Jump to content
Golf_Rider

Golf 4 - Τι Φρένα Μπορούμε Να Βάλουμε Σε 1.4 Μαμα?

Recommended Posts

Οι σωστές εταιρίες κάνουν ολόκληρη μελέτη για το που και σε τι αποστάσεις μεταξύ τους ανοίγονται οι τρύπες. Επίσης κάνουν ειδική επίστρωση για σκλήρυνση του μετάλλου και αν παρατηρήσεις η τρύπα ανοίγεται σταδιακά δημιουργώντας στην επιφάνεια μια καμπύλη. Όλα αυτά έχουν ένα σκοπό, να μην σου στραβώσουν/ραγίσουν οι δισκόπλακες μετά από το 1ο καλό φρενάρισμα.

Θα τρέξει υγρό απο τα φρένα αμα κάνω εξαέρωση ???

Συνήθως ναι :D

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

είναι έγκλημα για γκολφ αν είχε γιουγκο οκ.... οι δίσκοι είναι ζυγοσταθμισμένοι πέραν των άλλων... αν τους τρυπίσεις αλλάζεισ εντελώς τη ζυγοστάθμισή τους... εκτός και αν ξέρεις που θα΄κάνεις ακριβώς τις τρύπες....χλωμό δλδ.

στην εξαέρωση χάνεις λίγα υγρά όταν ξεσφύγγεις τι βίδα, για την ακρίβεια πετάγονται οπότε αν την κάνεις μόνος σου(με κάποιον άλλο δλδ γιατι με ένα άτομο δε γίνεται...) έχε τη καλυμμένη

Link to comment
Share on other sites

Οπότε koukouroukou έχεις λάθος! ΕΛΕΟΣ 1000 ΦΟΡΕΣ!

Ποτε μην εξάγετε τις εργοστασιακές δισκόπλακες για να εφαρμόσετε επάνω διάφορα ζογκλερικά, όποιος Χουντίνι κι αν σας υποσχεθεί κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ τρύπημα στις δισκόπλακες!

Είναι σαν να κάνεις τοπική βαφή στο δίσκο συν προβλήματα ζυγοστάθμησης, όπως σωστά είπαν τα παιδιά.

Εξαέρωση πρέπει να κάνεις με το ειδικό μηχάνημα επειδή έχεις ABS.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο κι εγω θα χρειαστει να αλλαξω τους δισκους. Δεν με ενδιαφερει να βαλω μεγαλυτερους. Αληθεια ξερει κανεις τι διαφορα θα εχει το να βαλεις τους μαμα απο το να βαλεις κατι αντιστοιχο σε aftermarket??? Απο οσα διαβασα δεν πολυαξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι βλέπω όλοι συμφωνείτε να μην τους τρυπήσω και δεν θα τρυπήσω τους μαμίσιους ... Εκτός αυτού οταν άλαξα τις γώμες τις άλαξα σε μαγαζί και σίγουρα δεν εκαναν εξαέρωση γιατι δεν έτρεξε τίποτα απο τις δαγκάνες ... Είμαι στα 30.000 χλμ σχεδόν τώρα. Λέτε να πάω να τις εξαερώσω στην αντιπροσωπεία ?

Link to comment
Share on other sites

Pacific η εξαερωση γινεται μια φορα στα 2 αντε 3 χρονια.Γιατι εχεις φαγωθει να πετας τα χρηματα σου? Κανε την εξαερωση την επομενη φορα που θα πας για service.Το συστημα των φρενων εχει αρκετες ανοχες και επιπλεον αν δεν εχεις κανενα προβλημα στην πεδηση γιατι εχεις φαγωθει να αλλαξεις το ενα και να πειραξεις το αλλο?

Παιδια σορυ για το υφος αλλα για φρενα μιλαμε ε! Μην παιζουμε με την ασφαλεια μας!! "Ακου εκει τρυπημα στις δισκοπλακες"...μετα απο 10 χλμ βλεπω το αυτοκινητο καρφωμενο σε κολλονα!

Μερικα σχολια εχω να κανω ακομα : Αποφευγεται υγρα DOT 5.1 , ειναι περαν των εργοστασιακων προδιαγραφων και υπαρχει κινδυνος να χαλασουν και τα σωληνακια μας (πλαστικα)

Να βαζετε τα μαμα τακακια , αν σας φαινονται ακριβα πολυ απλα μην τα παιρνετε απο την αντιπροσωπεια - εγω αγοραζω τα δικα μου για το A3 με 30 ευρω το ζευγαρι γιατι να πληρωσω 80 ευρω στην αντιπροσωπεια? - ο λογος ειναι οτι το σκληροτερο τακακι μπορει ναι μεν να μην φθειρετε αλλα φθειρει το δισκο.Μην ξεχνατε οτι οπου υπαρχει τριβη ειναι αδυνατον να μην υπαρχει φθορα οποτε αν δεν φθαρει το τακακι σιγουρα η φθορα θα μετακυλιστει στο δισκο! Επισης πολλοι εχουν αντιμετωπισει το προβλημα του σφυριγματος μετα απο την προσθηκη "καλυτερων υποτιθεται" τακακιων!

Συγνωμη και παλι για το υφος αλλα διαβαζω για 1.4 και Brembo/Sparco δισκοπλακες και εχω πεσει κατω απο τα γελια.Δηλαδη οι 1.8Τ και οι 2λιτροι τι πρεπει να βαλουν για να σταματανε ρε παιδια? Μηπως κανενα συστημα απο τη NASA με τα αλεξιπτωτα να πεφτουν απο πισω? Για coolarete!

ΥΓ : Το Passat 1.8T που εχουμε στην οικογενεια δεν εχει μεγαλυτερους δισκους απο το δικο μου το Α3 και ομως φρεναρει απιστευτα.Προσφατα δοκιμασα ενα 150-0 και εμεινα μ@λ@κ@ς τοσο για την υπεροχη κατανομη της πεδησης , τοσο για το ABS οσο και για την καταπληκτικη διατηρηση της πορειας του αυτοκινητου , ναι δεν εφυγε τετακε ουτε το ESP αναψε!! Τι να λεμε τωρα!

Παντα φιλικα,

Δημητρης

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dpan_a3 όλα παίζουν ρόλο όσο αφορά το φρενάρισμα.

Από την κατανομή του βάρους μέχρι και ποιότητα ελαστικών κλπ κλπ,

δηλ ένα κάρο πράγματα.

Θεμιτό για σένα είναι μόνο να "πηγαίνεις" ή και να σταματάς;

Πάντως μερικοί ψάχνουν, όπως κι εγώ άλλωστε, την ιδανική εκείνη αίσθηση για να έχεις απόλυτη σιγουριά όταν πηγαίνεις γρήγορα.

Και για να σου τη σπάσω θα σου πω πως έχω αερόφρενα...

ανοίγοντας τα παράθυρα(Golf MkII).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dpan_a3 όλα παίζουν ρόλο όσο αφορά το φρενάρισμα.

Από την κατανομή του βάρους μέχρι και ποιότητα ελαστικών κλπ κλπ,

δηλ ένα κάρο πράγματα.

Θεμιτό για σένα είναι μόνο να "πηγαίνεις" ή και να σταματάς;

Πάντως μερικοί ψάχνουν, όπως κι εγώ άλλωστε, την ιδανική εκείνη αίσθηση για να έχεις απόλυτη σιγουριά όταν πηγαίνεις γρήγορα.

Και για να σου τη σπάσω θα σου πω πως έχω αερόφρενα...

ανοίγοντας τα παράθυρα(Golf MkII).

Δεν χρειαζεται να μου τη σπασεις ή να στη σπασω... συζητηση κανουμε!

Αφου εχεις αεροφρενα εγω παω πασο :):excl::thumbsup: :thumbsup:

Στο GOLF V γενιας η κατανομη γινεται ηλεκτρονικα , δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο με το IV, τα δε φρενα και στο ενα και στο αλλο ειναι αριστα.

Ξερεις με τα οσα εχουν δει τα ματια μου η βελτιωση που ζηταμε δεν καλυτερευει παντα την κατασταση , αντιθετως μπορει να αποβει και χειροτερη!! Και επειδη μιλαμε για φρενα και οχι για αεροτομες και σποιλερ γιαυτο το τονιζω : Μην παιζετε με την ζωη σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη φθορά στα τακάκια σε Golf Mk4. Αισίως έχω συμπληρώσει 60.000 km με τα ίδια τακάκια που είχε όταν το πήρα. Στην αντιπροσωπεία μου λένε εδώ και 10.000 km θέλουν αλλαγή αλλά φαίνεται να έχουν ψωμί ακόμα...

Υπάρχει αισθητήρας που σε ειδοποιεί με φωτεινή ένδειξη στο ταμπλό όταν έρθει ο καιρός για αντικατάσταση τους;

Και επίσης αν θέλετε να μου προτείνετε κάποιο καλό τακάκι που έχετε δοκιμάσει. Σχετικά μαλακό κατά προτίμηση για να μην φείρονται εύκολα οι δίσκοι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις σκληρο θα φθειρετε ευκολα η δισκοπλακα, αν βαλεις μαλακο θα εισαι καθε τοσο στο συνεργειο να αλλαζεισ τακακια. φυσικα αναλογος το ποδι σου.Πιστευω ενα μετριο σε σκληροτητα εχει η ΑΤΕ.Αυτα εχω και ειμαι υπερ ευχαριστημενος. Και PAGID να βαλεις το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα στα Ferodo DS που είναι και μαλακό τακάκι... και εας πηγένει καθε 2-3 φορές για αλαγή θα δεί ενα πολή καλό φρενάρισμα και εαν δεν μείνει ευχαριστιμένος και θέλει να αλάξει δισκους άς πάει σε τύποτα τριπιτους η ενχαρατους και με σολινακια αεροπορικου τύπου και θα είναι τζάμι. Τελευτέα λύση ειναι το κιτ φρένων... να μην πάμε παρα πέρα!

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον αισθητηρα για το φαγωμα των τακακιων υπαρχει μεν εγω ομως που εχω φαει δισκοπλακες σε toyota celica, golf III και παραλιγο στο golf V ποτε δεν ειδα να αναβει η ενδειξη και η δικαιολογια ηταν οτι φαγωθηκε το εσωτερικο τακακι πρωτα και οχι το εξωτερικο που ειναι ο αισθητηρας...( η αναποδα δεν θυμαμαι)..

..οποτε μην περιμενεις να δεις ενδειξη για να τα αλλαξεις...

τα pagid και τα textar μια χαρα δουλεια μου εκαναν τις 2 φορες που αλλαξα...βεβαια φαγωθηκαν λιγο γρηγορα αλλα τουλαχιστον δεν σφυριζαν....

Golf V 1.6 και golf ΙV εχουν τα ιδια τακακια παρεπιπτοντως...

Link to comment
Share on other sites

τα τακάκια πιστεύω μπορείς να τα δεις και μόνος σου εαν έχουν η δεν έχουν "ψωμι"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Πήγα το Γκολφάκι IV εχτές για σέρβις και με πήρε ο μάστορας να μου πει να αφήσω το σέρβις (λάδια, φίλτρα, μπουζί) για άλλη φορά και να αλλάξω δισκόπλακες και τακάκια και στους 4 τροχούς γιατί είναι υπερφαγομένα όλα σε επικίνδυνο βαθμό. Όντως έτσι ήταν, οπότε και συμφώνησα. Μετά μου είπε μια τιμή – 210 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή νορμάλ. Για εργασία μου είπε ότι πήρε 50 ευρώ. 4 τακάκια – 50 ευρώ. Σε αυτό είμαι σίγουρος ότι η τιμή είναι εντάξει, επειδή θυμάμαι πως άλλαξα 2 τακάκια μπροστά στο Polo με 20 ευρώ. Για τις δισκόπλακες δεν είμαι σίγουρος. 60 για τις μπροστά και 50 για τις πίσω. Ψάχνοντας στο internet βρήκα τιμές για καινούργιες δισκόπλακες στις διαστάσεις μου (280 μπροστά, 230 πίσω) από 13 έως 110 ευρώ (συμπαγείς όλες). Οπότε αυτός μου τα χτύπησε κάπου στη μέση… δεν ξέρω όμως αν είναι μαμήσια ή από άλλη εταιρεία. Απ’ ότι κατάλαβα η τιμή στις δισκόπλακες έπαιζε ανάλογα το πάχος τους. Οι πιο φθηνές είχαν 18χλς και έφταναν στα 25χλς στις πιο ακριβές. Τώρα δεν ξέρω όμως τι μου έβαλε και από που τα πήρε. Επειδή είναι επαγγελματίας πολλά χρόνια δεν πιστεύω να είναι κότσος και να αγοράζει από αντιπροσωπεία όπως Παπαδόπουλος… Οπότε η μόνη έγνοια που έχω είναι να μην μου έβαλε τις δισκόπλακες των 13-20 ευρώ και μου τα πούλησε για 50-60 ευρώ.

 

Έφυγα από τον προηγούμενο μου συνεργείο επειδή τα υπερκοστολογούσε όλα. Ήμουν 200% σίγουρος για την ποιότητα της δουλειάς του και έβλεπα τέτοια υπερκοστολόγηση ως ένα είδος εγγύησης. Τότε όμως ήταν οι εποχές που έβγαζα 1500-1800 ευρώ και «ήμουνα λαρτζ». Τώρα οι καιροί είναι πολύ διαφορετικοί και κάθε δεκάευρω μετράει. Καταλαβαίνετε τώρα…

 

BTW: Μπορώ να βρω κάπου καινούργιο, άδειο βιβλίο σέρβις;

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να σου εβαλε αλλες διαστασεις φρενων απο αυτες που ηδη εχει το αυτοκινητο

η τιμη μια χαρα ειναι

 

Δεν γίνεται να βάλει φρένα διαφορετικά σε διάμετρο: όπως περιέγραψα 230χλς πίσω και 280χλς μπροστά. Στο πάχος όμως μπορεί να βάλει οτιδήποτε από 18χλς έως 25χλς. Τουλάχιστον τέτοιες δισκόπλακες βρήκα στο internet και όλες ήταν συμβατές με το γκολφ μου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι πάχος είναι τα μαμίσια.

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε παχος μπορει.θα πρεπει να θελει να σου κανε κακο

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεί; Η μαμά εταιρεία βγάζει δισκόπλακες στο πάχος Χ. Υπάρχουν άλλοι κατασκευαστές που βγάζουν δισκόπλακες σε πάχος από Ζ ως το Ψ και είναι όλες συμβατές με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Εδώ η ίδια η μαμά εταιρεία βγάζει ζάντες, ελαστικά και στοιχεία φρένων διαφορετικών διαστάσεων για το ίδιο αμάξωμα βασιζόμενη σε κινήτηρα που φοράει και κατά συνέπεια και απόδοσης που έχει.

 

Κακό από έννοια ασφάλειας δεν μου κάνει, αφού είναι συμβατό προϊον. Το μόνο κακό μπορεί να είναι οικονομικό. Αν έβαλε ότι πιο φθηνό βρήκε και με χρέωσε 2.5-3 φορές πιο πάνω... λογικό είναι ότι τα ιμιτασιόν θα μου φαγοθούν πιο γρήγορα. Πάντως για να λύσω την απορεία σκοπεύω να παω το αμάξι σε κάποιο άλλο συνεργείο, να το σηκώσω και απλά να μετρίσω το πάχος... για να μου φύγει η απορεία.

 

Επίσης... ο πατέρας μου πρέπει να έχασε το εγχειρίδιο χρήσης μαζί με το βιβλίο σέρβις. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω εγχειρίδιο για συγκεκριμένο αυτοκίνητο βάση του αριθμού πλαισίου;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινεις γιατι προφανως δεν γνωριζεις καν τα βασικα για το πως δουλευουν τα φρενα.

 

edit:το 1.4 μπροστα φοραει 256x25 αν θυμαμαι καλα και πισω 232x9.

280 φορουσαν κατι diesel και το 1.8 αν δεν κανω λαθος

288 τα gti με τα 150 και 312 τα 180αρια.

Edited by dubbeR_xronis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

210 ευρω για μπρος πισω τακακια,δισκοπλακες,και εργασια;

Σκεψου αλλαξα μπροστα δισκοπλακες(Zimmermann) και τακακια (ATE) (280mm) 160 ευρω.Και ηταν και καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.