Jump to content

Recommended Posts

Ανοίγω καινούργιο θέμα επειδή μετά από πολλές σκέψεις πήρα την απόφαση να κάνω ότι έχουν κάνει πολλοί με παρόμιο μοτέρ :rolleyes:
Το αμάξι από μαμά τώρα αυτήν την στιγμή φοράει εισαγογή simota, ολόσομη εξάτμιση 70άρα από γιαλατζή, σκάστρα από s3, ιντερκούλερ από s3, πρόγραμμα unitronic stage 2 με 100άρα βενζίνη.
Φοράει DCC ανάρτηση.
Αυτήν την βδομάδα θα βάλω ελατήρια χαμηλόματος HR η Eibach.
Μια k04 καινούργια η ελαφρός μτχ
Έναν συμπλέκτη γιατί ο μαμά δεν θα πάει ούτε μια μέρα
Και μετά από μια βδομάδα στρώσιμο θα μπη το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ανοίγω καινούργιο θέμα επειδή μετά από πολλές σκέψεις πήρα την απόφαση να κάνω ότι έχουν κάνει πολλοί με παρόμιο μοτέρ :hyper:

Το αμάξι από μαμά τώρα αυτήν την στιγμή φοράει εισαγογή simota, ολόσομη εξάτμιση 70άρα από γιαλατζή, σκάστρα από s3, ιντερκούλερ από s3, πρόγραμμα unitronic stage 2 με 100άρα βενζίνη.

Φοράει DCC ανάρτηση.

Αυτήν την βδομάδα θα βάλω ελατήρια χαμηλόματος HR η Eibach.

Μια k04 καινούργια η ελαφρός μτχ

Έναν συμπλέκτη γιατί ο μαμά δεν θα πάει ούτε μια μέρα

Και μετά από μια βδομάδα στρώσιμο θα μπη το πρόγραμμα

Kαλή επιτυχία Γιώργο!!!!!!!!! Μη ξεχνας την πιθανότητα να χρειαστείς βάσεις μοτερ, κόντρες σαζμαν, φρένα κλπ κλπ.όλα αυτά που φοράς τώρα, θα την ακούσουν λίγο dolby digital με το νέο σου ΚΟ4 PROJECT.

Εύγε πάντως και πάλι για την αποφασιστικότητά σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Όλα θα πάνε καλά, είναι δοκιμασμένη λύση. Δεν θέλω τρελά νούμερα μέχρι 350 ps καλά είναι. Καθημερινό αμάξι είναι άλλωστε. :hyper: μην χαλάσουμε τον χαρακτήρα του :hyper:

Kαλή επιτυχία Γιώργο!!!!!!!!! Μη ξεχνας την πιθανότητα να χρειαστείς βάσεις μοτερ, κόντρες σαζμαν, φρένα κλπ κλπ.όλα αυτά που φοράς τώρα, θα την ακούσουν λίγο dolby digital με το νέο σου ΚΟ4 PROJECT.

Εύγε πάντως και πάλι για την αποφασιστικότητά σου!!

Άμα χρειαστούν θα τα αλλάξω. Αυτά είναι ψιλοπράγματα το σαζμάν φοβόμουν στην αρχή μήπως δεν αντέξει την ροπί αλλά μου έφυγε αυτός ο φόβος. Από ανάρτηση είμαι καλά (DCC με ελατήρια HR) τα φρένα είναι καλά σε μαμά φάση και για φρεναρίζματα από τα 200χλμ και να πω την αλήθεια δεν νομίζω να θέλουν άλλαγμα γιατί ούτε αναβάσεις κάνω ούτε σε ειδικές πάω αλλά και ούτε με 260 πχ θα πηγαίνω όλη την ώρα. Το αμάξι έχει πολύ καλά φρένα από το εργοστάσιο δεν πάσχη σε αυτόν τον τομέα.

Το αμάξι το πάω χαλαρά δεν το σκίζω απλά όταν τύχη στεναχωρό δήθεν γρήγορους. :blush::hyper:

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω καινούργιο θέμα επειδή μετά από πολλές σκέψεις πήρα την απόφαση να κάνω ότι έχουν κάνει πολλοί με παρόμιο μοτέρ :angry2:

Το αμάξι από μαμά τώρα αυτήν την στιγμή φοράει εισαγογή simota, ολόσομη εξάτμιση 70άρα από γιαλατζή, σκάστρα από s3, ιντερκούλερ από s3, πρόγραμμα unitronic stage 2 με 100άρα βενζίνη.

Φοράει DCC ανάρτηση.

Αυτήν την βδομάδα θα βάλω ελατήρια χαμηλόματος HR η Eibach.

Μια k04 καινούργια η ελαφρός μτχ

Έναν συμπλέκτη γιατί ο μαμά δεν θα πάει ούτε μια μέρα

Και μετά από μια βδομάδα στρώσιμο θα μπη το πρόγραμμα

:whistling: καλη επιτυχια φιλε!!!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το project άρχισε. Η k03 πήρε πόδι και μπαίνει η καινούργια k04.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Το project άρχισε. Η k03 πήρε πόδι και μπαίνει η καινούργια k04.

Βάζεις και χταποδάκι ή ξεροσφύρι;;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αντάπτορα ( νομίζω ή κάνω λάθος; ) για να πατήσει η Κ04;

Φωτό βήμα βήμα παρακαλώ............... :unsure:

Κουμπώνει κατευθείαν η k04, αλλά θέλει μια τροποποίηση το ακροφύσιο του συμπιεστή για να μη βρίσκει στο μπλοκ. Δεν είναι κάτι σπουδαίο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αύριο θα κουμπώσει η τουρμπίνα μόλις κάνουν το πλανάρισμα που χρειάζεται.

Ο συμπλέκτης το πρωί θα είναι έτοιμος και έρχονται τα καινούργια μπροστινά φρένα από Αθήνα.

Βάλαμε τα πίσω ελατήρια HR και Αύριο τα υπόλυπα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αύριο θα κουμπώσει η τουρμπίνα μόλις κάνουν το πλανάρισμα που χρειάζεται.

Ο συμπλέκτης το πρωί θα είναι έτοιμος και έρχονται τα καινούργια μπροστινά φρένα από Αθήνα.

Βάλαμε τα πίσω ελατήρια HR και Αύριο τα υπόλυπα.

τελικα εβαλες και φρενα ε ?δεν σιμαζευεσε με τιποτα ρε φιλε ωραια μπραβο τα ελατηρια μπροστα δεν θα τα βελεις γιατι βαλατε μονο τα μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλες και φρενα ε ?δεν σιμαζευεσε με τιποτα ρε φιλε ωραια μπραβο τα ελατηρια μπροστα δεν θα τα βελεις γιατι βαλατε μονο τα μπροστα?

Δεν βάλαμε τα μπροστά γιατί Αύριο θα ασχολήθη που θα περάσει και τα φρένα. Θα αλλάξω και μεσαίο θα βάλω ποιο χοντρό γιατί ο Γιαλατζής με έβαλε μικρό εξού και ο θόρυβος. Είναι η τρίτη φορά που θα πάω για κάτι που είχα πει από την αρχή. Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω και μεσαίο θα βάλω ποιο χοντρό γιατί ο Γιαλατζής με έβαλε μικρό εξού και ο θόρυβος

Θα αλλάξεις το μεσαίο καζάνι εννοείς? Βγάλε μια φωτό το "πριν" και το "νέο" αν σου είναι εύκολο Γιώργο :D

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το έχουν κάνει ήδη θα το βγάλω φώτο. Σήμερα είναι η μέρα πάντως που θα πάρω το αμάξι μου...

Τρεις μέρες χώρια μου έλειψε.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

:growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl:

Το αμάξι θα το πάρω Σαββάτο....

Μπήκαν όλα πάνω και πρωί πρωί στον Γιαλατζή να διορθώση την *μη επιτρεπόμενη λέξη* που μου έκανε.

4 μέρες το τι βρισίδη έχω ρίξη δεν λέγετε. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι που ασχολούνται με συνεργεία και εμπόριο μόνο επαγγελματίες δεν είναι γιαυτό έχουμε πάει εκεί που έχουμε πάει.

Δεν μιλάω ακόμα κάτσε να τελειώση κάποτε το project (καλύτερα να πήγαινα Γερμανία να το κάνω) και μετά μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

....μην νευριαζεις cj!!!!!!!!....το θεμα σου ειναι να γινει η δουλεια σου κ να δουλεψουν ολα!!!!ως τοτε....My link :growl:

xaxaxaxa

Να σαι καλά μου έφτιαξες το κέφι...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το αμάξι τελείωσε (σχεδόν) :D

Το έχω με το πρόγραμα unitronic stage 2 και την Παρασκευή θα βάλουμε πρόγραμα e-tuners.

Στην παρούσα φάση το πάω μέχρι 3.000 σαλ, έχει ποιο λίγο δύναμη από την κ03 αλλά σε μικρό βαθμό, το πάρτι αρχηνάει από της 3.000 και μετά αλλά υπομονή. Έχω υποψίες ότι θα είναι πολύ δυνατό και μπορώ να πω από τα δυνατότερα cc στην Ελλάδα.

Έβαλα HR ελατήρια και το πάτημα βελτιώθηκε πολύ, ακόμα και στην επιλογή comfort το νιώθεις βιδωμένο στην άσφαλτο και δεν κοπανάει εκτός αν επιλέξεις sport εκεί γίνεται τραπέζι.

Για φρένα έβαλα από s5 μπροστά με 345 δαγκάνες και είναι πραγματικές άγκυρες.

Τώρα από βδομάδα να βάλω ένα σωστό μεσαίο και να βγάλω αυτήν την βλακία που με φορέσαν.

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το αμάξι τελείωσε (σχεδόν) :D

Το έχω με το πρόγραμα unitronic stage 2 και την Παρασκευή θα βάλουμε πρόγραμα e-tuners.

Στην παρούσα φάση το πάω μέχρι 3.000 σαλ, έχει ποιο λίγο δύναμη από την κ03 αλλά σε μικρό βαθμό, το πάρτι αρχηνάει από της 3.000 και μετά αλλά υπομονή. Έχω υποψίες ότι θα είανι πολύ δυνατό και μπορώ να πω από τα δυνατότερα cc στην Ελλάδα.

Έβαλα HR ελατήρια και το πάτημα βελτιώθηκε πολύ, ακόμα και στην επιλογή comfort το νιώθεις βιδωμένο στην άσφαλτο και δεν κοπανάει εκτός αν επιλέξεις sport εκεί γίνεται τραπέζι.

Για φρένα έβαλα από s5 μπροστά με 240 δαγκάνες και είναι πραγματικές άγκυρες.

Τώρα από βδομάδα να βάλω ένα σωστό μεσαίο και να βγάλω αυτήν την βλακία που με φορέσαν.

πρωτα πολλα να σε γερος και να το χαιρεσαι φιλε γιωργο .τα φρενα ειναι τυπου s5 και δεν εχουν δισκους 240 αλλα 345 .οσο για την αναρτηση πιστευω εστρωσε πολυ καμια σχεση με πριν αλλα ρε φιλε οχι και τραπεζι ενταξει μην τα παραλες κιολας δηλαδη εαν εβαζες μια kw 3 τοτε τι θα ελεγες οτι θα ηταν ?καταλαβαινεις πως τα λεω ετσι μην παρεξηγηθεις ξες οτι ειμαστε φιλοι και τα λεμε ολα απλα λιγο υπερβαλεις γιαυτο σου τα λεω αυτα με καλη ενοια για να μην συνεχιστει αλλο γιατι εαν συνεχησεις θα δεις οτι θα υπαρξουν αντιδρασεις και εχει παλι να γινει πανηγυρι και δεν ειναι ωραιο να χαλασουμε παλι ενα θεμα .αντε με το καλο και το προγραμμα και μετα θελω βολτα να δω πως πηγαινει ππραγματικα ενα δυνατο cc κ04 :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το αμάξι Γιώργο. Με το καλό να το τελειώσεις και να το χαρείς.

Τάσο, όλα είναι σχετικά. Σίγουρα η ανάρτηση του Γιώργου παίρνει και άλλο σφίξιμο, αλλά όταν αλλάζουμε set up η υποκειμενική διαφορά που νιώθουμε είναι πολύ μεγάλη. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός και από το τι οδηγούσε μέχρι τότε.

Εγώ πχ. όταν πήρα το tt με τη μαμα ανάρτηση, εννοείται ότι μου φάνηκε τραπέζι μπροστά στο 106 1.4 με τελειωμένες αναρτήσεις που οδηγούσα πριν. :D

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πολλα να σε γερος και να το χαιρεσαι φιλε γιωργο .τα φρενα ειναι τυπου s5 και δεν εχουν δισκους 240 αλλα 345 .οσο για την αναρτηση πιστευω εστρωσε πολυ καμια σχεση με πριν αλλα ρε φιλε οχι και τραπεζι ενταξει μην τα παραλες κιολας δηλαδη εαν εβαζες μια kw 3 τοτε τι θα ελεγες οτι θα ηταν ?καταλαβαινεις πως τα λεω ετσι μην παρεξηγηθεις ξες οτι ειμαστε φιλοι και τα λεμε ολα απλα λιγο υπερβαλεις γιαυτο σου τα λεω αυτα με καλη ενοια για να μην συνεχιστει αλλο γιατι εαν συνεχησεις θα δεις οτι θα υπαρξουν αντιδρασεις και εχει παλι να γινει πανηγυρι και δεν ειναι ωραιο να χαλασουμε παλι ενα θεμα .αντε με το καλο και το προγραμμα και μετα θελω βολτα να δω πως πηγαινει ππραγματικα ενα δυνατο cc κ04 :thumbsup:

Λάθος μου 345 ήθελα να πώ. Ναι είναι τύπου S5.Είναι τραπέζι σε σχέση με τα μαμά ελατήρια που είχα 3 δάχτυλα στην πίσω ρόδα διαφορά και τώρα που έκατσε καλά είναι 1 και κάτι. Καλή η Kw 3 αλλά σου είπα dcc έχω και λυπάμε να το βγάλω.

Κάνει τακ τακ το μπροστά ελατήριο απο την πλευρά του οδειγού όταν στρίβω από τέρμα σε τέρμα.

Καλορίζικο το αμάξι Γιώργο. Με το καλό να το τελειώσεις και να το χαρείς.

Τάσο, όλα είναι σχετικά. Σίγουρα η ανάρτηση του Γιώργου παίρνει και άλλο σφίξιμο, αλλά όταν αλλάζουμε set up η υποκειμενική διαφορά που νιώθουμε είναι πολύ μεγάλη. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός και από το τι οδηγούσε μέχρι τότε.

Εγώ πχ. όταν πήρα το tt με τη μαμα ανάρτηση, εννοείται ότι μου φάνηκε τραπέζι μπροστά στο 106 1.4 με τελειωμένες αναρτήσεις που οδηγούσα πριν. :thumbsu:

Σωστός.... :thumbsup:

.......καλοριζικο!!!!!!!αντε με το καλο κ η ολοκληρωση!!!!!!!!!!!!! :thumbsu:

Το Σάββατο πρέπει να είναι έτοιμο φίλε μου. Εχω ελπίδες. Πιστεύω. Ελπίζω. :notfair:

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο κι από εμένα συνονόματε! το PASSAT CC είναι από τα ομορφότερα αυτοκίνητα ever ανεξαρτήτως μάρκας, πόσο μάλλον καλοβελτιωμένο! Η βελτίωση έχει πάντα τέτοιες αγωνίες! Άμα σου πω τί τράβηξα με το δικό μου μέχρι να δω "φως"(δεν είναι βέβαια VW αλλά έχει κι αυτό εκτεταμένες βελτιώσεις με μεγάλη τουρμπίνα, προκύψαντα "θέματα" κ.λπ) θα με λυπηθείς! Εσύ μόλις επαναπρογραμματίσεις "καθάρισες". Θα δεις τρομερή δύναμη και θα δικαιωθείς, ειδικά αν σκεφτείς ότι δεν θα έχεις το φορολογικό πλέον μειονέκτημα των 2.0lt. Τί set up οκτανίων θα επιλέξεις;;; απλά να ξέρεις -θα στα πει άλλωστε κι ο Κρίτωνας- ότι στην μέγιστη απόδοση μεταξύ 100άρας/95άρας "παίζει" +/- 10ΗΡ ισχύος περίπου και +/-1Kg.m ροπής.

Ωχ! συγνώμη φίλε που ανέφερα όνομα συγκεκριμένου βελτιωτή αλλά ήταν εκ παραδρομής καθώς πριν λίγη ώρα συζητούσα με ένα φίλο και είχα αλλού το νου μου! Τώρα το κατάλαβα! Φαντάζομαι και στο νέο σου stage θα συνεχίσεις με την εταιρία που είχες μέχρι τώρα. Ελπίζω να πήρες το αμάξι σου και καλά τελειώματακαι νούμερα με το νέο σου προγραμματισμό. Συγνώμη και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όλα να πάνε καλά

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.