ποσες αλλες χιλιαδες tsi που πλησιαζουν πλεον τα 80-90.000 ? Να λειτουργουν κανονικα ? Τiguan με 170.000 δεν δειχνει το παραμικρο (Καταναλωση ρελαντι και γενικη)

Επισης το catch can οπως εχει υπωθει και στο vortex δεν προσεφερε και πολλα στον χρονο επαναδομησης των επικαθυσεων παλι μετα απο 20.000 ειναι χαλια ...

Δεν μπορω να πιστεψω οτι ο γερμανος δεν το εχει προβλεψει ...Μακαρι να κανει κατι και να αξιζει το catch can αλλα και απο λογια μηχανικου βελτιωτη ακουσα οτι..συστηνεται να βαλεις αλλα δεν αποφευγεις τις επικαθισεις...τι να πω .

http://viewitem.eim.ebay.gr/2-LITER-LITRE-OIL-CATCH-CAN-TANK-WITH-BREATHER-FILTER/290557921681/item

http://www.ebay.co.uk/itm/Stainless-Steel-Oil-Catch-Tank-Reservoir-Can-Upgrade-/270342357812?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3ef1a90334

Αυτα κανουν ? Μια παλη κατασκευη ειναι το θεμα δεν ειναι κατι περιπλοκο απορω γιατι εδω τα δινουν 300-400...

Link to comment
Share on other sites

Νικο και Θανο,τα δοχεια που βαλατε ειναι μεσα εντελως αδεια.δλδ οτι μπαινει βγαινει απο την διπλα τρυπα αμεσως.Οποτε και να τα βαλεις μονο ομορφια μπορεις να προσθεσεις.Στο δικο μου και του Σαββα καναμε ενα συστηματακι με διαφραγματα (4 διαφραγματα) απο ανοξειδωτη λαμαρινα.Ετσι αναγκαζεις τις αναθυμιασεις που ειναι αερας+λαδι να κανουν βολτες γυρω-γυρω.Σαν τελικο αποτελεσμα το λαδι-νερο λογω βαρους πεφτει κατω και βγαινει καθαρος αερας απο την αλλη πλευρα.Επισης εχω δει πολλα περασμενα εντελως λαθος.

Και το δικο μου TSI εχει 100.000 (φτυστε το!!!)Αλλα στις 80 εαν θυμαμαι καλα εκανα ενα πειραμα και εβγαλα την εισαγωγη.Κριμα που δεν τραβηξα φωτο!!Δουλευουν σωστα γιατι σαν τουρμπο τον αερα με πιεση θα τον βαλει μεσα.Εαν ηταν ατμοσφαιρα θα εβλεπες γλεντια πολλα!!

Ο γερμανος δεν προβλεψε και για αυτο εφοδιαζει τις αντιπροσωπειες με τον "ειδικο" αφρο.Ειναι ενας ειδικος αφρος που κανει τον περιεργο πελατη να σταματαει να μιλαει.Φανταζεσαι να εβγαζαν κεφαλαρια σε τοσα αμαξια???

Παντως εγω ρωτησα μερικους και απαντηση δεν πηρα.Η ερωτηση ηταν η εξης......"δλδ τωρα εαν σου βγαλω την κεφαλη οι βαλβιδες θα ειναι καθαρες??"

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν γινεται να ειναι καθαρες αυτο το ξερουμε σημασια εχει να δουλευει παντως ο κινητηρας και ας ειναι ετσι οι βαλβιδες .Αν μπορουμε και ναν το περιορισουμε...αξιζει. Παντως το καλυτερο χημικο ειναι της vw στο μικρο μπουκαλακι ...ειναι πολυ δυνατο αλλα θελει καμια ωρα να δουλευεις ψηλα .

Αναμενουμε φωτος παιδια .

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι για αυτο

http://viewitem.eim.ebay.gr/05L-ROUND-ALUMINIUM-POLISHED-OIL-BREATHER-TANK-CATCH-CAN-WITH-BLACK-RED-FILTER/290665627606/item

μπορει καποιος να βοηθησει με φωτογραφια στη εγκατασταση ποιο σωληνακι συνδεουμε???

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο θα χαλασεις το κλειστο κυκλωμα αναθυμιασεων του κινητηρα.Πρεπει να βρεις κατι χωρις χοανακι και με 2 τρυπες.Και να ΕΧΕΙ δοαφραγματα αλλιως μηντο βαζεις καθολου

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο (ktm) θα μας βοηθουσες όλους με τις γνωσεις σου αν μας εβγαζες μια φωτο για το πως εχεις διαμορφωσει το εσωτερικο του δοχειου σου με τις λαμαρινες....Αν σου ηταν ευκολο ενα How to... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

To αρνητικο ποιο ειναι στην ολη υποθεση ? Η καταναλωση λαδιου και αν ναι ποσο ειναι αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

καταναλωση λαδιου δεν υπαρχει καθολου φιλε μου.απλα πριν μπει το δοχειο το λαδι καιγοταν στον θαλαμο καυσης.και τωρα εγκλοβιζεται στο δοχειο αυτη ειναι η διαφορα.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι δεν εχει επικαθυσεις? εχεις βαλει καμερα να δεις πριν το catch can και μετα το catch can ωστε να δεις πως ειναι οι βαλβιδες?

Γιατι στα ξενα φορουμ οσοι εχουν βαλει catch can λενε οτι παλι εχει επικαθήσεις!

Τα σωληνακια αυτα ειναι σιγουρα ετσι η συνδεσμολογια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.