Jump to content

Recommended Posts

Λέω να βάλω συναγερμό...

Viper smart start..

Θα μπορώ από το κινητό μου να βλέπω που είναι το αμάξι και δεν θα εχω ανάγκη να εχω δεύτερο χειριστηριο.

Εντυπώσεις από κανέναν;

Το βρήκα 300€

Από ασφάλεια anytime με 194€ το εξάμηνο με σχεδόν τα πάντα μέσα..;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ανοίξουμε ένα θέμα.Σκοπεύω να αλλάξω το αμάξι με ένα άλλο Passat CC..... :crazy:

Από την μία έλεγα με Passat CC 2.0 DSG και να βάλω ότι φοράω πάνω στο αμάξι μου τώρα στο επόμενο και ένα πρόγραμμα APR.

Η άλλη λύση είναι ένα Passat CC 3.6 και να μείνει μαμά. Δεν θα έχει το γκάζι του Τούρμπο αλλά θα είναι ποιο all around car.

Οι απορίες που έχω για το 3.6 (που ακούω σε ξένα forum ότι είναι οικονομικα και αξιόπιστα) πόσα χλμ βγάζεις με το ρεζεβουάρ? 700-800 στο χαλαρό και σε πίεση καμία 650? Στα 100 χλμ πόση κατανάλωση έχει? Στα 140 χλμ?

Εχει ένα Passat CC που πωλείτε εδώ και 2 χρόνια στα Ιωάννινα. Τι ξέρετε για αυτό το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Tζώρτζιο το βλέπω και γω πολύ καιρό στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*.Εχει φουλ εξοπλισμό αλλά το δίνει ακόμη και τώρα ακριβά.Επειδή ξέρω ότι προτίθεσαι να μεταναστεύσεις Γερμανία αν μπορέσεις να το πάρεις σε καλή τιμή είναι ευκαιρία.Δεν ξέρω πόσο πουλιέται το αντίστοιχο αυτοκίνητο στην Γερμανία.Σε καμιά άλλη περίπτωση δεν θα σου το συνιστούσα αν δηλ. για παράδειγμα το ήθελες για Ελλάδα.Είναι τελείως ασύμφορο και όχι μόνο στο θέμα κατανάλωσης και φόρου πολυτελείας αλλά και στο θέμα συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Tζώρτζιο το βλέπω και γω πολύ καιρό στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*.Εχει φουλ εξοπλισμό αλλά το δίνει ακόμη και τώρα ακριβά.Επειδή ξέρω ότι προτίθεσαι να μεταναστεύσεις Γερμανία αν μπορέσεις να το πάρεις σε καλή τιμή είναι ευκαιρία.Δεν ξέρω πόσο πουλιέται το αντίστοιχο αυτοκίνητο στην Γερμανία.Σε καμιά άλλη περίπτωση δεν θα σου το συνιστούσα αν δηλ. για παράδειγμα το ήθελες για Ελλάδα.Είναι τελείως ασύμφορο και όχι μόνο στο θέμα κατανάλωσης και φόρου πολυτελείας αλλά και στο θέμα συντήρηση.

 

Δεν είναι φουλ έχει και άλλα εξτρά.. :)

Γερμανία με αυτά που έχει και 19αρες Lugano 20.000-22.000 για 2010 αμάξι (που νομίζω είναι το ίδιο αμάξι δεν έχει αλλαγές το 2011 αλλάζει το εσωτερικό) 

Οντως το δίνει πολύ ακριβά και άμα συνεχίσει έτσι θα μείνει για πολύ καιρό ακόμα στο car.

Από κατανάλωση μετά από ψάξιμο που έκανα στα χαλαρά καίει όσο και το δικό μου τώρα.Στα πολλά πιστεύω το δικό μου λίγο παραπάνω.

Θα κάνω κίνηση για τράμπα το καλοκαίρι εκτός και αν βολευτώ με κάτι άλλο έτσι όπως είναι το δικό μου με όλα τα μαμά πράματα.

3.600cc Ελλάδα τέλη+φόρος+ασφάλεια είναι πάρα πολλά.

Θα έχει ποιο γρήγορο αμάξι και θα πληρώνει 300τέλη+400Ασφάλεια τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ασύμφορο στο θέμα συντήρηση; Σε τι; Λάδια μπουζι λάστιχα; Σαν ατμοσφαιρικό μοτερ ποιο αξιόπιστο δεν θα είναι λογικα;

Link to comment
Share on other sites

700-800 χλμ στο χαλαρό και με πίεση 650χλμ???!!!!! :) Με τι ρεζερβουάρ? 250lt??? :p Όχι ρε συ Γιώργο, αυτά που λες δε νομίζω να τα πιάνει με την καμία!... :) Εγώ στο πιο χαλαρό μου, έχω κάνει "ρεκόρ" τα 800χλμ... Μιλάμε για 800χλμ σε 1 μέρα, 100% αυτοκινητόδρομος και μόνιμα cruise control στα 130χλμ/ω. Και να βγάλει τα ίδια το 6κύλινδρο? Νομίζω πως με τίποτα. Και στο πλάκωμα να σε βγάλει 650χλμ??!!! Εμένα με το ζόρι 450-500 να βγάλει... Και είναι και τετρακίνητο αυτό, που σημαίνει σε ότι θα έκαιγε ένα προσθιοκίνητο, βάλε +1lt/100χλμ επιπλέον κατανάλωση... :)

 

 

Να συμπληρώσω, ότι η καλύτερη λύση και για Ελλάδα, είναι να πάρεις ένα 2λιτρο DSG, να το κάνεις Κ04 στα 360-370 άλογα, όπου είναι μια λύση βελτίωσης σχεδόν ΟΕΜ θα έλεγα, και θα οδηγείς ένα αμάξι με συμπεριφορά που θα ξεχάσεις ότι είναι βελτιωμένο μετά από καιρό... ;)

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα υπόψην μου τα 2.000cc αλλά το μόνο που με φοβίζει είναι πολύ δύναμη κίνηση μπροστά,με την εμπειρία που εχω με το δικό μου.

το 3,6 θα έχει γερμανικές πινακιδες οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα νούμερα από της καταναλώσεις του τα πείρα από αγγλικό forum.

είναι ποιο οικονομικό από το 3.200 που έχει το passat.

Δεν έχει το γκάζι του Κ04 μετά τα 100χλμ. αλλά έχει την ασφάλεια λόγο quattro.

Δεν πιστεύω ότι είναι πολύ έξοδο αμάξι. Σώθηκα με το δικό μου. Άρα και το 3,6 λάδια μπουζι. Δεν ξέρω άμα έχει καδενα η ιμαντα.

Θα το ψάξω. Μακάρι να έβγαινε το 2.000 quattro οπως τα Audi

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το θες το αμάξι για 0-100, που είναι λίγο φάση "κοντράκιας", τότε και το προσθιοκίνητο είναι μια χαρά... Όπως επίσης, το να σε "σώσει" η τετρακίνηση σε γρήγορη οδήγηση, σημαίνει ότι θα οδηγείς στο όριο (και όχι απλά γρήγορα όπως οδηγούμε καθημερινά).

 

Βέβαια κι εγώ το επόμενο που θα πάρω το θέλω σίγουρα τετρακίνητο, αλλά αν διάλεγα μεταξύ του 2.0 FWD και του 3.6 AWD, θα έπαιρνα το 2λιτρο...

 

Νομίζω ότι το 3.6 έχει πολλά έξοδα και ΜΕΓΑΛΕΣ καταναλώσεις. Αλλά μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να το μάθουμε... Να το πάρεις και να μας πεις κι εμάς... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι καταναλώσεις και οι αυτονομίες που αναφέρεις δεν παίζουν. Δε νομίζω ότι είναι σώφρον να το πάρεις για να το διαπιστώσεις. Αν θα έχεις γερμανικές, νομίζω ότι το 2.0 tfsi είναι το μοτέρ για σένα. Μένει να διαλέξεις καρότσα!

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα καταναλώσεις τα πείρα από αγγλικό φόρουμ. Τώρα κατά πόσο στέκουν η όχι δεν ξέρω. Όντως καλό το 2.0 tfsi θέλει ψάξιμο για καροτσα.

Κάτσε να δω τι παίζει πάνω και τι κυκλοφορεί..;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι TFSI, TSI να πάρεις! Τα TFSI πάνε για κατάργηση, άσε που τα TSI σηκώνουν την Κ04 με πολύ λιγότερες αλλαγές και με περισσότερη απόδοση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα 2.0 Tfsi της Audi είναι τα ίδια τα τελευταία χρόνια; ακόμα και το 2012 τα 2.0 tfsi τα ονομάζει.

Θα δω όσο θα είμαι πάνω τι παίζει με το θέμα βελτίωση στην Γερμανία. Ότι βάζεις πάνω στο αμάξι το συνεργείο σε δίνει χαρτί πιστοποιησεις ότι αυτό που σε πέρασε στο αμάξι είναι για το αμάξι σου και έχει σφραγίδες ISO και τι άλλο θέλει και μετά πας στο TUV (ΚΤΕΟ) ΜΕ ΑΥΤΌ το χαρτί και στο περνάνε στην άδεια.

Γιαυτό πάνω Γερμανία δεν βλέπεις μικρα βελτιωμένα. Από 2.0 cc και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω συναγερμό...

Viper smart start..

Θα μπορώ από το κινητό μου να βλέπω που είναι το αμάξι και δεν θα εχω ανάγκη να εχω δεύτερο χειριστηριο.

Εντυπώσεις από κανέναν;

Το βρήκα 300€

Φιλε μου με αυτο το θεμα εκανες τπτ;

Sent from my golf 5

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με αυτο το θεμα εκανες τπτ;

Sent from my golf 5

Όχι ακόμα.Αύριο θα βρεθούμε αρκετά άτομα με vw να κάνουμε ένα meeting και θα πάρω γνωνες.

Από θέμα συναγερμού δεν βρήκα κάποιον για να ενημερωθώ.Σε κανα 2 βδομάδες πιστεύω να καταλήξω σε τι αξίζει.

Θα ενημερώσω πριν κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε ο καιρός το CC μαζί με τον ιδιοκτήτη του και την αρραβωνιαστικιά του (έγινε και αυτό αρραβωνιάστικα χθες 8) ) να αφήσει την Ελλαδίτσα και να μεταναστεύση στην Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον. 14 Μαρτίου αναχωρώ από Ηγουμενίτσα για Τεργέστη και από εκεί αρχινάει ένα όμορφο ταξίδι προς τα πάνω.

Εντυπώσεις και μελλοντικά πατήματα θα συνεχίσουν να γράφονται...

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε ο καιρός το CC μαζί με τον ιδιοκτήτη του και την αρραβωνιαστικιά του (έγινε και αυτό αρραβωνιάστικα χθες 8) ) να αφήσει την Ελλαδίτσα και να μεταναστεύση στην Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον. 14 Μαρτίου αναχωρώ από Ηγουμενίτσα για Τεργέστη και από εκεί αρχινάει ένα όμορφο ταξίδι προς τα πάνω.

Εντυπώσεις και μελλοντικά πατήματα θα συνεχίσουν να γράφονται...

Συγχαρητήρια Τζώρτζιο!!!Λογικά το μέλλον θα είναι καλύτερο εκεί. :) Σου εύχομαι υγεία πάνω απ΄όλα και ελπίζω να σε βλέπουμε που και που να ποστάρεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε ο καιρός το CC μαζί με τον ιδιοκτήτη του και την αρραβωνιαστικιά του (έγινε και αυτό αρραβωνιάστικα χθες 8) ) να αφήσει την Ελλαδίτσα και να μεταναστεύση στην Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον. 14 Μαρτίου αναχωρώ από Ηγουμενίτσα για Τεργέστη και από εκεί αρχινάει ένα όμορφο ταξίδι προς τα πάνω.

Εντυπώσεις και μελλοντικά πατήματα θα συνεχίσουν να γράφονται...

Σου εύχομαι ότι καλύτερο, μια καινούργια αρχή γεμάτη χαρές και φυσικά μια νέα οικογένεια που ξεκινάει.

Το club είναι εδώ και θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και φυσικά βελτιώσεις και πατήματα..... :diablo:

 

Και πάλι καλό ταξίδι και όλα να σου έρθουν βολικά..

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα τα έχω 33 πίεση μπρος πίσω. Για φορτομενο λέει 36 μπροστά 44 πίσω. Το αμάξι θα το έχω 2 ατομα μπροστά και ριγμένα τα πίσω καθίσματα και φωρτομενο. Να το βάλω όσο λέει ο κατασκευαστής λογικά.....;

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα τα έχω 33 πίεση μπρος πίσω. Για φορτομενο λέει 36 μπροστά 44 πίσω. Το αμάξι θα το έχω 2 ατομα μπροστά και ριγμένα τα πίσω καθίσματα και φωρτομενο. Να το βάλω όσο λέει ο κατασκευαστής λογικά.....;

Ναι μια χαρά είναι 33.Ετοιμάζεσαι Βλέπω ε??Πότε με το καλό???Στις 14???

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέμπτη 12 το βράδυ παίρνω καράβι.

Να μην το βάλω όσο λέει ο κατασκευαστής να το αφήσω 33;

Link to comment
Share on other sites

E ναι Τζώρτζιο εκτός και αν τυχερούλη έχει τόσο πολύ προίκα η πεθερά που το cc θα πηγαίνει σουζάτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμιση κάπως έχω να πάρω αποσκευές για 2 άτομα +πράματα για το σπίτι +55' LG TV (αυτήν θα την ξαπλωσω κάτω).

Ούτε φορτηγό να ήταν το cc. Αγορασα και λάδια motorex swinzeland 5w-30 15€ το λίτρο, θα τα περάσω αύριο.

Δεν τα έχω δοκιμάσει αυτά αλλά ωραία εμφανισιακά..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.