Jump to content
Jim

Ερώτηση για ηλ. παράθυρα

Recommended Posts

Λοιπόν... έχω ένα Golf V, το οποίο φοράει το συναγερμό που τοποθέτησε η αντιπροσωπεία εδώ στην ελλάδα. Πρέπει να είναι ο εργοστασιακός, διότι δεν έχει ξεχωριστό τηλεκοντρόλ (μπαίνει στο κλειδί).

Έχει λοιπόν όπως γνωρίζετε την εξής ιδιότητα: όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο και κρατήσεις πατημένο το πλήκτρο του κλειδώματος, σου κλείνει τα παράθυρα όσο το κρατάς πατημένο.

Έχω λοιπόν την εξής ερώτηση: γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να προγραμματιστεί ο συναγερμός έτσι ώστε κατά το κλείδωμα (μόνο) να κλείνει τα παράθυρα αυτόματα; Δηλαδή χωρίς να το κρατάω πατημένο, απλά να κλείνουν με το κανονικό κλικ του κλειδώματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι είναι ρύθμιση του συναγερμού . Στα Golf 4 η αντιπροσωπεία έβαζε ένα μοντέλο στον οποίο ρύθμιζες τον χρόνο που θα κρατούσε ο συναγερμός τις ασφάλειες κατεβασμένες με αποτέλεσμα να σου ανεβάζει τα τζάμια . Και ο Cobra που έχω βάλει στο δικό μου ρυθμίζω τον χρόνο και όταν κλειδώνω τα ανεβάζει ή και τα κατεβάζει όσο θέλω . Μήπως ξέρεις τη μάρκα του συναγερμού ;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να βάλεις ένα συνάγερμό της προκοπής με ζώνες, ογκομετρικό, μπίλια και φυσικά πλακέτα παραθύρων/ηλιοροφής

Γίνετε σε golf V να κλείνουν τα παράθυρα μόνα τουσ μολισ πατήσεις το κουμπί να κλειδώσει(όπως γίνετε με το συναγερμό)??? Mέσω του vag com???

Σήμερα μου άλλαξαν την γλώσσα της οθόνης απο Γερμενικά στα Αγγλικά, τους ρώτησα για το παραπάνω αλλα δεν γνώριζαν, μου είπαν οτι θα επσαχναν να μου πούν...

music.gif

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε σε golf V να κλείνουν τα παράθυρα μόνα τουσ μολισ πατήσεις το κουμπί να κλειδώσει(όπως γίνετε με το συναγερμό)??? Mέσω του vag com???

Σήμερα μου άλλαξαν την γλώσσα της οθόνης απο Γερμενικά στα Αγγλικά, τους ρώτησα για το παραπάνω αλλα δεν γνώριζαν, μου είπαν οτι θα επσαχναν να μου πούν...

music.gif

Με ενδιαφερει και εμενα. Αν ισχυει κατι τετοιο στο επομενο service θα το ζητησω να μου το κανουν και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox

Πάντως τα παράθυρα κλείνουν ούτως ή άλλως από τον τηλεχείρισμο αν κρατήσετε πατημένο το κουμπί του κλειδώματος (όπως και η ηλιοροφή). Η ρύθμιση δεν είναι από default έτσι για λόγους ασφάλειας (Δηλ. αν έχεις κανένα παιδί η ζωάκι στο αυτοκίνητο).

Λόγικα θα γίνεται πάντως αυτή η ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Πάντως τα παράθυρα κλείνουν ούτως ή άλλως από τον τηλεχείρισμο αν κρατήσετε πατημένο το κουμπί του κλειδώματος (όπως και η ηλιοροφή). Η ρύθμιση δεν είναι από default έτσι για λόγους ασφάλειας (Δηλ. αν έχεις κανένα παιδί η ζωάκι στο αυτοκίνητο).

Λόγικα θα γίνεται πάντως αυτή η ρύθμιση.

Όταν κρατάς γυρισμένο το κλειδί στην πόρτα του οδηγού κλείνουν τα παράθυρα και η ηλιοροφή?

Τον προγραμματισμό τον έκανες από το Multifunction Display ή στο συνεργείο/VagCom?

P.S. Μην μου απαντήσεις RTFM! Δεν το έχω τελειώσει ακόμα και στην παρουσίαση μου είπαν πως δεν γίνεται με το remote! (As if they would know!)

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Όταν κρατάς γυρισμένο το κλειδί στην πόρτα του οδηγού κλείνουν τα παράθυρα και η ηλιοροφή?

Τον προγραμματισμό τον έκανες από το Multifunction Display ή στο συνεργείο/VagCom?

P.S. Μην μου απαντήσεις RTFM! Δεν το έχω τελειώσει ακόμα και στην παρουσίαση μου είπαν πως δεν γίνεται με το remote! (As if they would know!)

Να σου πω την αμαρτία μου με το κλειδί δεν το δοκίμασα ακόμα.

Πάντως από τον τηλεχειρισμό όταν κρατάς πατημένο το κλείδωμα κλείνουν τα πάντα. Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω να σου πω.

Αυτό δε χρειάστηκε να το προγραμματίσω, ήταν έτσι. Έχω multifunction display και το μόνο που άλλαξα ήταν η επιλογή της πόρτας που θα ανοίγει με το πρώτο πάτημα του κουμπιού.

Θα δω και θα σου πω... :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παιδια το κλεισιμο και το ανοιγμα των παραθυρων απο το τηλεχειριστηριο ηταν ενεργοποιημενο by deafult.....!!!

Ηταν ενεργοποιημένο οταν το κρατας πατημένο να ανοιγουν ή να κλείνουν αντίστιχα.

Εμείς ψάχνουμε όμως να το πατάς μόνο μία φορά και να κλείνουν... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Γενικά έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου.

-Ο συναγερμός σου λογικά οπλίζει με ένα πάτημα.

-Με δεύτερο πάτημα υπάρχει η δυνατότητα να ανοίγουν οι πόρτες σου από μέσα (εφόσον αφήσεις κάποιον μέσα).

-Ο εργοστασιακός συναγερμός διαθέτει ένα πλήκτρο στη πόρτα του οδηγού για την απενεργοποίηση του ραντάρ καμπίνας. Αν δεν το έχεις, μάλλον έχεις συναγερμό CanBus, όχι όμως εργοστασιακό.

-Ο συναγερμός σου αφοπλίζεται με ένα πάτημα και ανοίγει η πόρτα του οδηγού.

-Με δεύτερο πάτημα ανοίγουν και οι υπόλοιπες πόρτες (το χαρακτηριστικό αυτό μπορεί να αλλαχτεί από την MultiFunctionDisplay ή με VAGCom στην αντιπροσωπεία).

-Αν δεν ανοιχτεί πόρτα εντός 45 δευτερολέπτων το αυτοκίνητο κλειδώνει αυτόματα (παθητική όπλιση συναγερμού).

Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται από EOS με εργοστασιακό συναγερμό.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου.

-Ο συναγερμός σου λογικά οπλίζει με ένα πάτημα.

-Με δεύτερο πάτημα υπάρχει η δυνατότητα να ανοίγουν οι πόρτες σου από μέσα (εφόσον αφήσεις κάποιον μέσα).

-Ο εργοστασιακός συναγερμός διαθέτει ένα πλήκτρο στη πόρτα του οδηγού για την απενεργοποίηση του ραντάρ καμπίνας. Αν δεν το έχεις, μάλλον έχεις συναγερμό CanBus, όχι όμως εργοστασιακό.

-Ο συναγερμός σου αφοπλίζεται με ένα πάτημα και ανοίγει η πόρτα του οδηγού.

-Με δεύτερο πάτημα ανοίγουν και οι υπόλοιπες πόρτες (το χαρακτηριστικό αυτό μπορεί να αλλαχτεί από την MultiFunctionDisplay ή με VAGCom στην αντιπροσωπεία).

-Αν δεν ανοιχτεί πόρτα εντός 45 δευτερολέπτων το αυτοκίνητο κλειδώνει αυτόματα (παθητική όπλιση συναγερμού).

Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται από EOS με εργοστασιακό συναγερμό.

Η ακριβέστερη περιγραφή εργοστασιακού συναγερμού που έχω διαβάσει εδώ μέσα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Να διορθώσω ότι ο συναγερμός μου δεν είναι ο εργοστασιακός. Είναι Stern και τον τοποθέτησε η αντιπροσωπεία γι'αυτό η παρεξήγηση. Ισχύουν τα ίδια?? Όταν έχει οπλίσει ο συναγερμός με ένα ξεκλείδωμα ανοίγουν όλες οι πόρτες και με δεύτερο απενεργοποιείται. Θέλω να το αλλάξω να απενεργοποιείται με ένα πάτημα. Νομίζω πως γίνεται αλλά δεν ξέρω πως. γνωρίζει κάποιος?? Μέσω VAG δε νομίζω. Απευθείας πάνω στο συναγερμό γίνεται. Έχει κάποια φύσα πάνω.

Ξαναμπέρδεψα τα μπούτια μου Speedster? Για δώσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ ειδικέ.

Ήμουν αρκετά σίγουρος ότι είχες τον Stern ή κάποιο άλλο CanBus σύστημα.

Αν κατάλαβα καλά, όταν πατάς μία φορά το πλήκτρο ξεκλειδώνουν όλες οι πόρτες.

Αν ανοίξεις σε αυτό το σημείο τις πόρτες προφανώς ο συναγερμός χτυπάει!

Αν πατήσεις και δεύτερη φορά το πλήκτρο, ο συναγερμός απενεργοποιείται και δεν χτυπάει με το άνοιγμα της πόρτας.

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει, όμως πολύς κόσμος έχει τον Stern και θα μπορούσαν να σου πουν πως λειτουργεί και αν αυτό που σου κάνει συμβαίνει με όλους τους Stern.

Από εκεί και πέρα, αν θέλουμε να αναλύσουμε την κατάσταση σου, μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

-Η λειτουργία που περιγράφεις είναι φυσιολογική και συμβαίνει με όλα τα Stern και CanBus συστήματα συναγερμού (αν και προσωπικά δεν βλέπω την πρακτικότητα και την χρησιμότητα αυτής της λειτουργίας).

-Κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία και την τοποθέτηση του συναγερμού προκαλεί την συγκεκριμένη λειτουργία (αν και πάλι μου φαίνεται απίθανο).

-Κάποια ρύθμιση του συναγερμού ενεργοποιεί/απενεργοποιεί αυτή την μυστήρια λειτουργία οπότε πρέπει να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία που σου έβαλε τον συναγερμό ή απευθείας στην SoundStar που εισάγει τους Stern και είναι και πολύ τσακάλια τα άτομα!

-Ενδέχεται να μπορείς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις τη λειτουργία αυτή αλλάζοντας την ρύθμιση που σου δίνεται από την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων MFD για είσοδο στο αυτοκίνητο με ξεκλείδωμα όλων των θυρών με ένα πάτημα ή με ξεκλείδωμα μόνο της πόρτας του οδηγού στο πρώτο πάτημα και ξεκλείδωμα των υπολοίπων με δεύτερο πάτημα για την αποφυγή κακόβουλων εισβολέων στο αυτοκίνητο (carjacking) κατά την είσοδο του οδηγού.

Αυτά τα ολίγα.

By the way, I aint no expert, just an inquiring mind, like you.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια trans t5 του 09. ειναι canbus. οταν γυρναω το κλειδι στην πορτα , τα παραθυρα κλεινουν. αλλα απο το χειριστηριο δεν κλεινουν. μπορει να ενεργοποιηθει το συστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.