Jump to content
themata

Αλλαγή Ζάντας 16" Ή 17" Και Θόρυβος

Recommended Posts

καλησπέρα σας

σκέφτομαι καποια στιγμή αντικατασταση ζαντολαστιχως στο Golf 6 μου (ειναι λευκό και το Comfortline με τα τασια)

και θα ήθελα να σας ρωτησω

- αν μεινω στις 16", θα έχω θέμα με τον θόρυβο στο ταξίδι αν βαλω καποια ζαντα με πολλές ακτίνες???

ας πουμε αυτη http://www.wheelbasealloys.com/16_Inch_100_Plus_Monza_R_Black_Alloy_Wheels__528

- αν ανεβω στις 17" τι διασταση θα πρεπει να βαλω ωστε να μην χαλασει το βημα? η διαφορα στην καταναλωση

λογω του μεγαλυτερου/φαρδυτερου ελαστικού πόση θα είναι?

σας ευχαριστώ :D

Edited by tsi160
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

σκέφτομαι καποια στιγμή αντικατασταση ζαντολαστιχως στο Golf 6 μου (ειναι λευκό και το Comfortline με τα τασια)

και θα ήθελα να σας ρωτησω

- αν μεινω στις 16", θα έχω θέμα με τον θόρυβο στο ταξίδι αν βαλω καποια ζαντα με πολλές ακτίνες???

ας πουμε αυτη http://www.wheelbasealloys.com/16_Inch_100_Plus_Monza_R_Black_Alloy_Wheels__528

- αν ανεβω στις 17" τι διασταση θα πρεπει να βαλω ωστε να μην χαλασει το βημα? η διαφορα στην καταναλωση

λογω του μεγαλυτερου/φαρδυτερου ελαστικού πόση θα είναι?

σας ευχαριστώ :D

1) Λογικά ναι.

2) 225/45/17.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις προβλημα με θορυβο κτλ μεινε στις 15αρες?-16αρες? τι φορας τωρα τελος παντων.το σωστο οπως ειπε ο στελιος ειναι το 225 45 17 αλλα αν δεν θες να εχεις θορυβο και θελεις οπωσδηποτε 17αρες μια πολυ κοντινη διασταση που την φορανε στο εξωτερικο για χιονολαστιχα ειναι το 205 50 17ετσι θα κερδισεις λιγο σε ανεση.

Link to comment
Share on other sites

αρα το κερδος στην εμφανιση και -ισως- στο κρατημα είναι απώλεια στην καταναλωση και στον θορυβο κυλισης

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αρα το κερδος στην εμφανιση και -ισως- στο κρατημα είναι απώλεια στην καταναλωση και στον θορυβο κυλισης

σας ευχαριστώ

στο κράτημα είναι χαοτική η διαφορά απο 15 αρα σε 17 αρα(δένει το αμάξι!) το λεω γιατι κ εγω ειχα ενδιασμους οταν τις εβαλα(17αρες) απο καταναλωση ειναι στο +0.3-0,4/100χλμ

περίπου σε σε σχεση με πριν και να φανταστεις στο 122αρι αυτα που εχει λιγότερη ροπη! στο 160 αρι θα ειναι μικροτερη η διαφορά λογικα...να προσθέσω οτι σε επιδώσεις δεν έχασα καθολου! ισα ισα που σε εκηνιση προσωπικά "παταει" καλύτερα απο θόρυβο κυλισης εχει λιγο αλλα αναλογα και το τι λαστιχο φορας πεζει ρολο σκληρο(περισοτερο)-μαλακο (λιγοτερο{πιστευω να τα λεω σωστα}..

Link to comment
Share on other sites

17αρα φιλε ειναι η καλυτερη απο ολες τις αποψεις ζαντα για golf μη κοιτας μονο την εμφανιση..(και για τα πολυ δυνατα 18 ..(400αλογα +)) παραπανω χανεις τρελα σε πολλα πραγματα! μπορεις να βαλεις και 235!πολυ σε πιστα εχουν 17 αρα 235

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

για να μην ανοιγω νεο τοπικ σχετικά, θα ήθελα να σας ρωτήσω που μπορώ να κοιτάξω μεσω internet για ζαντες στην Ελλάδα

και πού στο εξωτερικό?

βρηκα ενα Αγγλικό site > http://www.wheelbasealloys.com/17_Inch_Fox_FX004_Black_Alloy_Wheels__3257 αλλά

δεν ξερω αν η διαφορά τιμής συμφέρει να τα φερει καποιος απο εξω

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

17αρα φιλε ειναι η καλυτερη απο ολες τις αποψεις ζαντα για golf μη κοιτας μονο την εμφανιση..(και για τα πολυ δυνατα 18 ..(400αλογα +)) παραπανω χανεις τρελα σε πολλα πραγματα! μπορεις να βαλεις και 235!πολυ σε πιστα εχουν 17 αρα 235

εννοεις φιλε οτι για το 6αρι με τα 122 ιδανικη ειναι η 17αρα?γιατι εγω που θελω να βαλω μου λενε ολοι να μεινω στις 16 γιατι μετα θα τρωω ολες τις λακουβες στα δοντια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.