Jump to content
cjgeorgio

Κάμερες Και Ραντάρ

Recommended Posts

Οπως οι χώρες του εξωτερικού σε βρίσκουν στην Ελλάδα , ετσι θα σε βρίσκει η Ελλαδα στο εξωτερικό !!!

 

Λες; Δλδ να προσέχω περισσότερο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ξεχάσει πόσες κλήσεις έφαγα έξω από κάμερες ταχύτητας και πάρκινγκ. Στην Ελλάδα δεν ήρθε τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

περασα πριν λιγο με 140-150 και παρατηρησα το φλας.....και καπακι στην επομενη στροφη(ενω ειχα κοψει λιγο)παλι φλας.....αναμενω το συστημενο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

περασα πριν λιγο με 140-150 και παρατηρησα το φλας.....και καπακι στην επομενη στροφη(ενω ειχα κοψει λιγο)παλι φλας.....αναμενω το συστημενο!!!!!!

Σε ποια περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

περιφερειακη εννοεις ; δε ξερω αν ημουν τυχερος αλλα εκει εχω φαει δεκαδες φλασ κ ποτε δε μου εχει ερθει κληση χρονια τωρα-

 

αντιθετα στον alpha στην ΑΟ μου ηρθε μια χαρα ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος ποιες ειναι οι κυρωσεις σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις πισω πινακιδα στην αττικη οδο και ποιες αν σε βαρεσει φλας με 180 π.χ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος ποιες ειναι οι κυρωσεις σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις πισω πινακιδα στην αττικη οδο και ποιες αν σε βαρεσει φλας με 180 π.χ;

Στην πρώτη περίπτωση χωρίς τις δυο πινακίδες έχεις πρόστιμο 300€ . Στον ΚΟΚ δεν διευκρινίζει τι ισχύει για την μία πινακίδα.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις πρόστιμο 350 € και αφαίρεση 2 μήνες την Άδεια Οδήγησης.

Νομίζω ισχύει και στις δύο περιπτώσεις ότι πληρώνεις το μισό πρόστιμο εντός 10ημερών χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χωρις πινακιδες,εκτος απο τα λεφτα,πινακιδες,διπλωμα;

Τίποτα. Μόνο για πρόστιμο γράφει..
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βρουν μεσα στα χιλιαδες αμαξια που κυκλοφορουν και αποδειξουν με την φωτογραφια οτι ειναι το δικο σου επειδη δεν φορας πινακιδες τοτε μπορει να πληρωσεις. Εκτος και αν σε βαλουν στο αμπελαλε η βγουν στους δρομους με κοπιες της φωτογραφιας και ρωταν τον κοσμο αν ειδαν το αμαξι σου και σε καρφωσει κανενας.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Η καμέρα στον Alpha γράφει για τα καλά....ΠΡΟΣΕΞΤΕ....

 

Για τα 180χλμ σίγουρα είναι 2 μήνες δίπλωμα και τα λεφτά νομίζω είναι κάτι παραπάνω. πονεμένη ιστορία...Δύσκολα ξεμπλέκεις πάντως...ΠΡΟΣΟΧΗ....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο χρονο που εχω αρχισει καθημερινα να χρησιμοποιω την αττικη οδο εχω μαθει καποια πραγματα για τα ρανταρ και καλο θα ηταν να τα μοιραστω μαζι σας.

Τα ρανταρ που υπαρχουν στην αττικη οδο ειναι 2 ειδων

 

 

 

αυτα

Clipboard01-17.jpg

 

 

 

και αυτα

1A861E848FB5C932C120C444F8FEF395.jpg

 

 

Τα πρωτα ειναι πισω απο τους μεγαλους μαυρους πινακες οι οποιοι γραφουν διαφορα προειδοποιητικα, χρονια πολλα κ.α. (στην φωτο φαινεται ο πινακας απ την πισω μερια) και ειναι ενα για καθε λωριδα.

Δεν εχουν ολοι οι πινακες απο πισω τους ρανταρ.

Αν οπως περνας κατω απο ενα τετοιο κοιταξεις στον καθρεφτη θα δεις το ρανταρ(αν υπαρχει σε αυτο).

Επισης φαινονται και απο μπροστα, πριν περασεις δηλαδη τον πινακα. Τα ρανταρ ισα που προεξεχουν πανω απ τον πινακα και τα βλεπεις και απο πριν.

Ενδεικτικα θα σας πω 2 που συνανταω καθημερινα.

ενα ειναι στο ρευμα προς ελευσινα με το που περνας την ταμπελα για περιφ αιγαλεω

και αλλο ενα στο ρευμα προς μαρκοπουλο στο υψος της λεωφορου φυλης πριν το τουνελ.

 

Τα δευτερα τωρα τα συναντας νομιζω λιγο πιο σπανια και ειναι η στο κεντρικο διαζωμα (εχω δει ενα στην περιφερειακη υμηττου) η δεξια (δε θυμαμαι που εχω δει) αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει ποια λωριδα πιανουν η αν τις πιανουν ολες μαζι.

 

Γενικα και τα πρωτα και τα δευτερα αν τα δεις μια φορα και τα εμπεδωσεις σαν εικονα μετα νομιζω πως οπου περνας και εχει θα τα δεις.

 

Κατι αλλο τωρα.

Εχω προσπαθησει πολλες φορες να τεσταρω ποτε ειναι ενεργοποιημενα κοβωντας πολυ την ταχυτητα την ωρα που περναω απο κατω και ταυτοχρονα περναει και αλλος διπλα μου με το γκαζι τσιτα και περιμενοντας να δω το φλας.

Η μονη περιοδος που το ειδα να αναβει ηταν τα χριστουγεννα.

Ολες τις αλλες μερες που το εκανα δεν αναψε καμια φορα. Φυσικα για να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου μπορει απλα να ετυχε η να αναψε και να μην το ειδα η αυτο το συγκεκριμενο που κοιταω να ειναι χαλασμενο η χιλια δυο αλλα.

 

 

Προσοχη! ολα αυτα που εγραψα ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ  και τιποτα αλλο περα απ αυτο.

Μπορει να εχω κανει καπου λαθος, μπορει να εχω κανει και σε ολα λαθος.

Δεν εχω ουτε πηγες απο την τροχαια ουτε τιποτα. 

Μην επαναπαυτειτε σ αυτα που σας εγραψα απλα τα εγραψα για να βγειτε και να τα δειτε κι εσεις.

 

Πιστευω να βοηθησα καποιους και να μην κουρασα τους υπολοιπους


Επισης ξεχασα να γραψω οτι πριν απο καθε ρανταρ παντα υπαρχει προειδοποιητικη ταμπελα οτι η ταχυτητα ελεγχεται με ρανταρ.

Αυτο νομιζω ειναι σε ολους τους δρομους οχι μονο στην αττικη οδο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πλέον στο Νομό Χαλκιδικής κυκλοφορούν συμβατικά αυτοκίνητα διαφόρων αυτοκινητοβιομηχανιών και διαφόρων χρωμάτων. Είναι εξοπλισμένα με φωτογραφικά ραντάρ. Μόλις περάσεις με ταχύτητα πάνω από το όριο σε φωτογραφίζει, βάζει τον φάρο στον ουρανό, τον ανάβει, σε προσπερνά και ο συνοδηγός βγάζει το σήμα στοπ που σε υποχρεώνει να σταματήσεις δεξιά. 600€ πρόστιμο (300€ στις 10 μέρες) και πόντους στο δίπλωμα. Δεν γνωρίζω αν γίνεται δικαστήριο ή όχι. Είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι με πολιτικά ρούχα. Μεγαλη προσοχή !!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα καινουρια φωτογραφικα μπορουν να κλειδωσουν και να φωτογραφισουν παραπανω απο 1 αυτοκινητο ταυτοχρονα, μεσα στην φωτογραφικη ακτινα τους. Με το που περασεις μπροστα απο την καμερα αυτη σε κλειδωνει και σε παρακολουθει μεχρι μια αποσταση παρακολουθοντας την ταχυτητα σου, και αυτο μπορει να το κανει ταυτοχρονα για 2-3 αυτοκινητα. Ακομα μπορουν να αναγνωρισουν ποτε το οχημα ειναι φορτηγακι και ποτε επιβατικο, ωστε να αλαξουν τα ορια φωτογραφισης, τα χαμηλα αγροτικα την γλυτωνουν γιατι λογω ογκου τα περναει για επιβατικα, στην εθνικη το οριο για τα επιβατικα το εχουν στα 165km, και για τα φορτιγακια στα 120Km, σε κατηκοιμενες περιοχες ειναι ρυθμισμενα στα 65km. Κοινως μιλαμε για βιομετρικες καμερες, που το λογισμικο τα κανει ολα.

Τελος δεν το εχω τσεκαρει, 12 η ωρα το βραδυ, το φλας κανει τσεκ και αστραφτει μια φορα.

 

Αν φωτογραφιθεις μεσα σε 10 μερες ερχετε η κληση με το ταχυδρομειο, ή στην περιπτωση μου σε περνουν τηλ να πας να παραδωσεις διπλωμα και να εισπραξεις κληση. 10ημερο εκπτωσης 50% δεν ειχα, αλλα γλυτωσα το διπλωμα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Το άτομο που έγραψαν πήγαινε με 143 χλμ/ώρα. Η οδός που κινούνταν έχει κομμάτια που αλλού έχει όριο 90 και αλλού 110. Το κακό είναι πως δεν θυμάται ακριβώς τι όριο είχε εκεί που τον σταμάτησε το συμβατικό όχημα ώστε να βγάλουμε την ανοχή των ραντάρ στα προβλεπόμενα όρια στην συγκεκριμένη οδό..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πας γρήγορα μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου τα επιβατικά αμάξια που θα σε βγάλουν φωτογραφία δεν θα μπορέσουν να σε σταματήσουν για να σε κόψουν την κλήση. Τα μηχανήματα που έχουν στο εξωτερικό και τα βάζεις μέσα στο αμάξι σου για αν εντοπίζουν τα ραντάρ ανιχνευουν τα κρυφά αμάξια με της κάμερες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πας γρήγορα μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου τα επιβατικά αμάξια που θα σε βγάλουν φωτογραφία δεν θα μπορέσουν να σε σταματήσουν για να σε κόψουν την κλήση. Τα μηχανήματα που έχουν στο εξωτερικό και τα βάζεις μέσα στο αμάξι σου για αν εντοπίζουν τα ραντάρ ανιχνευουν τα κρυφά αμάξια με της κάμερες;

Αν δεν μπορέσουν να σε σταματήσουν τότε λογικά θα έρθει με ένα από τους δύο τρόπους που ανέφερε ο dasauto..

Όσο για τα αντι ραντάρ(είτε jammer είτε scanner) αν θυμάμαι σωστά το πρόστιμο σε πιθανό έλεγχο είναι τετραψήφιο..!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.