Jump to content
sakisaf

Sprint Booster

Recommended Posts

Καλημέρα σε Όλους

Έχω ένα Golf V 1.6 FSI Και με πολύ ψάξιμο στο Υπέροχο Forum σας εδώ και Καιρό

Έχω καταλήξει πως θέλω να δω λίγη Απόκριση του γκαζιού μέσω του Sprint Booster.

Μήπως ξέρει κανένας εάν υπάρχει κανένα Υποκατάστημα θεσσαλονίκη που να πουλάει

και μπορεί να τοποθετήσει?

Γιατί από ότι βλέπω στο Σε χιλιάδες Topics Μονο ο μπουλέκος(Αθηνα)Αναφέρεται.

Ευχαριστώ

Edited by sakisaf
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το αγοραζεις απο ιντερνετ κ να το βαλεις μονος σου???

ειναι πολυ απλο!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πολυ απλο φιλε μου αλλα αυτο που θελω να σου προτεινω ειναι απλα να κρατησεις τα λεφτα σου.Ειχα και γω ενα golfaki 1.6 fsi και πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλεις το παραμικρο.Σκεψου οτι ειχα βαλει καζανακι τελικο προγραμμα(ολα ασκοπα, αστειες διαφορες) και οταν ειχα παει και γω να κοιταξω για sprint booster το παλικαρι απο την group a, δεν ξερω αν την ξερεις στη βαρυμποπη, πολυ σωστα μου προτεινε να μη σπαταλησω ουτε ενα ευρω,(οχι 200 που κοστιζει το sprint booster) γιατι θα ειναι ασκοπο.Δηλαδη με λιγα λογια δεν θα δεις διαφορα.Να σου πω καλυτερα κρατα τα φραγκα, μαζεψε και οταν βρεις ευκαιρια πουλα το και παρε ενα tsi να κανεις τη δουλεια σου.(αφου θες να μπεις στην βιομηχανια της βελτιωσης).Δεν λεω πως ειναι ευκολο εννοειται απλα θελω να σου πω πως δεν αξιζει η βελτιωση στο 1.6 fsι,γιατι πολυ απλα δεν γινεται βελτιωση στο 1.6 fsi..Παντα φιλικα εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

και Gt να παρει sprint booster να μην βαλει καν..δεν αξιζει τα 200 γιουρια που ζητανε..το δοκιμασα και πανω απο 50 ευρω δεν αξιζει το μαραφετι.για μενα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

και Gt να παρει sprint booster να μην βαλει καν..δεν αξιζει τα 200 γιουρια που ζητανε..το δοκιμασα και πανω απο 50 ευρω δεν αξιζει το μαραφετι.για μενα τουλαχιστον.

Δεν αντιλεγω ισχυει ουτε εγω προκειται να δωσω 2κατοσταρικα για να βαλω αυτο το μαραφετι.με 220 βαση βαρελακι bmc.Οποτε ουτε καν, απλα στο fsi εχει και ενα λογο παραπανω.Δεν υπαρχει ΚΑΝ διαφορα..Απλα ελαχιστη

Link to comment
Share on other sites

Eνας φίλος μου πάντως σε golf iv που είχε βάλει booster μετά από κάποιο διάστημα του έκαψε την πεταλούδα 2 φορες, αρχικά όταν ήταν 1.4 και το ίδιο όταν το έκανε μετατροπή σε 1.8T την δεύτερη φορα το έβγαλε. Αν ήταν τυχαίο δεν το ξέρει κανεις πάντως συνεβεί και τις 2 όταν το αμάξι είχε sprint booster, η πεταλούδα είχε ζωή 1.5 με 2 χρονια

Πάντως εκτος από το αν προκαλεί κάποια βλάβη η όχι τα 200 euro δεν τα αξίζει. Όπως λέει και ο συνφορουμιτης GIANNIS_ΚΑΝ 50 euro το πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Eνας φίλος μου πάντως σε golf iv που είχε βάλει booster μετά από κάποιο διάστημα του έκαψε την πεταλούδα 2 φορες, αρχικά όταν ήταν 1.4 και το ίδιο όταν το έκανε μετατροπή σε 1.8T την δεύτερη φορα το έβγαλε. Αν ήταν τυχαίο δεν το ξέρει κανεις πάντως συνεβεί και τις 2 όταν το αμάξι είχε sprint booster, η πεταλούδα είχε ζωή 1.5 με 2 χρονια

Πάντως εκτος από το αν προκαλεί κάποια βλάβη η όχι τα 200 euro δεν τα αξίζει. Όπως λέει και ο συνφορουμιτης GIANNIS_ΚΑΝ 50 euro το πολύ...

+10000

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες που εβαλα το sb μονο θετικα πραγματα μπορω να πω.. εγω για οικονομια το εχω off, αλλα οταν θελω να χωσω το βαζω στα κοκκινα και κερδιζεις πολυ στις αλλαγες και στα ρεπριζ... αν πχ εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα με το ενα να εχει sprint booster και το αλλο οχι αν τα ανοιξουμε με ρεπριζ αυτο που φοραει sb θα ξεκολισει για πλακα.. σε λιγες μερες ερχεται βιντεακι για την επαλυθευση...

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες που εβαλα το sb μονο θετικα πραγματα μπορω να πω.. εγω για οικονομια το εχω off, αλλα οταν θελω να χωσω το βαζω στα κοκκινα και κερδιζεις πολυ στις αλλαγες και στα ρεπριζ... αν πχ εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα με το ενα να εχει sprint booster και το αλλο οχι αν τα ανοιξουμε με ρεπριζ αυτο που φοραει sb θα ξεκολισει για πλακα.. σε λιγες μερες ερχεται βιντεακι για την επαλυθευση...

Εισαι 220 hp και πανω απο ολα τουρμπατος.Για τον φιλο μας με το fsi δεν αξιζει στο λεω παλι γιατι και γω fsi ειχα και το δοκιμασα..Tωρα παλι για μας τους τουρμπατους μπορει να χει αποτελεσμα αλλα 200 γιουρια?και δεν βαζω intercooler?...

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες που εβαλα το sb μονο θετικα πραγματα μπορω να πω.. εγω για οικονομια το εχω off, αλλα οταν θελω να χωσω το βαζω στα κοκκινα και κερδιζεις πολυ στις αλλαγες και στα ρεπριζ... αν πχ εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα με το ενα να εχει sprint booster και το αλλο οχι αν τα ανοιξουμε με ρεπριζ αυτο που φοραει sb θα ξεκολισει για πλακα.. σε λιγες μερες ερχεται βιντεακι για την επαλυθευση...

οταν το ειχα βαλει ειδα αρκετη διαφορα μολισ μπηκε ομωσ το προγραμα δεν το ενιωθα καθολου γιατι διορθωνονται ολα μεσω προγραματοσ.Εχω golf gt 210ps οπιοσ εχει σκοπο να βαλει προγραμα σε τουρμπατο πιστευω δεν αξιζει Edited by mikegt2006
Link to comment
Share on other sites

οταν το ειχα βαλει ειδα αρκετη διαφορα μολισ μπηκε ομωσ το προγραμα δεν το ενιωθα καθολου γιατι διορθωνονται ολα μεσω προγραματοσ.Εχω golf gt 210ps οπιοσ εχει σκοπο να βαλει προγραμα σε τουρμπατο πιστευω δεν αξιζει

Τι προγραμμα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα το βαλεις πλεον υπαρχει μονο αυτο με τις ρυθμισεις.

Η συμβουλη ειναι ποτε με πατημενο γκαζι μην τις αλλαζεις. Παντα στο ρελαντι.

Μαζευει σφαλματα στις τασεις του γκαζιου<>πεταλουδας και αργα ή γρηγορα σε πεταει σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα το βαλεις πλεον υπαρχει μονο αυτο με τις ρυθμισεις.

Η συμβουλη ειναι ποτε με πατημενο γκαζι μην τις αλλαζεις. Παντα στο ρελαντι.

Μαζευει σφαλματα στις τασεις του γκαζιου<>πεταλουδας και αργα ή γρηγορα σε πεταει σε safe mode.

+1 και καλυτερα ακομα οταν ειναι σβηστο με τον διακοπτη στο on

Edited by kaklios design Rodos
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτοι που λενε οτι δεν αξιζει το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν το εχουνε δοκιμασει... :mad:

Δεν αξιζει μονο στην περιπτωση που εχεις βαλει προγραμμα πανω, αν εισαι μαμα, θα δεις μεγαλη διαφορα, στο μκ4 1600 οταν το ειχα βαλει ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει θα με παρακαλας να μην το βγαλω, και απο τοτε εχει κανει σχεδον 100000κμ με sb χωρις κανενα ηλεκτρολογικο προβλημα ουτε σφαλματα, ουτε τιποτα...

φιλικα...

Συμφωνώ με τον Karaman, ήμουν επιφυλακτικός από την εποχή που τα έβαζαν σε Cordoba όταν είχαν πρωτοβγεί. Πλέον το έχω και στα δύο VAG αμάξια μου.

Βέβαια "αξίζει" να το βρεις μεταχειρισμένο και να το βάλεις. Καινούργιο δεν θα το αγόραζα.

Κανένα πρόβλημα και στα δύο αυτοκίνητα, κανένα σφάλμα. Αυξημένη απόκριση και ΝΑΙ έχει λίγη διαφορά σε άνοιγμα και απο στάση και ρεπρίζ.

:nea:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτοι που λενε οτι δεν αξιζει το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν το εχουνε δοκιμασει... :nea:

Δεν αξιζει μονο στην περιπτωση που εχεις βαλει προγραμμα πανω, αν εισαι μαμα, θα δεις μεγαλη διαφορα, στο μκ4 1600 οταν το ειχα βαλει ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει θα με παρακαλας να μην το βγαλω, και απο τοτε εχει κανει σχεδον 100000κμ με sb χωρις κανενα ηλεκτρολογικο προβλημα ουτε σφαλματα, ουτε τιποτα...

φιλικα...

Αυτα τα σιγουρα οσοι λενε οτι δεν αξιζει το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν το εχουνε δοκιμασει αστα.Για να μιλαμε σαφως και το εχουμε δοκιμασει.Και οχι μονο το εχω δοκιμασει αλλα ακριβως και στο ιδιο μοντελο οπως και ο φιλος μας με το τοπικ, 1.6 Fsi Golf v.Ειναι μια μαλακια και μιση 200 ή 250 ευρω για αυτη την ελαχιστη διαφορα που θα νοιωσει στην αποκριση του γκαζιου ειναι πεταμενα λεφτα.Τωρα αν εσυ τα λεφτα τα γεννας βαλε 10 s.b. Κανενας δεν μιλησε για σφαλματα τουλαχιστον οχι εγω οποτε ρωτα καλυτερα τι εχουμε δοκιμασει και τι οχι και ασε τις σιγουριες

φιλικα

Edited by giorgos1234
Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει εχω προγραμμα? στο fsi Μπορει να μην δεις τρελη διαφορα αλλα στο tsi με η χωρις προγραμμα εχει μεγαλη διαφορα, πρωτα απ'ολα σε καθε αλλαγη σχεσης εισαι μπροστα γιατι ειναι σαν να αλλαζεις με τερμα γκαζι ταχυτητα, μετα απο λιγες μερες που το εχω κανει μπορω να πω οτι αν το βγαλω off οδηγαω ενα 'ψοφιο" αμαξι, στο πρασινο ειναι ευχαριστο στην οδηγηση και στο κοκκινο ειναι διαολος, κανενα προγραμμα δεν μπορει να σου φτιαξει τοσο την ανταποκριση, και αν τα καταφερει μετα χανει στα ψιλα... δοκιμασμενο...

φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει εχω προγραμμα? στο fsi Μπορει να μην δεις τρελη διαφορα αλλα στο tsi με η χωρις προγραμμα εχει μεγαλη διαφορα, πρωτα απ'ολα σε καθε αλλαγη σχεσης εισαι μπροστα γιατι ειναι σαν να αλλαζεις με τερμα γκαζι ταχυτητα, μετα απο λιγες μερες που το εχω κανει μπορω να πω οτι αν το βγαλω off οδηγαω ενα 'ψοφιο" αμαξι, στο πρασινο ειναι ευχαριστο στην οδηγηση και στο κοκκινο ειναι διαολος, κανενα προγραμμα δεν μπορει να σου φτιαξει τοσο την ανταποκριση, και αν τα καταφερει μετα χανει στα ψιλα... δοκιμασμενο...

φιλικα...

οπως τα λες ακριβως!!! δεν το αλλαζω μονιμα κοκκινο!

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει εχω προγραμμα? στο fsi Μπορει να μην δεις τρελη διαφορα αλλα στο tsi με η χωρις προγραμμα εχει μεγαλη διαφορα, πρωτα απ'ολα σε καθε αλλαγη σχεσης εισαι μπροστα γιατι ειναι σαν να αλλαζεις με τερμα γκαζι ταχυτητα, μετα απο λιγες μερες που το εχω κανει μπορω να πω οτι αν το βγαλω off οδηγαω ενα 'ψοφιο" αμαξι, στο πρασινο ειναι ευχαριστο στην οδηγηση και στο κοκκινο ειναι διαολος, κανενα προγραμμα δεν μπορει να σου φτιαξει τοσο την ανταποκριση, και αν τα καταφερει μετα χανει στα ψιλα... δοκιμασμενο...

φιλικα...

+111 Μα αυτο ακριβως ειπα και γω τα τουρμπατα ειναι μια εντελως διαφορετικη συζητηση οσον αφορα το sb.Ποτε δεν ημουν αρνητικος οσον αφορα τα τουρμπο αυτοκινητα..

Δεν ειδες διαφορα γιατι ειχες προγραμμα πανω, το λες και μονος σου. το προγραμμα σου διωρθωσε την αποκριση, και καθε ηλεκτρολογος που βαζει προγραμματα θα αποτρεψει τον καθενα να βαλει ενα sb με την δικαιολογια οτι το προγραμμα θα του το διωρθωσει το προγραμμα γιατι εχει χαμηλοτερο κοστος για αυτον απο οτι μια τοποθετση sb.

Τωρα εγω ισως ζω σε αλλο κοσμο μιας και οσους ξερω που το εχουνε βαλει ειδανε διαφορα και λενε οτι αξιζει...

Τωρα απο εκει και περα ειμαστε οφτοπικ γιατι το παιδι ανοιξε ενα θεμα για το που θα το προμηθευτει και οχι αν κανει δουλεια...

Τωρα οσον αφορα το προγραμμα για την ακριβεια πριν ασχοληθω καν με προγραμματα και λοιπα δοκιμασα το sb στο fsi..Αυτο που θελω να σας πω με λιγα λογια ειναι οτι ειτε σε τουρμπο ειτε σε φουρμπο το γκαζι εχει την ιδια λειτουργια πλεον, ηλεκτρογκαζο και οχι ντιζα.Η συσκευη αυτη λοιπον μειωνει το χρονο αποκρισης του γκαζιου και στα δυο εξισου.Απλα στο τουρμπο τρελενεσαι γιατι ειναι το κερασακι στη τουρτα ενω στο φουρμπο νοιωθεις μια μικρη διαφορα οσον αφορα την αποκριση..Αυτο λεω οτι ναι μεν υπαρχει στο φουρμπο αλλα ειναι μηδαμινο οποτε αν δεν μπορει να τα βρει ευκολα τα 200 ας μην τα δωσει..

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παίδες είχα δει τα post σας και μετά από καιρό εφόσον το δοκίμασα και το έβαλα το Μονο

που έχω να πω Μπορεί να είναι πολλά τα λεφτά αλλα άξιζε τον Κόπο

το δοκίμασα με φιλαράκι το ίδιο μοντέλο με 17άρα ζάντα εγώ του gti τον έφαγα και σταματημένοι και εν κίνηση

Link to comment
Share on other sites

+1 και από μένα το φοράω χρόνια τώρα και έχω μόνο καλά λόγια να πω για την απόκριση του γκαζιού. Παίδες να ρωτήσω κάτι απ'ότι είδα έχετε οι περισσότεροι το καινούριο με τις ρυθμίσεις, πόσα στάδια έχει αυτό ? Έχω το προηγούμενο χωρίς ρυθμίσεις που είναι μόνιμο και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω το καινούριο . Η αλήθεια είναι ότι σε χαλαρά ταξιδάκια στην εθνική επιβαρύνει αρκετά την κατανάλωση. Από απόκριση τί λέει το τελευταίο στάδιο στο κόκκινο , έχει διαφορά με το δικό μου ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παίδες είχα δει τα post σας και μετά από καιρό εφόσον το δοκίμασα και το έβαλα το Μονο

που έχω να πω Μπορεί να είναι πολλά τα λεφτά αλλα άξιζε τον Κόπο

το δοκίμασα με φιλαράκι το ίδιο μοντέλο με 17άρα ζάντα εγώ του gti τον έφαγα και σταματημένοι και εν κίνηση

Δηλαδή "αρπάζει" π.χ από τις 900rpm;; σαν παλιό "καρμπυρατεράτο" ή "ντιζάτο"; Αλλιώς ουσιαστική δύναμη δεν δίνει! Βέβαια πήρε και διεθνές βραβείο ευρεσιτεχνίας :frantics: (Ο Boulekos).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.