Jump to content
vg1912

Revo 1

Recommended Posts

οχι δεν μπορω να το καταλαβω ρε φιλε γιατι και του παντελη ετσι το εχουμε και με 100αρι καταλυτη σου λεω δεν κανει το παραμικρο ουτε κουδοθνισμα ουτε τιποτα γιαυτο δεν μπορω να το καταλαβω σορυ αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα εως τωρα και ουτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι κουδουνισμα μιλας :thumbsd::flowers:

Δεν μπορώ να βρω με λέξεις πως να σου το περιγράψω Τάσο, πραγματικά! Οταν έρθεις ξανά προς τα κάτω, θα σου το δείξω ρε φίλε ακριβώς τι εννοώ! Για εμάς, "περνάει στα ψιλά γράμματα" ανεπαίσθητα και το συγχέουμε με την αναπόφευκτη μικρή αύξηση έντασης θορύβου. Σε άλλους ανθρώπους "χτυπάει" στο αφτί. Ισως ο Βασίλης μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα αυτό που τον "ενοχλούσε ακουστικά" :laugh:

Πιστευω πως επειδει εχω δοκιμασει και τα δυο 70dp & 76dp εχω αποψει για τις διαφορες μεταξυ τους,και αν το αμαξι το θελεις για βολτουλες και για καμια γκαζια ετσι για να ξεκ@@@@@@ς,το 70dp ειναι μονοδρομος!

Τωρα αν το θελεις να ειναι συνεχεια στο μεγιστο και απο ρυθμισεις και απο βενζινη (100αρα) τοτε το 76dp ειναι επισης μονοδρομος!

Πιστεύω ότι το παραπάνω, είναι τοποθετημένη η ουσία στην πραγματική της διάσταση! :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω με λέξεις πως να σου το περιγράψω Τάσο, πραγματικά! Οταν έρθεις ξανά προς τα κάτω, θα σου το δείξω ρε φίλε ακριβώς τι εννοώ! Για εμάς, "περνάει στα ψιλά γράμματα" ανεπαίσθητα και το συγχέουμε με την αναπόφευκτη μικρή αύξηση έντασης θορύβου. Σε άλλους ανθρώπους "χτυπάει" στο αφτί. Ισως ο Βασίλης μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα αυτό που τον "ενοχλούσε ακουστικά" :laugh:

Πιστεύω ότι το παραπάνω, είναι τοποθετημένη η ουσία στην πραγματική της διάσταση! :thumbsd:

ρε φιλε δεν ξερω τι να σου πω και εγω ειμαι πολυ παρατιριτικος μετα απο οσα τραβηξα αυτο δεν το εχω ακουσει και να μην ειχαμε αμαξι με τετιο σεταπ θα ελεγα οτι οντως ισως κανει καθε μερα το καβαλαμε δεν εχουμε ακουσει το παραμικρο τι να σου πω δεν ξερω συγχωρεσε με που δεν μπορω αυτη την φορα να σε καταλαβω ρε φιλε σιμο :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγόρι, κατάλαβα πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Το θέμα είναι ότι κατά την APR αλλά και τους υπόλοιπους επώνυμους, τα ΠΙΣΩ καζάνια καθορίζουν τον "σπορτιφ" θόρυβο! Αυτό είναι το ΕΝΑ κομμάτι που καλύπτεται από αυτό που είπες!

Το DRONING όμως (κουζούνισμα) έχει να κάνει με το μεσαίο καζάνι αλλά και τη διάμετρο του d/p. Πρακτικά όμως με το μεσαίο σωλήνα. Τον Βασίλη, επειδή το συζητήσαμε δεν τον ενοχλεί το μπασάκι όταν ΣΑΝΙΔΩΝΕΙ, αλλά το droning π.χ. όταν πηγαίνει χαλαρά ταξίδι σε "οικονομικές" στροφές. Με τη λύση που προτείνεις ρεαλιστικά δεν λύνεται 100% αυτό δυστυχώς καθότι δεν έχουμε να κάνουμε με τον καθ'αυτό θόρυβο του "μπάσου" αλλα με το μεταλλικό συντονισμό της ανοιχτής σωλήνωσης στο αρχικό της κατέβασμα.

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες ακριβώς ποιός θόρυβος τον ενοχλεί, ίσως ο Βασίλης να μπορέσει να σου το εξηγήσει καλύτερα :thumbsd:

Σιμο πρεπει να ειχες 20 στην εκθεση, τα εγραψες ακριβως οπως τα σκεφτομουν!

ΣΩΣΤΟΣ! Εχασες λίγο σε "αμεσότητα", και βασικά αυτό το lag που αναφέρεις έστω και "ψιλό" το πρόσεξε και στο δικό μου ο Βασίλης όπου από "χαλασμός κυρίου" στο σανίδωμα, όταν αφήνεις και ξαναπατάς θέλει λίγο για να "ξαναγεμίσει" η σωλήνα!

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΜΑΣΤΕ! Ακόμα δεν το έβαλε, ακόμα δεν το μέτρησε... και εμείς του μιλάμε για Stage2 :flowers::laugh::thumbsd:

Καλα τα λεει ο Γιαννης (νομιζω) Souls A3, επειδη μου αρεσει η αμεσοτητα που εχει τωρα και δεν θελω καθολου lag μαλλον θα παω σε 70αρι dp και HJS καταλυτη με 70αρα μεχρι το μεσαιο χωρις να αλλαξω κατι πιο πισω και ευχομαι να μην εχει ουτε droning ουτε θορυβο.

Πειτε με παραξενο αλλα οταν καμια φορα μου τη δωσει απολαμβανω το Τριτο προγραμμα στη διαδρομη Καβαλα - Θεσ/κη και αυτο απαιτει ησυχια απο το αμαξι!

Και ΝΑΙ, ακομα δεν το εβαλα βρε παιδια αμεσως να παω σε stage 2! Αφηστε να το χαρω λιγο οπως ειναι και οταν το βαρεθω θα το αναβαθμισω (αν εχω και μπικικινια). :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο πρεπει να ειχες 20 στην εκθεση, τα εγραψες ακριβως οπως τα σκεφτομουν!

Καλα τα λεει ο Γιαννης (νομιζω) Souls A3, επειδη μου αρεσει η αμεσοτητα που εχει τωρα και δεν θελω καθολου lag μαλλον θα παω σε 70αρι dp και HJS καταλυτη με 70αρα μεχρι το μεσαιο χωρις να αλλαξω κατι πιο πισω και ευχομαι να μην εχει ουτε droning ουτε θορυβο.

Πειτε με παραξενο αλλα οταν καμια φορα μου τη δωσει απολαμβανω το Τριτο προγραμμα στη διαδρομη Καβαλα - Θεσ/κη και αυτο απαιτει ησυχια απο το αμαξι!

Και ΝΑΙ, ακομα δεν το εβαλα βρε παιδια αμεσως να παω σε stage 2! Αφηστε να το χαρω λιγο οπως ειναι και οταν το βαρεθω θα το αναβαθμισω (αν εχω και μπικικινια). :flowers:

οκ φιλε βασιλη βαλε 70αρι εαν ειναι εσυ ξες οτι νομιζεις σωστο για σενα και για το αμαξι σου :laugh: το θεμα ειναι να μπει σταδιο 2 οτι και να βαλεις απο dp πανω κατω τα ιδια ειναι .οσο που ξεσηκωθηκαμε να βαλεις σταδιο2 ειναι γιατι πηρες που πηρες φορα καντο να τελιωνεις :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι'ετσι που ειναι, οσο το οδηγαω τοσο πιο πολυ μου αρεσει!

Στο προσπερασμα σε μικρη ευθεια (με ορατοτητα) ειναι θαυμα :roadrage:

Και το πιο ωραιο ειναι οτι η μεση καταναλωση ειναι χαμηλοτερη και απο μαμα (με φυσιολογικους καθημερινους ρυθμους).

Οσο για τη δυναμη, το VImonitor που εχω μου εδειξε ακριβως τα ιδια αλογα με το προηγουμενο αλλα στις 5000 σαλ και οχι στις 6200...

Οσο για τη ροπη, η διαφορα ειναι χαωδης σαν αισθηση. :roadrage:

Που σημαινει οτι δυναμη και ροπη βγαινουν σχετικα χαμηλα αρα δουλευει παρομοια με πετρελαιο.

Φοβαμαι μηπως αλλαζοντας εξατμιση και παω σε stage 2 μου χαλασει σαν αισθηση και δυναμωσει τοσο που δεν θα συμμαζευεται...

Σιμο καλο το stage 2 στο setting 3 αλλα πολυ κατσικι ρε φιλε και αποτομο. Χρειαζεται τετρακινηση για να τα βγαλει ολα στο δρομο και να μη χαζοσπινιαρει. Εδω σπινιαρει τρελλα το δικο μου σε δυνατη εκκινηση αλλα θα μου πεις τα λαστιχα μου ειναι για αλλαγμα.

Δεν ξερω πως ειναι το stage 2 σε setting 2 για να κρινω παραπερα. :whistling:

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτείς και φτάσεις στην ώρα να κάνεις το "βήμα παραπάνω" Βασίλη, το μόνο εύκολο είναι να το ρίξουμε σε Setting2 ή και 1 και να το παρεις ξανά μια τσάρκα το αμάξι για να δεις αν αξίζει τον κόπο με βάση τις ανάγκες σου ρε φίλε :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Μια μικρή παρένθεση και απο μένα...

Βασίλη : :drinks::whistling: να σου ζήσει το πρόγραμμα! να το χαίρεσαι!!!!!!! :roadrage::roadrage:

Καλά γκάζια !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι'ετσι που ειναι, οσο το οδηγαω τοσο πιο πολυ μου αρεσει!

Στο προσπερασμα σε μικρη ευθεια (με ορατοτητα) ειναι θαυμα :roadrage:

Και το πιο ωραιο ειναι οτι η μεση καταναλωση ειναι χαμηλοτερη και απο μαμα (με φυσιολογικους καθημερινους ρυθμους).

Οσο για τη δυναμη, το VImonitor που εχω μου εδειξε ακριβως τα ιδια αλογα με το προηγουμενο αλλα στις 5000 σαλ και οχι στις 6200...

Οσο για τη ροπη, η διαφορα ειναι χαωδης σαν αισθηση. :roadrage:

Που σημαινει οτι δυναμη και ροπη βγαινουν σχετικα χαμηλα αρα δουλευει παρομοια με πετρελαιο.

Φοβαμαι μηπως αλλαζοντας εξατμιση και παω σε stage 2 μου χαλασει σαν αισθηση και δυναμωσει τοσο που δεν θα συμμαζευεται...

Σιμο καλο το stage 2 στο setting 3 αλλα πολυ κατσικι ρε φιλε και αποτομο. Χρειαζεται τετρακινηση για να τα βγαλει ολα στο δρομο και να μη χαζοσπινιαρει. Εδω σπινιαρει τρελλα το δικο μου σε δυνατη εκκινηση αλλα θα μου πεις τα λαστιχα μου ειναι για αλλαγμα.

Δεν ξερω πως ειναι το stage 2 σε setting 2 για να κρινω παραπερα. :whistling:

:drinks:

κοιταξε φιλε βασιλη οτι και να κανεις θα ειναι καπως αποτομο με σχεση με το σταδιο1 απο εκει και περα πιστευω πως το setting2 θα σου ειναι μια χαρα και δεν θα ειναι αυτο το πολυ αποτομο οσο το 3 ας πει και ο σιμος φυσικα την γνωμη του που τα εχει δοκιμασει ολα,αυτα εχεις οταν ανεβαζεις κιαλο την ιπποδυναμη και την ροπη αυτα τα αποτομα που λες ξυπναει ακομα περισσοτερο το αμαξι :roadrage: και το καλο σε αυτην την υποθεση ειναι οτι και ο σιμος εχει την δυνατοτητα να σου δειξει τις διαφορες και στην πραξη και οχι στην θεωρια :roadrage: αρα δοκιμασε ολα τα settings και οπου σαρεσει το αφηνεις στο δικο σου μετα :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Και το πιο ωραιο ειναι οτι η μεση καταναλωση ειναι χαμηλοτερη και απο μαμα (με φυσιολογικους καθημερινους ρυθμους).

Οσο για τη δυναμη, το VImonitor που εχω μου εδειξε ακριβως τα ιδια αλογα με το προηγουμενο αλλα στις 5000 σαλ και οχι στις 6200...

Οσο για τη ροπη, η διαφορα ειναι χαωδης σαν αισθηση. :thumbsup:

Που σημαινει οτι δυναμη και ροπη βγαινουν σχετικα χαμηλα αρα δουλευει παρομοια με πετρελαιο.

Φοβαμαι μηπως αλλαζοντας εξατμιση και παω σε stage 2 μου χαλασει σαν αισθηση και δυναμωσει τοσο που δεν θα συμμαζευεται...

Σιμο καλο το stage 2 στο setting 3 αλλα πολυ κατσικι ρε φιλε και αποτομο. Χρειαζεται τετρακινηση για να τα βγαλει ολα στο δρομο και να μη χαζοσπινιαρει. Εδω σπινιαρει τρελλα το δικο μου σε δυνατη εκκινηση αλλα θα μου πεις τα λαστιχα μου ειναι για αλλαγμα.

Δεν ξερω πως ειναι το stage 2 σε setting 2 για να κρινω παραπερα. :pardon:

:)

1. Για την κατανάλωση συμφωνώ και επαυξάνω! Το αμάξι ειδικά στο Setting2 όπου παίζεις, και όπου έπαιζα και εγώ σαν Stage1, είναι πολύ οικονομικό σε "ανθρώπινη οδήγηση"! Το καλοκαίρι πέρσι, εν μέσω απεργιών βυτιοφόρων, είχε πιάσει 1030χλμ αυτονομίας το αμάξι μέσα στο κατακαλόκαιρο... και με κλιματισμό αναμένο!! (με το αβγό στο πόδι το είχα φυσικά, και το 95% των χλμ ήταν πήγαινε-έλα Χαλκιδική)

2. Για τα διάφορα "settings" Βασίλη μου, δεν μπορώ να ξέρω μιας και ποτέ δεν το είχα σε setting3 ενώ ήμουν Stage1! Σαν Stage2 πάντως το setting1 είναι ΠΟΛΥ φιλικό και γραμμικό... χωρίς ξεσπάσματα! Το Stage3 είναι υπερ-επιθετικό από την άλλη και καθότι "performance oriented" πολύ απλα καίει και πολύ περισσότερο (στο setting1 είδα πτώση στην κατανάλωση περί το 20%).

Και ναι κατσίκι Billy-boy... αλλά σε ρωτάω... ΑΝ ΣΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΩ για 1 μερούλα (ή βδομαδούλα) το αμάξι μαζί με το SPS και φύγω, σε ποιά ρύθμιση θα το έχεις... και πως θα το οδηγάς? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Και ναι κατσίκι Billy-boy... αλλά σε ρωτάω... ΑΝ ΣΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΩ για 1 μερούλα (ή βδομαδούλα) το αμάξι μαζί με το SPS και φύγω, σε ποιά ρύθμιση θα το έχεις... και πως θα το οδηγάς? :)

Κοιτα φιλε Σιμο, αν μου το αφησεις για βολτα θα προτιμησω το 3 αλλα αν ειναι για περισσοτερο που σημαινει οτι θα πηγαινω στη δουλεια μ'αυτο (18 χλμ αποσταση με ανηφορικο και κατηφορικο στροφιλικι το μισο σε κατοικημενη περιοχη) θα προτιμουσα το 2 που ειναι πιο ηπιο και δεν καιει και "τα αντερα" του.

Ασε που δεν βρισκω εδω πια κανεναν να τα ανοιξουμε λιγακι... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι'ετσι που ειναι, οσο το οδηγαω τοσο πιο πολυ μου αρεσει!

Βασίλη όσο περισσότερο λειτουργεί το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα θα πηγαίνει γιατί μην ξεχνάς πως το νέο πρόγραμμα θέλει και μια μικρή περίοδο προσαρμογής. (adaptation)

Σε άλογα θα έχεις ένα κλικ παραπάνω σε σχέση με το προηγούμενο, σαφέστατα με περισσότερη ροπή.

Καλορίζικο και πάλι, και εύχομαι το όλο σύνολο να έγινε όπως το ήθελες... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όσο περισσότερο λειτουργεί το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα θα πηγαίνει γιατί μην ξεχνάς πως το νέο πρόγραμμα θέλει και μια μικρή περίοδο προσαρμογής. (adaptation)

Σε άλογα θα έχεις ένα κλικ παραπάνω σε σχέση με το προηγούμενο, σαφέστατα με περισσότερη ροπή.

Καλορίζικο και πάλι, και εύχομαι το όλο σύνολο να έγινε όπως το ήθελες... :blush:

Αγαπητε Κ. σ'ευχαριστω για τις ευχες!

Το αμαξι ειναι οπως το ηθελα και χωρις adaptation! :lol:

Οσο για την ισχυ, να σου πω δεν μ'ενδιαφερει αν ειναι και ενα κλικ κατω (για εμενα 1 κλικ περιπου 5 ΗΡ) αν κι εχω ενδειξεις οτι εχει ακριβως την ιδια τιμη κορυφης αλλα σε 1000 στροφες χαμηλοτερα.

Ολα καλα λοιπον και θα το χαρω οσο πιο πολυ μπορω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγόρι, κατάλαβα πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Το θέμα είναι ότι κατά την APR αλλά και τους υπόλοιπους επώνυμους, τα ΠΙΣΩ καζάνια καθορίζουν τον "σπορτιφ" θόρυβο! Αυτό είναι το ΕΝΑ κομμάτι που καλύπτεται από αυτό που είπες!

Το DRONING όμως (κουζούνισμα) έχει να κάνει με το μεσαίο καζάνι αλλά και τη διάμετρο του d/p. Πρακτικά όμως με το μεσαίο σωλήνα. Τον Βασίλη, επειδή το συζητήσαμε δεν τον ενοχλεί το μπασάκι όταν ΣΑΝΙΔΩΝΕΙ, αλλά το droning π.χ. όταν πηγαίνει χαλαρά ταξίδι σε "οικονομικές" στροφές. Με τη λύση που προτείνεις ρεαλιστικά δεν λύνεται 100% αυτό δυστυχώς καθότι δεν έχουμε να κάνουμε με τον καθ'αυτό θόρυβο του "μπάσου" αλλα με το μεταλλικό συντονισμό της ανοιχτής σωλήνωσης στο αρχικό της κατέβασμα.

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες ακριβώς ποιός θόρυβος τον ενοχλεί, ίσως ο Βασίλης να μπορέσει να σου το εξηγήσει καλύτερα :p

σιμο καλησπερα φιλε σημερα δοκιμασα αυτο που λες στο δικο μου και δεν κανει κιχ τιποτα απολυτος και οταν κατεβω κατω με το καλο και παω για να βαλω το i/c και να κανω update θα σε παρω τηλ να ερθεις να το ακουσεις κι εσυ και να δεις οτι οντος δεν κανει τιποτα και κανεναν θορυβο

Edited by pantelisn-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Κατ'αρχην, ευχαριστω για τις ευχες! :laugh:

Για να σας κουρδισω λιγο ακομη θα σας πω οτι το συγκεκριμενο προγραμμα που εβαλα εκανε το αμαξι και πιο οικονομικο!

Ναι, πιστεψτε με, στην ακριβως ιδια διαδρομη δουλεια-σπιτι και με "αυγο κατω απο το πενταλ του γκαζιου" ειδα σημερα μεση καταναλωση 7,4 λ/100χλμ ενω εχθες με μαμα ρυθμιση του Superchips ειχα 7,9 και την Παρασκευη οταν το ειχα σε Superchips stage 1 ειχα 8,4!

Φυσικα ο τροπος οδηγησης προσπαθησα να ειναι ολες τις φορες το ιδιο οικονομικος (μεχρι τσιγκουνιας!) :laugh:

Βασίλη, όταν βρεις την ευκαιρία, σε παρακαλώ αν μπορείς ενημέρωσέ μας για την κατανάλωση σε ταξίδι (με πόσα χλμ/ανα ώρα).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, όταν βρεις την ευκαιρία, σε παρακαλώ αν μπορείς ενημέρωσέ μας για την κατανάλωση σε ταξίδι (με πόσα χλμ/ανα ώρα).

Ευχαριστώ.

Ευχαριστως να σ'ενημερωσω οταν κανω το πρωτο μου ταξιδι μετα την αναβαθμιση. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ο Θανάσης δεν παίζει να βάλει πρόγραμμα καθότι οι απόπειρες τους περιορίστηκαν σε ένα αυτοκόλλητο εφημεREVO, και μια βελτιωμένη κοπτική μηχανή κήπου όπου έβαλε ένα αυτοκόλλητο κουREVO...

Μέχρι εκεί πάνε οι βλέψεις και οι αξιώσεις του :laugh: :laugh: :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Βασιλη ο Θανάσης δεν παίζει να βάλει πρόγραμμα καθότι οι απόπειρες τους περιορίστηκαν σε ένα αυτοκόλλητο εφημεREVO, και μια βελτιωμένη κοπτική μηχανή κήπου όπου έβαλε ένα αυτοκόλλητο κουREVO...

Μέχρι εκεί πάνε οι βλέψεις και οι αξιώσεις του :laugh: :laugh: :laugh:

ΠΩΠΩΠΩ τι γέλια κάναμε και σήμερα Σίμο μου!!!!!!!!!

Να σαι καλά έτσι να μας διασκεδάζεις.

Μετά απο αυτά αποκαλύπτω το αγαπημένο σου σπορ :

ΧουζουREVO...

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΠΩΠΩ τι γέλια κάναμε και σήμερα Σίμο μου!!!!!!!!!

Να σαι καλά έτσι να μας διασκεδάζεις.

Μετά απο αυτά αποκαλύπτω το αγαπημένο σου σπορ :

ΧουζουREVO...

Παλι καλα που δεν ειναι ΜαγειREVO ή ΧοREVO (with the stars!) :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα log να δούμε πιέσεις Billy-boy? :rolleyes:

Περιληπτικα: πραγματικη over 1,3 bar, στις 6000 πεφτει στα 0,65 bar, πιεση αντλιας υψηλης 182 bar σχεδον σε ολο το φασμα στροφων, μοιρες αβανς 30,8 στις 6500 σαλ, ροπη υπολογισμενη απο το VAGCOM 330 Νm (συμφωνα με δικους μου υπολογισμους γυρω στα 350-360 Νm). :sword:

Τελικη που μετρηθηκε σε κατηφορικη ευθεια με κλιση 2% : 263 χλμ/ω.:super:

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει ο Κουκουμέλ αν υπάρχει θέμα αν αρχίσουμε τις αλλαξοκ@λιές με το ματζαφλέρι (μην φάει καμία φρίκη)... Θα έχει ενδιαφέρον το σ/κ αν σε ανεβάσουμε σε setting3 να δούμε εκεί τι κάνει Βασίλη!!! (μπορείς να φέρεις και το λαπτοπ?)

Αν τα νούμερα είναι 100% σωστά, τότε επιβεβαιώνεται ο "ισχυρισμός" της APR ότι την μεγαλύτερη διαφορά όταν φοράς "επιθετικό πρόγραμμα" (που ψάχνει δηλαδή να ανασάνει) την κάνει περισσότερο η ΕΙΣΑΓΩΓΗ και όχι η εξάτμιση!

Με τα νούμερα που βάζεις, και με βάση πάντα την λογική ρε φίλε, μιλάμε για "χάιδεμα" στα 240 άλογα!!! :rolleyes::super:

Link to comment
Share on other sites

Να μας πει ο Κουκουμέλ αν υπάρχει θέμα αν αρχίσουμε τις αλλαξοκ@λιές με το ματζαφλέρι (μην φάει καμία φρίκη)... Θα έχει ενδιαφέρον το σ/κ αν σε ανεβάσουμε σε setting3 να δούμε εκεί τι κάνει Βασίλη!!! (μπορείς να φέρεις και το λαπτοπ?)

Οτι θελεις διμετρε (παρα λιγο!) φιλε. Το laptop θα ελθει μαζι με τα παρελκομενα!

Αν τα νούμερα είναι 100% σωστά, τότε επιβεβαιώνεται ο "ισχυρισμός" της APR ότι την μεγαλύτερη διαφορά όταν φοράς "επιθετικό πρόγραμμα" (που ψάχνει δηλαδή να ανασάνει) την κάνει περισσότερο η ΕΙΣΑΓΩΓΗ και όχι η εξάτμιση!

Με τα νούμερα που βάζεις, και με βάση πάντα την λογική ρε φίλε, μιλάμε για "χάιδεμα" στα 240 άλογα!!! :super::sword:

Το ταϊζω οπως σου ειπα καλο σανο και καροτα γι'αυτο παει τοσο καλα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικα: πραγματικη over 1,3 bar, στις 6000 πεφτει στα 0,65 bar, πιεση αντλιας υψηλης 182 bar σχεδον σε ολο το φασμα στροφων, μοιρες αβανς 30,8 στις 6500 σαλ, ροπη υπολογισμενη απο το VAGCOM 330 Νm (συμφωνα με δικους μου υπολογισμους γυρω στα 350-360 Νm). :super:

Τελικη που μετρηθηκε σε κατηφορικη ευθεια με κλιση 2% : 263 χλμ/ω.:rolleyes:

Να μας πει ο Κουκουμέλ αν υπάρχει θέμα αν αρχίσουμε τις αλλαξοκ@λιές με το ματζαφλέρι (μην φάει καμία φρίκη)... Θα έχει ενδιαφέρον το σ/κ αν σε ανεβάσουμε σε setting3 να δούμε εκεί τι κάνει Βασίλη!!! (μπορείς να φέρεις και το λαπτοπ?)

Αν τα νούμερα είναι 100% σωστά, τότε επιβεβαιώνεται ο "ισχυρισμός" της APR ότι την μεγαλύτερη διαφορά όταν φοράς "επιθετικό πρόγραμμα" (που ψάχνει δηλαδή να ανασάνει) την κάνει περισσότερο η ΕΙΣΑΓΩΓΗ και όχι η εξάτμιση!

Με τα νούμερα που βάζεις, και με βάση πάντα την λογική ρε φίλε, μιλάμε για "χάιδεμα" στα 240 άλογα!!! :sword::thumbsu:

Σημερα κοιταξα καποια logs που ειχα με stg1 perfomance 3,και παρατηρησα: over 1.32 - 0.63 στις 6600 - αντλια 180+ σε δυναμομετρηση σε Maha με 24 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια, μου ειχε βγαλει 224 αλογα,και διορθωμενη 222.6 αλογα με 333.6 nm ροπη :thumbsu:

Υ/Γ revo is the way, απλα αλλου παιδια, στα tsi κατα την γνωμη μου ειναι κορυφη!!!

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εγώ δεν είχα δει καθόλου μετρήσεις τι σκ@τ@ έκανε το δικό μου τότε. Πάντως σε όλο το εύρος του Βασίλη πολύ απλά βρίσκει (βλέπε I/C και Carbonio) και έχοντας δεδομένο ότι ο κώδικας ζητάει το σύμπαν όλο, βρίσκει χώρο και δίνει πράγμα!

Σκάλωσα άσχημα με τα νούμερα (ειδικά με τα requested που είναι ταβανιασμένα) αλλά δεν ξέρω αν είναι "συγκρίσιμο" ένα σεταπ 2 (με εξάτμιση) με ένα σεταπ 1 (χωρίς εξάτμιση) στις ίδιες πιέσεις (μήπως δηλαδή βγαίνει το "όφελος" με ίδιες πιέσεις λόγω εύκολης αναπνοής του μοτέρ).

Οπως και να έχει, φαίνεται καθαρά ότι πηγαίνοντας από το 0.9 over που ήταν πριν σε ένα over άνω του 1.2 για ένα εύρος 2000 στροφών, η διαφορά στη ροπή του είναι πολύ απλα κατακλυσμική σε σχέση με αυτό που είχε! :rolleyes::super::sword:

Προς αξιότιμο κύριο Κουκουμελίδη:

Κανένα Revo3 για τον BZB θα βγάλετε ποτέ? Τι σκ@τ@ το έχουν το ρημάδι το A3 εκεί να κάθεται? :thumbsu::thumbsu:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εγώ δεν είχα δει καθόλου μετρήσεις τι σκ@τ@ έκανε το δικό μου τότε. Πάντως σε όλο το εύρος του Βασίλη πολύ απλά βρίσκει (βλέπε I/C και Carbonio) και έχοντας δεδομένο ότι ο κώδικας ζητάει το σύμπαν όλο, βρίσκει χώρο και δίνει πράγμα!

Σκάλωσα άσχημα με τα νούμερα (ειδικά με τα requested που είναι ταβανιασμένα) αλλά δεν ξέρω αν είναι "συγκρίσιμο" ένα σεταπ 2 (με εξάτμιση) με ένα σεταπ 1 (χωρίς εξάτμιση) στις ίδιες πιέσεις (μήπως δηλαδή βγαίνει το "όφελος" με ίδιες πιέσεις λόγω εύκολης αναπνοής του μοτέρ).

Οπως και να έχει, φαίνεται καθαρά ότι πηγαίνοντας από το 0.9 over που ήταν πριν σε ένα over άνω του 1.2 για ένα εύρος 2000 στροφών, η διαφορά στη ροπή του είναι πολύ απλα κατακλυσμική σε σχέση με αυτό που είχε! :rolleyes::super::sword:

Προς αξιότιμο κύριο Κουκουμελίδη:

Κανένα Revo3 για τον BZB θα βγάλετε ποτέ? Τι σκ@τ@ το έχουν το ρημάδι το A3 εκεί να κάθεται? :thumbsu::thumbsu:

Οταν περιμενα να βγει ο κωδικας stg 2 για την 0050 εκδοση και ημουν με stg 1,εβαλα εισαγωγη - kai εξατμιση turboback,το αμαξι μετα απο δυο μερες περιπου που ανταπαταρε,εγινε αλλο αμαξι θυμαμαι πως πηγαινε εμφανως καλητερα,οποτε ειναι σιγουρο πως με περιφαιριακα το stg 1 ειναι αρκετα δυνατο!!!

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.