Jump to content

Recommended Posts

Μετά από κους κους με το παιδί (ίδια ηλικία με εμένα) του είπα τι έχει το αμάξι μου (πρώην ιδιοκτήτης S3 2007 model 400ps) του άρεσε το δικό μου.

Το αμάξι του είναι μαμά με ελλατήρια χαμιλόματος και 19' με 245/35/19. 

Πίσω άλλαξε μόνο της μπούκες γα εμφάνιση και μπροστά ένα φίλτρο. 

Εγώ έκανα την προσφορά αν δεχτεί μπορεί να πάμε σε ανταλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέσαι να πάρεις το ίδιο αυτοκίνητο (έστω και αν έχει κλάσεις ανώτερο κινητήρα)??? Εγώ θα πήγαινα σε άλλη μάρκα / μοντέλο για να δω κάτι καινούριο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέσαι να πάρεις το ίδιο αυτοκίνητο (έστω και αν έχει κλάσεις ανώτερο κινητήρα)??? Εγώ θα πήγαινα σε άλλη μάρκα / μοντέλο για να δω κάτι καινούριο.

Κοιτάζω για BMW αλλά το κακό είναι ότι το 90% των αμαξιων τα έχουν έμποροι.

Από BMW 645-650-330-335.

Απο Mercedes δεν με συγκινεί κάτι.

Μετά κοιτάζω και προς Audi πλευρά. Το κακό εδώ είναι ότι τα περισσότερα Audi είναι γυμνά απο εξοπλισμό..: ( Μόνο άμα πάω σε s5 αλλά και αυτό από έμπορα. Εδώ όμως τα σπορ αμάξια τα βαρανε σε ασφάλειες. Το Passat CC 3.6 έχει το καλό οτι είναι full extra. Και DSG 6 και quattro. Σαν σκάφος δεν το βαρεθικα και δεν μπορώ να πω οτι ενα Audi a4-a5 είναι ποιο όμορφο. Αμα ήταν θα έπαιρνα Audi εξαρχεις.

Από Ιαπωνία τα πράματα είναι πεθαμενα.

Seat-skoda όχι.

Από έρευνα που κάνω παντός το Passat CC 3.6 κάθεται δίπλα η πέρνει και κεφάλι καμια φορά κόντρα στο Audi s4 3.0T 333ps.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο εαν κατσει παρτο με χιλια μη το αφηνεις .

 

Το σκέφτεται ο άλλος. Και να μην κάτσει θα κάτσει κάτι άλλο. Του χρόνου να δεις άλλοι πόσοι θα καταθέσουν πινακίδες σε μεγάλα και που θα πάνε οι τιμές...

Δεν βαριέσαι να πάρεις το ίδιο αυτοκίνητο (έστω και αν έχει κλάσεις ανώτερο κινητήρα)??? Εγώ θα πήγαινα σε άλλη μάρκα / μοντέλο για να δω κάτι καινούριο.

 

ο 3.6 τεχνολογικά δεν τον λες κλάσεις ανώτερο κινητήρα.

Παίζουν και BMW 645-650 με 15.000-20.000. Καλά αμάξια με 100.000 χλμ (που δεν είναι τίποτα για V8) απλά το θέμα είναι η κατανάλωση σε αυτά κάτι που αντιμετοπίζεται με LPG (1000 euro).όπως έχω δει 4-5 στην Ελλάδα. Κορυφαίο αμάξι,αν και 2005 model. Τα πάγια του εδώ είναι εφορία 270 τον χρόνο και ασφάλεια 600-700. Η ασφάλεια θέλει ψάξιμο έχει πολλές και μπορώ να πάρω χαρτί από Ελλάδα από τους ασφαλιστές μου για το πόσα χρόνια είχα ασφαλισμένο αμάξι και να μειωθούν και άλλο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάνω στο ψάξιμο έπεσε το μάτι μου σε αυτό? Δεν το ήξερα καν σαν αμάξι αλλά μετά από 2 μέρες googling έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

Στην Ελλάδα τιμές 17.000-21.000. 

Είναι ποιο γρήγορο από bmw 335i.

http://www.youtube.com/watch?v=7mEJAGw_nNU

 

Πάρτε μια ιδέα, το αμάξι ξεκινάει με ηλεκτρικό μοτέρ.

http://www.youtube.com/watch?v=Iqs4Vf6fpkU

http://www.youtube.com/watch?v=Yb-LoqiigmA

 

Εχει ctv μία σχέση δηλαδή τελική 270χλμ 0-100 σε 5,2 και καίει 6,5 λίτρα στα 100

http://www.youtube.com/watch?v=CoNWLXeAemE

http://www.youtube.com/watch?v=hZ4v3ZaMtT4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα όποιος μπορεί και αν έχει κάποιες γνώσεις η γνωστό να με βοηθήσει. Η Υπηρεσία της Γερμανίας έστειλε το δίπλωμα μου πριν ένα μήνα στην Ελλάδα και τους ζήτησε ένα χαρτί που λέει τους πόντους που είχα στο δίπλωμα μου στην Ελλάδα.Δλδ τι κλέισεις έχω στην ελλάδα. Η Ελλάδα δεν εστειλε απάντηση (τμήμα σιγκοινωνιών,Αστυνομία). Ξαναστείλαν δευτερη φορα αιτηση και περιμενουμε. Είναι κανεις γνωστος στο συγκηνωνιων από εδω μέσα μπας και βγάλουμε καμία ακρη? Μια κόλα Α4 είναι να στείλουν δουλεια 2 λεπτων.Οποιος γνωρίζει ας με στείλη μυνημα. Ευχαριστώ.


Καλό αλλά άσχημο ...

 

Αμάξι αξίας 65.000 το 2008. Ναι ασχημούτσικο λίγο από έξω αλλά από μέσα τρωγεται. Από τεχνολογικής πλευράς δεν ηστερή κάπου.

Το μοτέρ του είναι καταπληκτικό.Σε ένα άρθρο ένας που το πείρε λέει έκανα Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 2 ώρες και 44 λεπτά και κατανάλωση 9,6.. 

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα όποιος μπορεί και αν έχει κάποιες γνώσεις η γνωστό να με βοηθήσει. Η Υπηρεσία της Γερμανίας έστειλε το δίπλωμα μου πριν ένα μήνα στην Ελλάδα και τους ζήτησε ένα χαρτί που λέει τους πόντους που είχα στο δίπλωμα μου στην Ελλάδα.Δλδ τι κλέισεις έχω στην ελλάδα. Η Ελλάδα δεν εστειλε απάντηση (τμήμα σιγκοινωνιών,Αστυνομία). Ξαναστείλαν δευτερη φορα αιτηση και περιμενουμε. Είναι κανεις γνωστος στο συγκηνωνιων από εδω μέσα μπας και βγάλουμε καμία ακρη? Μια κόλα Α4 είναι να στείλουν δουλεια 2 λεπτων.Οποιος γνωρίζει ας με στείλη μυνημα. Ευχαριστώ.

 

Αμάξι αξίας 65.000 το 2008. Ναι ασχημούτσικο λίγο από έξω αλλά από μέσα τρωγεται. Από τεχνολογικής πλευράς δεν ηστερή κάπου.

Το μοτέρ του είναι καταπληκτικό.Σε ένα άρθρο ένας που το πείρε λέει έκανα Αθήνα Θεσσαλονίκη σε 2 ώρες και 44 λεπτά και κατανάλωση 9,6.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μας κάνει το ΔΝΤ. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν ένα σωρό άτομα στο δημόσιο που τα ξύνουν

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ για να φεύγουν οι σκέψεις για αυτοκίνητα από Κορέα και Ιαπωνία...!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει ένα χάπι το πρωί και ένα το βράδυ για να φεύγουν οι σκέψεις για αυτοκίνητα από Κορέα και Ιαπωνία...!!! :thumbsu:

 

Ναι δες τι κουβαλάει όμως που τα αντίστοιχα Γερμανικά δεν τα έχουν ούτε για πλάκα.

Είναι λίγο η εμφάνιση δεν λέω αλλά ξεφτιλίζει πολλά αμάξια από στάση και τελικές.

Χώρια αυτό δεν καίει χωρίς να είναι απαρέτητα diesel.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετα από αναμονή 6 εβδομάδων που περιμέναμε το χαρτί απο το υπουργείο μεταφωρον που δεν ήρθε ποτέ

Ασχολιθηκα εγώ από Γερμανία και βρήκα το χαρτί που ήθελα.

Σήμερα με είπαν το οκ απο την Γερμανία.. Αύριο το πρωί περνάω από παθολόγο και οφθαλμίατρο και παραδειδω της εξετάσεις. Απο βδομάδα με λίγα λόγια θα έχω το καινούργιο Γερμανικό δίπλωμα και διλωνω ΑΕΙ γαμισου Ελλάδα με την παλιογραφειοκρατια σου...

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνω σήμερα από τον δήμο της Βέροιας ότι έχω μια κλήση για παρκάρισμα από το 2007. 

Η κλήση είναι 440 ευρώ.. Για παρκάρισμα. Μου λέει η κοπέλα είναι περασμένο μέσα στον υπολογιστή έχει βεβαιωθή το ποσό και πρέπει να την πληρώσω.

Παίρνω τηλέφωνο στην τροχαία της Βέροιας δίνω τα στοιχεία και μου λέει η κλήση είναι 40 ευρώ.

Ο δήμος της Βέροιας ήθελε να πάρει 400 ευρώ παραπάνω από εμένα. Ποιο Αρχίδ  μέσα στον δήμο έκανε αυτό το λάθος? 

Από αυτό το μπουρδέλο έφυγα που και αν είμαι σε άλλη χώρα ακόμα με κινηγάει αλλά στο τέλος θα πάρει ΤΑ ΑΡΧ..(δεν κάνει να βρίζουμε στο φόρουμ)......ΔΙΑ ΜΟΥ.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

400 να είναι οι ώρες του.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. 

Το Audi S3 2007-2008 τι κατανάλωση έχει? Μπαίνω σε φόρουμ και διαβάζω σε ταξίδι με 120χλμ 12-13 και άμα πας γρήγορα χαλαρά 17-18.

Καίει τόσο πολύ λόγο quattro και παλιάς τεχνολογίας (TFSI) μοτέρ? Ούτε EVO να ήταν. 

Το μοτέρ που φοράει το scirocco R είναι το ίδιο ακριβώς? 

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνω σήμερα από τον δήμο της Βέροιας ότι έχω μια κλήση για παρκάρισμα από το 2007. 

Η κλήση είναι 440 ευρώ.. Για παρκάρισμα. Μου λέει η κοπέλα είναι περασμένο μέσα στον υπολογιστή έχει βεβαιωθή το ποσό και πρέπει να την πληρώσω.

Παίρνω τηλέφωνο στην τροχαία της Βέροιας δίνω τα στοιχεία και μου λέει η κλήση είναι 40 ευρώ.

Ο δήμος της Βέροιας ήθελε να πάρει 400 ευρώ παραπάνω από εμένα. Ποιο Αρχίδ  μέσα στον δήμο έκανε αυτό το λάθος? 

Από αυτό το μπουρδέλο έφυγα που και αν είμαι σε άλλη χώρα ακόμα με κινηγάει αλλά στο τέλος θα πάρει ΤΑ ΑΡΧ..(δεν κάνει να βρίζουμε στο φόρουμ)......ΔΙΑ ΜΟΥ.

Kαλημερα Γιωργο , ο Δημος δεν εκανε λαθος στο ποσο . Η κληση για την τροχαια ειναι 40 ευρω . Οι περισσοτερες κλησεις πληρονονται στον Δημο και τα εσοδα πανε στο ταμειο του . Το μπλοκ του τροχονομου ειναιο 4πλοτυπο , το κοκκινο το παιρνει ο παραβατης , το πρασινο παει στον δημο(εκτος απο καποιες παραβασεις που παει κατευθειαν εφορια) , το κιτρινο παει στην γραμματεια της τροχαιας για αρχειο και το λευκο παραμενει στο μπλοκ . Ισχυουν τα γνωστα μεσα σε 10 μερες πληρωνεις το μισο , μετα ολοκληρο . Αν η κληση δεν πληρωθει τοτε ο δημος ή η εφορια επιβαλουν προσαυξηση στο ποσο εως και 10% το χρονο .

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Γιωργο , ο Δημος δεν εκανε λαθος στο ποσο . Η κληση για την τροχαια ειναι 40 ευρω . Οι περισσοτερες κλησεις πληρονονται στον Δημο και τα εσοδα πανε στο ταμειο του . Το μπλοκ του τροχονομου ειναιο 4πλοτυπο , το κοκκινο το παιρνει ο παραβατης , το πρασινο παει στον δημο(εκτος απο καποιες παραβασεις που παει κατευθειαν εφορια) , το κιτρινο παει στην γραμματεια της τροχαιας για αρχειο και το λευκο παραμενει στο μπλοκ . Ισχυουν τα γνωστα μεσα σε 10 μερες πληρωνεις το μισο , μετα ολοκληρο . Αν η κληση δεν πληρωθει τοτε ο δημος ή η εφορια επιβαλουν προσαυξηση στο ποσο εως και 10% το χρονο .

Δεν μπερδεύτηκε ο δήμος; Η κλήση είναι 40€ και αυτοί με είπαν να πληρωσω 440€ την κλήση. Μετά απο τηλέφωνα που έκανα στην τροχαία το διωρθοσαν και το ξανά κάναν 40€. Μου είπαν αυτός που το έγραψε έκανε λάθος τότε. Και γραφτικαν μέσα στα βιβλια του δήμου 440€. Τώρα θέλουν κανένα μήνα για να το διορθώσουν και θα μου στείλουν ταχυδρομικός την κλήση των 40€. Αρα ο δήμος έκανα ΤΟ ΛΑΘΟΣ............

Στον δημο δουλεύεις;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευω στον δημο , απλα και γω καποτε πληρωσα μια κληση που ηταν 20 ευρω μετα απο 7 χρονια 300 ευρω με προσαυξησεις και δικαστικα και ερημην !!!!!!!!

 

 

Πριν 5 μηνες μου ηρθε να πληρωσω παλι μια κληση απο τον δημο ( παρκαρισμα τη μηχανη πανω σε πεζοδρομιο) , η οποια βεβαιωθηκε το 2011 και δεν την βρηκα ποτε στη μηχανη . Το παραδοξο ειναι οτι στον δημο η κληση ηταν καταχωρημενη με τα στοιχεια της μανας μου , ενω η αδεια ειναι κανονικα σε εμενα .( η μανα μου δεν εχει ουτε ποδηλατο ) . Συνεπως βαση νομου ακυρωθηκε η κληση λογω λαθος στοιχειων , αν και μου ειπαν το ωραιο στον δημο (φερε τα στοιχεια τα δικα σου να την ξαναγραψουμε τωρα σωστα !!!!!!!!!!!!)

 

Αρα εχεις δικιο ο δημος κανει λαθη !!!!!!!!

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω με τον υπεύθυνο στο τμήμα συγκοινωνιών στην Βέροια πριν 10 μέρες και του ζητάω ένα χαρτί που λέει γιατί πόντους με έγραψαν, που το ζήτησε η Landratsat εδω στην Γερμανία (3 φορές εδώ και 6 βδομάδες και το υπουργείο μεταφορών δεν το έστειλε) και μου λέει τι το θέλεις αφού παρέδωσες το δίπλωμα. 

Λέω θα μου δώσουν άλλο Γερμανικό εδώ χωρίς να δώσω εξετάσεις. 

Νευριάζει αυτός και λέει αυτό δεν γίνεται σου κατασχέσαμε το δίπλωμα και θα πας να βγάλεις σε άλλη χώρα? Μετά από 6 μήνες όπως λέει ο νόμος θα ξαναδώσεις για να στο δώσουμε. Τον λέω πιστεύεις ότι όλες οι χώρες έχουν τους ίδιους χαζούς νόμους που έχουν στην Ελλάδα?

και σήμερα ναι ρε πούστη μου πήρα δίπλωμα από άλλη χώρα που έχει D επάνω το δικό μου με το GR να το βάλετε εκεί που ξέρετε. 

Μόνο να κάθεστε και να τα παίρνεται ξέρετε, όταν θα έρθει η ώρα που θα απολυθείς εσύ και άλλες πόσες χιλιάδες που έχετε καταστρέψει την χώρα μου τόσα χρόνια θα το απολαύσω...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρασκευή εκλεισα ραντεβού για το αμάξι. Θα βάλω τα πίσω δυο σποιλερ που μπαίνουν στον προφυλακτήρα τα οποία εξαφανίστηκαν στο ελληνικό φανοπειο όταν είχα παει το αμάξι και θα αλλάξω και τα μπουζί. Τι μπουζί να βαλω; να δω τι κωδικό έχουν αυτά που έβαλα τότε η έχετε να πρωτηνετε κάτι άλλο;

Δεν θυμάμαι τι κωδικό έχουν. Λογικά Bosch είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα είμαι κάτοικος στο Leonberg. Έκανα 300χλμ για να φτάσω εδώ με το αμάξι φορτομενο. Για άλλη μια φορά οι μεγάλοι χώροι του CC μπόρεσαν να χωρέσουν όλα τα πράματα και στον δρόμο το αμάξι ήταν βραχος. 3 ώρες διαδρομή με το κλίμα ανοιχτό σε χαλαρούς ριθμους τα πρωτα 60χλμ με ταχύτητες 80-100 στην autobach ο αυτόματος πιλότος 130-140-150 και καμιά 50 χλμ λόγο ανοιχτού δρόμου 200-220.

Με το που έφτασα μικτή κατανάλωση 7 λίτρα στα 300χλμ... Το αμάξι το υπολογιζω στα κιλά κοντά στους 2 τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Σε 7.000χλμ μου άναψε το λαμπάκι να τσεκάρω το λάδι....

Δεν έβαλα Castrol όπως έβαζα πάντα που μου έκαιγε μισό λίτρο στης 15.000 και έβαλα ένα άλλο που μου διαφέυγη το όνομα του.

Για να πάει στο -1 λίτρο σε 7.000 πάει να πει το λάδι δεν είναι και τόσο καλό.

Castrol και πάλι Castrol

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έκαψε λάδια Γιώργο, και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρακολούθα τη στάθμη κάθε 1000χλμ για να μην έχεις καμία δυσάρεστη έκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.