Jump to content
mpoukou22

My Project

Recommended Posts

εχω πολυ ευχαριστα νεα.

20 Ιουνιου,να'μαστε καλα πρωτα,το αυτοκινητο θα ειναι στον μαστορα για να ξεκινησει το ολο προτζεκτ.

θα το παρουσιασω με φωτο και ετσι μια πληρη εικονα το ποσο πηγε αλλα και τις εντυπωσεις.

ετσι μπακαλιστικα θα γινει 16αρη με 264-10 dbillas,μαλλον Φ52 εξατμιση και μακαρι να δουμε τα 14+ αλο

για αρχη παρουσιαζω το μοτερακι που αγορασα 600 ευρω χωρις πεταλουδα.

ειναι με κωδικο AJV και ειναι απο το 6n 1600 GTi που ειχαν βγει στην παραγωγη 3000 κομματια.αρκετα σπανιο μοτερακι. :flowers:

εγω αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω τον στροφαλο και γεματο το μπλοκ απο το 16αρη και ολα τα υπολοιπα απο το δικο μου.

μερικες φωτo απο το μπλοκ:

28052011551.jpg

28052011552.jpg

και μερικες απο το καπακι οπου θα προσπαθησω να πουλησω:

28052011553.jpg

28052011554.jpg

28052011555.jpg

28052011556.jpg

28052011557.jpg

28052011558.jpg

28052011559.jpg

28052011560.jpg

28052011561.jpg

28052011562.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την κατασταση που ειναι το μπλοκ θα εχει κανει πανω απο 150.000 χλμ. Μια τόσο εκτεταμένη μετατροπή μόνο προβλήματα θα έχει στο μελλον. Καλύτερα να έβαζες από την αρχή το μοτερ δεμενο.Η δικια σου κεφαλη εισαι σιγουρος οτι παταει στο 16αρι μπλοκ?

Link to comment
Share on other sites

την ψαχνει την δουλεια καιρο ο γιωργος εχει ψαχτει πολυ με το θεμα.. με το καλο οποτε να δυναμωσει κι αλλο!

δεν μπορω να κρινω την κατασταση που ειναι το μπλοκ να πω αλλα αποτι θυμαμαι πρεπει να εχει ξεπερασει και ο μπουκου τα 200 χιλιαρικα χλμ οποτε ας πουμε οτι εχει μια δοση ρισκου η υποθεση. θεωρητικα. αν και δεν καταλαβαινει πολλα ο afh σκυλι απο τα λιγα..

Link to comment
Share on other sites

Από την κατασταση που ειναι το μπλοκ θα εχει κανει πανω απο 150.000 χλμ. Μια τόσο εκτεταμένη μετατροπή μόνο προβλήματα θα έχει στο μελλον. Καλύτερα να έβαζες από την αρχή το μοτερ δεμενο.Η δικια σου κεφαλη εισαι σιγουρος οτι παταει στο 16αρι μπλοκ?

για την κατασταση του μπλοκ δεν ειμαι μηχανικος για να σου πω αλλα ο μηχανικος που το ειδε ειπα απλα οτι εχει πολυ λογα χιλιομετρα.

τωρα δεν ξερω πως καταλαβες εσυ απο τις φωτο οτι εχει 150000 χλμ.

απο εκει και περα ολα τα αλλα που λες θα τα δουμε στον μελλον!

την ψαχνει την δουλεια καιρο ο γιωργος εχει ψαχτει πολυ με το θεμα.. με το καλο οποτε να δυναμωσει κι αλλο!

δεν μπορω να κρινω την κατασταση που ειναι το μπλοκ να πω αλλα αποτι θυμαμαι πρεπει να εχει ξεπερασει και ο μπουκου τα 200 χιλιαρικα χλμ οποτε ας πουμε οτι εχει μια δοση ρισκου η υποθεση. θεωρητικα. αν και δεν καταλαβαινει πολλα ο afh σκυλι απο τα λιγα..

ακριβως Σπυρο το εχω ψαξει πολυ.θεμα ρισκου υπαρχει οχι στο αν ταιριαζουν τα πραγματα απλα στο να βγει ετσι οπως το θελω.

πως και πως το περιμενω Σπυρο...

Link to comment
Share on other sites

απλά βλέπω ότι τα πιστόνια έχουν ανθρακωματα, φαίνεται πολύ καθαρά αυτό.Για τη μετατροπή είναι δύσκολη μιας και ανοίγει όλο το μοτερ. Να πανε όλα καλά έυχομαι.

Link to comment
Share on other sites

για την κατασταση του μπλοκ δεν ειμαι μηχανικος για να σου πω αλλα ο μηχανικος που το ειδε ειπα απλα οτι εχει πολυ λογα χιλιομετρα.

τωρα δεν ξερω πως καταλαβες εσυ απο τις φωτο οτι εχει 150000 χλμ.

απο εκει και περα ολα τα αλλα που λες θα τα δουμε στον μελλον!

ακριβως Σπυρο το εχω ψαξει πολυ.θεμα ρισκου υπαρχει οχι στο αν ταιριαζουν τα πραγματα απλα στο να βγει ετσι οπως το θελω.

πως και πως το περιμενω Σπυρο...

η κεφαλη του 1.4 δεν κανει σιγουρα στο 16αρι μπλοκ. Δε χρειαζεται να εισαι μηχανικος για να δεις την κατασταση που ειναι τα πιστονια.

Link to comment
Share on other sites

η κεφαλη του 1.4 δεν κανει σιγουρα στο 16αρι μπλοκ.

πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος?

Δε χρειαζεται να εισαι μηχανικος για να δεις την κατασταση που ειναι τα πιστονια.

προφανως και οταν ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση μου ελεγε ψεματα.κατσε το παιδι ειναι και μελος εδω αν το δει μπορει και να απαντησει..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω που κολατε και δεν το βαζεται οπως ειναι το μοτερ πανω?

Εχεις εκκεντροφορους και δεν κανουν στο 16αρι?

Σου λειπουν πραγματα?

Κοιτα μην μπλεξεις και πληρωσεις τα διπλασια!

Link to comment
Share on other sites

η κεφαλη του 1.4 δεν κανει σιγουρα στο 16αρι μπλοκ. Δε χρειαζεται να εισαι μηχανικος για να δεις την κατασταση που ειναι τα πιστονια.

επειδη το κουρασαμε το θεμα οταν ΔΕΝ ξερεις καλυτερα να μν εκφερεις αποψη!

Δεν καταλαβαινω που κολατε και δεν το βαζεται οπως ειναι το μοτερ πανω?

Εχεις εκκεντροφορους και δεν κανουν στο 16αρι?

Σου λειπουν πραγματα?

Κοιτα μην μπλεξεις και πληρωσεις τα διπλασια!

δεν κολλαμε πουθενα και δεν λειπει τιποτα.

η κεφαλη που εχω τωρα στο πολο ειναι πιο βελτιωσιμη σε σχεση αυτην που εχω αγορασει!

απο Παρασκευη θα εχω και νεες φωτο μιας και το μπλοκ βρισκεται στο μαστορα για να το περιποιηθει :frantics:

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

επειδη το κουρασαμε το θεμα οταν ΔΕΝ ξερεις καλυτερα να μν εκφερεις αποψη!

δεν κολλαμε πουθενα και δεν λειπει τιποτα.

η κεφαλη που εχω τωρα στο πολο ειναι πιο βελτιωσιμη σε σχεση αυτην που εχω αγορασει!

απο Παρασκευη θα εχω και νεες φωτο μιας και το μπλοκ βρισκεται στο μαστορα για να το περιποιηθει :growl:

απλουστατα οι οπές για το ψυκτικο περιφερειακα της κεφαλης αν δεις έχουν αλλη διατομη στο 1.4 και άλλη στο 1.6, τα φορτια στον 1.6 είναι πιο μεγαλα λογικο θα εχεις προβληματα αν βαλεις το 1.4

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι το project εχει ξεκινησει,ειναι στον μαστορα το αυτοκινητο και νομιζω αυριο θα λυθει.

εβγαλα κανα 2 φωτογραφιες και θα ακολουθησουν κι'αλλες.

μπιελοπιστονα και μεταλλα

13092011581.jpg

στροφαλος

13092011582.jpg

μπλοκ

13092011583.jpg

13092011585.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό πρότζεκτ και βέβαια η κεφαλή κάνει απο το 14άρι κ πολυ καλα κάνεις και την κρατάς. Με το καλό να γίνει η δουλειά κ να δουλέψουν ολα σωστα. Το πιο μεγάλο λάθος ειναι που το δημοσίευσες καθενας λεει το μακρυ κ τ ο κοντο του.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι το project εχει ξεκινησει,ειναι στον μαστορα το αυτοκινητο και νομιζω αυριο θα λυθει.

εβγαλα κανα 2 φωτογραφιες και θα ακολουθησουν κι'αλλες.

μπιελοπιστονα και μεταλλα

13092011581.jpg

στροφαλος

13092011582.jpg

μπλοκ

13092011583.jpg

13092011585.jpg

Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα Γιώργη! :rolleyes::tongue: :twitch:

Βλέπω το μοτέρ αρχίζει να "αναγεννιέται" με τα απαραίτητα γυαλίσματα κ.λπ! Τα πιστόνια και οι μπιέλες τί είναι; cp, pauter;;;

Υ.Γ: Δες και τη κεφαλή από τσιμουχάκια, τυχόν "κουρασμένες", καμμένες κλπ βαλβίδες μαζί με τα ελατήριά τους! Για να στροφάρεις τρελά :thumbsd: και με ασφάλεια! :startle:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα Γιώργη! :rolleyes::tongue: :twitch:

Βλέπω το μοτέρ αρχίζει να "αναγεννιέται" με τα απαραίτητα γυαλίσματα κ.λπ! Τα πιστόνια και οι μπιέλες τί είναι; cp, pauter;;;

Υ.Γ: Δες και τη κεφαλή από τσιμουχάκια, τυχόν "κουρασμένες", καμμένες κλπ βαλβίδες μαζί με τα ελατήριά τους! Για να στροφάρεις τρελά :angry2: και με ασφάλεια! :startle:

να'σαι καλα Γιωργο!

τα πιστονια και μπιελες ειναι μαμα.υπηρχε μια ιδεα να το κανω σφυρηλατο αλλα ο μηχανικος μου ειπε οτι η εκταση της μετατροπης επαρκη με τα μαμα πραγματα χωρις να υπαρχει προβλημα κανενα.φαντασου οτι με τα μαμα αντεχουν να στροφαρουν κατι παραπανω απο 7800 και εμενα την μεγιστη δυναμη θα την βγαζει 6700 και κοφτη θα εχει 7500.

ναι σαφως θα δουμε την κεφαλη.ουτως η αλλως θα γινει ροικη οποτε....

βαλβιδες δεν πηρα αλλες,θελω να πιστευω δεν θα εχουν προβλημα,απο την αλλη εχω παρει ελατηρια βαλβιδων και retainers cat για ασφαλες στροφαρισμα. :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα Γιωργο!

τα πιστονια και μπιελες ειναι μαμα.υπηρχε μια ιδεα να το κανω σφυρηλατο αλλα ο μηχανικος μου ειπε οτι η εκταση της μετατροπης επαρκη με τα μαμα πραγματα χωρις να υπαρχει προβλημα κανενα.φαντασου οτι με τα μαμα αντεχουν να στροφαρουν κατι παραπανω απο 7800 και εμενα την μεγιστη δυναμη θα την βγαζει 6700 και κοφτη θα εχει 7500.

ναι σαφως θα δουμε την κεφαλη.ουτως η αλλως θα γινει ροικη οποτε....

βαλβιδες δεν πηρα αλλες,θελω να πιστευω δεν θα εχουν προβλημα,απο την αλλη εχω παρει ελατηρια βαλβιδων και retainers cat για ασφαλες στροφαρισμα. :whistling:

Τότε καθάρισέ τες και απλώς δείτε μην έχουν κάτι και είσαι άρχοντας :thumbsu: με ελατήρια και retainers! Σε ατμσφαιρικές καταστάσεις η αλήθεια είναι ότι τα V.A.G έχουν ανθεκτικά μπιελοπίστονα (ειδικά μπιέλες), εκτός αν μιλάγαμε για 4πετάλουδες καταστάσεις και +9.000rpm...Keep on rebuilding!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τότε καθάρισέ τες και απλώς δείτε μην έχουν κάτι και είσαι άρχοντας :thumbsu: με ελατήρια και retainers! Σε ατμσφαιρικές καταστάσεις η αλήθεια είναι ότι τα V.A.G έχουν ανθεκτικά μπιελοπίστονα (ειδικά μπιέλες), εκτός αν μιλάγαμε για 4πετάλουδες καταστάσεις και +9.000rpm...Keep on rebuilding!!! :thumbsu:

Δυστηχως αυτο ισχυει στα αλλα μοτερ της vag, στα συγκεκριμενα μοτερ οι μπιελες ειναι για τον π****ο...

Γιωργο πιστευω οτι ειναι χαμηλα ο κοφτης εφοσον θα παιξεις και με εκκεντρα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτο ισχυει στα αλλα μοτερ της vag, στα συγκεκριμενα μοτερ οι μπιελες ειναι για τον π****ο...

Γιωργο πιστευω οτι ειναι χαμηλα ο κοφτης εφοσον θα παιξεις και με εκκεντρα...

Γιωργο τα μπιελοπιστονα του gti στροφαρουν λιγο παραπανω απο 7800 χωρις κανενα προβλημα.ειναι δοκιμασμενο απο το ripper(Γιαννη).

θα στροφαρω 7500 αλλα μεγιστη δυναμη θα εχει 6700

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο προχωραει ακι θελω να ελπιζω την αλλη βδομαδα θα ειναι στα χερια μου.

εκκεντρα dbillas 264-10

και ελατηρια και retainers cat

23092011591.jpg

23092011597.jpg

και μερικες φωτο απο το μπλοκ:

23092011593.jpg

23092011595.jpg

23092011596.jpg

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο μηνα ακριβως,το αυτοκινητο ειναι στα χερια μου.

πρωτες εντυπωσεις κανει αρκετο θορυβο.

ευλαυικο στρωσιμο για κατι παραπανω απο 2000 χλμ και μετα προγραμμα να δουμε τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο μηνα ακριβως,το αυτοκινητο ειναι στα χερια μου.

πρωτες εντυπωσεις κανει αρκετο θορυβο.

ευλαυικο στρωσιμο για κατι παραπανω απο 2000 χλμ και μετα προγραμμα να δουμε τι γινεται.

Πολύ καλή δουλειά!Άντε με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκε και η χταποδοεξατμιση.

τελικα εβαλα Φ54 και ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβο για να ειναι ανυποψιαστο.χαχαχα

οποτε στις 15/11 τελειωνουμε με το κερασακι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.