Jump to content
Dimitris1911

Ποιο Απο Τα 2;

Recommended Posts

ποιο προτείνετε απο τα 2; Focal - POLYGLASS 165 VB ή Focal - Access 165 A1

καλυτερη αποδοση τιμής-ποιοτητας; ενδιαφέρομαι για καλο ήχο, οχι για να σπαω αυτια η κατι τετοιο. απλα μια πολυ καλη λυση για καλη ακουστική. Εχετε τιποτα αλλο να προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απανταγα αλλα ειμαι fun της beyma οποτε καποιος θα σου προτεινη κατι

Link to comment
Share on other sites

ποιο προτείνετε απο τα 2; Focal - POLYGLASS 165 VB ή Focal - Access 165 A1

καλυτερη αποδοση τιμής-ποιοτητας; ενδιαφέρομαι για καλο ήχο, οχι για να σπαω αυτια η κατι τετοιο. απλα μια πολυ καλη λυση για καλη ακουστική. Εχετε τιποτα αλλο να προτεινετε;

Φίλε μου καλύτερα να μας πεις τι έχεις αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητό σου. Τα focal που αναφέρεσαι είναι κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα στην κατηγορία τους αλλά είναι αρκετά ακριβά και αν τα οδηγήσεις π.χ. με το μαμά rcd είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν εχω ασχοληθει καθολου με ηχο στο αυτοκινητο... ελαχιστα πραγματα! απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν βαλει ενα radio/cd της κακιας ωρας (μαρκας akai) και ηχεια τωρα εχω τα εργοστασιακα... πρεπει να αλλαξω και την πηγη για να εχω αποτελεσμα η δεν παιζει τοσο ρολο;;; ισχυει οτι ειναι αρκετα ακριβά. πανε σετ των 4; δηλάδή 2 για καθε πορτα;

τα beyma δεν τα εχω ξανακουσει...τι παιζει εκει;

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν εχω ασχοληθει καθολου με ηχο στο αυτοκινητο... ελαχιστα πραγματα! απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν βαλει ενα radio/cd της κακιας ωρας (μαρκας akai) και ηχεια τωρα εχω τα εργοστασιακα... πρεπει να αλλαξω και την πηγη για να εχω αποτελεσμα η δεν παιζει τοσο ρολο;;; ισχυει οτι ειναι αρκετα ακριβά. πανε σετ των 4; δηλάδή 2 για καθε πορτα;

τα beyma δεν τα εχω ξανακουσει...τι παιζει εκει;

Αποψή μου είναι ότι πρώτα αλλάζεις την κεντρική μονάδα με κάτι καλύτερο οπότε αμέσως θα αναβαθμιστεί ο ήχος και στη συνέχεια αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τα ηχεία τα αλλάζεις με κάτι καλύτερο.

Τα επόμενα βήματα είναι εξωτερικός ενισχυτή και υπογούφερ.

Αν το rcd που ήδη έχεις διαθέτει εξόδους rca τοποθετώντας εξωτερικό ενιχυτή η αναβάθμιση του ήχου θα είναι μεγάλη και άμεση.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου είναι ότι πρώτα αλλάζεις την κεντρική μονάδα με κάτι καλύτερο οπότε αμέσως θα αναβαθμιστεί ο ήχος και στη συνέχεια αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τα ηχεία τα αλλάζεις με κάτι καλύτερο.

Τα επόμενα βήματα είναι εξωτερικός ενισχυτή και υπογούφερ.

Αν το rcd που ήδη έχεις διαθέτει εξόδους rca τοποθετώντας εξωτερικό ενιχυτή η αναβάθμιση του ήχου θα είναι μεγάλη και άμεση.

@PERIS Sorry αλλα το ηχο τον κανουν τα ηχεια οχι η πηγη.

Link to comment
Share on other sites

επισης σκεφτόμουν οταν βαλω μπροστα τα νεα, να πω στο μαστορα να μου βαλει στις πισω πορτες αυτα που ειχα μπροστα... θα εχει νοημα η ο συνολικος ηχος θα ειναι οτι να'ναι?

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα! οποτε για πεταμα με τη μια. σκεφτομουν αν ειναι να παω στον καλογερόπουλο να μου τα τοποθετησει μιας και τα ειδα στο site του. να παω εκει η εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο;

Edited by dimitris1911
Link to comment
Share on other sites

@PERIS Sorry αλλα το ηχο τον κανουν τα ηχεια οχι η πηγη.

Αν η πηγή δεν στείλει αξιόλογο σήμα τα καλύτερα ηχεία να βάλλεις δεν μπορούν να αποδώσουν.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Αν η πηγή δεν στείλει αξιόλογο σήμα τα καλύτερα ηχεία να βάλλεις δεν μπορούν να αποδώσουν.

Στην πραγματικότητα συμβαινει ακριβώς το αντιθετο, δηλαδη ριχνεις 1000 ευρω σε πηγη εχει ανοδο της απόδοσης ~10% ριχνεις 1000 ευρω σε μεγάφωνα εχεις πανω απο το 50% ανοδο στην απόδοση.

Τωρα ο καθε ενας πραττει οπως νομιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε φοκάλ, όχι το 2ο πάντως.

Τα ηχεία με την πηγή έχουν μια σύνδεση μεταξύ τους, ""ιεραρχικά"".

Η πηγή ξεκινάει το σήμα ήχου και το ηχείο είναι το θύμα, ο αποδέκτης αυτού. Ότι του πεί η πηγή το κάνει (αν μπορεί).

Συνδυασμός και των δυο φέρνουν καλό αποτέλεσμα κι όχι επειδή είναι καλά τα μεγάφωνα της χ εταιρίας και το ότι η πηγή είναι καλή (έχει όνομα) σημαίνει ότι θα αποδίδει τα μέγιστα.

Είναι το μόνιμο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι repeat.

Το κάθε ηχείο και η κάθε πηγή και ο κάθε ενισχυτής έχουν τον δικό τους χαρακτήρα, ο χαρακτήρας που σου αρμόζει βάσει της φιλοσοφίας του κατασκευαστή σε βοηθάει να επιλέξεις.

Η τσιπούρα είναι νόστιμο ψάρι και τα παιδάκια είναι το ίδιο, συνδυάζονται???

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πήγαινα σε ηχεία πρώτα που θα ανεβάσουν το ποσοστό του ήχου περισσότερο από την αλλαγή πηγής (όπως έγραψε και ο Νίκος). Το τι μεγάφωνα θα επιλέξεις καλό είναι να μάθεις πρώτα τον τρόπο αναπαραγωγής τους κι αν σου αρέσει προχωράς. Αλλιώς θα αγοράζαμε όλοι μια εταιρία μεγαφώνων και μια μάρκα πηγή. Τότε γιατί υπάρχουν κι άλλα μοντέλα αυτοκινήτων κι άλλες ένα σωρό μάρκες?

Link to comment
Share on other sites

Αν και offtopic,σκέφτομαι για τρίδρομη,αλλά χωρίς να ξεφύγω οικονομικά.

Είδα την Focal 165 A3.

]Τι έχεις να πεις για την συγκεκριμένη μονάδα?

Link to comment
Share on other sites

Το τι μεγάφωνα θα επιλέξεις καλό είναι να μάθεις πρώτα τον τρόπο αναπαραγωγής τους κι αν σου αρέσει προχωράς. Αλλιώς θα αγοράζαμε όλοι μια εταιρία μεγαφώνων και μια μάρκα πηγή. Τότε γιατί υπάρχουν κι άλλα μοντέλα αυτοκινήτων κι άλλες ένα σωρό μάρκες?

Ακριβως συμφωνω, μεγάλη κουβέντα για τον ηχο.

Αν και offtopic,σκέφτομαι για τρίδρομη,αλλά χωρίς να ξεφύγω οικονομικά.

Είδα την Focal 165 A3.

Τι έχεις να πεις για την συγκεκριμένη μονάδα?

Για ποια μονάδα μιλάς?

Οσο για τα μεγάφωνα εχω γράψει οτι οι πραγματικές διαστάσεις, στις εμπρός πόρτες του γκολφ, είναι 200αρες, αυτό έτσι προς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που θα βγαλεις ειναι για πέταμα

..στο gti εχει απο μαμα τριδρομα μποστα και δυο δρομων πισω νομιζω... ειναι και αυτα για πεταμα ή μπορουμε να τα αναβαθμισουμε με μια πηγη καλυτερη ή ενα ενισχυτη?

Link to comment
Share on other sites

..στο gti εχει απο μαμα τριδρομα μποστα και δυο δρομων πισω νομιζω... ειναι και αυτα για πεταμα ή μπορουμε να τα αναβαθμισουμε με μια πηγη καλυτερη ή ενα ενισχυτη?

Δεν ειναι για πεταμα μονο αν μεσα-καπου στο αυτοκινητο σου υπαρχει το παρακατω σηματακι

:D

2011-06-02121130.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως συμφωνω, μεγάλη κουβέντα για τον ηχο.

Για ποια μονάδα μιλάς?

Οσο για τα μεγάφωνα εχω γράψει οτι οι πραγματικές διαστάσεις, στις εμπρός πόρτες του γκολφ, είναι 200αρες, αυτό έτσι προς ενημέρωση.

Nίκο λέω για την Focal 165 A3,γιατί σκέφτομαι για τρίδρομη

Link to comment
Share on other sites

Nίκο λέω για την Focal 165 A3,γιατί σκέφτομαι για τρίδρομη

Γιατί δεν βλεπεις και τα HERTZ Energy ESK 163L. εγώ αυτα θα βάλω μόλις καταφέρω να μαζέψω κάνα ψιλό...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εταιρίες έχουν ποιοτικά μεγάφωνα, δεν υπάρχει λόγος να αναφερθούμε σε όλες τις εταιρίες.

Το θέμα είναι τι σου αρέσει!!!!!!!!

Το Hertz αναπαράγει α

Το Χ αναπαράγει β

κλπ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που είναι καλύτερη η μια εταιρία και που η άλλη. Απλά έκανα σύγκριση στα χαρακτηριστικά των δυο μοντέλων και μου φάνηκαν αρκετά καλύτερα και δικαιολογούν την διαφορά των 50 ευρώ. Και σαν εταιρία είναι αρκετά αξιόπιστη από όσο γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτές οι σειρές οι τρίδρομες αξίζουν σαν αγορά...θα έχχει αντίκτυπο σα απόδωση ή να πάω σε κάποια δίδρομη με τα χρήματα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτές οι σειρές οι τρίδρομες αξίζουν σαν αγορά...θα έχχει αντίκτυπο σα απόδωση ή να πάω σε κάποια δίδρομη με τα χρήματα αυτά?

Οι δυο δρομων δεν εχουν μεσες σε αντιθεση οι τριων δρομων εχουν, εδω πλεον δεν τιθεται θεμα τιμης αλλα αυτιού και είδους μουσικης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.