Jump to content
Golf_Rider

Golf 4 - Τι Φρένα Μπορούμε Να Βάλουμε Σε 1.4 Μαμα?

Recommended Posts

πως γινεται να βαλουν διαφορετικο παχος δισκου? δε θα μπει η δαγκανα αν ειναι πιο παχυς, και αν ειναι λαπτοτερος θα βυθιζεται περισοτερο το πενταλ. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινεις γιατι προφανως δεν γνωριζεις καν τα βασικα για το πως δουλευουν τα φρενα.

 

edit:το 1.4 μπροστα φοραει 256x25 αν θυμαμαι καλα και πισω 232x9.

280 φορουσαν κατι diesel και το 1.8 αν δεν κανω λαθος

288 τα gti με τα 150 και 312 τα 180αρια.

 

Ωραία απάντηση :) Το πιο εύκολο στο ιντερνετ να αποκαλέσεις τον συνομηλητή π********ο. Δηλαδή όταν εγώ με τα ίδια μου τα μάτια βλέπω στο site δισκόπλακες από 5-6 κατασκευαστές που έχουν διαφορετικό πάχος, αλλά τα συστήνουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (1J5) τι συμπέρασμα να βγάλω; Αν εσύ ρωτήσεις για μελανάκια του εκτυπωτή σου και σου πω ότι μόνο γνήσια HP μπορείς να βάζεις... Δεν υπάρχουν τρίτοι κατασκευαστές με ιμιτατιόν, δεν υπάρχει η λύση αναγώμοσης. Εσύ τι γνώμη θα σχηματίσεις για μένα ;)

 

280 μπροστά φοράνε και τα 1.6 variant σαν το δικό μου... ******** ;)

πως γινεται να βαλουν διαφορετικο παχος δισκου? δε θα μπει η δαγκανα αν ειναι πιο παχυς, και αν ειναι λαπτοτερος θα βυθιζεται περισοτερο το πενταλ. ετσι δεν ειναι?

Έσυ πες μου...

 

http://www.sparepartstore24.co.uk/spares/brake-disk/vw/golf-mk-iv-estate-1j5

 

Όλα αυτά είναι συμβατά με ένα συγκεκριμένο μοντέλο, έτσι δεν είναι;

 

 

 

προσεχουμε τον τροπο με τον οποιο μιλαμε σε ενα forum...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου Passat,νομιζω καποια μοντελα ακομα και στα ιδια κυβικα αλογα ειχαν διαφορετικες δαγκανες,με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς διάμετρο 280χ22 πάχος δεν μπορεί να σου έβαλε ποιο μικρή σε πάχος γιατί δεν βγένει.

Αν φοράς 288χ25 πάλι δεν μπορεί να σου έβαλε 22άρα για δεν βγένει σε 288χ22 αλλα μόνο σε 280χ22, οπότε το τακάκι θα είναι εκτός δίσκου, επίσης δεν μπορεί να σου έβαλε παχύτερους δίσκους, πχ να φοράς 280χ22 και να σου έβαλε 288χ25, δεν βιδώνει η δαγκάνα στην βάση της.

Το ίδιο είναι και για τα πίσω φρένα, τα οποία είναι ποιο απλή περίπτωση.

Το τακάκι δεν παίζει μεγάλο ρόλο στο πάχος.

Επίσης οι πίσω δίσκοι δεν τεροιάζουν μπροστά.

Στην ουσία το σύστημα δαγκάνα-βάση/μουαγιέ ειναι συγγεκριμένο για μια διαμέτρο δίσκου η οποία είναι ανάλογη του πάχους, και δεν μπορεί να δεχτεί μεγαλύτερη, χωρίς τροποποίηση.

 

Άδικα ανυσηχείς, ο μάστορας σου πήγε στο κατάστημα με τους παλιούς δίσκους στο χέρι και πήρε τους ίδιους, ή πήγε και ζήτησε για αυτό το αμάξι δίσκους και του έδωσαν βάση καταλόγου τους αντίστοιχους δίσκους.

 

Η ιστορία είναι τι μάρκα σου έβαλε, γιατί αν σου έβαλε πχ, μάρκα Pagit και τους πλήρωσες για Pagid, εεε έχει διαφόρα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

πριν ομως ρωτησω για τα μελανακια του εκτυπωτη μου..θα σου πω ακριβως πιο μοντελο εκτυπωτη εχω...αν ειναι ο variant η ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ golf εκτυπωτης ωστε εσυ που θα σπαταλισεις το χρονο σου για να με βοηθησεις να ξερεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ ψαχνεις για μενα που δεν ξερω να πω εξ αρχης τι εκτυπωτη εχω....

οσο για το ασχετε (γελαει ο κοσμος) και το αλλο το οτι αποκαλεσα εσενα ασχετο θα το κανα ακομα και αν μιλουσαμε σε κοινη παρεα.μην κολας

δεν ειναι κακο να μη γνωριζεις.κανεις δε γεννηθηκε γνωριζοντας τα παντα.ουτε και γω γνωριζω πολλα πραγματα..το κακο ειναι αλλο...

αλλα τεσπα δεν εχει νοημα ολο αυτο

 

διαβασε ΚΑΛΑ το ποστ του dasauto και θα καταλαβεις.

φιλικα Χρονης

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το θεμα θα συνεχισει ηρεμα και ωραια οπως κανουμε παντα σαν παρεα....δεν υπαρχει λογος να δημιουργουνται "κοντρες"...καλο ειναι να συνεχισουμε να μιλαμε ομορφα........

 

ευχαριστω...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το θεμα θα συνεχισει ηρεμα και ωραια οπως κανουμε παντα σαν παρεα....δεν υπαρχει λογος να δημιουργουνται "κοντρες"...καλο ειναι να συνεχισουμε να μιλαμε ομορφα........

 

ευχαριστω...

:give_rose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ activious, δεν προσβλήθηκα με το "δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν τα φρένα", οπότε δεν περίμενα να προσβληθεί και ο συνομολιτής μου που χρησιμοποίησε αυτές τις λέξεις, εξ' άλλου εγώ καθαρά χιουμοριστικά το χρησιμοποίησα και απ' ότι φαίνεται όλα καλά.

 

Αγαπητέ Χρόνη, και εγώ έτσι θα σου απαντούσα αν μιλούσαμε σε κοινή παρέα.

Επίσης, Χρόνη, είναι δική μου παράλειψη που δεν σημείωσα τον ακριβή τύπο αυτοκινήτου, καθώς τα θέματα εδώ ανανεώνονται όχι και τόσο γρήγορα και απλά ξέχασα ότι πόσταρα στο θέμα με το Golf 1.4.

 

Ευχαριστώ τον dasauto για την εμπεριστατωμένη απάντησή του, αλλά και για την διεύκρινιση σχετικά με τις διαστάσεις. Προφανώς όλο η δική μου σύγχιση προέκυψε από όχι αρκετά προσεκτική ανάγνωση των αγγελιών. Υπάρχουν δισκόπλακες 280 χιλιοστών σε διαφορετικό πάχος, αλλά δεν είναι για Golf. Για Golf είναι μόνο τα 280x22. Μπήκα στο site μέσω αναζήτησης της Google και δεν πρόσεξα το φίλτρο που εφαρμόστηκε.

 

Ο συγκεκριμένος τα παραγγέλνει τηλεφωνικά. Οπότε ναι... η μόνη απορία που μένει είναι ο κατασκευαστής. Μάλλον δε θα μπορέσω να το μάθω αυτό... μόνο εμπειρικά μετά από 30.000 χιλιόμετρα ας πούμε. :)

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.