Jump to content

Recommended Posts

απλα κια δεν θα επαιρνα ποτε γιατι οτι και να κανει κια θα ειναι και δεν προκειται ποτε μα ποτε να φτασει την vw-audi σε ολους τους τομεις .

Link to comment
Share on other sites

απλα κια δεν θα επαιρνα ποτε γιατι οτι και να κανει κια θα ειναι και δεν προκειται ποτε μα ποτε να φτασει την vw-audi σε ολους τους τομεις .

Σωστός Τάσο. Δεν πρόκειται να φτάσει vw-audi σε ολους τους τομείς. Είναι και αμάξια που κοστίζουν τα διπλάσια λεφτά οπότε πρέπει να δικαιολογούν και το κόστος. Πριν λίγο ήμουν στην Kia. Έκανα test drive το optima. Θα κάνω το δικό μου review τώρα.

Link to comment
Share on other sites

+1 ;)

 

Καλά τίμια αξιόπιστα αυτοκινητάκια,αλλά μέχρι εκεί.

Θέλουν χρόνια ακόμα για να πιάσουν το Group.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα test drive το kia optima. Να σας πω της εντυπώσεις μου.

Το αμάξι ήταν λευκό με 17αρες ζάντες και πανοραμική ηλιοροφή. Μου δείνει το κλειδί του αφήνω την ταυτότητα μου και το παίρνω για test drive μόνος μου... Το κλειδί είναι παρόμοιο με του passat αλλά το έχεις συνέχεια στην τσέπη σου. Πλισιαζω το αμάξι και παταω το μικρό κουμπί που έχει στην χειρολαβή. Ξεκλειδωνουν όλες η πόρτες. Σύστημα smart Entry.μπαίνω μέσα κάθομαι στο δερμάτινο κάθισμα και παταω το κουμπί Start και παίρνει μπρος ο 1.7 crdi 136ps 320Nm (αντιπαλος του 2.0 TDI) και το κάθισμα αυτόματα έρχεται μπροστά... Μένω εκπλικτος έχει full ηλεκτρικά καθίσματα μπροστά με μνήμες το κάθισμα του οδηγού. Σβηνω το αμάξι πατώντας το κουμπί ξανά και το κάθισμα πάει πίσω για να με διευκολεινη να βγω. Το ξανά βάζω μπρος βάζω το κάθισμα στην επιλογή που θέλω αναβω το θερμενομενο κάθισμα (μπρος πίσω θερμενομενα καθίσματα και τα μπροστά και ψυχομενα) βάζω όπισθεν στο αυτόματο κιβώτιο δείχνει στην οθόνη η κάμερα οπισθοπορειας (αισθητήρες μπρος πίσω με αυτόματο παρκάρισμα όπως στο CC και lange assist) βγαινω βάζω D παταω το γκάζι και ξεκινάει βελούδινα όπως όλα τα αυτοματα ..;) εχει auto hold ηλεκτρικο χειροφρενο start-stop.το αμάξι δεν έχει γκαζια αλλά τραβάει ωραία εξάλλου είναι μοτέρ οικονομικό. Ο ουρανός όλος γυάλινος (οπως στο Α3 sportback) ηλιοροφή μπροστά έχεις ανοιχτό το ύφασμα που μαζεύεται και φωτίζεται όλο το εσωτερικό. Ειναι ωραία και για τους πίσω. Φώτα ημέρας αναμμένα και Xenon μεσαία και μεγάλη σκάλα. Το αμάξι άνετο και ποιότητα κύλισης με έκανε να αναρωτιέμαι αν οδηγαω Kia. Λέω αποκλείεται αυτό είναι Γερμανικό αμάξι και είναι γερμανικό αφού κατασκευάζεται σε εργοστάσιο που έγινε με γερμανικές προδιαγραφές και το αμάξι από γερμανό σχεδιαστή. Μονο το σήμα έμεινε..;)

Πήγα autobank το πατησα 210χλμ παραπάνω δεν πήγαινε...:) αλλά σαυτα τα χιλιόμετρα το αμάξι πατούσε. Δεν λέω οτι είναι μεγάλη ταχύτητα αλλά σαν σκάφος πήγαινε άνετα. Μετα κόβω βάζω τον αυτόματο πιλότο παταω και το lane Assistent και δεν οδιγαω τέλος. Πήγαινε μονο του..

Βγαινω απο εγνατία και γυρνάω από τα χωριά. Εκεί οι καταναλώσεις πέφτουν στα 4 λίτρα και ανοίγω και την οροφή. Ηχοσηστυμα infiniti με 12 ηχεία αν δεν κάνω λάθος. Έχω σύνδεση το κινητό μου και ακούω την μουσική που θέλω. Ναι αναγνωριζη και Android και όχι μονο Apple όπως γίνεται με πολλά. Το βάζω δυνατά βαραει καλά και δεν τριζει τίποτα... Λέω δες που κατάφεραν να κανουν ενα αμάξι που προσφέρει πολλά σε τιμή για τον απλό λαό..

Το αμάξι στην τιμή του με αυτά τα έξτρα ηταν 25.000€.

Για αυτά που προσφαιρει τίποτα...

Καλά τα VW Audi αλλά να παρά δεχόμαστε και αλλους αξιόλογους αντιπάλους..

+1 ;)

Καλά τίμια αξιόπιστα αυτοκινητάκια,αλλά μέχρι εκεί.

Θέλουν χρόνια ακόμα για να πιάσουν το Group.

Το group βγάζει και veyron και R8 και μοτέρ για Gallardo και αλλά super cars. Στην τιμή όμως 18.000€-25.000€ τα πράματα είναι αλλιώς. Edited by Cj Georgio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα test drive το kia optima. Να σας πω της εντυπώσεις μου.

Το αμάξι ήταν λευκό με 17αρες ζάντες και πανοραμική ηλιοροφή. Μου δείνει το κλειδί του αφήνω την ταυτότητα μου και το παίρνω για test drive μόνος μου... Το κλειδί είναι παρόμοιο με του passat αλλά το έχεις συνέχεια στην τσέπη σου. Πλισιαζω το αμάξι και παταω το μικρό κουμπί που έχει στην χειρολαβή. Ξεκλειδωνουν όλες η πόρτες. Σύστημα smart Entry.μπαίνω μέσα κάθομαι στο δερμάτινο κάθισμα και παταω το κουμπί Start και παίρνει μπρος ο 1.7 crdi 136ps 320Nm (αντιπαλος του 2.0 TDI) και το κάθισμα αυτόματα έρχεται μπροστά... Μένω εκπλικτος έχει full ηλεκτρικά καθίσματα μπροστά με μνήμες το κάθισμα του οδηγού. Σβηνω το αμάξι πατώντας το κουμπί ξανά και το κάθισμα πάει πίσω για να με διευκολεινη να βγω. Το ξανά βάζω μπρος βάζω το κάθισμα στην επιλογή που θέλω αναβω το θερμενομενο κάθισμα (μπρος πίσω θερμενομενα καθίσματα και τα μπροστά και ψυχομενα) βάζω όπισθεν στο αυτόματο κιβώτιο δείχνει στην οθόνη η κάμερα οπισθοπορειας (αισθητήρες μπρος πίσω με αυτόματο παρκάρισμα όπως στο CC και lange assist) βγαινω βάζω D παταω το γκάζι και ξεκινάει βελούδινα όπως όλα τα αυτοματα .. ;) εχει auto hold ηλεκτρικο χειροφρενο start-stop.το αμάξι δεν έχει γκαζια αλλά τραβάει ωραία εξάλλου είναι μοτέρ οικονομικό. Ο ουρανός όλος γυάλινος (οπως στο Α3 sportback) ηλιοροφή μπροστά έχεις ανοιχτό το ύφασμα που μαζεύεται και φωτίζεται όλο το εσωτερικό. Ειναι ωραία και για τους πίσω. Φώτα ημέρας αναμμένα και Xenon μεσαία και μεγάλη σκάλα. Το αμάξι άνετο και ποιότητα κύλισης με έκανε να αναρωτιέμαι αν οδηγαω Kia. Λέω αποκλείεται αυτό είναι Γερμανικό αμάξι και είναι γερμανικό αφού κατασκευάζεται σε εργοστάσιο που έγινε με γερμανικές προδιαγραφές και το αμάξι από γερμανό σχεδιαστή. Μονο το σήμα έμεινε.. ;)

Πήγα autobank το πατησα 210χλμ παραπάνω δεν πήγαινε... :) αλλά σαυτα τα χιλιόμετρα το αμάξι πατούσε. Δεν λέω οτι είναι μεγάλη ταχύτητα αλλά σαν σκάφος πήγαινε άνετα. Μετα κόβω βάζω τον αυτόματο πιλότο παταω και το lane Assistent και δεν οδιγαω τέλος. Πήγαινε μονο του..

Βγαινω απο εγνατία και γυρνάω από τα χωριά. Εκεί οι καταναλώσεις πέφτουν στα 4 λίτρα και ανοίγω και την οροφή. Ηχοσηστυμα infiniti με 12 ηχεία αν δεν κάνω λάθος. Έχω σύνδεση το κινητό μου και ακούω την μουσική που θέλω. Ναι αναγνωριζη και Android και όχι μονο Apple όπως γίνεται με πολλά. Το βάζω δυνατά βαραει καλά και δεν τριζει τίποτα... Λέω δες που κατάφεραν να κανουν ενα αμάξι που προσφέρει πολλά σε τιμή για τον απλό λαό..

Το αμάξι στην τιμή του με αυτά τα έξτρα ηταν 25.000€.

Για αυτά που προσφαιρει τίποτα...

Καλά τα VW Audi αλλά να παρά δεχόμαστε και αλλους αξιόλογους αντιπάλους..

Το group βγάζει και veyron και R8 και μοτέρ για Gallardo και αλλά super cars. Στην τιμή όμως 18.000€-25.000€ τα πράματα είναι αλλιώς.

 

 

Προφανώς το είπες από συνήθεια αλλά μου θύμισες το ανέκδοτο με την αρκούδα ...

 

"Στο σαλόνι είναι μαζεμένοι αρκετοί φίλοι, κατά το πλείστον κυνηγοί, που ως συνήθως τα παραλένε λίγο. Τον λόγο είχε ο οικοδεσπότης που τους λέει μια περιπέτειά του με μια αρκούδα…

- Βρίσκομαι που λέτε στο δάσος και ακούω ξαφνικά έναν τρομερό θόρυβο από σπάσιμο ξερών κλαδιών και θάμνων. Προς στιγμήν τρομάζω βλέποντας μια τεράστια αρκούδα να έρχεται κατά πάνω μου. Αρπάζω το ντουφέκι μου και είμαι έτοιμος να την πυροβολήσω… εκείνη κοντοστέκεται και σηκώνει τα δύο μπροστινά της πόδια…

Eκείνη τη στιγμή όμως, χτυπάει το τηλέφωνο και πάει ο οικοδεσπότης να απαντήσει. Μετά από πέντε λεπτά επιστρέφει και έχοντας ξεχάσει τί έλεγε, ρωτάει την παρέα των υπόλοιπων κυνηγών:

- Πού είχα μείνει ρε παιδιά;

- Εκεί που είχε σηκώσει τα πόδια, του απαντάει ένας.

- Ε την πιάνω που λέτε παιδιά και της ρίχνω ένα γα…."

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το είπες από συνήθεια αλλά μου θύμισες το ανέκδοτο με την αρκούδα ...

 

"Στο σαλόνι είναι μαζεμένοι αρκετοί φίλοι, κατά το πλείστον κυνηγοί, που ως συνήθως τα παραλένε λίγο. Τον λόγο είχε ο οικοδεσπότης που τους λέει μια περιπέτειά του με μια αρκούδα…

- Βρίσκομαι που λέτε στο δάσος και ακούω ξαφνικά έναν τρομερό θόρυβο από σπάσιμο ξερών κλαδιών και θάμνων. Προς στιγμήν τρομάζω βλέποντας μια τεράστια αρκούδα να έρχεται κατά πάνω μου. Αρπάζω το ντουφέκι μου και είμαι έτοιμος να την πυροβολήσω… εκείνη κοντοστέκεται και σηκώνει τα δύο μπροστινά της πόδια…Eκείνη τη στιγμή όμως, χτυπάει το τηλέφωνο και πάει ο οικοδεσπότης να απαντήσει. Μετά από πέντε λεπτά επιστρέφει και έχοντας ξεχάσει τί έλεγε, ρωτάει την παρέα των υπόλοιπων κυνηγών:- Πού είχα μείνει ρε παιδιά;- Εκεί που είχε σηκώσει τα πόδια, του απαντάει ένας.- Ε την πιάνω που λέτε παιδιά και της ρίχνω ένα γα…."

Χα χα.. Ναι όντως.. Autobahn...

Link to comment
Share on other sites

Τα Κορεάτικα είναι εδω και ΠΟΛΥ καιρό παρα πολύ αξιόλογες προτάσεις, απλά στην Ευρώπη (και ειδικά στην Ελλάδα) λίγο το "κόλλημα" στο brand, λίγο το "ψώνιο", λίγο ο "εθνικισμός" (στις ξένες χώρες), δεν τα επέτρεψαν να φτάσουν στο επιπεδο που θα περίμενε κανείς από πλευράς πωλήσεων. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κατάσταση με την Toyota που πριν κάποια χρόνια ήταν "έτσι και έτσι" (στα μάτια του κόσμου) και μετά έκανε το μεγάλο μπαμ και καθιερώθηκε!

Στα VW και Audi πληρώνεις το "σηματάκι" και κυρίως την ύπαρξη "εξτρά καταλόγου"! Οσο μεγαλύτερη η διαθεσιμότητα (και όχι επιλογή) σε εξτρά παραμετροποίηση αλλά και "exclusive" τόσο πιο υψηλή η αρχική τιμή! Ετσι, τα στανταρ/κονσέρβες Seat/Skoda είναι πολύ πιο φθηνά... τα VW που έχουν αρκετές επιλογές ακριβότερα, και τα Audi που έχουν πολύ περισσότερες ακόμα πιο πάνω.

Για την ΚΙΑ, να μην ξεχνάμε ότι μαζί με την Toyota είναι οι μονες εταιρείες που σου δίνουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ και όχι μέσω ασφαλιστικού πακέτου του εθνικού dealer, μεγάλη εγγύηση!!! Αυτό λέει κάτι! Και ότι σε στατιστικές μελέτες το C'eed είχε βγει το πιο "απροβλήμάτιστο" αμάξι και αυτό λέει κάτι!

Στα συν: πολλά τζιμπράγκαλα από εξοπλισμό, πολύ τίμια τιμή πώλησης, ανεκτό design, ανθρώπινο κόστος συντήρησης. Γενικά πολύ υψηλό value for money για κάποιον που απλά θέλει ένα αυτοκίνητο/εργαλείο!!!

Στα πλην: design κόπια από τον Ευρωπαικό ανταγωνισμό που ναι μεν δεν χαλάει οπτικά αλλά δεν ξεχωρίζει κιόλας, ναι μεν καλής ποιότητας εξαρτήματα αλλά σε φινίρισμα αρκετά πισω από τον Ευρωπαίο (εκεί πέφτει ΠΟΛΥ το κόστος), συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμού και έλλειψη δυνατότητας customization,

Και πριν πει κανείς οτιδήποτε περί "μοτέρ" και "ισχύος" και... και ... και... μην ξεχνάμε ότι η Hyundai έχει βγάλει τον Theta turbo που από 2 λίτρα βγάζει 275 άλογα και η ΚΙΑ αρχίσε ήδη επίσης να τον χρησιμοποιεί ;)

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Τα Κορεάτικα είναι εδω και ΠΟΛΥ καιρό παρα πολύ αξιόλογες προτάσεις, απλά στην Ευρώπη (και ειδικά στην Ελλάδα) λίγο το "κόλλημα" στο brand, λίγο το "ψώνιο", λίγο ο "εθνικισμός" (στις ξένες χώρες), δεν τα επέτρεψαν να φτάσουν στο επιπεδο που θα περίμενε κανείς από πλευράς πωλήσεων. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κατάσταση με την Toyota που πριν κάποια χρόνια ήταν "έτσι και έτσι" (στα μάτια του κόσμου) και μετά έκανε το μεγάλο μπαμ και καθιερώθηκε!

Στα VW και Audi πληρώνεις το "σηματάκι" και κυρίως την ύπαρξη "εξτρά καταλόγου"! Οσο μεγαλύτερη η διαθεσιμότητα (και όχι επιλογή) σε εξτρά παραμετροποίηση αλλά και "exclusive" τόσο πιο υψηλή η αρχική τιμή! Ετσι, τα στανταρ/κονσέρβες Seat/Skoda είναι πολύ πιο φθηνά... τα VW που έχουν αρκετές επιλογές ακριβότερα, και τα Audi που έχουν πολύ περισσότερες ακόμα πιο πάνω.

Για την ΚΙΑ, να μην ξεχνάμε ότι μαζί με την Toyota είναι οι μονες εταιρείες που σου δίνουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ και όχι μέσω ασφαλιστικού πακέτου του εθνικού dealer, μεγάλη εγγύηση!!! Αυτό λέει κάτι! Και ότι σε στατιστικές μελέτες το C'eed είχε βγει το πιο "απροβλήμάτιστο" αμάξι και αυτό λέει κάτι!

Στα συν: πολλά τζιμπράγκαλα από εξοπλισμό, πολύ τίμια τιμή πώλησης, ανεκτό design, ανθρώπινο κόστος συντήρησης. Γενικά πολύ υψηλό value for money για κάποιον που απλά θέλει ένα αυτοκίνητο/εργαλείο!!!

Στα πλην: design κόπια από τον Ευρωπαικό ανταγωνισμό που ναι μεν δεν χαλάει οπτικά αλλά δεν ξεχωρίζει κιόλας, ναι μεν καλής ποιότητας εξαρτήματα αλλά σε φινίρισμα αρκετά πισω από τον Ευρωπαίο (εκεί πέφτει ΠΟΛΥ το κόστος), συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμού και έλλειψη δυνατότητας customization,

Και πριν πει κανείς οτιδήποτε περί "μοτέρ" και "ισχύος" και... και ... και... μην ξεχνάμε ότι η Hyundai έχει βγάλει τον Theta turbo που από 2 λίτρα βγάζει 275 άλογα και η ΚΙΑ αρχίσε ήδη επίσης να τον χρησιμοποιεί ;)

Βεβαια ειναι απροβληματιστο αλλα γιατι ειναι?? γιατι εχει τεχνολογια που εφαρμοζοταν πριν 10++ χρονια, δεν μπορεις να συγγρινεις το γκολφ με αμεσο ψεκασμο και συμπιεστες και χιλιουςδυο αισθητηρες με το κια που εχει 4 απλα μπεκ αλουμινιου κορμο μηδεν ηλεκτρονικα και τελος........φυσικα το κια θα βγαλει ποιο λιγα προβληματα, επειδη κολητος εχει σιντ προ, η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ενα μεσο αυτοκινητο για καποιον που δεν ζηταει πολλα, απλα ενα μεσο μετακινησης, και ποιοτητα μην νωμιζετε τιποτα τρελο, να πω μονο τα νικελ χερουλακια που εχει το σιντ εσωτερικα, και η κονσολα του, δεν ειναι αλουμινιου, αλλα ουτε καν βαμενα, ειναι φιλμ αυτοκολητο λουκ αλουμινιου νικελ, που στα χρονια σαρωνει και ξεκολαει, οπως και τα αξεντ τα πρωτα, σκυλια γιατι απλα ειχαν ενα μοτερ απλου ψεκασμου και τιποτα αλλο ηλεκτρονικο πανω.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Ο Theta II Turbo των 275 ίππων ειναι "τεχνολογικά" παλιός?? Ψάξε λίγο, και θα εκπλαγείς! Στα μοτέρ έχουν ξυπνήσει πολύ οι Κορεάτες. Για το φινίρισμα, τα είπαμε και πρακτικά ναι είναι αρκετά πίσω.

 

Πάντως για το παραμυθάκι της VW, μην δουλευόμαστε! Είναι κάπως ξενέρα να βλέπεις όλα τα διακοπτάκια και ανταλλακτικάκια να ειναι κοινά μεταξύ VW/Seat/Skoda! ΜΟΝΟ τα Audi διαφέρουν. Και μιλώντας στην τελική στην ενότητα Passat, είναι "προσβολή" να βλέπεις την Octavia να ειναι πρακτικά ίδια ποιοτικά στο εσωτερικό με ένα Passat, και τιμολογιακά να διαφέρει κάποια έτη φωτός με αυτό ;)

 

Και για την ιστορία ας κρατήσουμε κατά νου ότι τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχουν ταλαιπωρήσει κατόχους οχημάτων του ομίλου ήταν ΠΑΝΤΑ απλά πράγματα που κανείς ποτέ δεν καταλαβαίνε γιατί δεν διορθωνόντουσαν και που ποτέ δεν είχαν να κάνουν με "high tech μέρη".

 

Φυσικά θα συμφωνήσω 100000% με τα λεγόμενα σου και το σκεπτικό σου απλά με εφαρμογή την Toyota όπου το "keep it simple" το έχουν αναγάγει σε επιστήμη!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες απροβληματιστο το σιντ, καταλαβα οτι αναφερεσε στο προηγουμενο μοντελο και οχι στο τωρινο το οποιο τωρινο δεν μπορεις να το πεις απροβληματιστο μιας και δεν εχει περπατησει, εγω αναφερομαι στο πρωτο μοντελο σιντ το οποιο εχει χρονια στην πλατη του, χωρις προβληματα γιατι απλα δεν εχει και καμια τρομερη τεχνολογια για να βγαλει προβληματα, οσο ποιο απλο ενα αμαξι τοσο ποιο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Τα Κορεάτικα είναι εδω και ΠΟΛΥ καιρό παρα πολύ αξιόλογες προτάσεις, απλά στην Ευρώπη (και ειδικά στην Ελλάδα) λίγο το "κόλλημα" στο brand, λίγο το "ψώνιο", λίγο ο "εθνικισμός" (στις ξένες χώρες), δεν τα επέτρεψαν να φτάσουν στο επιπεδο που θα περίμενε κανείς από πλευράς πωλήσεων. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κατάσταση με την Toyota που πριν κάποια χρόνια ήταν "έτσι και έτσι" (στα μάτια του κόσμου) και μετά έκανε το μεγάλο μπαμ και καθιερώθηκε!

Στα VW και Audi πληρώνεις το "σηματάκι" και κυρίως την ύπαρξη "εξτρά καταλόγου"! Οσο μεγαλύτερη η διαθεσιμότητα (και όχι επιλογή) σε εξτρά παραμετροποίηση αλλά και "exclusive" τόσο πιο υψηλή η αρχική τιμή! Ετσι, τα στανταρ/κονσέρβες Seat/Skoda είναι πολύ πιο φθηνά... τα VW που έχουν αρκετές επιλογές ακριβότερα, και τα Audi που έχουν πολύ περισσότερες ακόμα πιο πάνω.

Για την ΚΙΑ, να μην ξεχνάμε ότι μαζί με την Toyota είναι οι μονες εταιρείες που σου δίνουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ και όχι μέσω ασφαλιστικού πακέτου του εθνικού dealer, μεγάλη εγγύηση!!! Αυτό λέει κάτι! Και ότι σε στατιστικές μελέτες το C'eed είχε βγει το πιο "απροβλήμάτιστο" αμάξι και αυτό λέει κάτι!

Στα συν: πολλά τζιμπράγκαλα από εξοπλισμό, πολύ τίμια τιμή πώλησης, ανεκτό design, ανθρώπινο κόστος συντήρησης. Γενικά πολύ υψηλό value for money για κάποιον που απλά θέλει ένα αυτοκίνητο/εργαλείο!!!

Στα πλην: design κόπια από τον Ευρωπαικό ανταγωνισμό που ναι μεν δεν χαλάει οπτικά αλλά δεν ξεχωρίζει κιόλας, ναι μεν καλής ποιότητας εξαρτήματα αλλά σε φινίρισμα αρκετά πισω από τον Ευρωπαίο (εκεί πέφτει ΠΟΛΥ το κόστος), συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμού και έλλειψη δυνατότητας customization,

Και πριν πει κανείς οτιδήποτε περί "μοτέρ" και "ισχύος" και... και ... και... μην ξεχνάμε ότι η Hyundai έχει βγάλει τον Theta turbo που από 2 λίτρα βγάζει 275 άλογα και η ΚΙΑ αρχίσε ήδη επίσης να τον χρησιμοποιεί ;)

Αυτό με την αντιγραφή παίζει παντού. Κοιταω απο τα πλάγια ενα Jaguar Coupé 4θυρο και λέω CC είναι αυτό;

Το kia optima είναι ενα ωραίο αμάξι λίγο δύσκολο να το δούμε Ελλάδα. Έχει 3 εκδόσεις που στην τελευταία έχει σχεδόν τα παντα και κλειδώνει η τιμή εκεί. Αν όλα αυτά που έχει το 1.7 crdi (που είναι ενα πολύ καλό μοτέρ Diesel) στην μεγάλη του έκδοση βάλω απέναντι το Passat 2.0 TDI και βάλω τα ίδια έξτρα πιστεύω το αμάξι θα πάει 45.000€ χαλαρά. Πιστέψτε με το αμάξι δεν είναι τσιγαροχαρτο. Έχει λαμαρίνα είναι στιβαρό.

Η εκδοση με το 2.0 turbo το χρεισιμοποιη η αγωνιστική ομάδα της kia στην Αμερική κόντρα σε Porsche Corvette και αλλά μεγαθήρια. Στους αγώνες μέχρι στιγμής το κοκκινο αγωνιστικό optima στέκεται ησαξια δίπλα στους κολοσσούς.

Μετα είναι είναι και το άλλο 7 χρόνια εγγύηση. Για όσους έχουν βάλει το χέρι στην τσέπη τους για αβαριες που έβγαλε το αμάξι τους μετα από 2-3 χρόνια που δεν τους κάλυπτε η εγγύηση ξέρουν πως είναι.

Αυτή η γκλαμουριά θα μας φάει...;)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες απροβληματιστο το σιντ, καταλαβα οτι αναφερεσε στο προηγουμενο μοντελο και οχι στο τωρινο το οποιο τωρινο δεν μπορεις να το πεις απροβληματιστο μιας και δεν εχει περπατησει, εγω αναφερομαι στο πρωτο μοντελο σιντ το οποιο εχει χρονια στην πλατη του, χωρις προβληματα γιατι απλα δεν εχει και καμια τρομερη τεχνολογια για να βγαλει προβληματα, οσο ποιο απλο ενα αμαξι τοσο ποιο αξιοπιστο.

Και το τωρινό ceed πιστεύω θα είναι απροβληματιστο.

Εξάλλου έχεις και 7 χρόνια εγγύηση... Όλη η σειρά kIA έχει αλλάξει. Οι κορεάτες το έχουν πάρει σοβαρά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα που λετε απλα απο θεμα ποιοτητας θα ειναι παντα πισω σε σχεση με ενα vw-audi και μιλαω για σκαφος , ποιοτητα κυλισης , ποιοτητα υλικων εντος καμπινας και για ποιοτητα συναρμολογογησης και ασφαλειας.τωρα για το μοτερ ναι μπορει να ειναι πολυ αξιοπιστο μιας και οι κορεατες ειναι πολυ ψηλα στο θεμα μοτερ

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα που λετε απλα απο θεμα ποιοτητας θα ειναι παντα πισω σε σχεση με ενα vw-audi και μιλαω για σκαφος , ποιοτητα κυλισης , ποιοτητα υλικων εντος καμπινας και για ποιοτητα συναρμολογογησης και ασφαλειας.τωρα για το μοτερ ναι μπορει να ειναι πολυ αξιοπιστο μιας και οι κορεατες ειναι πολυ ψηλα στο θεμα μοτερ

Τάσο το Diesel οδιγησα και να πω την αλήθεια είναι πρώτη φορά που οδιγησα Diesel. Με έκανε εντύπωση το θετικό τραβιγμα που είχε και το ότι η κατανάλωση καυσίμου δεν ανέβαινε πάνω από 5 λίτρα. Μέσα στην έκθεση είχαν το 2.0 με τα 274 PS. Σαν ασφάλεια το αμάξι έχει 5 αστέρια και σε μπροστινή σύγκρουση αλλά και σε πλάγια. Σε συναρμολόγηση και ποιότητα μέσα είναι ενα επίπεδο κάτω απο το δικό μου. Ενα επίπεδο όχι 10.Τα Audi είναι ποιο ποιοτικά αλλά απευθηνονται σε άτομα που θα δώσουν 50.000€ για να έχουν οτι έχει το optima στα 25.000€ (στα 28.000€ έχει και το υβριδικό 2.400cc που μπορεί να κινηθη αποκλειστικά με ηλεκτρικό μοτέρ και στα 30.000€ βγαίνει με τα 275ps) Σε ποιότητα κιλησης το αμάξι τα πάει καλά. Είναι στα ίδια επίπεδα. Απο επίπεδο εξοπλισμού εκεί τους παραδεχομαι. Το αμάξι είχε σχεδόν τα πάντα. Όσο οικονομικό είναι το Diesel άλλο τόσο θα πειροβολαει και το 2.0 turbo. Οι γερμανοί άρχισαν και προτιμούν τα Hyundai και τα KIA. και εδώ κρίση έχει δεν κυκλοφορούν όλοι με ακριβά αμάξια. Πάντος γαλλικά δεν βλέπω ουτε με τα κιάλια...:)

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

http://www.newsauto.gr/2013/06/05/επίσημο-η-νέα-octavia-rs/  δεν ειναι πανεμορφο?!.....κ σε καλη τιμη κλπ κλπ κλπ?

Το καινούργιο Octavia βελτιώθηκε πολύ σε ποιότητα και η τιμή είναι σε χαμηλά-φυσιολογικά επίπεδα. Ωραίο το RS που έχει στάνταρ και το σύστημα Start stop (που το έχουν πολλά καινούρια αμάξια και βοηθάει πολύ όταν μπαινεις μέσα σε πόλη. Πλεον η διάφορα σε ποιό%

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=m05BWv4WPYI

 

http://www.youtube.com/watch?v=mFGv9aB-QvQ

 

http://www.youtube.com/watch?v=OOZ8bamuxDY

 

2.2 Turbo Diesel 200PS 450Nm (Μηχανή από Mitsubishi) Automatic 8 speed. 2012 model Facelift με 30.000.... 

0-100 σε 7,6 δευτερόλεπτα 

Link to comment
Share on other sites

http://www.newsauto.gr/2013/06/05/%ce%b5%cf%80%ce%af%cf%83%ce%b7%ce%bc%ce%bf-%ce%b7-%ce%bd%ce%ad%ce%b1-octavia-rs/  δεν ειναι πανεμορφο?!.....κ σε καλη τιμη κλπ κλπ κλπ?

Τι έχουν πάθει τα ματάκια σου αγόρι μου ??

Άσχημο δεν είναι αλλά με το CC δεν συγκρίνεται ..

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν πάθει τα ματάκια σου αγόρι μου ??

Άσχημο δεν είναι αλλά με το CC δεν συγκρίνεται ..

Φέρνει οτι τελευταίο παίζει από τεχνολογία. Δεν είναι ποιο όμορφο εμφανισιακά..

Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλιστα παρτο αλλα οχι και κια

Το passat cc 3.6 από τα ιωάννινα που το πουλάει 3 χρόνια και δεν το παίρνει κανείς λόγο πολλών κυβικών, έχουμε καμία πληροφορία για το αμάξι? 

Το δίνει ακριβά και δεν κατάλαβα γιατί.. Εδώ γερμανία τα έχουν 15.000 ευρώ αυτός λέει 25.000. 

Λέω να τον πω για τράμπα να μην έχει να πληρώνει τα αβάσταχτα τέλη που θέλει και να το κάνω Γερμανικές πινακίδες.

Μην μου πεις ότι είναι ποιο αργό και δεν έχει το μπαμ του τούρμπο. Το ξέρω. Ενα μαμά αμάξι θέλω και να είναι αυτόματο για να το οδιγάει και η γυναίκα.

Το μοτέρ αυτό το 3.6 τι σέρβις έχει? Εχει ιμάντα η καδένα?

Link to comment
Share on other sites

Με τετοια ατμοσφαιρα δεν ξενερωνεις ποτε.....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cj θα ξενερωσεις με την ατμοσφαιρα: D

 

Δεν τρέχουμε κόντρες άλλο ποια....;) Εδώ δεν έχει τέτοια.

Με τετοια ατμοσφαιρα δεν ξενερωνεις ποτε.....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

 

Ναι όντως. Είναι all around car. Ποιο πολύ για χαλαρές καταστάσεις το θέλω όταν θα οδιγάει η γυναίκα γιαυτό θέλω αυτόματο.

Γενικά όλα τα Γερμανικά V6 είναι σκηλιά από αξιοπιστία. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς BMW 335 που είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Μ3? Φαντάζομαι θα έχει αρκετές στην Γερμανία.

To μοτέρ με τα 306 άλογα είναι διαμάντι.

Edited by ACE2007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.