Jump to content

Recommended Posts

Γιατί δεν κοιτάς BMW 335 που είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Μ3? Φαντάζομαι θα έχει αρκετές στην Γερμανία.

To μοτέρ με τα 306 άλογα είναι διαμάντι.

Το κοιτάζω και αυτό. Θέλω να δώσω το αμάξι μου με ολα αυτά που έχω και να το κάνω τραμπα με ιδιώτη. Τα 335i τα έχουν έμποροι και με εμπόρους δεν βγαζεις άκρη στην Ελλάδα. Καλυτερα απο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτάζω και αυτό. Θέλω να δώσω το αμάξι μου με ολα αυτά που έχω και να το κάνω τραμπα με ιδιώτη. Τα 335i τα έχουν έμποροι και με εμπόρους δεν βγαζεις άκρη στην Ελλάδα. Καλυτερα απο χέρι.

Συμφωνώ στο 100% μαζί σου, με έμπορο δεν βγάζεις εύκολα άκρη, θα σε πιάσει στην κλάψα, θα σου πει ότι τώρα μόνο τα diesel πουλάνε κλπ κλπ, τα έχω ακούσει και εγώ. Να βρεις ένα σωστό αμάξι από ιδιώτη και να κάνεις τράμπα είναι πιο εφικτό, έχουν γίνει αρκετές ανταλλαγές μέσω του *μη επιτρεπόμενο @ URL*. Ειδικά αν ανέβεις κυβικά όπως σκέφτεσαι και βρεις κάποιον που θέλει να απεμπλακεί από τα κόστη των πολλών κυβικών και να βρει κάτι γρήγορο σε μικρότερα κυβικά.

 

Υ.Γ. All time classic το Μ3 E46.

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3590531/

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

γιωργο αυτο που λες εαν το πετυχεις θα εισαι ο καλυτερος την ανταλαγη εννοω με το r36 passat προσπαθησε το μηπως και κατσει η φαση αξιζει το κοπο.απλα γαματο φιλε και λεει οτι σηκωνει και ανταλλαγη για κανε την αποπειρα http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/photos/2133494/

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο 100% μαζί σου, με έμπορο δεν βγάζεις εύκολα άκρη, θα σε πιάσει στην κλάψα, θα σου πει ότι τώρα μόνο τα diesel πουλάνε κλπ κλπ, τα έχω ακούσει και εγώ. Να βρεις ένα σωστό αμάξι από ιδιώτη και να κάνεις τράμπα είναι πιο εφικτό, έχουν γίνει αρκετές ανταλλαγές μέσω του *μη επιτρεπόμενο @ URL*. Ειδικά αν ανέβεις κυβικά όπως σκέφτεσαι και βρεις κάποιον που θέλει να απεμπλακεί από τα κόστη των πολλών κυβικών και να βρει κάτι γρήγορο σε μικρότερα κυβικά.

 

Υ.Γ. All time classic το Μ3 E46.

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3590531/

Κοριφαιο το Μ3 αλλά πάμε 11 χρόνια πίσω.. Όπως κορυφαίο και το rx7.. Ήταν αλλες χρονιές.

Αυτό είναι τα τέλη του 2014 θα ανέβουν και άλλο και αρκετοί θα πληροσουν ακριβά αυτές της αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Κοριφαιο το Μ3 αλλά πάμε 11 χρόνια πίσω.. Όπως κορυφαίο και το rx7.. Ήταν αλλες χρονιές.

Αυτό είναι τα τέλη του 2014 θα ανέβουν και άλλο και αρκετοί θα πληροσουν ακριβά αυτές της αλλαγές.

Γιώργο το RX8 έκαιγε και καίει τα άντερα του (15-16 μέση για πλάκα), το Μ3 αν θες το πας και νορμάλ (με 3-3.500 στροφές). Τα τέλη κυκλοφορίας ή μάλλον ο Φόρος πολυτελείας ακούγεται ότι θα είναι βάσει εργοστασιακής αξίας, οπότε δεν ξέρουμε τι ξημερώνει. Από την στιγμή όμως που είσαι έξω τι σε απασχολεί? Γερμανικές πινακίδες δεν θα βγάλεις?

 

Το R36 στο link είναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το RX8 έκαιγε και καίει τα άντερα του (15-16 μέση για πλάκα), το Μ3 αν θες το πας και νορμάλ (με 3-3.500 στροφές). Τα τέλη κυκλοφορίας ή μάλλον ο Φόρος πολυτελείας ακούγεται ότι θα είναι βάσει εργοστασιακής αξίας, οπότε δεν ξέρουμε τι ξημερώνει. Από την στιγμή όμως που είσαι έξω τι σε απασχολεί? Γερμανικές πινακίδες δεν θα βγάλεις?

 

Το R36 στο link είναι απίστευτο.

 

Και τα EVO μια χαρά καίγαν τα 20..

Ναι εξωτερικό δεν έχει τέτοια. Κανένα 200 ευρώ να είναι η εφορία για το 3.600cc.

Καλό είναι αλλά το ζητάει 25.000. Πάρα πολλά για το αμάξι και τα κυβικά του για Ελλάδα. 

Γερμανία τα 3.6 2008 model τα έχουν στα 15.000 euro.

Εγώ πιστέυω ότι ο φόρος θα είναι ποιο πολύ από ότι το 2013...

Link to comment
Share on other sites

Και τα EVO μια χαρά καίγαν τα 20..

Ναι εξωτερικό δεν έχει τέτοια. Κανένα 200 ευρώ να είναι η εφορία για το 3.600cc.

Καλό είναι αλλά το ζητάει 25.000. Πάρα πολλά για το αμάξι και τα κυβικά του για Ελλάδα. 

Γερμανία τα 3.6 2008 model τα έχουν στα 15.000 euro.

Εγώ πιστέυω ότι ο φόρος θα είναι ποιο πολύ από ότι το 2013...

Τουλάχιστον με τις καταναλώσεις πριν 10 χρόνια υπήρχει απόκλιση 10% από τις εργοστασιακές τιμές, τώρα είναι 25%, διάβασε το παρακάτω άρθρο, μέχρι μονωτική ταινία (!!) βάζουν στους αρμούς ανάμεσα σε φτερά - καπώ για να επιτύχουν καλύτερες τιμές στις μετρήσεις...!!

http://www.gazzetta.gr/auto-moto/article/513987/mas-doyleyoyn-me-tis-ergostasiakes-katanaloseis

 

Και με 15.000 euro βρίσκεις αρκετά υψηλού κυβισμού στο Car, μπορεί όχι cc αλλά ένα σωρό άλλα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον με τις καταναλώσεις πριν 10 χρόνια υπήρχει απόκλιση 10% από τις εργοστασιακές τιμές, τώρα είναι 25%, διάβασε το παρακάτω άρθρο, μέχρι μονωτική ταινία (!!) βάζουν στους αρμούς ανάμεσα σε φτερά - καπώ για να επιτύχουν καλύτερες τιμές στις μετρήσεις...!!

http://www.gazzetta.gr/auto-moto/article/513987/mas-doyleyoyn-me-tis-ergostasiakes-katanaloseis

 

Και με 15.000 euro βρίσκεις αρκετά υψηλού κυβισμού στο Car, μπορεί όχι cc αλλά ένα σωρό άλλα μοντέλα.

 

Ναι έχει πολλά εργαλεία αλλά... Πρέπει να σκεφτώ με το μυαλό μου και όχι μόνο με την καρδιά μου.

Οπότε Αμάξια μόνο διθέσια χωρίς καθόλου χώρους απόσκευών βγαίνουν εκτός όπως Nissan 350Z,Mersedes slk350.

Καλύτερα Γερμανικό αμάξι για να έχει μεταπώλησεις εδώ στην Γερμανία όταν έρθει η ώρα του.

Τα καινούργια αμάξια με άμεσο ψεκασμό είναι αρκετά ποιο οικονομικά από τα ποιο παλιά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πολλά εργαλεία αλλά... Πρέπει να σκεφτώ με το μυαλό μου και όχι μόνο με την καρδιά μου.

Οπότε Αμάξια μόνο διθέσια χωρίς καθόλου χώρους απόσκευών βγαίνουν εκτός όπως Nissan 350Z,Mersedes slk350.

Καλύτερα Γερμανικό αμάξι για να έχει μεταπώλησεις εδώ στην Γερμανία όταν έρθει η ώρα του.

Τα καινούργια αμάξια με άμεσο ψεκασμό είναι αρκετά ποιο οικονομικά από τα ποιο παλιά..

Εννοείται, το TT που γράφτηκε κάποια στιγμή και συμφωνώ ότι είναι πανέμορφο αυτοκίνητο, ακόμα και στην πρωτη του έκδοση tfsi 200ps του 2006, έχει περιορισμό και μέγιστο ύψος πίσω επιβάτη 1,50m επίσημα από την Audi. Σε κουπέ δύσκολα πας όταν υπάρχει οικογένεια ή θες χώρους για άνετες μετακινήσεις. Και τα 350Z (που επίσης είναι πανέμορφο κουπέ) τα χαρίζουν Γιώργο. Εγώ στην θέση σου 99% θα έπαιρνα BMW 2πορτη.

 

Φιλικά,

 

Θάνος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, το TT που γράφτηκε κάποια στιγμή και συμφωνώ ότι είναι πανέμορφο αυτοκίνητο, ακόμα και στην πρωτη του έκδοση tfsi 200ps του 2006, έχει περιορισμό και μέγιστο ύψος πίσω επιβάτη 1,50m επίσημα από την Audi. Σε κουπέ δύσκολα πας όταν υπάρχει οικογένεια ή θες χώρους για άνετες μετακινήσεις. Και τα 350Z (που επίσης είναι πανέμορφο κουπέ) τα χαρίζουν Γιώργο. Εγώ στην θέση σου 99% θα έπαιρνα BMW 2πορτη.

 

Φιλικά,

 

Θάνος.

 

Το TT είναι καταπληκτικό αμάξι στην VR6 3.2 εκδοση που έχει και dsg και quattro και δύο εξατμίσεις και είναι και full extra από το εργοστάσιο άνετο για δύο άτομα μπροστά αλλά πίσω όπως λες είναι σαν το opel tigra και χώρος απόσκευών δεν χωράει σχεδόν τίποτα.

Από Bmw έκανα test drive εδώ ένα 645ci. Πολύ ωραίο άνετο για 2 άτομα μπροστά οι πίσω λίγο στριμόχνονται αλλά χώρος αποσκευών τεράστιος.

Το κακό είναι δεν έχει χώρους για μικροπράματα μπροστά πολλά κιβικα το ριμάδι δύσκολα να βρεις με 3.000cc και σχεδόν όλα τα έχουν έμποροι.. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες το είδα το 645 Cabrio, το έχει γνωστός. Το έχει εδώ και 2 μήνες, είναι 4.500 κυβικά με 333 άλογα. Είναι πανέμορφο αυτοκίνητο, απίστευτα σπορ, το πας με το πλάι αν θες κλπ!

 

Είναι ακριβώς σαν αυτό στην παρακάτω αγγελία του car:

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3595487/

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αμάξι. Η εφορία για το coupe 645 είναι 280€ εδώ. Απλά το κακό είναι ότι τα έχουν έμποροι και από έμπορα δεν βγαζεις άκρη.

Θα ακουσεις όλα τα ψέματα που έχει να σου πει με σκοπό να βγάλει κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις άλλα ποσά για εφορία - θα φρικάρουμε κι άλλο George... ..εδώ το κόλπο ήταν στημένο, επίτηδες γονάτισαν την αγορά, μείωσαν τις εισαγωγές οχημάτων και καυσίμων (με την μειωμένη κατανάλωση) για να φτιάξουν το ισοζύγιο τους... ...έχει παιχτεί μεγάλη ιστορία με το θέμα αυτοκίνητο στην Ελλάδα με τις αντιπροσωπείες στο κόλπο αφού τους πούλησαν το παραμύθι ότι θα αντισταθμίσουν τις χαμένες πωλήσεις με καινούρια μικρά και με diesel. Κοντεύει να αλλάξει ο χάρτης με τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα και ο στόλος θα γίνει όπως 30 χρόνια πριν που 8 στα 10 αυτοκίνητα ήταν Toyota Starlet & Nissan Cherry, αυτοκίνητα άνω των 1.800cc θα έχουν ελάχιστοι, οι κατέχοντες όπως είναι ευνόητο...   ...όπως τότε που βλέπαμε ελάχιστες BMW E30, Passat, Audi 80 κλπ με οδηγούς άνω των 50 ετών...

 

...στο θέμα μας πάντως εγώ με το 645 έχω πάθει ζημιά, το είδα πριν 1 εβδομάδα να φεύγει με το πλάι..  ..αμαξάρα απίστευτη και σταματημένο ακόμα είναι τούμπανο...!!

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις άλλα ποσά για εφορία - θα φρικάρουμε κι άλλο George... ..εδώ το κόλπο ήταν στημένο, επίτηδες γονάτισαν την αγορά, μείωσαν τις εισαγωγές οχημάτων και καυσίμων (με την μειωμένη κατανάλωση) για να φτιάξουν το ισοζύγιο τους... ...έχει παιχτεί μεγάλη ιστορία με το θέμα αυτοκίνητο στην Ελλάδα με τις αντιπροσωπείες στο κόλπο αφού τους πούλησαν το παραμύθι ότι θα αντισταθμίσουν τις χαμένες πωλήσεις με καινούρια μικρά και με diesel. Κοντεύει να αλλάξει ο χάρτης με τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα και ο στόλος θα γίνει όπως 30 χρόνια πριν που 8 στα 10 αυτοκίνητα ήταν Toyota Starlet & Nissan Cherry, αυτοκίνητα άνω των 1.800cc θα έχουν ελάχιστοι, οι κατέχοντες όπως είναι ευνόητο...   ...όπως τότε που βλέπαμε ελάχιστες BMW E30, Passat, Audi 80 κλπ με οδηγούς άνω των 50 ετών...

 

...στο θέμα μας πάντως εγώ με το 645 έχω πάθει ζημιά, το είδα πριν 1 εβδομάδα να φεύγει με το πλάι..  ..αμαξάρα απίστευτη και σταματημένο ακόμα είναι τούμπανο...!!

Είναι κορυφαίο αμάξι. Αυτό που οδιγισα είχε 19' με 245 μπροστά και 275 πίσω. Μοτέρ με 110.000 χλμ πολύ ωραία λειτουργεία και όπως λες ακόμα και σταματημένο μαμαει. Παίζει τον Αύγουστο να κατεβω για να αλλάξω το αμάξι άμα βρεθεί ο αντικαταστάτης του. Θα πρέπει να σταμπαρω 2-3 αμάξια στα σίγουρα. Δεν ειναι ότι το καλύτερο αλλά να λες απο το τηλέφωνο και άλλα από κοντά. Εμείς σαν Ελληνες το κάνουμε καλά αυτό.. Θα δω η το CC από τα Ιωάννινα η για BMW.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!!!Τελικά από δουλειά βολεύτηκες Τζώρτζιο???

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιωργο δαγκωτο cc r36 με ενα προγραμμα apr tuned και ολες τι ρυθμησεις στο cruise control ωστε να αλλαζεις οποτε θες προγραμμα αναλογως τα γουστα και εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!!!Τελικά από δουλειά βολεύτηκες Τζώρτζιο???

Για σου Γιωργαρα......

Μετα απο πολύ ψάξιμο βρήκα δουλειά σαν οδηγός φορτηγού στην Στουτγκάρδη χάρη σε ένα φιλαρακι.

Το κακό είναι ότι παρεδωσα το δίπλωμα πριν ενα μήνα Χάρι στο τέλειο σύστημα της Ελλάδας που μου το είχαν μπλοκάρει απο το 2007 χωρίς να το ξέρω. Την άλλη βδομάδα λογικά πρέπει να μου δώσουν το καινούργιο. Αύριο θα πάρω στο συγγινονιων στην Ελλάδα να τους ρωτησω αν έστειλαν τα χαρτιά που τους ζήτησε η Γερμανία.

Μόλις πάρω το δίπλωμα πάω για δουλειά. 5 μέρες την βδομάδα πρωινό 8-9ωρο 1800€ τον μήνα. Μόλις βολευτω λογικά το καλοκαίρι Αύγουστο θα πάρουμε άδεια τότε θα κανόνισω να κατεβω για τραμπα.

φιλε γιωργο δαγκωτο cc r36 με ενα προγραμμα apr tuned και ολες τι ρυθμησεις στο cruise control ωστε να αλλαζεις οποτε θες προγραμμα αναλογως τα γουστα και εισαι αρχοντας

Τάσο μόλις βολευτω με την δουλειά Αύγουστο λογικά θα πάρω κανά 2 βδομάδες άδεια θα κατεβω κάτω.

Από το δικό μου λέω να καβατζωσω τα δισκόφρενα μπροστά καινά του βάλω τα μαμά. Το r36 λογικά φοράει ποιο μικρά απο αυτά που έχω.

Όσο για πρόγραμμα θα δούμε. Ατμόσφαιρα είναι.. Αλλά από θέμα εξατμίσεις θα το κάνω κάτι Ελλάδα ώστε να περνάει ΚΤΕΟ δλδ να μην κάνει θόρυβο μέχρι της 3.000 σαλ (νομιζω μέχρι εκεί μετράνε) αλλά ψηλά να ουρλιάζει σαν σκυλί....;)

Link to comment
Share on other sites

γιωργο βαλτου εξατμησεις και προγραμμα και ενα φιλτρο μεσα στο παπα και απο τα 300 θα παει σιγουρα 320-330 και αστο ως εχει χαμηλωμενο το εχει ο τυπος ζανταρα φοραει δεν χρειαζεται τιποτα αλλο .


γιωργο απο οτι ειδα 345 φοραει μαμα αρα δεν χρειαζεται να τα βγαλεις ψαξτο εαν θες και μεσα απο αντιπροσωπεια για σιγουρια αλλα αυτο που ειδα λεει οτι φοραει 345

Link to comment
Share on other sites

γιωργο βαλτου εξατμησεις και προγραμμα και ενα φιλτρο μεσα στο παπα και απο τα 300 θα παει σιγουρα 320-330 και αστο ως εχει χαμηλωμενο το εχει ο τυπος ζανταρα φοραει δεν χρειαζεται τιποτα αλλο .

γιωργο απο οτι ειδα 345 φοραει μαμα αρα δεν χρειαζεται να τα βγαλεις ψαξτο εαν θες και μεσα απο αντιπροσωπεια για σιγουρια αλλα αυτο που ειδα λεει οτι φοραει 345

Ναι όντως. Το έχει ποιο χαμηλωμένο απο το δικο μου.

Αλλά εδώ Γερμανία φιλέ μου οι δρόμοι ει αι τόσο καλοί που το έχω στο Sport και είναι τόσο άνετο. Είναι η χώρα για 19-20 ζάντα τέλος. Ζάντες 20 από rs4 και το αμάξι είναι κόλαση. Μπες στο YouTube πατά Passat CC 3,6 germany και δες το αλανι πως έχει το αμάξι του με την 20'. .

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 ώρες θα πέσει τηλέφωνο στα Ιωάννινα για κους κους...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου θα το δώσεις όπως είναι ή θα βγάλεις τα έξτρα;

Εξαταρτε που θα το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

οταν παρεις τηλ και κανεις το κους κους πες μας τι εγινε

ΟΚ.;)

Link to comment
Share on other sites

εκτος και εαν σε ενδιεφερε το συγκεκριμενο με πολλα εχτρα και καλη τιμη http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3617182/

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.