Jump to content
cjgeorgio

Κάμερες Και Ραντάρ

Recommended Posts

αναλυτικα

εως +20 χλμ 40 ευρω

απο +20 εως +30 100 ευρω και ποντους (5 νομιζω)

απο 30+ πατε οσο θελετε 350 ευρω και αφαιρεση 2 μηνες διπλωμα δεν υπαρχει αλλη κλιμακα :db:

τουλαχιστον μην εχει οριο πουθενα 70 και σε γραψουν 101 και πληρωσεις 350 πανε με 180 - 190 θα πληρωσεις τα ιδια και το εχεις ευχαριστηθει κιολας

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε κλήση από φωτογραφική κάμερα με 190 χλμ στην Αττική οδό στην μεγάλη κατηφόρα πριν τον Ασπρόπυργο.

Πήγα στο τμήμα και τους είπα ότι πρέπει να δω την συγκεκριμένη ημερομηνία ποιος το οδηγούσε γιατί το αυτοκίνητο

το οδηγεί και η μητέρα μου!!

Καλά μου λέει η κοπέλα.

Θα σε πάρω τηλέφωνο σε 2-3 μέρες πάλι να μου πεις.

Έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Δεν πρόκειται να γλιτώσω βέβαια την κλήση αλλά για να δείτε για πόσο

μπουρδ$#^!#6λο μιλάμε ...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτο που σε κανει να το θεωρεις "μπου......λο" ;

 

Κανονικα την κληση την παραλαμβανει ο ιδιοκτητης του οχηματος , ΑΝ εκεινη την ημερα δεν το οδηγουσες εσυ τοτε με υπευθυνη δηλωση ( αρθρο 8 Ν.1599/1986) αναφερεις εγγραφως ποιος το οδηγουσε και τοτε η κληση επιδειδεται στον τοτε οδηγο. Αυτο γινεται γιατι ειναι μεγαλο το ποσο και εχει αφαιρεση Α.Ι.Ο (αδεια ικανοτητος οδηγου) και ποντους Σ.Ε.Σ.Ο .

Οπως το ειπες την κληση δεν θα την γλυτωσεις .

Εσυ τους ανεφερες ποιος το οδηγουσε εκεινη τη μερα ; Ωστε να κανουν τις απαραιτητες ενεργειες ;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως του υποσχεθηκαν 3μερο να του δωσουν μια ημερομηνια για να διαπιστωσει ο ιδιος ποτε εγινε η παραβαση και ποιος οδηγουσε.

Απ την στιγμη που δεν του δωθηκε η ημερομηνια και εχει περασει ενας μηνας χαθηκε το πλεονεκτημα του 50% πληρωμης στο 10ημερο.

Η δημοσια υπαλληλος της ταξης που ειναι αρμοδια για αυτο το θεμα πολυ απλα τον συνδεσε εκει που δεν πιανει μελανι!!!!

Οταν ειναι κληση απο φωτογραφικο δεν ισχυει το 10ημερο .. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι κληση απο φωτογραφικο δεν ισχυει το 10ημερο .. 

 

ισχυει κανονικα το 10ημερο απο την ημερα που παραλαμβενεις την κληση και αφου πρωτα με υπευθυνη δηλωση σου γνωρισεις ποιος οδηγουσε το αμαξι εκεινη την μερα σε περιπτωση που δεν το οδηγουσε ο ιδιοκτητης. εαν δεν ειστε σιγουροι για κατι μην παραπληροφορειτε. φιλικα παντα.......

Link to comment
Share on other sites

Το μπουρδέλο το είπα καθαρά και μόνο επειδή περιμένω 1 μήνα να με πάρει τηλ η τύπισσα να μου πει πότε έχει βάρδια για να πάω

με την μητέρα μου να κάνουμε τα απαραίτητα χαρτιά.Εγώ τηλ πάντως δεν πρόκειται να τους πάρω.

 

Η κλήση δεν έχει πάνω ούτε ημερομηνία ούτε στοιχεία.

Μόλις πάω και παραλάβω την κλήση θα γραφτούν τα στοιχεία του οδηγού και θα μπει και ημερομηνία στην κλήση (Ημερομηνία παραλαβής από εμένα δλδ)

και από εκείνη τη στιγμή θα μετράει το 10ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει κανονικα το 10ημερο απο την ημερα που παραλαμβενεις την κληση και αφου πρωτα με υπευθυνη δηλωση σου γνωρισεις ποιος οδηγουσε το αμαξι εκεινη την μερα σε περιπτωση που δεν το οδηγουσε ο ιδιοκτητης. εαν δεν ειστε σιγουροι για κατι μην παραπληροφορειτε. φιλικα παντα.......

Εχεις δικιο και το παραδεχομαι . Εχω αφησει καιρο πισω μου την τροχαια .

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφιάλτης στην Γερμανία. Κάθε τρεις και λίγο κάμερα. Πάνω από 50 δεν πας.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

μπορει να μας πει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ  ποιες κάμερες δουλεύουν Εγνατία οδό στη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Κοζάνη

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πανελληνια δουλευει το μεγαλυτερο ποσοστο στις καμερες ελεγχου ταχυτητας εντος κ εκτος πολεων . Και μεχρι την 1-7-2014 θα λειτουργουν ΟΛΕΣ !!! Η φωτογραφια με την κληση θα "ερχεται" μετα απο 6 μηνες εως 1 χρονο ΑΚΡΙΒΩΣ !!!

Πλεον δεν ισχυει το "δεν εχουν φιλμ" ...

Οι καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας λειτουργουν 24x7x365 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο το προστιμο ειναι 300 ευρω .. "Δεν φερει τις δυο κρατικες πινακιδες" ..

Σε 10 μερες το μισο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πές και το πρόστιμο π.χ με 200 απο κάμερα,καθώς και αφαίρεση κλπ ;)

Και +οτι χωρις πίσω πινακίδα αμα πέσεις σε καλό το σώζεις...

Αμα σε χτυπήσει κάμερα,βεντούζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι τα μηχανήματα που ανιχνέυουν τα ραντάρ.

Αυτά όμως θέλουν να τα κολάς στο παμπρίζ μπροστά και μάλλον παίζει να είναι παράνομα.

Το πιο ασφαλές είναι εφαρμογή στα κινητά που έχουν της στάνταρ κάμερες σωζμένες και σε ειδοποιούν όταν είναι να πλησιάσεις.

Έχετε να πρωτείνεται κάποια καλή εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση στην εθνική 130 και cc!

Μια χαρα ταχύτητα ειναι ρε παίδες είτε έχουμε 100 ή 1000 άλογα κατω απο το hood να ´ουμε.

Εκτός απο τον Cj που ειναι εξαίρεση και μπορει να πηγαίνει με όσο θελει:p

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση στην εθνική 130 και cc!

Μια χαρα ταχύτητα ειναι ρε παίδες είτε έχουμε 100 ή 1000 άλογα κατω απο το hood να ´ουμε.

Εκτός απο τον Cj που ειναι εξαίρεση και μπορει να πηγαίνει με όσο θελει:p

Sent from my iPhone using Tapatalk

Με 130 στο Passat,κοιμάσαι όρθιος.

Συνήθως ταξιδευω με ταχύτητα 150-160,ειναι ιδανικη για τι αμάξι,ούτε σε κουραζει,ουτε σε εχει στην τσιτα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 130 στο Passat,κοιμάσαι όρθιος.

Συνήθως ταξιδευω με ταχύτητα 150-160,ειναι ιδανικη για τι αμάξι,ούτε σε κουραζει,ουτε σε εχει στην τσιτα ;)

Στο passat με μια ΣΤΑΘΕΡΗ ταχυτητα 140 εισαι αρχοντας , κανεις πολυ ξεκουραστο ταξιδι ,δεν εχεις καταναλωση κ ξεπερνας το οριο ταχυτητας κατα 10% ...

Εσυ με τα 150-160χαω στο επομενο ταξιδι σου Αθηνα-Βολο-Αθηνα να χαμογελας συνεχεια. Τοσες φωτο θα βγεις !!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο passat με μια ΣΤΑΘΕΡΗ ταχυτητα 140 εισαι αρχοντας , κανεις πολυ ξεκουραστο ταξιδι ,δεν εχεις καταναλωση κ ξεπερνας το οριο ταχυτητας κατα 10% ...

Εσυ με τα 150-160χαω στο επομενο ταξιδι σου Αθηνα-Βολο-Αθηνα να χαμογελας συνεχεια. Τοσες φωτο θα βγεις !!!!!!

Passatebo τα κινητά ραντάρ μέσα σε συμβατικά υπάρχουν ακόμη στη γύρα ή θα αρχίσουν σιγά σιγά ; Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Στο passat με μια ΣΤΑΘΕΡΗ ταχυτητα 140 εισαι αρχοντας , κανεις πολυ ξεκουραστο ταξιδι ,δεν εχεις καταναλωση κ ξεπερνας το οριο ταχυτητας κατα 10% ...

Εσυ με τα 150-160χαω στο επομενο ταξιδι σου Αθηνα-Βολο-Αθηνα να χαμογελας συνεχεια. Τοσες φωτο θα βγεις !!!!!!

Σώτηρη,δεν γίνεται μέχρι τον βολο να βάλουν 150 κάμερες,θα βαλουν σε κάποια κομμάτια.

Οπως στην αττική οδο....

Μένει να μάθουμε σε ποια κομμάτια :D

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς που είμαστε με πινακίδες εξωτερικού τι γίνεται; Θα μας ψάχνουν σε άλλη χώρα;

Οπως οι χώρες του εξωτερικού σε βρίσκουν στην Ελλάδα , ετσι θα σε βρίσκει η Ελλαδα στο εξωτερικό !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.