Jump to content
andrpyro_TSi

Θόρυβος Από Το Χώρο Του Κινητήρα

Recommended Posts

Παιδιά ακούω έναν θόρυβο (τακ τακ τακ τακ τακ) από την πίσω μεριά του κινητήρα όταν είμαι μέσα στην καμπίνα ο οποίος μοιάζει σαν να δουλεύει το βεντιλατέρ και να έχεις βάλει ένα κομμάτι πλαστικό και να ακουμπάει στον έλικα. Πήγα στο service του γρατσια όπου και το αγόρασα αλλά “ήταν πολύ εξυπηρετικοί” … περιγράφω το θέμα σε έναν τεχνικό σύμβουλο και μου λέει αν δεν ακούγεται συνέχεια δεν μπορούμε να σου πούμε τι είναι και μου λέει περίμενε φωνάξω έναν αρχιμηχανικό. Περίμενα περίμενα πουθενά ο αρχιμηχανικός ε και σηκώθηκα και έφυγα. Ο θόρυβος δεν ακούγεται συνέχεια…μήπως ξέρεται τι μπορεί να είναι ?????

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακούω έναν θόρυβο (τακ τακ τακ τακ τακ) από την πίσω μεριά του κινητήρα όταν είμαι μέσα στην καμπίνα ο οποίος μοιάζει σαν να δουλεύει το βεντιλατέρ και να έχεις βάλει ένα κομμάτι πλαστικό και να ακουμπάει στον έλικα. Πήγα στο service του γρατσια όπου και το αγόρασα αλλά “ήταν πολύ εξυπηρετικοί” … περιγράφω το θέμα σε έναν τεχνικό σύμβουλο και μου λέει αν δεν ακούγεται συνέχεια δεν μπορούμε να σου πούμε τι είναι και μου λέει περίμενε φωνάξω έναν αρχιμηχανικό. Περίμενα περίμενα πουθενά ο αρχιμηχανικός ε και σηκώθηκα και έφυγα. Ο θόρυβος δεν ακούγεται συνέχεια…μήπως ξέρεται τι μπορεί να είναι ?????

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..

κοιταξε τα σωληνακια βενζινης ειναι must σε πολλα μοντελα του γκρουπ.

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια και στους δυο ανεμιστήρες που είναι μπροστα απο την μηχανη ,μήπως και βρίσκει τίποτα..

1) ο αισθητήρας λάμδα κανονικά πρέπει να είναι στην υποδοχή του,

IMAG0236.jpg

2) το πάνω μέρος του ψυγείο είναι στην θέση του; ,σε κάποιο άλλο μέλος είχε φύγει και έβρισκε στον ανεμιστήρα

IMAG0099-1.jpg

το ότι δεν το ακους συνέχεια είναι γιατί δεν δουλευουν συνέχεια τα βεντιλατερ-

φανταζομαο ότι τα παραπανω θα τα έχουν δει στην αντιπροσωπεία ,αλλα για καλο και για κακο ρίξε και εσυ μια ματια ...

Link to comment
Share on other sites

Αν κ το κανει απο το πισω μερος του κινητηρα θα τα δω κ αυτα με εναν αρχιμηχανικό φιλο απο αντιπροσωπεία που μιλησα πριν μια ωρα μου ειπα οτι μπορει να ειναι απο το σασμαν κ οταν το κανει να πατησω συμπλέκτη να δω αν κοβει αν ειναι απο εκει μου λεει ειναι φυσιολογικος ηχος για τα tsi.ωστηριο η καπελακι βαλβιδων σχεδον το απεκλεισε θα δω αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά…

Επειδή λοιπόν εκτός Αθηνών χωρίς το golfaki μου δεν μπορώ να το δω όταν έρθω Αθήνα θα το κοιτάξω και θα απαντήσω…

Link to comment
Share on other sites

Αν κ το κανει απο το πισω μερος του κινητηρα θα τα δω κ αυτα με εναν αρχιμηχανικό φιλο απο αντιπροσωπεία που μιλησα πριν μια ωρα μου ειπα οτι μπορει να ειναι απο το σασμαν κ οταν το κανει να πατησω συμπλέκτη να δω αν κοβει αν ειναι απο εκει μου λεει ειναι φυσιολογικος ηχος για τα tsi.ωστηριο η καπελακι βαλβιδων σχεδον το απεκλεισε θα δω αυριο..

Όντος παιδιά αν πατήσω τον συμπλέκτη σταματάει να το κάνει τον θόρυβο .. έχει δίκαιο ο GKB TSI. Βέβαια δεν πρόλαβα να κοίταξω τα υπόλοιπα που μου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Ναι όμως θα διορθωθεί ποτέ αυτό ή θα κάνει πάντα έτσι GKB TSI ????

Link to comment
Share on other sites

Όντος παιδιά αν πατήσω τον συμπλέκτη σταματάει να το κάνει τον θόρυβο .. έχει δίκαιο ο GKB TSI. Βέβαια δεν πρόλαβα να κοίταξω τα υπόλοιπα που μου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Ναι όμως θα διορθωθεί ποτέ αυτό ή θα κάνει πάντα έτσι GKB TSI ????

καλησπερα φιλε μου το πηγα αντιπροσωπεία κ ο μηχανικος μου ειπε ειναι μια επίστρωση επανω στα γραναζια που προκαλει το θορυβο σε αλλα λεει εχει παρουσιαστεί απο τα 15000 χλμ κ να μην ανησυχώ τι να σου πω παντως εμενα ολο κ γινεται πιο δυνατο.Εσυ εμαθες απο καπου μια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου το πηγα αντιπροσωπεία κ ο μηχανικος μου ειπε ειναι μια επίστρωση επανω στα γραναζια που προκαλει το θορυβο σε αλλα λεει εχει παρουσιαστεί απο τα 15000 χλμ κ να μην ανησυχώ τι να σου πω παντως εμενα ολο κ γινεται πιο δυνατο.Εσυ εμαθες απο καπου μια γνωμη?

αν θελετε τη δικια μου γνωμη προκειται για μια ειδικη-γνωστη στη vw επιστρωση,μυστικη ομως στους υπολοιπους(και μηχανικους) καθαρα απο τον κινδυνο αντιγραφης, που μπαινει στα γραναζια για να προκαλειται αυτος ο υπεροχος θορυβος.δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πιστευω :growl:

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε τη δικια μου γνωμη προκειται για μια ειδικη-γνωστη στη vw επιστρωση,μυστικη ομως στους υπολοιπους(και μηχανικους) καθαρα απο τον κινδυνο αντιγραφης, που μπαινει στα γραναζια για να προκαλειται αυτος ο υπεροχος θορυβος.δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πιστευω :growl:

αληθεια ποσο θα ηθελα να ηταν ετσι ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος μεγαλωνει ρε παιδιά αλλα χωρις καμια αλλη επίπτωση εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακούω έναν θόρυβο (τακ τακ τακ τακ τακ) από την πίσω μεριά του κινητήρα όταν είμαι μέσα στην καμπίνα ο οποίος μοιάζει σαν να δουλεύει το βεντιλατέρ και να έχεις βάλει ένα κομμάτι πλαστικό και να ακουμπάει στον έλικα. Πήγα στο service του γρατσια όπου και το αγόρασα αλλά “ήταν πολύ εξυπηρετικοί” … περιγράφω το θέμα σε έναν τεχνικό σύμβουλο και μου λέει αν δεν ακούγεται συνέχεια δεν μπορούμε να σου πούμε τι είναι και μου λέει περίμενε φωνάξω έναν αρχιμηχανικό. Περίμενα περίμενα πουθενά ο αρχιμηχανικός ε και σηκώθηκα και έφυγα. Ο θόρυβος δεν ακούγεται συνέχεια…μήπως ξέρεται τι μπορεί να είναι ?????

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..

Θα κάνω εγώ μια περιγραφή και θέλω να μου πείς αν μοιάζει με το δικό σου θόρυβο.

Εμένα κάνει θόρυβο σαν να χτυπά το μπρελόκ του κλειδιού στο πλαστικό του ταμπλώ. Δεν το κάνει πάντα (όπως είπες) και έχω DSG οπότε δεν μπορώ να κάνω τις δοκιμές με συμπλέκτη η χωρίς.

Ενημερωσέ με αν ο θόρυβος μοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το ίδιο θέμα και ξέρω από παλιά ότι το είναι και το λένε ρουλεμάν συμπλέκτη όταν έρθει η ώρα για δίσκο τότε το αλλάζεις και αυτό μέχρι τότε άστο να χτενίζεται :lol:

αυτά από μένα παιδιά!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ Golf TSI 140 61.000hm.

Πήγα αντιπροσωπεία και μου είπαν ρουλεμαν συμπλεκτη στην αρχή, και για να φτιαχτεί θέλουν αλλάγή σετ συμπλεκτη 620 ευρα....

Μμμμ θα το σκεφτώ σοβαρά :tongue::whistling:

Θα πάω και αλλού να δω τι θα μου πουν.

Ο θόρυβος όντως σταματάει όταν πατάς συμπλεκτη, αλλά προς το παρόν δεν ακούγεται τόσο πολύ.

Edited by pm140
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και ρώτησα στην αντιπροσωπεία στην αγία παρασκευή και μου είπαν ότι παίζουν λίγο τα γρανάζια της 5ης και γι’ αυτό κάνει αυτόν τον θόρυβο . Σε λίγο καιρό περιμένουν μια αναβάθμιση για τον εγκέφαλο που θα ανεβάσει λίγο τις στροφές του κινητήρα χωρίς να το δείχνει στο στροφόμετρο. Και μου είπαν επίσης ότι και σασμάν να αλλάξω θα τον ξανά κάνει αυτόν τον θόρυβο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και ρώτησα στην αντιπροσωπεία στην αγία παρασκευή και μου είπαν ότι παίζουν λίγο τα γρανάζια της 5ης και γι’ αυτό κάνει αυτόν τον θόρυβο . Σε λίγο καιρό περιμένουν μια αναβάθμιση για τον εγκέφαλο που θα ανεβάσει λίγο τις στροφές του κινητήρα χωρίς να το δείχνει στο στροφόμετρο. Και μου είπαν επίσης ότι και σασμάν να αλλάξω θα τον ξανά κάνει αυτόν τον θόρυβο..

να σου κανω και εγω μια ανοητη ερωτηση? οταν δουλευει ο κλιματισμος το κανει ή οταν ειναι κλειστος?λεω εγω τωρα!!!!γιατι η vw θα μας τρελανει!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου κανω και εγω μια ανοητη ερωτηση? οταν δουλευει ο κλιματισμος το κανει ή οταν ειναι κλειστος?λεω εγω τωρα!!!!γιατι η vw θα μας τρελανει!!!!

Κοίτα να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει με το air condition ανοιχτό αλλά με κλειστό το κάνει σίγουρα .θα το δοκιμάσω σήμερα και θα ενημερώσω.

Λοιπόν ο θόρυβος ακούγεται πάντα αλλά όταν έχεις αναμμένο το air condition ακούγεται ακόμα πιο δυνατά αυτό διαπίστωσα χθες.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,εδω και καμια εβδομαδα οταν βαζω μπροστα το αυτοκινητο vw golfiv (1.4 16v) κανει για περιπου 1 λεπτο αποτι παρατηρω εναν παραξενο θορυβο σαν τακ τακ αλλα δεν ακουγεται πολυ δυνατα,προσπαθω να καταλαβω απο που ακριβως προερχεται ο θορυβος αλλα δεν καταλαβαινω καπου συγκεκριμενο σημειο,ολα αυτα  εφοσον το αμαξι ειναι κρυο,αν το βαλω μπρος και ειναι ζεστο δεν κανει τιποτα,ειχα κανει πριν δυο χρονια επισκευη,ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα.κοιταξα τα λαδια και ειναι ολα ενταξει,τι μπορει να ειναι ρε παιδια;μην πεταω λεφτα τσαμπα σε τετοιες εποχες,help me!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σιγουρευτεις οτι χτυπανε τα ωστηρια εχεις πειραξει εκκεντροφορους τα ωστηρια αλλαζονται 8 ευρω το ενα κοστιζουν δν υπαρχει θεμα και να μη τα αλλαξεις τωρα δν παθαινει κατι εμενα ακουγονται επιδη εχουν μεγαλο βυθισμα οι βαλβιδες καποια στιγμη θα τα αλλαξω δν επηρεαζει τη λειτουργια του κινητηρα απλα εχεις αυτο το θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.. :sorry: ηταν να πειραξω εκκεντροφορους το καλοκαιρι αλλα κατι ετυχε και δεν τους πειραξα,φοραει προγραμμα φιλτρο εξατμηση απο χταποδι μεχρι τελικο πολλαπλη απο πολο και κατι μπυζι ιριδιου,λες να φταιει τιποτα απο αυτα;αν οχι μηπως τα λαδια που ειχα αλλαξει το καλοκαιρι;(castrol magantec),τα εβαλα πρωτη φορα και δεν τα ξερω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.