Jump to content
Guest stefanos

Polo 1.2Tsi Ολοσωμη Εξατμιση

Recommended Posts

και να βαλεις εξατμιση χωρις προγραμμα δεν θα δεις διαφορα.Να εχει τουλαχιστον 1 καζανακι η εξατμιση(μεσαιο ή τελικο ή κ τα 2) για να μην εχεις πολυ θορυβω σε ταξιδη σε εθνικη και σε πολη(πας με 50khm και σε κοιτανε ολοι και λενε οτι περναει ο Sebastien Ogier!). Το θεμα να παει γρηγορα το αμαξι χωρις εφετζιλικια! ---Προσωπικη μου γνωμη----

Link to comment
Share on other sites

Πανακριβη της supersprint χειροποιητα καζανακια πουλανε 60€. 

Τωρα μονο τελικο ειναι για ηχο αν αλλαξω και μεσαιο θα δω διαφορα;

Ενας γνωστος στο χωρο που ρωτησα για catback μου λεει με την ιδια σωληνα και τον ρωταω ειναι σωστο φ55 μεσαιο να ξανακατεβαινω φ45 σωληνα και παλι φ55; τι λογικη ειναι αυτη;

Γυρω στα 200€ μου ειπανε catback

Θελω βαρυ μπασο ηχο και οχι σαν σαξοραλλο...

Υ.Γ. Φοραω προγραμμα...revo αλλα δεν ξερω, θα το οφελησει η εξατμιση ή πεταμενα λεφτα;

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αν είναι να δώσεις κάποια χρήματα προτίμησε   downpipe και αγωνιστικό μεταλλικό καταλύτη, με μόνο catback δεν θα δεις απολύτως τίποτα, κρίμα το 200άρικο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , sirdimitris said:

Πανακριβη της supersprint χειροποιητα καζανακια πουλανε 60€. 

Τωρα μονο τελικο ειναι για ηχο αν αλλαξω και μεσαιο θα δω διαφορα;

Ενας γνωστος στο χωρο που ρωτησα για catback μου λεει με την ιδια σωληνα και τον ρωταω ειναι σωστο φ55 μεσαιο να ξανακατεβαινω φ45 σωληνα και παλι φ55; τι λογικη ειναι αυτη;

Γυρω στα 200€ μου ειπανε catback

Θελω βαρυ μπασο ηχο και οχι σαν σαξοραλλο...

Υ.Γ. Φοραω προγραμμα...revo αλλα δεν ξερω, θα το οφελησει η εξατμιση ή πεταμενα λεφτα;

Όλες οι επώνυμες είναι πανάκριβες, αλλά μόνο αυτές μπορούν κ συνδυάζουν την ησυχία στο χαλαρό κ το ουρλιαχτό στο πάτημα.

Για μόνο ήχο μπορείς να πετάξεις το μεσαίο στην αποθήκη κ είσαι κομπλέ.

Για απόδοση θέλεις turboback, δηλαδή από την τουρμπίνα κ πίσω. Μεγαλύτερο downpipe κ αγωνιστικό καταλύτη (με λιγότερες τρύπες ουσιαστικά). Για παράδειγμα μπορείς να πας σε μια  φουλ 55άρα από turbo μέχρι πίσω δηλαδή, με έναν 100άρι ή 200άρι καταλύτη (ρώτα κ τη ρέβο γιατί μπορεί ο 100άρης να σου πετάει λαμπάκι), κ ένα τελικό καζανάκι, το μέγεθός του οποίου θα καθορίσει την ένταση του ήχου. Αν θέλεις ακόμα λιγότερο ήχο βάλε κ μεσαίο (μπορείς να το κάνεις κ στην πορεία αν σε κουράσει).

Αυτά τα σκαμπανεβάσματα σε διατομές σοβαροί επαγγελματίες δεν τα κάνουν. Μείνει μακριά από τον συγκεκριμένο.

Αν έχει βγάλει η revo stage 2 για το αμάξι σου δεν θα είναι πεταμένα λεφτά. Ρώτα τους πόσα περίπου πάνω να υπολογίζεις. Φίλος με άλλο πρόγραμμα σε ίδιο μοτέρ είχε βγάλει 130-135 φπε πριν κάποια χρόνια.

Edited by queen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα μ' ένα προγραμματάκι και βάλε κι ένα Downpipe και θα είσαι 135-140ps.

Από κει και μετά και πολλά λεφτά δίνεις και τίποτα ουσιαστικό δεν παίρνεις, πολύ μικρό τούρμπο.

 

ΥΓ. Στο τσακίρ κέφι κάνε και ένα υβρίδιο το τούρμπο σου με ένα κλικ μεγαλύτερη φτερωτή μόνο και βάλε custom πρόγραμμα για ακόμα μερικά άλογα

Για κάτι περισσότερο το μοτέρ θέλει σφυρίλατα έμβολα και μπιέλες, κι ένα σωρό πράγματα.

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λογικά σαν του cupra είναι 55άρα, λογικά έχει θέμα στο downpipe κ δεν ταιριάζει (στα ibiza τουλάχιστον).

Άρα ίσως φτιαχτό downpipe+ελεύθερος καταλύτης με catback από μαμά gti;

Link to comment
Share on other sites

@queen σαν του cupra ειναι λογικα και αν ειναι φ55 κανει σαν τις aftermarket που λενε για 1.2 tsi. Καταλυτη κραταω τον δικο μου ή θελει του gti? 

Μετα downpipe εμενα κουμπωνει πισω ενω αυτο μπροστα. Γινεται να ερθει και να ταιριαζει το δικο του dp?

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρόμοιοι οι καταλύτες κ δεν θα δεις διαφορά, καλύτερα να πας σε πιο ελεύθερο 100άρη ή 200άρη.

Για το αν γίνεται κάπως να ταιριάξει το dp, δυστυχώς δεν ξέρω. Καλύτερα να ρωτήσεις έναν εξατμισά κ να να δεις τι σε συμφέρει κ οικονομικά γιατί μπορεί να βγαίνει στα ίδια με ένα φτιαχτό.

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.